Spojené štáty americké – počet obyvateľov, štáty, zaujímavosti

Amerika
usa

Spojené štáty americké sú federatívna republika v Severnej Amerike. Je to krajina s veľkou rozmanitosťou, v ktorej žijú ľudia rôzneho pôvodu a vierovyznania. V USA sa nachádzajú niektoré z najznámejších pamiatok na svete, ako napríklad Grand Canyon, Socha slobody a most Golden Gate. Koľko štátov má USA?

Spojené štáty americké sú vysoko rozvinutou krajinou so silným hospodárstvom a bohatým kultúrnym dedičstvom. USA sú významnou svetovou veľmocou a lídrom v oblasti vedy, techniky a vzdelávania.

Ubytovanie v USA

Spojené štáty americké ponúkajú širokú škálu možností ubytovania, ktoré vyhovujú každému vkusu, rozpočtu a preferenciám. Od rušných metropol až po pokojné prírodné útočiská – každý, kto hľadá miesto na pobyt v USA, si tam nájde niečo pre seba.

Vo veľkých mestách, ako je New York, Los Angeles a Chicago, nájdu cestovatelia množstvo luxusných hotelov, ktoré sa môžu pochváliť ikonickými výhľadmi na panorámu mesta, špičkovým vybavením a prvotriednymi službami.

Pre tých, ktorí hľadajú intímnejšie zážitky, sú boutique hotely a penzióny útulným útočiskom pred ruchom mesta. Tieto ubytovacie zariadenia často odrážajú jedinečný charakter svojho okolia a ponúkajú osobné služby a zmysel pre miestny šarm.

Cestovatelia s obmedzeným rozpočtom môžu nájsť množstvo cenovo dostupných možností vrátane lacných hotelov, motelov a hostelov v mestách a mestečkách. Tieto ubytovacie zariadenia poskytujú pohodlné ubytovanie za zlomok ceny. V USA je na výber z mnohých možností. Odporučiť sa dajú napr.:

 • Washington Plaza Hotel – ide o 4-hviezdičkový hotel vo Washingtone, ktorý sa nachádza asi 700 metrov od centra mesta; cestovatelia si v tomto hoteli obľúbili najmä vonkajší bazén, fitnescentrum, reštauráciu, bar, rodinné izby či izby pre zdravotne znevýhodnených; pozitívne hodnotené tu sú hlavne poloha a personál
 • Pod Times Square – toto je 3-hviezdičkové ubytovanie, ktoré sa nachádza v New Yorku, približne 1,4 km od centra mesta a blízko stanice metra; zákazníci v tomto ubytovaní oceňujú hlavne nepretržitú recepciu, úschovňu batožiny, bar, terasu či parkovisko; pozitívne hodnotené tu sú najmä poloha a personál
 • citizenM Los Angeles Downtown – je to 4-hviezdičkové ubytovanie v Los Angeles, ktoré sa nachádza asi 500 metrov od centra mesta; tu cestovatelia oceňujú najmä izby pre zdravotne znevýhodnených, reštauráciu, bar či fitnescentrum; pozitívne hodnotené tu sú hlavne čistota, pohodlie a personál
 • Arlo Chicago – ide o 4-hviezdičkové ubytovanie v Chicagu, ktoré sa nachádza približne 350 metrov od centra mesta a blízko stanice metra; zákazníci si tu obľúbili hlavne izby pre zdravotne znevýhodnených, fitnescentrum, reštauráciu, bar či izbovú službu; pozitívne hodnotené tu sú najmä poloha, čistota a pohodlie
 • Horizon Inn – toto ubytovanie sa nachádza v meste Lincoln v Nebraske, čo je približne uprostred Spojených štátov amerických; v tomto ubytovaní cestovatelia najviac oceňujú rodinné izby, izby pre zdravotne znevýhodnených, izbovú službu či parkovisko; pozitívne hodnotené tu sú najmä personál a pomer ceny a kvality

Okrem toho, nárast alternatívnych možností ubytovania, ako sú prázdninové prenájmy prostredníctvom platforiem ako Airbnb, poskytol cestovateľom ešte viac možností. Prázdninové prenájmy ponúkajú flexibilitu a slobodu prispôsobiť ubytovanie individuálnym preferenciám a štýlu cestovania.

V národných parkoch a outdoorových destináciách poskytujú kempingy a chatky cestovateľom príležitosť ponoriť sa do prírody a zažiť skvelý pobyt vonku na vlastnej koži. Tieto ubytovacie zariadenia ponúkajú možnosť odpojiť sa od digitálneho sveta a spojiť sa s prírodnými krásami USA.

