Burj Khalifa, Dubaj – zaujímavosti, výška, dovolenka

Ázia

Burj Khalifa, ktorá sa nachádza v Dubaji v Spojených arabských emirátoch, je najvyššou budovou na svete s ohromujúcou výškou 828 metrov. Je to skutočný zázrak inžinierstva a architektúry a symbol modernosti a ambicióznosti Dubaja.

Výstavba Burj Khalifa sa začala v roku 2004 a budova bola oficiálne otvorená v roku 2010. Navrhla ju architektonická spoločnosť Skidmore, Owings & Merrill, ktorej hlavným architektom bol Adrian Smith. Dizajn budovy bol inšpirovaný púštnym kvetom Hymenocallis, ktorý pochádza z tejto oblasti.

Burj Khalifa má 163 poschodí, pričom najvyššie poschodie je vo výške 555 metrov. Budova pozostáva z kancelárií, obytných apartmánov, reštaurácií a vyhliadkových palúb. V budove sa nachádza 57 výťahov a 8 eskalátorov, ktoré dokážu návštevníkov dopraviť na najvyššie poschodie za jednu minútu.

Táto monumentálna stavba sa môže pochváliť aj niekoľkými svetovými rekordmi vrátane najvyššej samostatne stojacej stavby na svete, najvyššieho počtu poschodí na svete a najvyššieho obývaného poschodia na svete. Nachádza sa tu aj najvyššie položená reštaurácia na svete At.mosphere, ktorá sa nachádza na 122. poschodí.

Dubaj je známy aj vďaka svojim rozsiahlym plážam, na ktoré chodia denne stovky turistov.

Burj Khalifa – zážitky a vstupenky

Pre skutočne výnimočný čas si návštevníci môžu vybrať večeru v reštaurácii a salóniku At.mosphere na 122. poschodí alebo zažiť nové výšky v The Lounge, Burj Khalifa, ktorý sa rozprestiera na 152., 153. a 154. poschodí, vďaka čomu je najvyššie položeným salónikom na planéte.

Týčivá štruktúra v podstate pozostáva z troch častí usporiadaných okolo centrálneho jadra. Pri pohľade zhora je v súlade s dizajnom cibuľovej kupole, ktorý sa často vyskytuje v rôznych islamských architektúrach.

Okolo úpätia mohutnej veže možno nájsť pulzujúce centrum zábavy a stravovania, v ktorom sa nachádzajú nákupné centrum Dubai Mall, choreografická hudobná Dubajská fontána a množstvo turistických atrakcií, ktoré zamestnajú veľké skupiny obdivovateľov.

Vstupenky na mrakodrap Burj Khalifa na vrchol začínajú na 159 AED (40 eur), zatiaľ čo môžete ďalej objavovať pútavé zážitky, ako je trojchodové menu v The Burj Club s prístupom na strechu od 259 AED (66 eur) alebo prehliadky fontány od 20 AED (5 eur) – ktoré tiež umožňujú fascinujúce výhľady na Burj Khalifa v noci.

Na oficiálnej webovej stránke je možné nájsť všetky podrobnosti o cenách a rezerváciách návštev. Na mieste možno zakúpiť aj vstupenky na vyhliadkové plošiny.

Jednou z najobľúbenejších atrakcií v Burj Khalifa je vyhliadková paluba, známa ako At the Top (Na vrchole). Nachádza sa na 124. poschodí vo výške 452 metrov nad zemou. Návštevníci si z nej môžu vychutnať panoramatický výhľad na Dubaj a okolie a pokochať sa nádherným výhľadom na panorámu mesta.

Mesto je obklopené púšťou, na ktorej sa dajú zažiť aj aktivity ako je púštne safari a jazda na štvorkolkách.

Zaujímavosti z okolia Burj Khalify

Pri plánovaní dovolenky do Dubaja a návštevy mrakodrapu Burj Khalifa sa oplatí navštíviť aj niekoľko atrakcií a pamiatok, ktoré sa nachádzajú v jej blízkosti. Tu sú niektoré z najlepších vecí, ktoré možno vidieť a robiť v okolí.

Dubajská fontána

Dubajská fontána je jednou z najobľúbenejších atrakcií Dubaja, ktorá každoročne priťahuje milióny návštevníkov. Fontána, ktorá sa nachádza na jazere Burj Khalifa, hneď vedľa nákupného centra Dubai Mall, je najväčším systémom choreografických fontán na svete a je známa svojimi veľkolepými predstaveniami.

