Rio – dovolenka, karneval a mnoho zážitkov

Amerika

Rio de Janeiro je úžasne krásne mesto na pobreží Brazílie. Nachádzajú sa tu jedny z najkrajších a najjedinečnejších pláží na svete. Od pláže Copacabana až po pláž Ipanema je mesto rajom pre milovníkov opaľovania. Návštevník si dovolenku v Riu okorení, ak príde v období karnevalov.

Biely piesok a tyrkysová voda na plážach v kombinácii s architektúrou v stredomorskom štýle umožňujú pochopiť, prečo sa toľko ľudí každoročne rozhodne navštíviť Rio de Janeiro.

Mesto je svetoznáme aj vďaka svojmu vzrušujúcemu nočnému životu a kvôli hudbe, ktorá je dôležitou súčasťou kultúry Ria. Návštevníci môžu spoznávať tradičné i súčasné rytmy v mnohých mestských zariadeniach so živou hudbou.

Rio de Janeiro je tiež známe svojím neuveriteľným pouličným umením. V mnohých štvrtiach si turista môže pozrieť nádherné nástenné maľby. V meste sa konajú pešie prehliadky, ktoré približujú mestskú umeleckú scénu.

Rio – kultúra

Rio de Janeiro je svetoznáme mesto Brazílie s kultúrou a životným štýlom, ktoré sa nepodobajú žiadnemu inému mestu na svete. Od majestátnej sochy Krista Vykupiteľa, ktorá sa týči nad rozľahlým mestom, až po kozmopolitný životný štýl v jeho dláždených uliciach – kultúra Ria de Janeiro je skutočne jedinečná a nezabudnuteľná.

Hoci Rio má moderné budovy, výškové byty a kancelárie, jeho koloniálne korene zostávajú viditeľné v dláždených uliciach a budovách zdobených zložitými fasádami a balkónmi.

Mesto má mnoho ikonických pamiatok, ako napríklad Krista Vykupiteľa, 120-metrovú sochu Ježiša Krista v štýle art deco, ktorú postavili v roku 1931, a nachádza sa na vrchole hory Corcovado.

Medzi ďalšie atrakcie patrí hora Sugarloaf, ktorá ponúka úchvatnú jazdu lanovkou na jej vrchol, a množstvo pláží vrátane známych Copacabana a Ipanema, ktoré sú obľúbenými miestami na opaľovanie, kúpanie a rôzne športy.

Rio je známe svojím rušným nočným životom, ktorý sa sústreďuje okolo Sambodromu, obrovského amfiteátra, ktorý pripomína najväčší brazílsky festival, karneval Rio de Janeiro. Počas karnevalu sa v amfiteátri koná súťaž medzi školami samby z celého mesta, ktoré sa snažia navzájom prekonať a zapôsobiť na porotu. Samba, Bossa Nova a Choro sú živé hudobné štýly populárne v Riu. Hudobná scéna ale zahŕňa aj rock, jazz a funk.

Jedinečné grafity v Boulevard Olimpico v Rio de Janeiro sú dôkazom nezameniteľnej kultúry.
Jedinečné grafity v Boulevard Olimpico v Rio de Janeiro sú dôkazom nezameniteľnej kultúry.

Karneval Rio de Janeiro

Svetoznámy karneval v Rio de Janeiro je jedným z najokázalejších podujatí na svete. Každoročne sa do mesta sťahujú milióny návštevníkov, aby sa zúčastnili na slávnostiach, ktoré robia z karnevalu jednu z najživších a najjedinečnejších osláv na svete.

Oficiálna sezóna Carnavalu sa začína vo februári a trvá približne týždeň až do Popolcovej stredy, keď sa slávnosti oficiálne končia. Hneď po vstupe do Ria sa návštevníci ponoria do pohľadov, zvukov a vôní festivalu. Ulice zaplnia zabávači a sprievody samby, pretože všetci sa dostanú do ducha karnevalovej sezóny.

Najobľúbenejšou udalosťou počas festivalu je sprievod samby. Účastníci z celého Ria a okolia sa schádzajú na sambodróme, aby vystúpili a súťažili medzi sebou.

Školy samby zo všetkých častí mesta majú svoje vlastné jedinečné kostýmy a choreografie a konkurencia je tvrdá. Podujatie vysiela televízia a vystúpenia sledujú milióny divákov.

Pre tých, ktorí chcú naplno zažiť ducha karnevalu Rio de Janeiro, sa v celom meste konajú rôzne slávnosti. Pouličné párty, podujatia so živou hudbou a tematické večierky všetkého druhu sa konajú na mnohých miestach.

Návštevníci môžu tiež sledovať sprievody samby zo špeciálnych tribún na Sambodromo alebo si nájsť miesto v pochodujúcom dave.

Napokon, žiadna cesta na Rio de Janeiro karneval by nebola úplná bez účasti na tradičných pouličných zábavách. Miestni obyvatelia oblečení v pestrých kostýmoch a divoko tancujúci na sambu a inú tradičnú hudbu premenia ulice mesta na nezabudnuteľné predstavenie.

Brazílsky karneval je plný energie, dobrej nálady a rytmickej hudby.
Brazílsky karneval je plný energie, dobrej nálady a rytmickej hudby.

Rio de Janeiro – dovolenka

Rio de Janeiro je nádherná destinácia plná veľkolepých atrakcií a aktivít, ktoré z cesty urobia nezabudnuteľný zážitok. Od ikonických pláží až po slávne pamiatky. Dovolenka v Rio de Janeiro si vyžaduje kopec energie a nadšenia, lebo v tomto meste je naozaj čo robiť.

Kam sa v Riu vydať:

  1. Corcovado – návštevník vystúpi na vrchol Corcovada, odkiaľ sa mu naskytne úžasný výhľad na mesto
  2. Pláže Copacabana a Ipanema – človek si vychutná jedinečnú atmosféru s chladivým drinkom v ruke
  3. Hora Sugarloaf – človek sa môže vyviezť lanovkou na horu, odkiaľ sa si užije nádherný výhľad na prístav a záliv
  4. Botanická záhrada – každý, kto príde, si prezrie až 200-ročnú botanickú záhradu a spozná niektoré z najvzácnejších rastlín na svete
  5. Štadión Maracana – milovník futbalu si spraví prehliadku najslávnejšieho futbalového štadióna na svete a pozrie si panorámu Ria z jeho tribún
  6. Santa Teresa – turista preskúma kľukaté uličky tejto umeleckej štvrte na kopci. Je plná galérií, kaviarní a reštaurácií
  7. Lapa – tí, ktorí hľadajú niečo rušnejšie, sa prejdú po tomto mieste plnom nočného života a zažijú pulzujúcu hudbu a tanec
  8. Favela – kto navštíviť Favelu, spozná jedinečný spôsob života v chatrčiach na svahu mesta
  9. Nákupné centrá – milovníci mestkého ruchu si môžu nakupovať až do omrzenia v nákupných centrách v Riu, ktoré sú plné najnovšej módy
  10. Escadaria Selarón – na potulkách môže návštevník nájsť neuveriteľné schody pokryté farebnými dlaždicami

V Rio de Janeiro neexistuje miesto, kde by sa človek nudil. Toto mesto vyhovuje každému typu turistu, či už chce niekto leňošiť, alebo zažiť nezabudnuteľné dobrodružstvo.

Corcovado

Corcovado v hlavnom meste Brazílie je očarujúca destinácia, ktorú musí navštíviť každý cestovateľ, ktorý chce spoznať prírodné krásy Brazílie. Je v blízkosti centra mesta a je domovom jednej z najznámejších pamiatok na svete – sochy Krista Vykupiteľa. Z vrcholu 710-metrovej hory Corcovado sa do nekonečna rozprestiera nádherný výhľad na Rio de Janeiro.

Už samotná cesta na vrchol Corcovado je jedinečným zážitkom. Návštevníci môžu využiť jednu z dvoch hlavných možností – lanovku na vrchol, alebo pešiu túru po kľukatých kamenných chodníkoch. Jazda lanovkou ponúka úchvatný výhľad na mesto pod vrcholom, zatiaľ čo túra ponúka intímnejší zážitok z bujných tropických lesov, kľukatých chodníkov a úžasných výhľadov na mesto.

Žiadna návšteva Ria de Janeiro nie je úplná bez toho, aby si návštevník pozrel výhľad z vrcholu Corcovado. Nezabudnuteľné výhľady, jedinečné zážitky a ikonická pamiatka robia z tohto miesta skutočne nezabudnuteľnú destináciu.

Hora Corcovado je vždy plná turistov, no túto slávnu pamiatku sa oplatí vidieť.
Hora Corcovado je vždy plná turistov, no túto slávnu pamiatku sa oplatí vidieť.

Copacabana

Pláž Copacabana v Riu de Janeiro je jednou z najznámejších pláží na svete a obľúbenou destináciou pre návštevníkov pláže aj pamiatok. Štyri kilometre bieleho piesku, orámované horami a ikonickými dvoma vrcholmi hory Sugarloaf, robia z Copacabany jednu z najmalebnejších pláží na svete.

Pláž delia štyri rôzne oblasti – posto 1, posto 2, posto 3 a posto 4. Každá z týchto oblastí má svoju vlastnú jedinečnú atmosféru a navštevujú ju iné skupiny ľudí. Posto 1 je najlepším miestom na na spoločenské stretnutia, zatiaľ čo posto 4 je najlepším miestom pre pokoj a ticho.

Copacabana je známa každoročnými silvestrovskými oslavami, keď sa tu schádzajú tisíce ľudí z celého sveta, aby si pozreli neuveriteľný ohňostroj. Hudba, tanec a všeobecné veselie sú na dennom poriadku a atmosféra je plná osláv. Nič iné sa tomu nevyrovná.

Copacabana je plne vybavená pláž, kde si človek oddýchne a spokojne zapláva.
Copacabana je plne vybavená pláž, kde si človek oddýchne a spokojne zapláva.

Počasie v Rio de Janeiro

Dovolenku v hlavnom meste Brazílie si treba vopred dobre naplánovať. Rio je známe svojím nestálym počasím a podnebím. Letné mesiace v Riu sú veľmi horúce a vlhké, zatiaľ čo zimné mesiace sú pomerne mierne. Bez ohľadu na ročné obdobie je dôležité prísť pripravený na niektoré z oboch extrémov.

Dažde sú v Riu časté, najmä počas letných mesiacov. V júni, júli a auguste sú časté búrky a môžu vážne narušiť každodenný život. Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť dažďu, je naplánovať si aktivity na skoré ráno alebo neskorší večer, keď je pravdepodobné, že bude jasno.

Azda najznámejšou poveternostnou udalosťou v Riu je opar zo „strašidelnej hmly“, ktorý sa zvyčajne valí na jeseň. Táto hmla spôsobuje zlú viditeľnosť. Predpokladá sa, že ju spôsobuje kombinácia viacerých faktorov – od dymu zo znečistenia mesta až po horúci vzduch, ktorý stúpa z povodia Amazonky. Našťastie hmla zvyčajne do decembra zmizne.

Bez ohľadu na ročné obdobie môže byť vlhkosť počas pobytu v Riu vždy dôležitým faktorom. Preto by sa návštevník mal obliecť do ľahkého a priedušného oblečenia a pripraviť sa na počasie v Rio de Janeiro.

Rio je skutočne jedinečné mesto a jeho počasie nie je výnimkou. Hoci môže byť ťažké plánovať aktivity vonku podľa počasia, nepredvídateľnosť len pridáva mestu na šarme. Či už je človek v meste niekoľko dní, alebo niekoľko mesiacov, určite zažije nezabudnuteľné zážitky.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výletPamiatkyZaujímavosti