Spojené štáty ponúkajú rozmanité možnosti ubytovania, ktoré vyhovujú potrebám a preferenciám každého cestovateľa. Či už hľadá luxus, šarm, cenovú dostupnosť alebo dobrodružstvo, v USA je dostatok miest, kde sa môže ubytovať pri objavovaní rozsiahlych a rozmanitých krajín.

Spojené štáty americké

Spojené štáty americké sú obrovskou krajinou príležitostí a majákom slobody a demokracie na celom svete. Je to tretia najväčšia krajina na svete, ktorá sa rozprestiera na území 50 štátov a tisícov míľ pobrežia. Je to krajina rozmanitých kultúr, jazykov, podnebia a životných štýlov. Susedí len s dvoma krajinami, a to s Kanadou na severe a s Mexikom na juhu.

Spojené štáty sú domovom niektorých z najväčších miest na svete vrátane New Yorku, Los Angeles, Chicaga a Washingtonu, D.C. Nachádzajú sa tu aj niektoré z najznámejších svetových pamiatok a monumentov, ako napríklad Socha slobody, Grand Canyon a Biely dom. Spojené štáty sú lídrom v oblasti technológií, financií a zábavy a sídlia tu mnohé z najväčších svetových spoločností.

Američania sú hrdí na svoju slobodu a nezávislosť a krajina je známa svojou oddanosťou ochrane a zachovávaniu práv svojich občanov. Vláda poskytuje občanom mnoho služieb a programov vrátane sociálneho zabezpečenia, zdravotného poistenia a zdravotnej starostlivosti. Silná vojenská prítomnosť chráni krajinu doma aj v zahraničí.

Spojené štáty sú tiež domovom niektorých z najznámejších svetových univerzít vrátane Harvardu, Yaleu a Stanfordu a sú lídrom v oblasti výskumu a vývoja. Je významným vývozcom tovaru a služieb a sídlia tu niektoré z najväčších svetových spoločností.

Spojené štáty sú krajinou neuveriteľnej krásy a prírodných divov, od majestátnych Skalistých hôr až po malebný Grand Canyon. Nachádzajú sa tu aj niektoré z najväčších národných parkov na svete, napríklad Yellowstone a Grand Tetons.

Spojené štáty americké sú lídrom v mnohých oblastiach, od umenia a vedy až po vzdelávanie a zábavu. Patria k najmocnejším krajinám sveta a majú veľký vplyv na svetovú politiku, hospodárstvo a kultúru. Je to krajina veľkých príležitostí a potenciálu a miesto, kde sa môžu plniť sny.

Hlavné mesto USA

Hlavným mestom USA je Washington, D.C. Washington sa nachádza na východnom pobreží Spojených štátov. Hraničí so štátmi Maryland a Virgínia a leží na rieke Potomac. Washington, D.C. je sídlom troch zložiek federálnej vlády vrátane Bieleho domu, Kongresu USA a Najvyššieho súdu.

Nachádza sa tu aj mnoho najznámejších národných pamiatok a pamätníkov, ako napríklad Lincolnov pamätník, Washingtonov pamätník a Smithsonov inštitút.

Washington, D.C., bol založený v roku 1790 ako hlavné mesto USA a je pomenovaný po prvom prezidentovi Spojených štátov Georgeovi Washingtonovi. Za hlavné mesto bol zvolený kvôli svojej centrálnej polohe a blízkosti veľkých prístavných miest Baltimore a Philadelphia. Ako hlavné mesto štátu je Washington sídlom federálnej vlády a je domovom prezidenta, Kongresu a Najvyššieho súdu.

Washington, D.C. je živé mesto s bohatou históriou. Nachádza sa tu množstvo múzeí a pamiatok vrátane National Mall, Národnej galérie umenia, Národného leteckého a vesmírneho múzea a Smithsonovho inštitútu.

Je tiež domovom Kennedyho centra pre divadelné umenie a mnohých ďalších miest, kde sa konajú predstavenia. Mesto je známe svojím rušným nočným životom a je obľúbeným cieľom turistov z celého sveta.

Washington je dôležitým politickým a vládnym centrom a sídlia v ňom rôzne zahraničné veľvyslanectvá, ako aj centrály významných medzinárodných organizácií, napríklad Svetovej banky. Nachádza sa tu aj množstvo univerzít a vysokých škôl vrátane Georgetownskej univerzity a Univerzity Georgea Washingtona.

Washington, D.C. je mesto s veľkou históriou a kultúrou a je obľúbenou turistickou destináciou. Je politickým centrom Spojených štátov a symbolom demokracie.

