Portoriko – tropická dovolenka, zaujímavosti

Amerika

Portoriko je karibský ostrov známy svojím tropickým podnebím, atraktívnymi plážami a rozmanitými kultúrami. Nachádza sa pri východnom pobreží Dominikánskej republiky a je skvelou voľbou pri výbere zaujímavej dovolenky. Čo sa tu dá vidieť a zažiť?

Má viac ako tri milióny obyvateľov. Portoriko je samosprávnym nezačleneným územím Spojených štátov. To znamená, že má vlastnú vládu a zákony, ale nemá zastúpenie v americkom Kongrese.

Vo všeobecnosti je Portoriko atraktívnou destináciou pre turistov a záujemcov o jeho kultúru. Ostrov ponúka množstvo atrakcií – od historických pamiatok až po nádherné prírodné parky.

V hlavnom meste San Juan sa nachádza mnoho významných pamiatok vrátane hradu El Morro a pevnosti La Fortaleza, ktoré sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. V okolitej štvrti Old San Juan je množstvo farebných koloniálnych budov a pulzujúca atmosféra. Mimo San Juan sú nádherné pláže Isla Verde a kopce národného lesa El Yunque.

Portoriko je ideálnou destináciou pre ľudí, ktorí hľadajú vzrušujúci únik z pohodlia každodenného života. Svojou fantastickou prírodou, rozmanitou kultúrou a ponukou aktivít sľubuje nezabudnuteľné spomienky pre každého, kto je ochotný nájsť si čas na preskúmanie všetkého, čo ponúka.

Viac o Portoriku

Portoriko je spoločenstvo Spojených štátov, ktoré sa nachádza v severovýchodnej časti Karibského mora. Vďaka svojej rozmanitej kultúre, tropickému podnebiu a živej histórii sa stalo obľúbenou destináciou pre cestovný ruch a podnikanie.

Portorico bolo pôvodne obývané indiánskym kmeňom Taíno pred kolonizáciou španielskymi osadníkmi v roku 1508. Španieli dali ostrovu názov Puerto Rico, ktorý v preklade znamená „bohatý prístav“.

V priebehu niekoľkých nasledujúcich storočí Portoriko prechádzalo medzi Španielskom a Veľkou Britániou, až kým nebolo v roku 1898 oficiálne odstúpené USA.

Kultúra Portorika je zmesou karibských, afrických a španielskych vplyvov a jeho úradným jazykom je španielčina. Mnohé aspekty kultúry, ako napríklad hudba, festivaly a kuchyňa, boli silne ovplyvnené ich latinskoamerickými susedmi. Na celom ostrove sú populárne hudobné žánre ako salsa, bomba a plena.

Portoriko je tiež známe svojou bohatou divokou prírodou a sviežou krajinou. Veľkú časť ostrova chráni Národný les El Yunque, jeden z mála tropických dažďových pralesov v USA. Na ostrove žije viac ako 200 druhov živočíchov vrátane ohrozeného portorického papagája.

Ulice Portorika prekvitajú históriou a miestnou kultúrou.
Ulice Portorika prekvitajú históriou a miestnou kultúrou.

Portorico – zaujímavosti

Portoriko je domovom jednej z najjedinečnejších a najkrajších scenérií na svete, vrátane bujných dažďových pralesov, nádherných pláží a majestátnych hôr.

Tu je niekoľko zaujímavých faktov:

 1. Portoriko je domovom jedného z najvzácnejších živočíchov na svete, stromovej žaby Coqui. Tieto žaby sa vyskytujú len na ostrove a v noci majú charakteristické hlasné volanie.
 2. Je obľúbenou turistickou destináciou vďaka tropickému podnebiu, pohostinným miestnym obyvateľom a ohromujúcim prírodným krásam.
 3. Je významným výrobcom rumu a je známe svojím osobitým postupom jeho výroby, ktorý sa dedí z generácie na generáciu.
 4. Portoriko je domovom mnohých ohrozených druhov vrátane morských korytnačiek, lamantínov a papagájov.
 5. Portorická vlajka, ktorá má trinásť pruhov predstavujúcich trinásť pôvodných kolónií Spojených štátov, bola prijatá v roku 1952.
 6. V Portoriku sa nachádza jedno z najstarších opevnení na západnej pologuli – pevnosť El Morro z roku 1539.
 7. Portoriko je živou kultúrou, v ktorej sa miešajú indiánske korene Taino s európskymi vplyvmi – zastúpené v hudbe, jedle, umení a architektúre.

