Zanzibar, Tanzánia – dovolenka, informácie

Afrika

Zanzibar, tropický raj pri pobreží východnej Afriky. Učaruje belostnými plážami, tropickou vegetáciou a vôňou korenia Afriky. Prečo je ľuďmi tak obľúbený? Ktoré miesta stoja za navštívenie? Kedy letieť na Zanzibar, aby sa človek vyhol obdobiu dažďa?

Zanzibar je jeden z ostrovných štátov v Indickom oceáne, nachádzajúci sa východne od Tanzánie. Ďalšími veľmi populárnymi ostrovmi v Indickom ocenáne sú Seychely a Maurícius.

Toto krásne miesto, ktoré bolo kedysi známe ako „Ostrov klinčekov„, vďaka pestovaniu klinčekových stromov, je teraz populárnou turistickou destináciou pre svoje biele piesočnaté pláže, tyrkysové more a zaujímavú kultúru.

Zanzibar sa skladá z viac ako 50 ostrovov, pričom dva najväčšie sú Unguja a Pemba. Unguja je najnavštevovanejším ostrovom, na ktorom sa nachádza hlavné mesto Zanzibar City. Mesto má bohatú históriu ako obchodné centrum východnej Afriky a je dnes významným turistickým miestom.

Zanzibar – história

Zanzibar, ostrovný štát v Indickom oceáne, má bohatú históriu, ktorá siaha až do 6. storočia, keď bolo miesto obývané Arabmi a Peržanmi. V priebehu stáročí bol Zanzibar miestom významného obchodu so špeciálnymi klinčekovými stromami a ďalšími koreniami, ako je muškátový orech a kardamóm.

V 16. storočí sa na ostrov dostali portugalskí dobyvatelia, ktorí si na Zanzibare vybudovali pevnosť a začali s obchodom s otrokmi. V 18. storočí sa na ostrov dostali Arabi, ktorí začali s rozvojom obchodu s klinčekmi a odvtedy sa Zanzibar stal dôležitým obchodným centrom východnej Afriky.

V roku 1832 sa na Zanzibare narodil Sajíd Saíd, ktorý sa neskôr stal sultánom Zanzibaru. Pod jeho vládou sa Zanzibar stal ešte významnejším centrom obchodu a získal si povesť najbohatšieho miesta východnej Afriky. Sajíd Saíd sa tiež zaslúžil o rozvoj prístavu v Zanzibar City, ktorý sa stal dôležitým miestom pre obchod s východnou Afrikou a Áziou.

V roku 1890 sa Zanzibar stal britským protektorátom, ale sultán zostal na tróne a Británia zabezpečila, že ostrov ostane súčasťou obchodného systému, ktorý bol zavedený v čase jeho vlády. V roku 1963 sa Zanzibar stal nezávislým štátom a o rok neskôr sa spojil s Tanganikou, aby vytvoril Tanzániu.

Po nezávislosti sa Zanzibar stal centrom revolučných aktivít a v roku 1964 došlo k povstaniu proti sultánovi, ktorý bol neskôr zosadený a odvtedy sa Zanzibar stal socialistickejším štátom. Počas 80. rokov však ostrov zažil ekonomický pokles, ktorý trval až do konca 90. rokov, keď sa ostrov začal znova otvárať pre turizmus.

Dnes je Zanzibar populárnou turistickou destináciou, ktorá láka návštevníkov z celého sveta svojimi krásnymi plážami, exotickým ovocím a zaujímavou kultúrou.

Jedným z najväčších lákadiel Zanzibaru sú jeho krásne pláže.

Zanzibar – dovolenka

Jedným z najväčších lákadiel Zanzibaru sú jeho krásne pláže, podobne ako v Namíbii. Väčšina z nich sa nachádza na juhu ostrova Unguja. Pláže sú biele a piesočnaté a more je tyrkysové a krištáľovo čisté. Mnoho pláží má k dispozícii aj ubytovanie v hoteloch a rezortoch, ktoré ponúkajú širokú škálu aktivít, ako sú potápanie, surfovanie a rybačka.

Okrem pláží je Zanzibar známy aj svojou kultúrou a históriou. V hlavnom meste Zanzibar City sa nachádza Staré mesto s jeho úzkymi uličkami a historickými budovami, ktoré sú zahrnuté do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto je známe aj ako „mesto koňov a vozov„, pretože koňské povozy sú častým dopravným prostriedkom v centre mesta.

Medzi najvýznamnejšie miesta v Stone Town patrí mešita v Starom meste, ktorá bola postavená v 17. storočí a je jednou z najväčších mešít v Afrike. Ďalšou historickou pamiatkou je Beit Al Sahel, bývalý palác sultána, ktorý dnes slúži ako múzeum a prezentuje históriu Zanzibaru.

Zanzibar je tiež miestom narodenia Freddieho Mercuryho, speváka rockovej skupiny Queen. V jeho rodnom meste Stone Town (Zanzibar City) sa nachádza pamätník na jeho počesť. Vďaka svojej jedinečnej atmosfére a zachovaným historickým pamiatkam je Stone Town zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Zanzibar City je taktiež dôležitým prístavom, ktorý slúži ako brána pre medzinárodnú námornú dopravu a turistický ruch. Z letiska v Zanzibar City sú k dispozícii lety do mnohých miest v Afrike, ako aj do Európy a Ázie.