Vo Washingtone, D.C. sa nenachádzajú mrakodrapy, pretože je zakázané, aby bola nejaká budova na území mesta vyššia ako budova Kapitolu.
Vo Washingtone, D.C. sa nenachádzajú mrakodrapy, pretože je zakázané, aby bola nejaká budova na území mesta vyššia ako budova Kapitolu.

Počet obyvateľov USA

Spojené štáty sú s viac ako 330 miliónmi obyvateľov treťou najľudnatejšou krajinou na svete. V júli 2020 sa počet obyvateľov Spojených štátov odhadoval na 331 004 937. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o nárast o 0,7 %.

Obyvateľstvo Spojených štátov tvoria ľudia rôzneho etnického pôvodu a národnosti:

 • najpočetnejšou rasovou skupinou sú bieli Američania, ktorí tvoria 76,3 % obyvateľstva
 • druhou najpočetnejšou rasovou skupinou sú Američania čiernej pleti, ktorí tvoria 13,4 % obyvateľstva.
 • Hispánci a Latinoameričania tvoria 18,5 % obyvateľstva
 • Američania ázijského pôvodu tvoria 5,9 %
 • pôvodní obyvatelia Ameriky a Aljašky tvoria 1,3 %

Hustota obyvateľstva Spojených štátov je 35 ľudí na kilometer štvorcový. Je to tretia najvyššia hustota obyvateľstva na svete po Indii a Číne. Hustota obyvateľstva sa však v jednotlivých krajinách značne líši.

Väčšina obyvateľov Spojených štátov sa sústreďuje v mestách a mestských oblastiach. Približne 82,3 % obyvateľstva žije v mestských oblastiach. Najväčšími mestami v Spojených štátoch sú New York, Los Angeles, Chicago, Houston a Phoenix.

Počet obyvateľov USA rastie stabilným tempom. Očakáva sa, že v rokoch 2020 až 2050 sa počet obyvateľov zvýši približne o 8,5 milióna osôb ročne. Tento rast je do veľkej miery spôsobený prisťahovalectvom, ako aj prirodzeným prírastkom.

Manhattan je najhustejšie osídlená a geograficky najmenšia z piatich štvrtí New Yorku.
Manhattan je najhustejšie osídlená a geograficky najmenšia z piatich štvrtí New Yorku.

Koľko štátov má USA?

Spojené štáty americké sú federálnou republikou. Koľko šátov má USA? USA sa skladá z 50 štátov, federálneho dištriktu, piatich veľkých samosprávnych území a rôznych teritórií.

Štyridsaťosem z päťdesiatich štátov a federálny dištrikt sú susediace a nachádzajú sa v Severnej Amerike medzi Kanadou a Mexikom. Dva ďalšie štáty, Aljaška a Havaj, sa nachádzajú v severnej a strednej časti Tichého oceánu. Teritóriá sú roztrúsené okolo Tichého oceánu a Karibského mora.

Niektoré územia USA siahajú hlboko do južného Pacifiku. Napríklad Americká Samoa je až pri ostrovných štátoch Fidži a Tonga.

Päť hlavných samosprávnych území sú Severné Mariány, Guam, Americké Panenské ostrovy, Americká Samoa a Portoriko. Spojené štáty majú malé vojenské základne a zariadenia aj v niekoľkých ďalších krajinách a územiach, napríklad v Spojenom kráľovstve, Nemecku a Japonsku.

Spojené štáty sú jednou z geograficky najrozmanitejších krajín na svete. Sú treťou najväčšou krajinou na svete podľa celkovej rozlohy po Rusku a Kanade. Počet obyvateľov presahuje 327 miliónov, čo z nich robí tretiu najľudnatejšiu krajinu na svete. USA je tiež jednou z etnicky najrozmanitejších a multikultúrnych krajín sveta, ktorá je výsledkom rozsiahleho prisťahovalectva z mnohých krajín.

Dovolenka v USA

Spojené štáty americké sú obrovská a rozmanitá krajina, ktorá sa môže pochváliť niektorými z najobdivovanejších a najznámejších pamiatok na svete. Od drsnej krásy Veľkého kaňonu až po ruch New Yorku – v USA si každý nájde niečo pre seba. Či už niekto hľadá akčné dobrodružstvo alebo relaxačnú dovolenku v Amerike, návšteva USA je zážitok, na ktorý len tak nezabudne.

