Primošten – dovolenka, výlety do okolia

Európa

Primošten je malé historické mesto na južnom pobreží Chorvátska. Je obľúbenou dovolenkovou destináciou a láka turistov svojou prírodou a krásnou krajinou. Primošten obklopujú modré vody Jadranského mora a jeho okolie lemujú zelené stromy a cyprusy. Mesto je obklopené prírodnými krásami, bohatou históriou a starobylou architektúrou.

V Primoštene sa nachádza aj niekoľko pamiatok zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Ako sa dostať do mesta Primošten?

Najjednoduchší spôsob, ako sa tam dostať, je lietadlom. Existujú denné lety z rôznych letísk v Európe do Zadaru, ktoré je najbližším letiskom k Primoštenu. Odtiaľ je možné vziať si taxi, požičať si auto alebo využiť autobusovú dopravu do Primoštenu. Ak chcú turisti cestovať autom, môžu ísť po diaľnici A1, ktorá vedie zo Zadaru do Primoštenu.

Čo vidieť v meste Primošten?

Mesto Primošten je malé mestečko na juhu Chorvátska, v blízkosti mesta Šibenik. Je to krásna oblasť plná historických pamiatok a prírodných scenérií. Najväčšou atrakciou je staré mesto Primošten, ktoré je obklopené pevnosťami a má nádherné výhľady na more.

Kostoly v Primoštene sú tiež veľmi populárne, vrátane Kostola sv. Nikolaja a Kostola sv. Františka. Mesto má tiež množstvo pláží a kúpalísk, ktoré sú obľúbenými destináciami pre turistov. Ďalšími obľúbenými miestami v Primoštene sú múzeá, ako je Múzeum stredomorskej prírody a Múzeum súkromných zbierok mestskej galérie.

Ďalšími obľúbenými atrakciami v oblasti sú námorné akvária, zoologická záhrada, botanická záhrada a námorné prírodné rezervácie.

Kedy je najlepšie navštíviť Primošten?

Primošten je obľúbené letovisko po celý rok. V lete je tu veľa turistov a je tu plno, preto je skvelé prísť sem skoro na jar alebo na jeseň. Vtedy si je možné užívať slnko, more a príjemné počasie bez príliš veľkého davu.

Najlepším časom na návštevu Primoštenu je od mája do septembra, keď je tu teplo a slnečno.

Dovolenka v Primoštene

Primošten je malé mestečko v Chorvátsku, ktoré leží na pobreží Jadranského mora v južnej časti Dalmácie. Je jedným z najpopulárnejších letných destinácií v Chorvátsku, a to nielen pre svoje nádherné pláže, ale aj pre svoju historickú architektúru a príjemnú atmosféru.

Primošten je ideálnym miestom pre dovolenku, pretože tu je veľa zaujímavostí a atrakcií. Turisti môžu navštíviť starodávne mesto Primošten, ktoré je známe svojou barokovou architektúrou a zaujímavými kostolmi.

Mesto je obklopené pevnosťami, ktoré sú pamiatkami z 16. storočia. Okrem toho je tu veľa príležitostí na športové aktivity ako surfovanie, potápanie, plávanie, vodné lyžovanie a vodné športy. V Primoštene sa koná aj veľa kultúrnych a spoločenských podujatí, takže pre návštevníkov je tu veľa možností pre rozličné aktivity.

K dispozícii je tiež veľa kvalitných reštaurácií, ktoré ponúkajú chutné morské plody a iné chorvátske jedlá. Je tu tiež niekoľko nákupných centier s množstvom obchodov so suvenírmi a inými potrebami.

Primošten je skvelou voľbou pre dovolenku, pretože tu turista nájde všetko, čo potrebuje na skvelú dovolenku – historické pamiatky, príjemnú atmosféru, kvalitné jedlo a veľa atrakcií.

Čo robiť v Primoštene?

Primošten, podobne ako napr. Cyprus, má veľa vecí, ktoré je tu možné robiť a vidieť. Tu je niekoľko návrhov:

 • prechádzka po Primoštene: prejsť sa po uličkách a užiť si atmosféru malého mestečka
 • pláže: vychutnať si slnečné lúče a čistú vodu na jednej z mnohých čarovných pláží
 • návšteva múzeí: pozrieť si miestne múzeum a vychutnať si históriu
 • šnorchlovanie a potápanie: prezrieť si krásy podmorského sveta
 • exkurzie loďou: užiť si prehliadku mestečka a okolia, ktorú poskytuje exkurzia loďou
 • športy na vode: vychutnať si plávanie, windsurfing alebo iné vodné športy
 • návšteva trhov: nájsť niečo unikátne na niektorom z mnohých trhov v Primoštene
 • gastronomické zážitky: vychutnať si kvalitné jedlá miestnych reštaurácií a kaviarne
 • nocľah: užiť si krásne výhľady a pokojný pobyt v jednom z mnohých príjemných hotelov
 • nákupy: kúpiť si suveníry, oblečenie a iné veci, ktoré človeka inšpirujú

Turisti by si mali vychutnať a užiť aspoň niektoré zo spomenutých aktivít.

Výlety do okolia Primoštenu

Po spoznaní mesta Primošten je možné ďalej spoznávať aj iné miesta v jeho okolí.

Kornati je národný park, ktorý sa nachádza na juhu Chorvátska a ktorý je domovom pre viac ako 150 ostrovov a skalnatých útesov. Prehliadka Kornati je skvelý spôsob, ako sa ocitnúť v krásnej prírode.

Národný Park Krka je domovom pre množstvo druhov rastlín a živočíchov, vrátane veľkého počtu vodných živočíchov. Návštevníci tu môžu vidieť obrovské vodopády a pozorovať veľké množstvo vtákov.

Šibenik je skvelým miestom na návštevu. Ponúka množstvo historických pamiatok a nádherných pláží. Je to tiež skvelé miesto na plavbu po oblasti Jadranského mora.

Národný park Paklenica je nádhernou divočinou s veľkým množstvom krásnych vodopádov, skalnatých útesov a horolezectva. Je to skvelé miesto na dovolenku pre milovníkov prírody.

Primošten ponúka niekoľko pláží.
Primošten ponúka niekoľko pláží.

Primošten a jeho pláže

Primošten je malé rybárske mestečko v juhozápadnom Chorvátsku, obklopené hustými olivovými hájmi a krásnymi piesočnatými plážami. Je obľúbeným miestom na oddych a vychutnávanie si krásnej krajiny, ktorú ponúka. Primošten ponúka niekoľko piesočnatých pláží, ktoré sú skvelé pre rodiny a kúpanie.

Najznámejšou plážou v Primoštene je pláž Raduca, ktorá je piesočnato-kamienková. Pláž je obklopená skalnatými útesmi a jej dlhé pobrežie je ideálne na dlhé prechádzky alebo oddych. Pri pláži sa nachádza aj množstvo obchodov a reštaurácií, v ktorých je možné sa občerstviť.

Ďalšou obľúbenou plážou je pláž Shepurina, ktorá sa nachádza na severovýchodnom pobreží Primoštenu. Pláž má kamienkové pobrežie a je obklopená olivovými hájmi. Je to pokojná pláž, ktorá je ideálna na oddych a relaxáciu.

V Primoštene sa nachádzajú aj ďalšie pláže, napríklad pláž Primošten, pláž Vela Luka a pláž Eda. Všetky tieto pláže sú vhodné na rodinnú dovolenku a ponúkajú všetko, čo turista potrebuje na pohodlnú a bezstarostnú dovolenku.

Najlepšie atrakcie v Primoštene

Toto su tie najlepšie atrakcie v meste Primošten.

 • Primoštenska Plaza je nádherná pláž v Primoštene. Je obklopená skalnatými útesmi a má krásny výhľad na more. K miestnym atrakciám patrí veľké množstvo reštaurácií a barov, ktoré ponúkajú tradičné miestne jedlá a nápoje.
 • Pešia zóna v Primoštene – v Primoštene je možné nájsť veľa starých uličiek. Tu sa dajú robiť veľmi pekné prechádzky. Je možné tu nájsť staré pamiatky, kostoly, obchody a reštaurácie.
 • Kaštieľ Primošten bol postavený v 16. storočí a je to nádherná budova s bohatou históriou. Je to miesto, kde sa nachádza veľa expozícií a umeleckých diel.
 • Primoštenské parky sú skvelou voľbou pre všetkých, ktorí chcú relaxovať a oddychovať. Sú tu prírodné scenérie a záhrady, ktoré sú obklopené skalnatými útesmi.

Určite by mali byť prioritou pri návšteve a dovolenke v tejto exkluzívnej turistickej destinácii.

Oplatí sa cestovať do mesta Primošten?

Áno, Primošten je krásne mesto s veľa atrakciami pre návštevníkov. Je prekrásne pobrežie s mnohými plážami a lákavými reštauráciami. Mesto má tiež krásne historické pamiatky, ako je napríklad hrad neďaleko mesta. Turisti tu nájdu aj množstvo nákupných možností, pretože mesto je plné malých obchodíkov a obchodných domov.

Primošten je tiež veľmi prístupný – je tu veľa možností prepravy vrátane autobusu a vlaku. Takže áno, Primošten je skvelé miesto na cestovanie.

Cestovať do Primoštenu na jar

Na jar je Primošten veľmi krásny. Dajú sa tu vychutnať slnečné dni, ktoré sú veľmi teplé nie však príliš horúce. Odporúča sa robiť nádherné prechádzky po pláži, pozrieť si malé mestečká v okolí a vychutnať si úžasné výhľady na more. Okrem toho je možné tu navštíviť mnoho malých galérií, reštaurácií, barov a kaviarní. Primošten je ideálnym miestom na jar pre relaxáciu a oddych.

Gastronómia v Primoštene

Primošten je malé mestečko v Chorvátsku, ktoré sa špecializuje na čerstvé a kvalitné ryby a morské plody.

Primoštenská kuchyňa pozostáva z tradičných chorvátskych jedál, ako je burek (zabalený koláč z lístkového cesta s mäsovou alebo syrovou náplňou), čevapčiči (grilované mäsové guľky z mletého jahňacieho, bravčového alebo kuracieho mäsa) a sarma (zabalené lístkové cesto plnené kapustou a rôznym mäsom).

Mestskou rybou špecialitou je škarpina, ktorá sa zvyčajne pripravuje so zemiakmi a bylinkami. Ďalším obľúbeným jedlom v Primoštene je kapunada, čo je zmes rôznych druhov rýb, papriky, cibule, paradajok a olív.

Z obľúbených dezertov tohto mesta treba spomenúť štrúdľu s ovocím a medom, ktorá sa zvyčajne podáva s čerstvou šľahačkou.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výlet