Kongo, Afrika – zaujímavé miesta, počasie, fauna a flóra

Afrika

Kongo, známe aj pod názvom Konžská demokratická republika, je rozsiahla krajina nachádzajúca sa v strednej Afrike. Čo sa oplatí navštíviť v Kongu a aké zaujímavosti Kongo ponúka?

Táto republika sa rozkladá na území zhruba o veľkosti Západnej Európy a je ohraničená viacerými susednými krajinami, ako sú Konžská republika, Stredoafrická republika, Južný Sudán, Uganda, Rwanda, Tanzánia, Zambia a Angola.


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

  • Kongo má viac ako 200 etnických skupín s jedinečnými tradíciami a jazykmi a je domovom druhého najväčšieho pralesa na svete – Konžského pralesa.
  • V Kongu sa nachádza prírodná rezervácia Sankuru – ideálne miesto pre safari a pozorovanie divokej zveri.
  • Kongo leží v tropickom pásme s vysokými teplotami po celý rok, avšak vyskytujú sa tu dve monzúnové obdobia s intenzívnymi dažďami.
  • Kongo je bohaté na nerastné suroviny, čo mu dáva veľký ekonomický potenciál.

História a kultúra Konga

Kongo je známe bohatou kultúrou a dlhou históriou. Krajina má viac ako 200 etnických skupín, z ktorých každá má jedinečné tradície, jazyk a zvyky. Hudba a tanec sú dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva Konga a regionálne tance, ktoré sú populárne nielen v krajine, ale aj v celom svete.

V minulosti bolo Kongo miestom, ktoré vzbudzovalo pozornosť po celom svete vďaka prosperujúcim kráľovstvám a obchodu s otrokmi. Prvé známe kráľovstvá na území Konga vznikli už v 13. storočí.

Jedným z najvýznamnejších a najmocnejších kráľovstiev bolo Kongo, ktoré sa rozkladalo na oblastiach dnešného Konga, Angoly a Gabonu. Kráľovstvo Kongo bolo významné predovšetkým vďaka intenzívnemu obchodu s Európou.

S príchodom Európanov na koniec 15. storočia však začalo byť Kongo čoraz viac zapojené aj do obchodu s otrokmi. Koloniálne mocnosti, najmä Portugalsko, začali dovážať afrických otrokov do Ameriky. Tento obchod mal devastujúci dopad na miestnych obyvateľov a negatívne ovplyvnil aj ekonomiku Konga.

V roku 1885 sa Kongu stalo jedným z území, ktoré bolo pod správou Európy. Vtedy ho belgický kráľ Leopold II. vyhlásil za súkromné vlastníctvo. Leopold II. environmentálne vykorisťoval územie, zneužíval jeho prírodné zdroje a vytláčal miestnych obyvateľov.

Po dlhých rokoch utrpenia a násilia dosiahli obyvatelia Konga v roku 1960 nezávislosť. Nový štát sa stal známy ako Konžská republika. Avšak politická nestabilita, napätie medzi etnickými skupinami a zahraničná intervencia viedli k sérii politických prevratov a konfliktov.

Od konca 20. storočia je Kongo známe pretrvávajúcimi občianskymi vojnami, ktoré priniesli tragédie, masakre a humanitárnu krízu. Vojenské konflikty a násilie zmenili osud veľkého počtu ľudí a stali sa prekážkou v rozvoji a prospechu tejto oblasti.

Dnes je Kongo stále zasiahnuté politickými, ekonomickými a sociálnymi problémami. Napriek týmto ťažkostiam má však tento africký štát veľký potenciál pre rast a prosperitu. Územie Konga je bohaté na prírodné zdroje ako diamanty, zlato, ropu a ďalšie vzácne minerály alebo drahokamy.

Zaujímavé miesta v Kongu

Kongo sa nachádza v strednej a južnej časti kontinentu a ponúka množstvo zaujímavých miest na objavenie.

Národný park Virunga

Jedným z najznámejších miest v Kongu je Národný park Virunga, ktorý je zároveň aj jedným z najstarších národných parkov v Afrike. Tento národný park má rozlohu 7 769 km².

Tento park je domovom mnohých ohrozených druhov zvierat vrátane horských goríl, nosorožcov, leopardov a rôznych druhov vtákov. Návštevníci majú možnosť vyskúšať si treking za gorilami a zažiť jedinečný zážitok v ich prirodzenom prostredí.

Lubumbashi

Ďalším fascinujúcim miestom v Kongu je mesto Lubumbashi. Je to druhé najväčšie mesto v krajine a ponúka rozmanitú kultúru a históriu. Navštíviť tu človek môže napríklad Národné múzeum Lubumbashi, kde si môže prezrieť rôzne archeologické artefakty a dozvedieť sa viac o histórii regiónu.

Pre tých, ktorí majú záujem o umenie, je tu aj maliarske centrum, kde môžu návštevníci obdivovať diela miestnych umelcov.

Prírodná rezervácia Sankuru

Ak niekto túži po dobrodružstve a prírode, nemal by vynechať prírodnú rezerváciu Sankuru. Táto oblasť je jednou z najväčších tesne spájaných lesných oblastí na svete a domovom mnohých druhov zvierat a vtákov.

Človek si tu môže vyraziť na safari a sledovať slony, levy, žirafy a ďalšie divoké zvieratá v ich prirodzenom prostredí.

Ostrov Idjwi

V prípade, že sa návštevníkom páči slnko a pláže, mali by navštíviť ostrov Idjwi, ktorý sa nachádza na jazere Kivu. Tento ostrov je jedným z najväčších so sladkovodným jazerom v Afrike a ponúka čarovné pláže a krásne výhľady. Človek sa môže vybrať rybárčiť, na prechádzku po pláži alebo si jednoducho oddýchnuť a relaxovať.

Kongo ponúka množstvo zaujímavých miest na objavenie a každý návštevník tu nájde niečo, čo ho osloví. Treking za gorilami, objavovanie histórie v meste Lubumbashi, obdivovanie divokej prírody v rezervácii Sankuru alebo relax na pláži na ostrove Idjwi – to všetko a veľa iného ponúka táto krajina.

Pohľad na mesto Lubumbashi – druhé najväčšie mesto v Kongu s rozmanitou kultúrou a históriou.

Kongo – Konžský prales

Prírodná krása Konga je ohromujúca. Zaujímavosťou je, že v krajine sa nachádza druhý najväčší prales na svete – Konžský prales. Tento prales je domovom mnohým vzácnym druhov rastlín a zvierat, vrátane ohrozenej gorily horskej.

V Konžskom dažďovom pralese sa nachádza 8 000 druhov rastlín, 600 druhov stromov a viac ako 3 000 druhov zvierat. Tieto husté lesy sú obývané ohrozenými zvieratami, ako sú šimpanzy, slony, niektoré druhy goríl a taktiež leopardy, levy a hrochy.

Cez prales preteká rieka Kongo, ktorá je zároveň najhlbšou riekou na svete. Jej najhlbší bod je v hĺbke 219,5 metra. Okrem pralesu sa v Kongu nájde aj množstvo riek a jazier, ktoré vytvárajú malebné scenérie a sú aj zdrojom vody pre mnoho obyvateľov.

Kongo, Afrika – Počasie

Počasie v Kongu – Konžskej demokratickej republike – je tiež veľmi zaujímavé a pestrofarebné. Kongo leží v blízkosti rovníka, čo ovplyvňuje jeho klímu.

Krajina sa nachádza v tropickom pásme, a preto sa teploty pohybujú po celý rok na vysokej úrovni. Priemerné maximálne teploty sa pohybujú od 30 do 35 stupňov Celzia a minimálne teploty nepoklesnú pod 20 stupňov.

Počasie v Kongu je ovplyvnené aj monzúnovým systémom. Sú tu dve hlavné obdobia dažďov – jarné a jesenné monzúny. Jarné monzúny trvajú od apríla do júla, zatiaľ čo jesenné monzúny od októbra do novembra.

V týchto mesiacoch môžu byť zrážky občas veľmi intenzívne a dochádza k častým búrkam. Tieto monzúny sú zodpovedné za produkovanie veľkého množstva zrážok, ktoré napomáhajú udržiavať rozmanitú flóru a faunu krajiny.

V lete, ktoré sa v Kongu vyskytuje v decembri a januári, teploty stúpajú ešte viac a môžu dosahovať až 40 stupňov Celzia.

Dlhodobým obdobím sucha je obdobie harmattanu, ktoré trvá približne od decembra do marca. V tomto období vietor prináša so sebou suchý vzduch z púšte Sahara a teploty sa môžu znížiť. Napriek tomuto suchu sú niektoré časti Konga vďaka tropickému pralesu stále zelené.

Kongo má tiež pestrú krajinu s riekami, vrcholmi a zálivmi. V oblastiach blízko riek a jazier môže byť vzduch vlhkejší a teploty mierne nižšie ako v ostatných častiach krajiny. Napríklad hlavné mesto Kinshasa sa nachádza pri rieke Kongo a teploty tu majú tendenciu byť vďaka miestnej klíme mierne.

Fauna a flóra v Kongu

Kongo sa nachádza v srdci kontinentu a je domovom bohatej a exotické fauny a flóry. Fauna Konžskej demokratickej republiky je ohromujúca jej rozmanitosťou. V rozsiahlych dažďových pralesoch žijú vzácne druhy, ako sú horské gorily alebo bonobo šimpanzy.

Tieto primáty predstavujú jedinečný zdroj záujmu pre vedcov i turistov. Okrem toho sa v pralesoch nachádzajú aj roztomilé opice ako napríklad Gueréza pláštiková či Mangabej.

Zoologickej rozmanitosti Kongo dodávajú na vážnosti aj rôzne druhy zvierat, ktoré v ňom žijú. Veľké zvieratá ako slony, nosorožce, byvoly a leopardy si nachádzajú útočisko v rôznych národných parkoch, akými sú napríklad Národný park Kahuzi-Biega či Národný park Virunga. Tieto parky ponúkajú jedinečnú možnosť sledovať tieto majestátne tvory v ich prirodzenom prostredí.

Okrem toho je Kongo domovom pre bohaté množstvo vtákov. V krajinách sa nachádza približne 1000 druhov vtákov, vrátane ohrozených druhov. Mnohé z týchto druhov žijú v územiach chránených rezervácií a národných parkov.

Kongo je tiež známe pestrou flórou. V dažďových pralesoch sa nachádza množstvo endemických druhov rastlín, ktoré sa nenachádzajú nikde inde na svete. Tradične sa využívajú rôzne druhy drevín na výrobu nábytku a stavebného materiálu. Významným stromom je napríklad mahagón, ktorý je cenný pre vzácne drevo.

Konžská demokratická republika je miestom, kde sa stretáva rozmanitá a ohromujúca fauna a flóra. Uchováva veľa druhov, ktoré sú raritami na svetovej úrovni. Vzhľadom na exotickú krásu prírody a vzácne druhy, ktoré v nej žijú, je Kongo jedinečnou destináciou pre všetkých milovníkov prírody a cestovania.

V rozsiahlych dažďových pralesoch žijú vzácne druhy zvierat ako napríklad takéto bonobo šimpanzy.

Dá sa povedať, že situácia v Konžskej demokratickej republike je zložitá. Krajina sa stala miestom pretrvávajúceho politického napätia, ktoré pretrváva už desaťročia. Okrem toho, nedostatočná infraštruktúra, nedostatok základných služieb a korupcia sťažujú každodenný život obyvateľov.

Napriek tomu, Kongo má veľký potenciál na ekonomický rozvoj, najmä vďaka nerastným bohatstvám. Pre dosiahnutie stability a prosperity je však nevyhnutné, aby vláda zaviedla účinné reformy, zlepšila bezpečnostné podmienky a bojovala proti korupcii.

Medzinárodné spoločenstvo by malo tiež poskytnúť podporu a pomáhať Kongu dosiahnuť udržateľný rozvoj a lepšiu budúcnosť pre obyvateľov.