 • Dovolenku sa odporúča začať v rušnom meste New York. Podobne ako Dubaj so svojou Burj Khalifou, aj New York sa môže pýšiť svojími výškovými budovami. Tu možno vystúpiť do výšok Empire State Building, prejsť sa Central Parkom a sledovať, ako v noci ožívajú svetlá Broadwaye. Nákupných maniakov potešia značkové butiky na Piatej avenue, zatiaľ čo kultúrni nadšenci môžu nasávať bohatú históriu mesta v Metropolitnom múzeu umenia.
 • Pre turitstov je lákavé aj slnečné západné pobrežie a most Golden Gate v San Franciscu. Tu sa dá previezť jednou z ikonických mestských lanoviek a preskúmať jedinečné štvrte mesta. Netreba si nechať ujsť výlet na ostrov Alcatraz, kde sa dá dozvedieť mnoho o neslávne známej väznici a jej neslávne známych väzňoch.
 • Grand Canyon je jednou z najznámejších pamiatok USA. Dá sa tu vychutnať úchvatný výhľad na farebné vrstvy skál kaňonu a preskúmať množstvo chodníkov, riek a kaňonov. Pre pokojnejšie dobrodružstvo sa ponúka plavba po rieke Colorado, z ktorej sa naskytne nádherný výhľad na steny kaňonu.
 • Za preskúmanie stojí aj rozmanitá krajina stredozápadu USA. Tu stojí svetoznáma veža Willis Tower v Chicagu a za zážitok stojí prechádzka po krásnom nábreží jazera v meste. Gateway Arch v St. Louis a pulzujúca hudobná scéna v Nashville poskytnú nezabudnuteľný zážitok.
 • Svoju cestu po USA možno ukončiť vo Washingtone, D.C. Tu sa možno stať svedkami veľkoleposti budovy amerického Kapitolu a navštíviť množstvo pamätníkov a pamätníkov po celom meste.

Prehliadka pamiatok v USA je skutočne nezabudnuteľným zážitkom. Od ulíc New Yorku až po majestátnu krásu Niagarských vodopádov – USA ponúkajú niečo pre každého cestovateľa.

Grand Canyon patrí medzi najznámejšie prírodné útvary na svete.
Grand Canyon patrí medzi najznámejšie prírodné útvary na svete.

Prírodné krásy USA

Spojené štáty americké sú krajinou, ktorá poskytuje svojim občanom a návštevníkom množstvo prírodných zázrakov, ktoré môžu preskúmať a oceniť. Spojené štáty sú domovom najkrajších a najjedinečnejších miest na svete – od vysokých hôr až po zvlnené pláne a iskrivé pobrežia.

 • Skalnaté hory sú dlhým pohorím, ktoré sa tiahne od ďalekého severu na Aljaške až po južnú hranicu Mexika a sú ikonickým prvkom krajiny USA. Od zasnežených vrcholov až po zelené údolia pod nimi sú Skalnaté hory miestom, ktoré musí vidieť každý milovník prírody. Návštevníci môžu preskúmať kľukaté chodníky, byť svedkami nádhernej divokej prírody a pokochať sa neuveriteľnými výhľadmi z vrcholov hôr.
 • Púšte amerického juhozápadu sú tiež krásnym a fascinujúcim miestom na spoznávanie. Púšť je plná dychberúcej krásy a fascinujúcej divokej prírody, od zvlnených piesočných dún Údolia smrti až po pozoruhodné útvary Veľkého kaňonu. V tejto oblasti je tiež veľa príležitostí na kempovanie, turistiku a ďalšie outdoorové aktivity.
 • Spojené štáty sa môžu pochváliť aj jedným z najkrajších pobreží na svete. Od skalnatých brehov severozápadného Pacifiku až po pokojné pláže východného pobrežia – návštevníci môžu objavovať jedinečnú krásu týchto oblastí. Návštevníci pláží sa môžu venovať rôznym aktivitám vrátane plávania, surfovania, jazdy na kajaku a rybolovu.
 • A napokon, Spojené štáty sú domovom jedných z najrozmanitejších a najmajestátnejších lesov na svete. Od bujných lesov na severozápade Tichého oceánu až po vysoké stromy na východnom pobreží – v lesoch USA si každý nájde niečo pre seba. Turisti a táborníci môžu preskúmať chodníky a navštíviť množstvo vodopádov a riek v tejto oblasti.

Na celej rozlohe Spojených štátoch človek nájde úžasné prírodné zázraky, ktoré môže počas letnej dovolenky preskúmať a oceniť. Od majestátnych hôr až po úžasné pobrežie a bujné lesy – v Spojených štátoch si každý nájde niečo, čo ho poteší.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti