Trinidad a Tobago – súostrovie v Karibiku

Amerika

Sprievod s veľkolepými maškarnými kostýmami, hudba a tanec – tradičný karneval je zrejme jedno z najväčších lákadiel karibského súostrovia známeho ako Trinidad a Tobago.

Dva ostrovy, ktoré tvoria Republiku Trinidad a Tobago sú obľúbenou turistickou destináciou. Možno si tu vychutnať malebné pláže, spoznať históriu krajiny v hlavnom meste Port of Spain či vykúpať sa v tyrkysových vodách jedinečného prírodného úkazu známeho ako Nylon Pool v Tobagu.

Trinidad a Tobago

Trinidad a Tobago je súostrovie v Karibskom mori. Tieto dva ostrovy sa nachádzajú pri pobreží Venezuely a sú najjužnejšími ostrovmi v Karibiku. Tento štát je ústavnou republikou a členom Spoločenstva národov.

Trinidad a Tobago sa skladá z dvoch hlavných ostrovov, Trinidadu a Tobaga. Trinidad je väčší z týchto dvoch ostrovov. Tobago je oveľa menšie a má len 58 000 obyvateľov. Hlavným mestom krajiny je Port of Spain, ktoré sa nachádza na ostrove Trinidad.

Úradným jazykom Trinidadu a Tobaga je angličtina, hoci veľká časť obyvateľstva hovorí trinidadskou kreolčinou. V krajine žije rôznorodé obyvateľstvo, v ktorom sa miešajú ľudia afrického, východoindického a európskeho pôvodu.

Trinidad a Tobago má tropické podnebie s teplotami od 27 °C do 30 °C počas celého roka. Krajina je známa svojimi krásnymi plážami, bujným dažďovým pralesom a živou kultúrou.

Cestovný ruch je hlavným odvetvím Trinidadu a Tobaga a ostrovy sú obľúbenou destináciou pre cestovateľov z celého sveta.

Hospodárstvo Trinidadu a Tobaga je z veľkej časti založené na ťažbe ropy a zemného plynu. Krajina je tiež významným vývozcom cukru, kakaa a kávy. Národ má jeden z najvyšších HDP na obyvateľa v Karibiku a je sídlom mnohých nadnárodných spoločností.

Trinidad a Tobago je živý národ s bohatou históriou a kultúrou. Ostrovy sú známe svojím rozmanitým obyvateľstvom, krásnymi plážami a prosperujúcou ekonomikou. Na výlet si možno odbehnúť aj na ostrov Martinik, ktorý je rovnako zaujímavý a nádherný.

Trinidad

Trinidad má rozlohu 4 828 km² a žije tu približne 1,4 milióna ľudí. Úradným jazykom je angličtina, hoci mnohí obyvatelia hovoria aj španielsky, hindsky a francúzsky.

Hlavným mestom Trinidadu je Port of Spain a je to najväčšie mesto v krajine. Medzi ďalšie veľké mestá patria San Fernando a Arima.

V Trinidade možno nájsť mnoho rôznych kultúr a náboženstiev vrátane kresťanstva, hinduizmu, islamu a tradičných afrických a karibských náboženstiev.

Hospodárstvo Trinidadu sa vo veľkej miere spolieha na ťažbu ropy a zemného plynu a je jedným z najprosperujúcejších ostrovov v Karibiku.

Dôležitou súčasťou hospodárstva je aj cestovný ruch. Krajinu každoročne navštevuje množstvo turistov, aby si vychutnali nádherné pláže a bujný dažďový prales na ostrove.

Trinidad je známy svojím pestrým karnevalom, ktorý sa koná každý rok v týždňoch pred pôstom. Súčasťou festivalu sú sprievody, kostýmy, hudba a tanec.

Trinidad je tiež domovom niektorých z najkrajších pláží v Karibiku. Návštevníci tu nájdu kilometre pláží s bielym pieskom, krištáľovo čistú vodu a bujný dažďový prales. Ostrov ponúka aj množstvo outdoorových aktivít, od turistiky až po rybolov a potápanie.

Tradičný trinidadský karneval sa koná každý rok pred pôstom.
Tradičný trinidadský karneval sa koná každý rok pred pôstom.

Tobago

Tobago je menším z dvoch hlavných ostrovov, ktoré tvoria Republiku Trinidad a Tobago (Rebublic of Trinidad a Tobago). Ostrov má rozlohu 300 km² a žije na ňom približne 58 000 obyvateľov.

Hlavným mestom Tobaga je Scarborough a úradným jazykom je angličtina. Ostrov je známy svojím bujným tropickým dažďovým pralesom a piesočnatými plážami.

Turizmus je dôležitou súčasťou hospodárstva ostrova a mnohí návštevníci prichádzajú na Tobago, aby si vychutnali jeho prírodné krásy.

Tobago ponúka návštevníkom rôzne aktivity vrátane rybolovu, turistiky, pozorovania vtákov a potápania. Ostrov je známy aj svojím rušným nočným životom. V meste Scarborough a ďalších mestách sa nachádza množstvo barov a klubov.

Žije tu mnoho etnických skupín vrátane afrických, východoindických a libanonských. Každá kultúra má svoje vlastné jedinečné zvyky a tradície a návštevníci ostrova môžu spoznať rôzne kultúry prostredníctvom múzeí, festivalov a iných kultúrnych podujatí.

Ostrov má tiež bohatú históriu a množstvo krásnych koloniálnych budov. Historická pevnosť Fort King George je jednou z najobľúbenejších atrakcií na ostrove a návštevníci si môžu prezrieť jej areál a navštíviť múzeum.

Tobago je obľúbenou destináciou pre cestovateľov, ktorí chcú zažiť jedinečnú karibskú destináciu. Vďaka tropickým dažďovým pralesom, piesočnatým plážam a rušnému nočnému životu ponúka ostrov niečo pre každého.

Čo navštíviť v Trinidade a Tobagu

Trinidad a Tobago je živá karibská krajina, ktorá ponúka návštevníkom širokú škálu aktivít a zaujímavých miest na spoznávanie.

Tu sú niektoré z najlepších miest, ktoré sa oplatí navštíviť v tomto dvojostrovnom štáte:

  • Maracas Bay je idylická pláž na severnom pobreží Trinidadu. Vďaka bielemu piesku a krištáľovo čistej vode je ideálnym miestom na kúpanie a šnorchlovanie. Nachádza sa tu aj kultový bar s občerstvením známy ako Richard’s, v ktorom sa podávajú vynikajúce jedlá miestnej kuchyne, ako napríklad pečienka a žralok a roti.
  • Nylonový bazén sa nachádza pri pobreží Tobaga a je známy svojou krištáľovo čistou tyrkysovou vodou. Návštevníci môžu šnorchlovať a skúmať plytké koralové útesy alebo jednoducho relaxovať na pláži.
  • Jazero Pitch je jedinečný prírodný zázrak, ktorý sa nachádza v La Brea na ostrove Trinidad. Toto obrovské jazero má hustú, dechtu podobnú látku, ktorá má údajne liečivé účinky. Návštevníci sa môžu prejsť okolo jazera a pozorovať jeho bublajúcu hladinu.

Trinidad a Tobago ponúka turistom ešte omnoho viac. V rezervácii Caroni napríklad možno pozorovať stovky druhov exotických vtákov a ujsť si určite netreba nechať tradičný trinidadský karneval.

Na Trinidad do vtáčej rezervácie i za históriou

Trinidad a Tobago je ostrovným rajom – od bujných dažďových pralesov a nádherných pláží až po pestré ulice Port of Spain a karnevalovú atmosféru hlavného mesta.

  • Vtáčia rezervácia Caroni je obľúbeným cieľom pozorovateľov vtákov. Táto rezervácia, ktorá sa nachádza v močiaroch Caroni, je domovom stoviek druhov vtákov vrátane ibisa šarlátového. Návštevníci môžu absolvovať prehliadku so sprievodcom a pozorovať mnohé druhy vtákov v ich prirodzenom prostredí.
  • Port of Spain je rušné hlavné mesto Trinidadu a Tobaga. Jeho pulzujúce ulice sú plné pouličných predajcov a farebných budov, zatiaľ čo nábrežnú promenádu lemujú kaviarne, bary a reštaurácie. Návštevníci si môžu prezrieť mnohé kultúrne pamiatky mesta, ako napríklad Národné múzeum a Park kráľovnej Savannah alebo sa zúčastniť na rušnom nočnom živote mesta.
  • Karneval v Trinidade a Tobagu je svetoznáme podujatie, ktoré sa každoročne koná v Port of Spain. Oslava je živou zmesou spevu, tanca a maškarných sprievodov a považuje sa za jednu z najlepších na svete.

Toto sú len niektoré z mnohých zaujímavých miest, ktoré môžete navštíviť v Trinidade a Tobagu. Tento karibský štát s nádhernými plážami, živou kultúrou a jedinečnými atrakciami je rajom pre cestovateľov.

Vtáčia rezervácia Caroni je obľúbeným cieľom pozorovateľov vtákov.
Vtáčia rezervácia Caroni je obľúbeným cieľom pozorovateľov vtákov.

Farebný karneval v Trinidade a Tobagu

Karneval v Trinidade a Tobagu je vzrušujúca a jedinečná oslava, ktorá priťahuje ľudí z celého sveta. Je známy svojimi pestrými kostýmami, živou hudbou a vzrušujúcimi pouličnými zábavami.

Festival trvá dva dni – v pondelok a utorok pred Popolcovou stredou – a je to čas, keď sa celý národ stretáva a oslavuje.

Oslavy sa začínajú pouličným sprievodom pred svitaním, ktorý sa zvyčajne začína okolo štvrtej hodiny ráno. J’ouvert je živým sprievodom kapiel, pestrých kostýmov a zabávajúcich sa tancujúcich na hudbu soca a calypso. Účastníci sa často pokrývajú blatom a farbami.

Najobľúbenejšou udalosťou karnevalu je maškaráda, ktorá sa koná v pondelok večer pred Popolcovou stredou. Toto podujatie je súťažou medzi rôznymi maškarnými skupinami a tvoria ho maškary v prepracovaných kostýmoch za sprievodu kapiel steel pan.

Súťaž sa hodnotí podľa kvality kostýmov, originality a kreativity maškarády a kvality hudby.

Karneval v Trinidade a Tobagu je veľkolepé podujatie, ktoré si netreba nechať ujsť. Vďaka pestrým kostýmom a živej hudbe je to zážitok ako žiadny iný. Návštevníci Trinidadu a Tobaga v tomto ročnom období si určite odnesú nezabudnuteľný zážitok.

Nylon Pool alebo Nylonový bazén – tyrkysová krása v Tobagu

Nylon Pool, ktorý sa nachádza na karibskom ostrove Tobago, je povinnou destináciou pre každého cestovateľa, ktorý navštívi túto oblasť. Táto úžasná vodná plocha, pomenovaná podľa nylonového vzhľadu krištáľovo čistej tyrkysovej vody sa nachádza uprostred nádherného koralového útesu.

Malá hĺbka bazéna spolu s jeho odľahlou polohou ho predurčujú na šnorchlovanie a plávanie, vďaka čomu si návštevníci môžu vychutnať krásu okolitých koralov a množstvo morských živočíchov, ktoré túto oblasť obývajú.

Vody sú domovom rôznych farebných tropických rýb, morských korytnačiek a iných vodných živočíchov, čo z neho robí ideálne miesto pre záujemcov o objavovanie podmorského sveta.

Návštevníci môžu využiť aj neďalekú pláž, kde môžu relaxovať a kochať sa nádherným výhľadom na Karibské more. Na pláži sa môžu návštevníci venovať aj rôznym aktivitám, ako je napríklad jazda na kajaku, pádlovanie a dokonca aj hlbokomorský rybolov.

Nylon Pool je skutočne jedinečná destinácia, ktorá ponúka návštevníkom možnosť spoznať krásy Karibiku v skutočne čarovnom prostredí.

 Nylon pool alebo Nylonový bazén,  je pomenovaný podľa nylonového vzhľadu krištáľovo čistej tyrkysovej vody.
Nylon pool alebo Nylonový bazén, je pomenovaný podľa nylonového vzhľadu krištáľovo čistej tyrkysovej vody.

Port of Spain, hlavné mesto Trinidadu a Tobaga

Port of Spain sa nachádza na severnom pobreží krajiny. Toto pulzujúce mesto je hospodárskym a kultúrnym centrom krajiny a nachádza sa tu mnoho najobľúbenejších atrakcií Trinidadu a Tobaga.

Mesto je známe svojou rozmanitou kultúrou s vplyvmi africkej, indickej, čínskej, európskej a blízkovýchodnej kultúry. Výsledkom je živé mesto, ktoré prekypuje zaujímavými pamiatkami a zvukmi. Port of Spain je ideálnou destináciou pre cestovateľov, ktorí chcú spoznať jedinečnú kultúru a kuchyňu Karibiku.

Srdcom Port of Spain je Queen’s Park Savannah, veľký park so širokou ponukou aktivít a atrakcií. Návštevníci tu môžu obdivovať krásu koloniálnej architektúry mesta, preskúmať rušné trhy alebo sa pokojne prejsť po sviežich záhradách. V parku sa nachádza aj nádherné Národné múzeum Trinidadu a Tobaga, v ktorom sa nachádza široká škála artefaktov a exponátov o kultúre a histórii krajiny.

Mesto je známe aj svojím rušným nočným životom so širokou ponukou barov, klubov a reštaurácií. Počas roka sa tu koná množstvo kultúrnych festivalov a podujatí, napríklad hudobný festival Calypso a karibský karneval.

V Port of Spain sa rozvíja aj umelecká scéna s niekoľkými umeleckými galériami, divadlami a hudobnými zariadeniami. Národná akadémia múzických umení je jednou z najobľúbenejších atrakcií v meste, ktorá ponúka návštevníkom možnosť zažiť to najlepšie zo živej hudby a divadla Trinidadu a Tobaga.

Port of Spain je skvelou destináciou pre cestovateľov, ktorí chcú spoznať jedinečnú kultúru a pamiatky Karibiku. Vďaka rozmanitej kultúre, pulzujúcemu nočnému životu a úžasným prírodným zaujímavostiam je Port of Spain povinnou destináciou pre každého cestovateľa.

Pred návštevou Trinidadu si treba skontrolovať cestovný pas

Trinidad a Tobago je súostrovie ležiace v Karibskom mori a je obľúbenou turistickou destináciou pre návštevníkov z Európy. Návštevníci z Európy, ktorí plánujú cestovať do Trinidadu a Tobaga, musia mať potrebné doklady na vstup do krajiny.

Najdôležitejším dokladom potrebným na vstup do krajiny je platný cestovný pas. Všetci návštevníci musia mať cestovný pas, ktorý je platný najmenej šesť mesiacov po skončení plánovaného pobytu v krajine. V závislosti od dĺžky pobytu a účelu návštevy sa môžu vyžadovať aj ďalšie doklady, ako napríklad víza. Netreba zabúdať ani na cestovný pas pre deti.

Návštevníci z Európy, ktorí plánujú zostať v Trinidade a Tobagu maximálne tri mesiace, môžu mať nárok na oslobodenie od vízovej povinnosti. Toto oslobodenie im umožňuje zostať v krajine bez víz až tri mesiace. Musia však predložiť doklad o ďalšom cestovaní a doklad o dostatočných finančných prostriedkoch na pokrytie svojho pobytu.

Ak návštevníci plánujú zostať v Trinidade a Tobagu dlhšie ako tri mesiace, musia požiadať o vízum. V závislosti od účelu ich návštevy sa od nich môže vyžadovať, aby pri žiadosti o vízum predložili ďalšie dokumenty.

Tieto dokumenty môžu zahŕňať lekárske potvrdenia, doklad o zamestnaní alebo doklad o dostatočných finančných prostriedkoch.

Všetci návštevníci musia mať platnú spiatočnú letenku. Túto letenku by mali predložiť pri vstupe do krajiny, aby preukázali, že sa majú kam vrátiť.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti