Venezuela – zaujímavosti a tipy na výlet

Amerika

Krajina, ktorá dýcha exotikou, latinskými rytmami a dobrodružstvom – to je Venezuela. Nachádza sa v Južnej Amerike a možno tu najvyšší neprerušovaný vodopád na svete. Dostať sa však k nemu je výzva len pre ozajstných dobrodruhov.

Trafiť ideálne počasie na dovolenku vo Venezuele nie je síce najľahšie, striedajú sa tu totiž len obdobia dažďov s obdobím sucha.

Avšak krásne pláže, zaujímavá história a rušný nočný život určite potešia nejedného turistu s dobrodružnou povahou.

Netreba však zabudnúť na potrebné doklady, bez pasu a víz sa totiž do Venezuely turisti nedostanú.

Venezuela – krajina pre dobrodruhov

Venezuela sa nachádza v severnej časti Južnej Ameriky a hraničí s Kolumbiou (medzi zaujímavé destinácie patrí napr. mesto Medellín), Guyanou a Brazíliou. Hlavným a najväčším mestom Venezuely je Caracas. Úradným jazykom je španielčina.

Vo Venezuele možno nájsť viacero krajinných oblastí vrátane pohoria Andy, karibského pobrežia, amazonského dažďového pralesa a delty rieky Orinoko.

Venezuela má tropické podnebie s teplotami od teplých až po horúce počas celého roka. Rozlišujú sa tu dve ročné obdobia:

  • obdobie dažďov, ktoré trvá od mája do novembra
  • obdobie sucha, ktoré trvá od decembra do apríla

Venezuela je kultúrne bohatá krajina s prekvitajúcou umeleckou a hudobnou scénou. Venezuelská kultúra je silne ovplyvnená španielskou, africkou a domorodou kultúrou, ako aj rôznymi inými prisťahovaleckými kultúrami.

Venezuelská kuchyňa je zmesou tradičných regionálnych jedál a medzinárodných chutí s dôrazom na čerstvosť a chuť.

Krajina je domovom niektorých z najpozoruhodnejších divokých zvierat na svete. Medzi najobľúbenejšie zvieratá, ktoré môžete pozorovať, patria jaguáre, orly harpyje, kapybary a obrovské mravčiare.

Venezuela je skvelou destináciou pre dobrodruhov, pretože ponúka množstvo aktivít, ako napríklad pešiu turistiku, horskú cyklistiku a potápanie.

Nachádza sa tu aj mnoho kultúrnych pamiatok, ako napríklad koloniálne mestá Coro a Mérida, historické mesto Caracas a pamiatka svetového dedičstva UNESCO Ciudad Universitaria de Caracas.

Venezuela je skvelou destináciou pre cestovateľov, ktorí chcú spoznať živú a kultúrne bohatú krajinu. Vďaka rozmanitej krajine a vzrušujúcim aktivitám si vo Venezuele určite každý nájde niečo pre seba.

Venezuela – zaujímavosti, ktoré stojí za to navštíviť

Venezuela je krásna krajina v Južnej Amerike plná historických a kultúrnych zaujímavostí. Je skvelou destináciou pre turistov, ktorí chcú spoznať a zažiť niečo nové, od nádhernej krajiny až po pulzujúce mestá.

Venezuela zaujímavosťami prekypuje, toto sú miesta, ktoré si pri návšteve krajiny určite netreba nechať ujsť:

  • Súostrovie Los Roques – túto skupinu ostrovov pri pobreží Venezuely tvorí takmer 350 koralových ostrovov a ostrovčekov. Je to chránený národný park a útočisko pre milovníkov prírody. Ostrovy sú domovom rozmanitej flóry a fauny, ako aj nádherných pláží a krištáľovo čistej vody.
  • Angel Falls – ide o najvyšší neprerušovaný vodopád na svete, ktorý sa nachádza v národnom parku Canaima. Je to úchvatný pohľad, ktorý musí vidieť každý návštevník.
  • Caracas – Caracas, hlavné mesto Venezuely, je pulzujúca metropola s rušným nočným životom a rozmanitými kultúrnymi atrakciami. Nachádza sa tu najvyššia budova v Južnej Amerike, park Parque Central a ikonická hora Avila.
  • Rodný dom Simóna Bolívara – nachádza sa v Caracase a milovníci histórie ho musia navštíviť. Dom je dnes múzeom a je plný artefaktov zo života juhoamerického revolucionára.
  • Ostrov Margarita – Tento karibský ostrov je obľúbeným turistickým cieľom vo Venezuele. Je známy svojimi krásnymi plážami a krištáľovo čistou vodou, ako aj bezcolnými nákupmi a rušným nočným životom.

Venezuela ponúka zaujímavosti pre každého. Od ohromujúcich prírodných divov až po pulzujúce mestá – vo Venezuele o zaujímavosti nie je núdza.

Na ostrove Margarita si možno zaplávať s delfínmi.
Na ostrove Margarita si možno zaplávať s delfínmi.

Caracas, hlavné mesto Venezuely

Caracas je živé mesto s jedinečnou kultúrou a bohatou históriou. Nachádza sa v severnej časti krajiny a je najväčším mestom Venezuely a jedným z najľudnatejších miest Latinskej Ameriky.

Je to mesto kontrastov s krásnou koloniálnou architektúrou a modernými mrakodrapmi, rušnými trhmi a luxusnými nákupnými centrami a nádhernými národnými parkami a plážami.

Caracas je známy svojou pulzujúcou kultúrou a rušným nočným životom. V meste sa zvykne konať množstvo festivalov, koncertov a iných kultúrnych podujatí. Početné bary, kluby a reštaurácie poskytujú návštevníkom množstvo zábavy.

V meste sa nachádza aj množstvo múzeí, galérií a divadiel, ako aj množstvo parkov a otvorených priestranstiev.

Caracas je tiež skvelou destináciou pre milovníkov prírody. V meste a jeho okolí sa nachádza množstvo turistických a cyklistických trás. Pre návštevníkov je tu aj množstvo pláží a iných oblastí na kúpanie, rybolov a iné vodné aktivity.

V Caracase sa nachádza aj najvyšší vrch krajiny Pico Bolívar, z ktorého je nádherný výhľad na mesto a Karibské more.

Caracas je skvelou destináciou pre cestovateľov, ktorí chcú spoznať kultúru a históriu Venezuely. Návštevníci si môžu prezrieť koloniálne historické mesto, navštíviť množstvo múzeí a prejsť sa po rušných trhoch.

V Caracase možno nájsť aj jedných z najlepších obchodov v Latinskej Amerike, ktoré ponúkajú všetko od tradičných remesiel až po modernú módu.

Caracas je známy svojou pulzujúcou kultúrou a rušným nočným životom
Caracas je známy svojou pulzujúcou kultúrou a rušným nočným životom

Najvyššie vodopády sveta možno nájsť vo Venezuele

Angel Falls je nádherný vodopád nachádzajúci sa v národnom parku Canaima v juhovýchodnej časti Venezuely. Je to najvyšší neprerušovaný vodopád na svete s prevýšením 979 metrov.

Názov vodopádu pochádza od amerického letca Jimmieho Angela, ktorý ho prvýkrát objavil v roku 1937. Preletel ponad vodopád pri hľadaní zlata a stal sa prvým človekom, ktorý pristál s lietadlom na vrchole Auyantepui, stolovej hory, na ktorej sa vodopád nachádza.

Krása vodopádov je úchvatná. Kaskádovité vody sa rútia z okraja útesu, vytvárajú hmlistú spŕšku a v slnečnom svetle dúhové farby. V okolitej džungli žije množstvo rastlín a živočíchov a oblasť je obľúbeným cieľom ekoturistiky.

K vodopádom, jednej z najväčších zaujímavosti Venezuely, sa dá dostať len letecky alebo loďou. Lety z Caracasu alebo Puerto Ordaz turistov dopravia do Canaimy, odkiaľ sa možno loďou dostať k základni vodopádov. Cesta trvá niekoľko hodín a vedie cez rieku Orinoko, džungľou a okolo mnohých malých vodopádov.

Po príchode na miesto sa možno vydať na túru k základni vodopádov, odkiaľ sa návštevníkom naskytne najlepší výhľad. Pre odvážnejších je možná túra na vrchol Auyantepui, hoci môže byť náročná.

Angel Falls je povinnou destináciou pre každého, kto chce zažiť jednu z najúžasnejších prírodných krás na svete. Jeho odľahlá poloha v kombinácii s jeho veľkosťou a krásou z neho robia skutočne nezabudnuteľný zážitok.

Vo venezuelskej džungli žije množstvo živočíchov, pozorovať možno napríklad aj pelikány
Vo venezuelskej džungli žije množstvo živočíchov, pozorovať možno napríklad aj pelikány

Kultúra a zvyky vo Venezuele

Venezuela je fascinujúca krajina s bohatou kultúrnou históriou. Jej obyvatelia sú rôznorodí, majú rôzne zvyky a tradície, ktoré sa dedia z generácie na generáciu.

