Aljaška – zaujímavosti, turistika, čo vidieť

Amerika

Aljaška, najväčší štát Spojených štátov amerických, je zemou nekonečných ľadovcov, divokých riek, ohromujúcej prírody a nezabudnuteľných dobrodružstiev. Táto odľahlá krajina, nachádzajúca sa na severozápade Severnej Ameriky, je domovom mnohých unikátnych druhov rastlín a živočíchov, ktoré sa vyskytujú len v tomto extrémnom prostredí.

Aljaška ostáva jedinečným kúskom prírody, ktorý zasahuje od ľadových plání po hory a pobrežie. Je to miesto, kde možno zažiť krásu divokej prírody a stretávať sa s jedinečnými druhmi živočíchov. Nech už sa turisti rozhodnú navštíviť Aljašku pre jej kultúru, históriu alebo dobrodružstvo, táto odľahlá krajina ponúkne nezabudnuteľné zážitky.


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

 • Aljaška ponúka množstvo zaujímavých atrakcií, ako sú Národný park Denali, aljašské ľadovce, sledovanie polárnej žiary a návšteva historických miest.
 • Turistika a dovolenka v Aljaške poskytujú širokú škálu aktivít pre dobrodruhov a prírodných nadšencov, vrátane turistiky, rybolovu, kajakovania a pozorovania divokých zvierat.
 • Geografia a príroda Aljašky sú jedinečné, s rozsiahlymi ľadovcami, impozantnými hrebeňmi pohoria Aleutian, tajomnými tundrami a bohatým morským životom.
 • Kultúra a história sú prepojené s tradičnými spôsobmi života miestnych domorodých kmeňov, ako aj s príchodom ruskej a americkej koloniálnej nadvlády, čo sa odráža v miestnych obyčajoch, jazyku a remeslách.
 • Gastronómia Aljašky zahŕňa čerstvé morské plody, divinu, zeleninu a bobule, ktoré sú základom miestnych jedál a reštaurácií.
 • Pred návštevou Aljašky je dobré vedieť, že sa jedná o veľký a odľahlý štát, kde sa počas niektorých období môžu vyskytovať drsné podmienky, a preto je dôležité mať vhodné oblečenie a vybavenie.

Zaujímavosti Aljašky – čo vidieť?

Aljaška zaručuje návštevníkom jedinečné zážitky a dobrodružstvá. Okrem svojej ohromujúcej prírody a neobvyklého divokého života ponúka širokú škálu zaujímavostí a miest, ktoré by návštevníci nemali vynechať.

Od impozantných národných parkov po historické miesta a dobrodružstvá na ľadovcoch, Aljaška je destináciou, ktorá oslovuje všetky zmysly. Medzi zaujímavé miesta Aljašky patria:

 1. Denali Národný park: Domov majestátneho Mount Denali, tento národný park ponúka nezabudnuteľné výhľady na hory, divoký život a unikátnu arktickú krajinu. Návštevníci môžu preskúmať park po zemi alebo absolvovať let nad ním.
 2. Kenai Fjords Národný park: Pobrežie tohto národného parku je domovom impozantných ľadovcov, zátok a fjordov. Výlety loďou zavedú k ohromujúcim ľadovcovým stenám a možno pozorovať aj veľryby, tulene a morské vtáky.
 3. Glacier Bay Národný park: Tento park je známy svojimi ohromujúcimi ľadovcami, ktoré sa neustále menia a poskytujú úžasné výhľady. Je to aj príležitosť sledovať morských savcov a rozmanitý morský život.
 4. Mesto Anchorage: Najväčšie mesto na Aljaške, Anchorage, je bohaté na kultúru a ponúka množstvo atrakcií. Možno navštíviť Alaska Native Heritage Center, Alaska Zoo alebo sledovať slávny Iditarod, najdlhší psí závod na svete.
 5. Fairbanks: Tomuto mestu sa niekedy hovorí „brána do Arktídy“. Návštevníci tu majú možnosť sledovať polárnu žiaru, navštíviť Múzeum Arktídy alebo sa vydať na plavbu riekou Chena.
 6. Aljašské ľadovcové plošiny: Okrem veľkých ľadovcov, ako je Malaspina, existuje mnoho ďalších menších ľadovcov, ktoré možno skúmať. Medzi ne patria Exit Glacier a Matanuska Glacier, kde si možno dokonca vyskúšať ľadovcový výstup.
 7. Alaska Wildlife Conservation Center: Aljaška je domovom bohatého divokého života. Návštevníci sa môžu pozerať na medveďov, soby, losy a iné druhy v oblastiach venovaných zachovaniu prírody, ako je Alaska Wildlife Conservation Center.
 8. Sledovanie polárnej žiary: Aljaška je známa ako skvelé miesto na sledovanie polárnej žiary, najmä v zimných mesiacoch. Mesta ako Fairbanks a Anchorage ponúkajú výnimočné miesta pre túto nebeskú šou.
 9. Aljašské divoké rieky: Pre dobrodruhov, ktorí majú radi rýchlu vodu, sú aljašské rieky ideálnym miestom na rafting. Rieky ako Nenana a Kenai ponúkajú vzrušujúce zážitky s ohromujúcimi výhľadmi.
 10. Historické miesta: Aljaška má bohatú históriu. Návštevníci môžu navštíviť historické miesta ako Skagway, kde sa konalo množstvo pátraní po zlate, alebo Barrow, kde sú stopy pôvodných obyvateľov.

Aljaška je miesto, kde sa stretáva majestátna príroda s dobrodružstvom a históriou. Nech už sa návštevníci rozhodnú pozorovať polárne svetlá na jeho oblohe, sledovať medvede pri rybolove, alebo objavovať ľadovce a divoké rieky, Aljaška neustále ohromí svojou krásou a jedinečným charakterom.

Aljaška je domovom niektorých z najnádhernějších a najdivokejších krajinných útvarov na svete. Jej národné parky, chránené prírodné rezervácie, sú lákadlom pre milovníkov prírody a dobrodruhov z celého sveta.

Turistika a dovolenka

Pre milovníkov prírody a dobrodruhov je Aljaška snom. Návštevníci majú možnosť preskúmať národné parky, ako sú Denali National Park, Glacier Bay National Park a Kenai Fjords National Park. Turisti sa môžu zúčastniť výletov na ľadovce, sledovať zvieratá v ich prirodzenom prostredí alebo sa vydať na rybolov do jedného z najlepších svetových revírov pre lov lososov, ktorí obsahujú silný antioxidant astaxanthin.

Zima pritiahne milovníkov snehu a lyžovania. Mnohí sa vyberú na lyžiarske svahy, zatiaľ čo iní sa rozhodnú pre prieskum zasnežených krajín na snežných raketách.

Geografia a príroda

Aljaška je známa svojou rozlohou a odľahlosťou. Väčšina jej územia je neobývaná, a väčšina obyvateľov žije v niekoľkých veľkých mestách, ako sú Anchorage, Fairbanks a Juneau. Štát je známy svojou divokou prírodou, vrátane tisícok ľadovcov, ktoré pokrývajú veľkú časť povrchu. Najväčší z nich je ľadovec Malaspina, ktorý sa rozprestiera na ploche väčšej ako štát Rhode Island.

Aljaška je tiež domovom najvyššieho vrchu Severnej AmerikyDenali (tiež známy ako Mount McKinley). Svojimi 6 190 metrov nad morom ponúka jedinečné výhľady a je vyhľadávaným cieľom pre horolezcov z celého sveta.

Príroda Aljašky je bohatá na divoký život. Tu sa možno stretnúť s grizzlym, lososmi, sobom a mnohými inými druhmi zvierat. Rovnako fascinujúce sú aj morské vtáky, tulene a veľryby, ktoré obývajú pobrežné vody Aljašky.

Kultúra a história

Kultúra Aljašky je ovplyvnená pôvodnými obyvateľmi, známymi ako Aleuti, Eskimáci a Indiáni. Títo ľudia žili v harmónii s prírodou a záviseli od rybolovu, lovu a zberu.

Aljaška bola osídlená ruskými osadníkmi v 18. storočí, čo viedlo k zmiešaniu kultúr a zavedeniu pravoslávnej cirkvi. V 19. storočí bola oblasť prelomová pre objavovateľov a prospech priniesol zlatý horec v období klondikeovskej zlatej horúčky.

Počas druhej svetovej vojny sa Aljaška stala strategicky dôležitou základňou pre obranu a bola miestom viacerých vojenských operácií.

V divokej prírode Aljašky hrá medveď grizzly dôležitú úlohu v ekosystéme. Tento impozantný a silný druh medveďa je pre mnohých návštevníkov Aljašky fascinujúcim, ale zároveň aj rešpektovaným tvorom.

Gastronómia Aljašky

Kuchyňa Aljašky odzrkadľuje jej odľahlosť, bohatú prírodu a tradičné postupy miestnych obyvateľov. Vzhľadom na geografické a klimatické podmienky sú potraviny v Aljaške často lokálne, čerstvé a zamerané na rybolov a poľovníctvo.

S pobrežím rozprestierajúcim sa na tisíce kilometrov je zrejmé, že morské plody a ryby sú dôležitou súčasťou aljašskej stravy. Losos, halibut, krevety a kraby sa často objavujú na miestnych stoloch. Sushi a surový losos (sashimi) sú obľúbené špeciality v reštauráciách.

Poľovníctvo hrá v aljaškej kuchyni významnú úlohu. Hovädzie mäso, jelenie mäso, ale aj mäso zo soba, sú populárne v tradičných jedlách. Niekedy sa mäso konzervuje alebo suší, aby sa predĺžila jeho trvanlivosť.

Lesy Aljašky sú plné bobúľových plodov, ako sú brusnice, maliny a čučoriedky. Tieto plody sú často využívané pri príprave dezertov, džemov alebo sa jednoducho konzumujú čerstvé.

S prílivom ruských osadníkov a vplyvom ich kultúry sa do aljašskej kuchyne dostali aj niektoré ruské pokrmy. Pirohy naplnené mäsom, zemiakmi alebo tvarohom sú obľúbeným pokrmom. Klobásy a párky sú tiež populárne, najmä na miestnych trhoch a festivaloch.

Čo je dobré vedieť pred návštevou Aljašky?

Návštevníci z Európy potrebujú platné víza na vstup do Spojených štátov amerických. Odporúča sa vybaviť si víza vopred, a to najmä ak turisti plánujú cestovať mimo hlavných turistických období.

Aljaška má extrémne podnebie s veľkými teplotnými rozdielmi medzi letom a zimou. V lete môžu byť teploty príjemné, ale v zime klesajú pod bod mrazu. Preto je dôležité si so sebou vziať vhodné oblečenie vrátane teplej bundy, nepromokavého oblečenia a dobrých topánok.

Krajina je rozlohou obrovská, a preto je lepšie plánovať dopredu, ak má niekto záujem o preskúmanie viacerých častí štátu. Verejná doprava nie je tak rozvinutá ako v Európe, a preto môže byť prenájom auta skvelou voľbou pre väčšiu slobodu pohybu.

Pri pohybe v divokej prírode treba dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Zvieratá, ako sú medvede a losy, sú bežné a treba si byť vedomý, ako sa správať v ich blízkosti. Taktiež je vhodné mať so sebou mapu, GPS a vysielač v prípade, že sa človek ocitne mimo civilizácie.

Oficiálny jazyk je angličtina, no možno nájsť aj miesta, kde sa hovorí inými jazykmi v dôsledku rozmanitej komunity. Základné slovíčka alebo frázy v angličtine môžu byť užitočné, najmä ak sa človek vydá mimo mestá a turistické atrakcie.

Pri cestovaní do odľahlých oblastí je dôležité mať plán zdravotnej starostlivosti a cestovné poistenie. Zdravotná starostlivosť môže byť v určitých oblastiach obmedzená, a preto je vhodné mať pri sebe základnú lekárničku a zistiť si informácie o najbližších zdravotných zariadeniach.

Zohľadnenie týchto základných informácií pomôže plne si vychutnať návštevu Aljašky a zvládnuť rôznorodé výzvy, ktoré táto fascinujúca krajina ponúka.

Záver

Aljaška, táto nádherná a odľahlá časť sveta, ponúka návštevníkom neopakovateľný zážitok plný divokých krás, rozmanitej prírody a fascinujúcej histórie. Pre tých, ktorí sa odvážia prekročiť hranice svojho každodenného prostredia, Aljaška je miestom, kde sa stretáva nezberné množstvo príležitostí.

Aljaška nie je len destináciou na zoznámenie sa s prírodou, ale aj s kultúrou a históriou, ktoré sú pevne zakorenené v živote jej obyvateľov. Turisti majú možnosť otvoriť sa novým zážitkom, naučiť sa odbiehať od každodenných starostí a nechať sa unášať týmto jedinečným kúskom sveta.