Vody okolo Zanzibaru sú plné farebných koralov a exotických rýb. Ak má človek rád potápanie alebo šnorchlovanie, nemal by zmeškať príležitosť vidieť podvodný svet. Na Zanzibare si taktiež môže užiť zážitok z jazdy na slonoch.

Trh s korením je ďalšou obľúbenou atrakciou, kde si môžete zakúpiť koreniny, ako sú klinčeky, kardamóm, muškátový oriešok a iné. Turistu sa môžu vydať na Spice Tour a vidieť, ako sa pestujú a zberajú tieto koreniny.

Návšteva Chumbe Island Coral Park patrí medzi obľúbené turistické atrakcie. Tento ostrov je známy pre svoje koralové útesy a podvodné jaskyne.

Zanzibar je nádherný ostrov, ktorý je populárny cieľ pre turistov z celého sveta.

Tanzánia, Zanzibar – ubytovanie

Zanzibar, podobne ako Madagaskar, je nádherný ostrov, ktorý je populárny cieľ pre turistov z celého sveta. Keďže Zanzibar je obľúbenou destináciou, existuje tu množstvo možností na ubytovanie pre každý rozpočet a vkus. Od luxusných rezortov až po skromnejšie hotely a penzióny, návštevníci Zanzibaru majú širokú ponuku na výber.

Luxusné hotely a rezorty sú rozmiestnené po celej oblasti ostrova. Mnoho z nich sa nachádza priamo na pláži a ponúkajú nádherné výhľady na Indický oceán. Tieto hotely sú vybavené všetkým, čo si turisti môžu priať, vrátane bazénov, wellness centier, reštaurácií, barov a dokonca aj súkromných pláží. Niektoré z najluxusnejších hotelov na Zanzibare zahŕňajú:

  • The Residence Zanzibar
  • Park Hyatt Zanzibar
  • Zanzibar White Sand Luxury Villas & Spa

Pre tých, ktorí preferujú skromnejšie ubytovanie, Zanzibar ponúka mnoho menších hotelov, penziónov a bungalovov. Tieto ubytovania sú často lacnejšie ako luxusné hotely, ale stále ponúkajú pohodlné a príjemné ubytovanie.

Mnoho z týchto ubytovaní sa nachádza priamo na pláži a ponúka prístup k vodným aktivitám, ako je šnorchlovanie alebo potápanie. Niektoré z týchto skromnejších hotelov a penziónov zahŕňajú Hotel Riu Palace Zanzibar, Kisiwa House a Pongwe Beach Hotel.

Okrem toho existuje na Zanzibare aj možnosť ubytovania v miestnych domoch, tzv. homestay. Táto možnosť ubytovania umožňuje turistom zažiť kultúru a životné podmienky miestnych obyvateľov. Homestay ponúkajú jednoduché ubytovanie, ale zároveň poskytujú možnosť návštevy miestnych trhov a získania skúseností s miestnym spôsobom života.

Všetky možnosti ubytovania na Zanzibare majú svoje výhody a nevýhody, takže je dôležité zvážiť svoje priority a rozpočet, aby ste si vybrali najlepšiu možnosť pre svoje potreby.

Zanzibar – ceny

Ceny na Zanzibare sa líšia v závislosti od toho, kde sa človek nachádza a čo robí. Celkovo však môžeme povedať, že Zanzibar je relatívne lacná destinácia v porovnaní s inými miestami v Afrike a na svete. Pri plánovaní dovolenky na Zanzibar netreba zabudnúť na cestovné poistenie.

Ubytovanie je jednou z najväčších nákladov pre turistov na Zanzibare. Luxusné hotely a rezorty si účtujú ceny od 200 až po 1 000 eur za noc, v závislosti od typu izby a zariadení. Skromnejšie hotely a penzióny sa pohybujú v rozmedzí od 50 do 200 eur za noc.

Ak hľadáte lacnejšie možnosti, môžete sa rozhodnúť pre homestay alebo Airbnb, kde si môžete prenajať izbu alebo byt u miestnych obyvateľov. Ceny pre homestay sa môžu pohybovať v rozmedzí od 20 do 50 eur za noc.

Strava a nápoje sú na Zanzibare relatívne lacné. Turisti si môžu vybrať z miestnych reštaurácií, stánkov s rýchlym občerstvením a zahraničných reštaurácií v turistických oblastiach. Ceny za jedlo sa pohybujú v rozmedzí od 5 do 20 eur za jedlo. Ak si chce človek dopriať luxusnejšie stravovanie, môže sa rozhodnúť pre jednu z mnohých reštaurácií s medzinárodnou kuchyňou, kde sa ceny môžu pohybovať od 30 eur až po viac ako 100 eur za jedlo.

Ceny za miestne pivo a nealkoholické nápoje sa pohybujú od 1 do 3 eur, zatiaľ čo ceny za alkoholické nápoje sa pohybujú od 3 do 10 eur.

Aktivity na Zanzibare, ako je šnorchlovanie, potápanie, prehliadky a výlety, môžu byť ďalším nákladným výdavkom človeka. Ceny závisia od toho, aký druh aktivity si človek vyberie a kde ju robí. Šnorchlovanie a potápanie sú niektoré z najpopulárnejších aktivít na Zanzibare a môžu stáť od 30 do 100 eur za osobu.

Prehliadky ostrova sa pohybujú v rozmedzí od 30 do 100 eur za osobu, zatiaľ čo výlety na ostrov Pemba alebo safari na pevnine môžu stáť viac ako 300 eur za osobu.

DovolenkaZaujímavosti