Fontánový systém navrhol WET Design, rovnaká spoločnosť, ktorá vytvorila fontány Bellagio v Las Vegas. Dubajská fontána obsahuje 6 600 svetiel, 25 farebných projektorov a vystreľuje vodu až do výšky 150 metrov, čo z nej robí neuveriteľný zážitok.

Ukážky fontány sú synchronizované s hudbou, s množstvom rôznych piesní a štýlov používaných na vytvorenie jedinečných predstavení. Prehliadky sa zvyčajne konajú každých 30 minút, od 18:00 do 23:00 počas pracovných dní a od 18:00 do 23:30 cez víkendy.

Dubai Mall

Dubai Mall je jedným z najväčších nákupných centier na svete a je nevyhnutnou destináciou pre každého, kto cestuje do Dubaja. Môže sa pochváliť viac ako 1 200 maloobchodnými predajňami, od špičkových dizajnérskych značiek až po cenovo dostupné obchody s módou a elektronikou.

Okrem nákupov ponúka Dubai Mall návštevníkom široké možnosti zábavy. V nákupnom stredisku sa nachádza klzisko olympijskej veľkosti, kde si návštevníci môžu užiť korčuľovanie, komplex kina s 22 sálami a krytý zábavný park s názvom VR Park. Nákupné centrum je tiež domovom KidZania, jedinečného vzdelávacieho a zábavného centra pre deti.

Nachádzajúce sa v nákupnom centre, dubajské akvárium je domovom viac ako stovke druhov zvierat, čo ho robí zaujímavou aktrakciou.

Dubajská opera

Miesto bolo otvorené v roku 2016 a rýchlo sa stalo obľúbenou destináciou pre miestnych obyvateľov aj turistov. Samotná budova je úžasným architektonickým majstrovským dielom s dizajnom, ktorý je inšpirovaný tradičnými člnmi dhow, ktoré sa používajú na rybolov v Arabskom zálive.

Fasáda budovy je tvorená sklenenými panelmi, ktoré odrážajú okolitú vodu a dodávajú jej vzhľad obrovskej plachty. Vnútro je rovnako pôsobivé, s najmodernejším hľadiskom, ktoré pojme až 2000 ľudí. Priestor je navrhnutý tak, aby bol flexibilný a mohol hostiť celý rad podujatí vrátane opery, baletu, divadla a koncertov.

Jednou z jedinečných čŕt dubajskej opery je jej schopnosť transformovať svoje javisko do rôznych konfigurácií, vďaka čomu sa tu môžu konať rôzne predstavenia. Miesto konania tiež ponúka celý rad zariadení v zákulisí, vrátane šatní, skúšobných priestorov a nahrávacieho štúdia.

Dubajské akvárium a podmorská zoo

Dubajské akvárium a podmorská zoo je obľúbenou atrakciou nachádzajúcou sa v nákupnom centre Dubai Mall. Je domovom viac ako 140 druhov morského života, vrátane viac ako 300 žralokov a rají, čo z neho robí jedno z najväčších vnútorných akvárií na svete.

V Európe možno nájsť akvárium s ešte väčším počtom druhov rýb. Maltské národné akvárium je domovom 150 druhom, a okrem iného si tu návštevníci môžu pozrieť plazy a bezstavovce.

Akvárium sa nachádza na prízemí nákupného centra a obsahuje 10 miliónov litrovú nádrž, ktorá je najväčším zaveseným akváriom na svete. Návštevníci môžu prejsť skleneným tunelom, ktorý prechádza nádržou, čo im umožňuje priblížiť sa k tvorom plávajúcim nad nimi a okolo nich.

K atrakcii patrí okrem akvária aj podvodná zoologická záhrada, ktorá sa nachádza na úrovni nad akváriom. Zoologická záhrada ponúka množstvo exponátov a interaktívnych výstav, ktoré predstavujú rozmanitosť morského života v regióne.

Safari na púšti

Púštne safari v Dubaji je vzrušujúcim a nezabudnuteľným zážitkom, ktorý musí urobiť každý, kto navštívi toto mesto. Je to šanca uniknúť zhonu mesta a zažiť prírodné krásy Arabskej púšte. Safari zvyčajne začína vzrušujúcou jazdou na dunách, kde turistov vozidlo 4×4 vezme na hrboľatú jazdu cez piesočné duny. Podobný zážitok si môžu turisti odniesť aj z dovolenky v Katare.

Je to dobrodružstvo, ktoré rozpumpuje srdce a určite naštartuje adrenalín. Po narážaní na duny prehliadka pokračuje návštevou tábora v tradičnom beduínskom štýle, kde si možno užiť množstvo aktivít a zážitkov. Medzi ne patrí okrem iného jazda na ťavách, jazda na štvorkolkách, sandboarding a maľovanie hennou.

Keď slnko zapadne nad púšťou, návštevníkov čaká lahodná grilovaná večera pod hviezdami sprevádzaná živou hudbou a zábavou. Večera zvyčajne zahŕňa celý rad tradičných arabských jedál, ako aj medzinárodných jedál a je skvelou príležitosťou zažiť nové chute.

Po večeri je možné oddýchnuť si a užiť si večer v púšti s tradičnou vodnou fajkou (shisha), ktorá je k dispozícii pre tých, ktorí to chcú vyskúšať. Možno sa tiež pokochať nádherným výhľadom na nočnú oblohu s jasne žiariacimi hviezdami v púšti.

Okrem púštneho safari môže byť nezabudnuteľným zážitkom aj singapurské riečne safari, ktoré sa nachádza v Singapurskej ZOO a umožňuje nazrieť do života pánd, krokodílov a iných vzácnych živočíchov.

Jeden z najambicióznejších projektov, akým sú Palmové ostrovy, možno navštíviť po celý rok.

Palmové ostrovy

Ostrovy boli vybudované s cieľom vytvoriť viac pôdy pre rozvoj a cestovný ruch a sú považované za jeden z najambicióznejších inžinierskych projektov, aké sa kedy uskutočnili. Existujú tri Palmové ostrovy: Palm Jumeirah, Palm Jebel Ali a Palm Deira.

Palm Jumeirah je najväčšia z troch a má tvar palmy s kmeňom a listami. Ostrov je domovom niektorých z najluxusnejších hotelov v Dubaji, vrátane Atlantis, The Palm a Waldorf Astoria Dubai Palm Jumeirah.

Palm Jebel Ali a Palm Deira sú stále vo výstavbe, pričom Palm Jebel Ali bude po dokončení väčší ako Palm Jumeirah. Oba ostrovy sú navrhnuté tak, aby obsahovali obytné, obchodné a rekreačné priestory, ako aj prístavy a pláže.

Palmové ostrovy sú spojené s pevninou cestami a mostmi a sú dostupné aj vodnými taxíkmi a člnmi. Návštevníci sa môžu pokojne prejsť po promenáde Palm Jumeirah, ísť si zaplávať do krištáľovo čistej vody alebo si užiť rad vodných športov, ako je vodné lyžovanie a parasailing.

Ostrovy nie sú len technickým počinom, ale aj príkladom trvalo udržateľného rozvoja. Palmové ostrovy boli navrhnuté tak, aby boli šetrné k životnému prostrediu, s úsilím minimalizovať vplyv na morský život a chrániť citlivý ekosystém okolitých vôd.

Zhrnutie

Burj Khalifa sa podobne ako Eiffelova veža stala ikonickou stavbou na svete a pomohla dostať Dubaj na mapu sveta. Je dôkazom ľudského úspechu a inovácie a skutočným divom moderného sveta.

Na záver možno povedať, že Burj Khalifa je neuveriteľným technickým a architektonickým výtvorom, ktorý si získal ľudí z celého sveta. Vďaka svojej obrovskej výške, ohromujúcemu dizajnu a prvotriednemu vybaveniu sa stala povinnou návštevou pre každého, kto cestuje do Dubaja.

Či už pre svoju zaujímavú architektúru, inžinierstvo alebo sa len dychberúci výhľad, Burj Khalifa je miesto, ktoré si netreba nechať ujsť.

Tip: Okrem Dubaja je na Arabskom polostrove mnoho ďalších pozoruhodných miest, ktoré stoja za navštívenie. Napríklad Jemen cestovateľom ponúka mnoho jedinečných zážitkov.

Čo navštíviťDovolenka