Človek tu zažije dovolenku plnú dobrodružstva aj oddychu, no najmä kvalitnej zábavy. Vycestovať sem sa oplatí, najmä pre tých, ktorí nevyhľadávajú tradičné dovolenky.

Čo navštíviť

Toto miesto ktoré ponúka množstvo krásnych pamiatok a pozostatkov, ktoré si môžu cestovatelia vychutnať. Od architektúry z koloniálnej éry až po úchvatné prírodné zázraky. Tu je len niekoľko najlepších miest, ktoré sa oplatí navštíviť v Portoriku.

Starý San Juan – táto pestrá štvrť je najstaršou časťou Portorika. Ulice a námestia sú lemované brilantnou španielskou koloniálnou architektúrou, z ktorej mnohé boli postavené v 16. storočí.

Národný les El Yunque – táto rezervácia dažďového pralesa je domovom kopcov, kaskádovitých vodopádov a viac ako 50 druhov exotických rastlín a živočíchov. Návštevníci môžu dokonca vystúpiť na vrchol hory El Yunque, odkiaľ sa im naskytne neuveriteľný výhľad na Atlantický oceán a Karibské more.

Bioluminiscenčný záliv – Jedným z najpozoruhodnejších prírodných divov v Portoriku je jeho Bioluminiscenčný záliv, ktorý sa nachádza v prírodnej rezervácii Las Cabezas de San Juan. Za určitých podmienok sa v noci vo vode trblietajú milióny mikroskopických organizmov, ktoré dodávajú bioluminiscenčnému zálivu nadpozemský pocit, na ktorý návštevníci tak skoro nezabudnú.

Ostrov Culebra – Tento ostrov sa nachádza asi 11 míľ od pobrežia Portorika a ponúka jedny z najkrajších pláží v krajine. Obzvlášť nádherná je pláž Flamenco s práškovým bielym pieskom a žiarivo modrou vodou. Ostrov Culebra s množstvom turistických chodníkov a nedotknutými plážami je ideálny na jednodňový výlet alebo dlhší pobyt.

Či už cestovateľ hľadá historické pamiatky, prírodné zázraky alebo nádherné pláže, Portoriko ponúka niečo pre každého. Či už cestuje človek sám alebo s rodinou, tieto úchvatné pamiatky určite urobia jeho výlet nezabudnuteľným.

Kto chce zažiť Portoriko ako na dlani, mal by navštíviť hlavné mesto San Juan.
Kto chce zažiť Portoriko ako na dlani, mal by navštíviť hlavné mesto San Juan.

Portoriko – pláže

V Portoriku sa nachádzajú jedny z najkrajších a najznámejších pláží na svete. Či už niekto hľadá pokojné miesto na relaxáciu alebo živú atmosféru na párty, Portoriko ponúka niečo pre každého. Od pláží s bielym pieskom až po členité útesy – tu je zoznam najlepších pláží Portorika:

 1. Balneario de Carolina: Nachádza sa na severovýchodnom pobreží Portorika a je to pokojná a tichá pláž, ktorá je ideálna na kúpanie a šnorchlovanie. Je obklopená bujnou tropickou vegetáciou, koralovými útesmi a krištáľovo čistou vodou.
 2. Pláž Luquillo: Je na východnom pobreží Portorika a je jednou z najobľúbenejších a najkrajších pláží. Vďaka bielemu piesku, azúrovej vode a kolísajúcim sa palmám je ľahké pochopiť, prečo je táto pláž taká obľúbená medzi miestnymi obyvateľmi aj turistami.
 3. Pláž Flamenco: Nachádza sa na krásnom ostrove Culebra a je úžasným príkladom karibskej krásy. Vďaka bielemu piesku a krištáľovo čistej vode je táto pláž ideálna na šnorchlovanie, opaľovanie a kempovanie.
 4. Gilliganov ostrov: Táto pláž sa nachádza na ostrove Vieques a je známa svojimi úchvatnými západmi slnka a nočnou oblohou plnou hviezd. Ako napovedá jej názov, je ideálnym miestom na útek od reality.
 5. Pláž Boqueron: Je na západnom pobreží Portorika a je jedným z najmalebnejších miest v tejto oblasti. Táto pláž s pobrežím lemovaným palmami ponúka skvelú príležitosť na romantickú prechádzku pri západe slnka.