Venezuelská kultúra je silne ovplyvnená španielskym a domorodým obyvateľstvom, ktoré túto oblasť obývalo po stáročia. Tradičná venezuelská hudba je zmesou afrických, španielskych a domorodých rytmov a je známa svojím živým a energickým štýlom.

Známa je tiež svojím živým a pestrým umením, ktoré sa často vyznačuje jasnými farbami a zložitými vzormi.

Venezuelčania sú hrdí na svoje tradičné jedlá, ktoré sú často dosť korenisté a aromatické. Medzi obľúbené jedlá patria:

  • arepas
  • empanadas
  • cachapas

Venezuelská kultúra tiež kladie veľký dôraz na rodinu, pričom členovia rozšírenej rodiny často žijú blízko seba a pomáhajú si navzájom.

Venezuelská kultúra má tiež silnú tradíciu tetovania. Tetovanie sa vo Venezuele používa už stáročia a mnohí ľudia si ho nechávajú robiť na pamiatku dôležitých udalostí ako narodenie, sobáš a úmrtie. Vzory sú často zložité a symbolické a môžu siahať od kvetinových vzorov až po náboženské symboly.

Venezuelská kultúra je jedinečnou zmesou vplyvov mnohých rôznych národov a každému má čo ponúknuť. Vďaka svojmu živému umeniu, hudbe a kuchyni nie je divu, že sa stala takou obľúbenou destináciou pre cestovateľov aj tetovačov.

Do Venezuely s pasom a vízami

Pri návšteve Venezuely z Európy musia cestujúci splniť určité právne požiadavky. Aby mohli cestujúci vstúpiť do Venezuely z Európy, musia mať platný cestovný pas s platnosťou najmenej šesť mesiacov od dátumu vstupu. Pas musí obsahovať aj dve alebo viac prázdnych strán na vstupné pečiatky.

Okrem toho musia mať cestujúci na vstup do Venezuely platné vízum. V závislosti od štátnej príslušnosti cestujúceho to môže byť turistické vízum, obchodné vízum alebo študentské vízum.

Turistické vízum je zvyčajne platné na pobyt do 90 dní, zatiaľ čo obchodné a študentské vízum sú platné na dlhšie obdobie. Je dôležité informovať sa na venezuelskom veľvyslanectve alebo konzuláte v krajine pôvodu cestujúceho, aby ste zistili, aký typ víza sa vyžaduje a ako oň požiadať.

V niektorých prípadoch sa od cestujúcich môže vyžadovať aj predloženie platnej spiatočnej alebo ďalšej letenky, ako aj doklad o dostatočných finančných prostriedkoch na pokrytie nákladov na pobyt vo Venezuele.

Dôležité je tiež poznamenať, že ak cestujúci plánuje zostať vo Venezuele dlhšie ako 90 dní, je potrebné špeciálne povolenie.

Cestujúci by si tiež mali uvedomiť, že aj v prípade splnenia všetkých požiadaviek a schválenia víza môžu venezuelské orgány rozhodnúť o zamietnutí vstupu cestujúceho. Preto sa odporúča, aby si cestujúci pred cestou do Venezuely overili všetky požiadavky na venezuelskom veľvyslanectve alebo konzuláte.

Ubytovanie vo Venezuele

Venezuela ponúka cestovateľom rôzne možnosti ubytovania v závislosti od ich rozpočtu a potrieb. Od luxusných plážových rezortov až po hostely pre batohárov – Venezuela ponúka niečo pre každého.

Tí, ktorí hľadajú luxusné zážitky, si môžu vybrať z množstva plážových rezortov a hotelov. V krajine sa nachádzajú niektoré z najlepších plážových rezortov v Karibiku, ktoré ponúkajú rôzne aktivity a vybavenie. Tieto rezorty poskytujú návštevníkom nezabudnuteľné zážitky – od súkromného prístupu na pláž až po vodné športy a gurmánske stravovanie.

Cenovo výhodnejšie sú miestne hostely a penzióny. Mnohé z nich ponúkajú ubytovanie v súkromných izbách a spoločných ubytovniach, ako aj rôzne vybavenie, napríklad bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet, bazény a spoločné kuchyne.

Pre tých, ktorí sa chcú dostať bližšie k prírode, je ďalšou možnosťou kempovanie. Vo Venezuele sa nachádza množstvo národných parkov a rezervácií, ako aj niekoľko súkromných kempingov, takže je ľahké nájsť si miesto na utáborenie.

Cestovatelia môžu využiť aj možnosť ubytovania v domácnosti, ktoré poskytuje autentický kultúrny zážitok. Domáce pobyty sú skvelým spôsobom, ako spoznať miestne zvyky, históriu a kuchyňu a stretnúť sa s miestnymi obyvateľmi.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti