Národný park Krka – vodopády a iné prírodné zaujímavosti

Európa

Chorvátsko je obľúbenou destináciou Slovákov nielen pre blízke more, ale aj pre prírodné krásy. Jednou z nich je aj Národný park Krka, ktorý láka návštevníkov najmä pozoruhodnými vodopádmi. Na rieke Krka je sedem vodopádov, z nich najznámejšie sú Skradinski Buk a Roški slap. V rámci výletu do Krka National park sa k nim dá priplaviť loďou.


Obsah článku


Vodopády v Krka National park

V Národnom parku Krka v Chorvátsku možno nájsť jedny z najúchvatnejších vodopádov na svete. Park Krka je chráneným územím a obľúbenou turistickou destináciou. Národný park je známy najmä vďaka vodopádom Krka, ktoré kaskádovito padajú po rieke Krka v dĺžke približne 45 km.

Prvým a najznámejším z vodopádov je Skradinski Buk. Tento úchvatný vodopád sa nachádza v blízkosti mesta Skradin a je najväčším a najmalebnejším z vodopádov Krky. Skladá sa zo 17 samostatných kaskád a je dlhý viac ako 800 metrov. Voda tečúca cez vodopády vytvára veľkolepé predstavenie vody, svetla a farieb, ktoré návštevníkom určite vyrazí dych.

Návštevníci parku si určite budú chcieť pozrieť aj ohromujúci Roški slap. Tento vodopád, ktorý sa nachádza neďaleko mesta Lozovac, sa skladá z dvoch kaskád a je dlhý viac ako 200 metrov. Jeho nádherné prostredie z neho robí ideálne miesto na pokojnú prechádzku.

Okrem dvoch hlavných vodopádov sa v parku nachádza aj niekoľko menších vodopádov, napríklad vodopád Manojlovac, vodopád Bilušič a vodopád Visovac. Všetky tieto vodopády určite poskytnú úžasnú kulisu pri každom výlete do parku.

Krka National park je povinnou destináciou pre každého cestovateľa, ktorý chce zažiť krásu prírody. Vďaka veľkolepým vodopádom, úchvatným výhľadom a jedinečnej divokej prírode je park ideálnym miestom na oddych a spoznávanie krás Chorvátska.

Výlet loďou v Národnom parku Krka

Národný park Krka je ohromujúca prírodná oblasť, ktorá návštevníkom ponúka jedinečný zážitok z plavby loďou.

Výlet loďou sa začína pri kláštore Visovac, úžasnom architektonickom diele, ktoré pochádza z 15. storočia. Odtiaľ sa cestujúci plavia okolo nádherných vodopádov a krištáľovo modrej vody rieky Krka a jej prítokov. Cestou si návštevníci môžu pozrieť nádherné scenérie vrátane ohromujúcich útesov a bujnej vegetácie.

Počas plavby loďou sa cestujúci dostanú aj k vodopádu Roški Slap. Tu môžu návštevníci obdivovať jedinečné kaskádovité vody, ako aj skúmať okolité prírodné krásy.

Výlet loďou sa končí pri kláštore Krka, ktorý je významnou historickou a kultúrnou pamiatkou, ako aj obľúbenou turistickou atrakciou. Návštevníci si tu môžu prezrieť krásnu architektúru kláštora a spoznať jeho históriu.

Výlet loďou v Krka National park je nezabudnuteľným zážitkom, ktorý návštevníkom ponúka možnosť spoznať niektoré z najúžasnejších prírodných krás Chorvátska. Výlet loďou je ideálnym spôsobom, ako stráviť deň v tomto nádhernom parku, či už ide o oddych a kochanie sa prírodou alebo o spoznávanie jeho kultúrnych a historických pamiatok.

V Národnom parku Krka v Chorvátsku možno nájsť jedny z najúchvatnejších vodopádov na svete.
V Národnom parku Krka v Chorvátsku možno nájsť jedny z najúchvatnejších vodopádov na svete.

Prečo navštíviť Národny park Krka

Národný park Krka je rajom pre milovníkov prírody. Prírodná lokalita Krka s úchvatnými výhľadmi, rozmanitou divokou prírodou a rôznymi aktivitami je ideálnym miestom na návštevu a objavovanie.

Jedným z najpôsobivejších prvkov národného parku sú vodopády Krka. Je ich sedem, najnavštevovanejšie z nich sú Skradinski Buk a Roški slap. Návštevníci sa môžu vydať na výlet loďou a preskúmať jednotlivé vodopády alebo sa okúpať v chladivých, priezračných jazierkach pod nimi.

Park Krka je tiež domovom rôznych voľne žijúcich živočíchov a rastlín, vďaka čomu je návšteva Národného parku Krka skvelým spôsobom, ako sa zblížiť s prírodou. Pri potulkách parkom možno vidieť vtáky, netopiere a dokonca aj divoké mačky. Návštevníci môžu tiež preskúmať množstvo chodníkov v parku a získať skutočnú predstavu o miestnej flóre a faune.

Národný park Krka ponúka návštevníkom aj rôzne aktivity. Obľúbené sú plavby na kajaku a kanoe, ako aj kúpanie vo vodopádoch a objavovanie mnohých jaskýň v parku. Návštevníci sa môžu zúčastniť aj na vzdelávacích programoch, napríklad prehliadok so sprievodcom či pozorovania vtákov.

Doprava do Krka National park

Najjednoduchší spôsob ako sa dostať do Krka National park je autom. Park sa nachádza približne 40 kilometrov východne od mesta Šibenik, takže sa doň dá pomerne ľahko dostať z väčších miest v Chorvátsku.

Zo Záhrebu alebo Splitu možno ísť po diaľnici, a potom sa po miestnych cestách dostať do Krky. V oblasti sa nachádza aj niekoľko požičovní áut, takže si návštevníci môžu ľahko požičať auto a preskúmať park vlastným tempom.

Do Národného parku Krka sa dá dopraviť aj autobusom. Zo Záhrebu, Splitu a Šibeniku premávajú do Krky pravidelné autobusové spoje. Trasy autobusov do Krky sa môžu líšiť, preto je najlepšie vopred sa informovať u autobusových spoločností.

Do Národného parku Krka sa možno dostať aj trajektom z neďalekého ostrova Rab. Cesta trvá len hodinu a je to skvelý spôsob ako spoznať krásy Jadranského mora.

Vstupné

Vstupné do parku Krka sa líši v závislosti od ročného obdobia, pričom najvyššie ceny sú počas hlavnej turistickej sezóny.

  • Počas letných mesiacov, od júna do septembra, je vstupné 40 eur. Tento poplatok zahŕňa vstup do celého Národného parku Krka vrátane prehliadky archeologickej lokality Burnum a prevozu k Skradinskému vodopádu.
  • Poplatok je zľavnený pre deti, seniorov a osoby so zdravotným postihnutím. Deti do siedmich rokov majú vstup zdarma, deti a mladiství vo veku od 7 do 18 rokov platia 28 eur.

Národný park Krka je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií Chorvátska a určite sa oplatí zaplatiť vstupné. Park je plný nádhernej krajiny, fascinujúcej divokej prírody a úžasných vodopádov. Je to skvelé miesto na strávenie dňa a spoznávanie krás Chorvátska.

História Krka National park

Park bol založený v roku 1985 a je domovom množstva rastlín a živočíchov ako aj mnohých archeologických a historických pamiatok.

Názov Národného parku Krka je odvodený od rieky Krka, ktorá je prítokom rieky Sáva. Park sa nachádza v Šibenicko-kninskej župe, regióne známom svojou malebnou krajinou, členitým pobrežím a zaujímavým kultúrnym dedičstvom.

Najstaršie dôkazy o ľudskej činnosti v tejto oblasti pochádzajú z praveku. V parku boli objavené pozostatky dávnych osád a dôkazy naznačujú, že ich obývali ilýrske kmene.

Viaceré archeologické náleziská v parku boli identifikované ako súčasť rímskeho obdobia a svedčia o rímskej prítomnosti v regióne.

Park je známy najmä vďaka veľkolepým vodopádom, ktoré vytvára rieka Krka. V Národnom parku Krka sa nachádza aj niekoľko zaujímavých archeologických lokalít vrátane starobylých pevností a kostolov.

V parku žije aj niekoľko druhov vtákov a cicavcov vrátane supa bielohlavého, orla skalného, vydry a diviaka.

Národný park Krka je obľúbeným cieľom milovníkov prírody a outdoorových nadšencov. Park je dobre udržiavaný a ponúka rôzne aktivity, ako napríklad pešiu turistiku, člnkovanie, kúpanie a pozorovanie vtákov. Návštevníci sa môžu zúčastniť aj na vzdelávacích programoch a prehliadkach parku so sprievodcom.

Krka je jedinečnou a krásnou destináciou, ktorá ponúka niečo pre každého. So svojou úžasnou krajinou, fascinujúcou históriou a bohatou divokou prírodou určite nadchne každého cestovateľa.

Krásy chorvátskej prírody si možno vychutnať aj na nádherných plážach Crikvenice. Vďaka plážam, krištáľovo čistej vode a krásnym výhľadom je Crikvenica jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v Chorvátsku.

Krka – obľúbená turistická destinácia

Národný park Krka v Chorvátsku je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v krajine. Park sa nachádza v Šibenicko-kninskej župe, má rozlohu niečo vyše 109 km2 a nachádza sa tu sedem vodopádov vrátane slávneho Skradinski Buk a Roški slap.

Národný park Krka je vďaka svojej neuveriteľnej scenérii a bohatej biodiverzite povinnou destináciou pre každého, kto chce spoznať krásy Chorvátska.

Tu sú niektoré z najdôležitejších dôvodov, prečo navštíviť Národný park Krka:

  • prírodné krásy – Národný park Krka je známy svojou ohromujúcou prírodnou krásou; v parku sa nachádzajú bujné lesy a kopce i vodopády Krka; park je tiež domovom rôznych rastlín a živočíchov
  • kultúrne dedičstvo – v parku sa nachádza niekoľko historických miest a pamiatok vrátane kláštorov Krka a Visovac; návštevníci si môžu prezrieť aj neďaleké mesto Skradin, ktoré je známe svojou architektúrou v barokovom štýle
  • dobrodružné aktivity – Krka ponúka širokú škálu dobrodružných aktivít, od kúpania a jazdy na kajaku až po pešiu turistiku a cyklistiku; návštevníci sa môžu zúčastniť aj na vzdelávacích aktivitách, ako je pozorovanie vtákov a fotografovanie divokej prírody
  • relax – návštevníci si môžu vychutnať nádherný výhľad počas pokojnej prechádzky alebo si jednoducho sadnúť a pozorovať západ slnka nad vodopádmi

Krka je povinnou destináciou pre každého, kto chce spoznať krásy Chorvátska. Národný park so svojimi neuveriteľnými scenériami, bohatou biodiverzitou a rôznymi aktivitami a atrakciami návštevníkom určite poskytne nezabudnuteľný zážitok.

Čo navštíviťZaujímavosti