Portoriko má niekoľko skutočne nádherných pláží, ktoré by mali zažiť všetci, ktorí ho navštívia. Či už niekto oddych alebo dobrodružstvo, niet lepšieho miesta na dovolenku ako karibský raj Portoriko.

Miestna kuchyňa

Portoriko je domovom jedinečnej kuchyne, ktorá odráža jeho karibské dedičstvo. Kuchyňa je silne ovplyvnená španielskou, africkou a taínskou kultúrou ostrova. Mnohé portorické jedlá sú založené na tradičných receptoch, pričom sa kladie osobitný dôraz na čerstvé miestne suroviny.

Jedným z najobľúbenejších portorických jedál je tradičné mofongo. Tento pokrm sa pripravuje z plantejnov, ktoré sa roztlačia s cesnakom, soľou, korením a olivovým olejom a podávajú sa ako pikantná príloha alebo sa plnia rôznymi druhmi mäsa, morských plodov a zeleniny.

Ďalším obľúbeným jedlom je arroz con gandules, čo je ryža varená v bravčovej masti s olivami a holubím hráškom. Zvyčajne sa podáva ako príloha ku grilovanému mäsu a rybám.

Na sladko je brazo de gitano alebo „cigánska ruka“ – vynikajúci dezert z vrstiev lístkového cesta, smotanového syra a guajakovej pasty.

V portorickej verzii klasickej sangrie sa mieša biele víno s pomarančmi a iným ovocím. Je to ideálne letné osvieženie na horúce dni.

Dôležitou súčasťou portorickej kuchyne sú aj rôzne druhy chleba. Patrí medzi ne:

 • pan dulce
 • sladký chlieb so škoricou a cukrom
 • pan de maíz
 • kukuričný chlieb
 • pan de agua – ťažký chlieb pripravovaný na masti

V portorických jedlách, či už sa podávajú ako príloha alebo hlavné jedlo, sa používa veľké množstvo korenín vrátane koriandra, rasce, oregana a pasty achiote. Tieto miestne chute spolu vytvárajú lahodnú škálu tradičných jedál, ktoré zachytávajú živú kultúru Portorika.

Geografia Portorika

Portoriko je nezačlenené územie Spojených štátov, ktoré sa nachádza v Karibskom mori. Hlavný ostrov, známy ako Portoriko, je najmenším z Veľkých Antíl. Nachádza sa východne od Dominikánskej republiky a západne od Panenských ostrovov. Je obklopené menšími ostrovmi vrátane ostrovov:

 • Culebra
 • Vieques
 • Mona

Celková rozloha Portorika je 5 325 km² a jeho pobrežie meria 1 086 km. Terén je prevažne hornatý s pobrežnými rovinami na severe a juhu.

Mapa Portorika je naozaj veľmi pestrá. Jeho najvyšším bodom je Cerro de Punta s výškou 4 390 stôp. K Portoriku patrí aj niekoľko malých ostrovov známych ako Islas del Encanto alebo „Zakliate ostrovy“.

Hlavným mestom Portorika je San Juan, ktoré sa nachádza na severnom pobreží a je sídlom mnohých vládnych úradov a zariadení. Medzi ďalšie veľké mestá a mestečká patria Ponce na juhu, Mayaguez na západe a Arecibo na severe.

Vďaka svojej geografickej polohe je Portoriko ideálnou vstupnou bránou do Latinskej Ameriky a Karibiku. Je ľahko dostupné z pevniny Spojených štátov aj z hlavných medzinárodných letísk. Okrem toho je Portoriko dôležitým centrom lodnej dopravy, keďže hlavné prístavy sa nachádzajú v San Juane, Ponce, Mayaguez, Fajardo, Arecibo a na ďalších miestach na ostrove.

Portoriko má subtropické podnebie s teplotami od 21 °C do 32 °C počas celého roka. Zrážky sú rôzne, od výdatných počas obdobia dažďov až po relatívne suché v ostatných obdobiach. V letných mesiacoch sa často vyskytujú aj hurikány.

DovolenkaZaujímavosti