Tulum – Mexiko, čo navštíviť, zaujímavosti

Amerika

Tulum je malé plážové mestečko v mexickom štáte Quintana Roo na pobreží Karibiku. Je známe svojimi mayskými ruinami, nádherným pobrežím a očarujúcou atmosférou. Kam sa v tomto meste vybrať a čo navštíviť?

História tejto oblasti siaha až do piateho storočia a predpokladá sa, že sa tu nachádzalo jedno z posledných miest obývaných Maymi pred ich definitívnym zánikom. Archeologické nálezisko Tulum bolo obývané až do 16. storočia a kedysi bolo opevneným mestom s viacerými chrámami, pyramídami a obydliami.

Ruiny sú v súčasnosti dobre zachované a sú obľúbeným turistickým cieľom, ktorý umožňuje návštevníkom preskúmať dávnu históriu tejto starobylej kultúry.

Tulum Mexiko

Tulum je starobylé mayské mesto na karibskom pobreží mexického polostrova Yucatán. Je to jedna z najnavštevovanejších archeologických lokalít v krajine, ktorá je známa svojím úžasným umiestnením na útesoch s výhľadom na azúrové vody Karibského mora.

Tulum bol dôležitým obradným a obchodným miestom počas mayského klasického obdobia, približne v rokoch 600 – 1200 n. l.

Postavili ho okolo veľkej pyramídovej stavby, ktorá dominuje krajine. Je to jedno z mála opevnených miest predkolumbovskej Ameriky. Hradby boli navrhnuté tak, aby chránili mesto pred útokmi z pevniny aj z mora.

Tulum bol tiež dôležitým obchodným prístavom a jeho poloha na karibskom pobreží z neho prirodzene robila skvelý tranzitný bod pre tovar zo Strednej a Južnej Ameriky. Chrámové stavby El Castillo, Chrám fresiek a Chrám zostupujúceho boha sa vyznačujú ozdobnými a zložitými rezbami. Mnohé z nich sú viditeľné dodnes.

Mesto bolo opustené počas úpadku mayskej civilizácie v 16. storočí a bol do značnej miery zabudnutý. Tulum v Mexiku znovu ho objavili až v 19. storočí. Dnes je hlavnou turistickou destináciou, známou vďaka ikonickej tyrkysovej vode a pozoruhodným ruinám.

Tulum – pláže

V Tulume sa nachádzajú jedny z najlepších pláží a letovísk na svete. Vďaka nedotknutej tyrkysovej vode, plážam s bielym pieskom a bujnej džungli nie je divu, že tento mexický raj je obľúbenou destináciou.

Letoviská v Tulume ponúkajú rôzne rezorty, ktoré uspokoja všetky typy cestovateľov. Či už niekto hľadá romantickú dovolenku, hotel vhodný pre rodiny alebo luxusný zážitok, každý si tu nájde niečo pre seba. Od all inclusive rezortov s vlastnými súkromnými plážami až po tradičnejšie hotely.

Playa Paraiso je jedným z najdlhších piesočných úsekov v Tulume a má najčistejšiu a najkrajšiu vodu. Nachádza sa južne od starobylých mayských ruín a je známa svojou tyrkysovou vodou a plážou s bielym pieskom. Playa Paraiso je ideálnym miestom na oddych a vychutnávanie si slnka a mora.

Playa Ruinas je odľahlá pláž, ktorá sa nachádza južne od ruín a je skvelým miestom na útek pred davmi ľudí. Ako napovedá jej názov, nachádza sa v blízkosti ruín a ponúka nádherný výhľad na starobylé stavby. Pláž je známa svojou čistou vodou a panoramatickým výhľadom na Karibské more.

Playa Akumal sa nachádza na druhej strane starobylých mayských ruín a ponúka odľahlú, nedotknutú pláž s krištáľovo čistou vodou a množstvom divokej prírody. Je známa ako skvelé miesto na šnorchlovanie, pretože je obklopená koralovými útesmi a bohatým morským životom. Ak niekto hľadá súkromie, Playa Akumal je vynikajúcou voľbou.

Pláže v Tulume sú nezabudnuteľné. Potápanie je jedna z najobľúbenejších aktivít.
Pláže v Tulume sú nezabudnuteľné. Potápanie je jedna z najobľúbenejších aktivít.

Tulum – turistika

V Tulume je v posledných rokoch na vzostupe ekoturistika a nasleduje celosvetový trend udržateľného cestovného ruchu. Tulum Mexico sa nachádza na mexickej Riviére Maya, je plážovou destináciou, ktorá je obľúbená u turistov s batohom, plážových povaľačov aj vyznávačov jogy.

Ponúka ideálnu destináciu pre cestovateľov, ktorí si chcú vychutnať úžasnú krásu mexického pobrežia a zároveň znížiť svoj vplyv na životné prostredie.

V okolí Tulumu sa nachádza množstvo ekosystémov, od tropických lesov až po koralové útesy. Tieto ekosystémy sú domovom rozmanitej škály voľne žijúcich živočíchov vrátane opíc, tropického vtáctva a, samozrejme, ikonických morských korytnačiek. Ekoturistika v Tulume bola navrhnutá tak, aby chránila a rešpektovala tieto prírodné prostredia a zároveň ponúkala jedinečné a nezabudnuteľné zážitky.

Sian Kaan je ekologická rezervácia, ktorá sa nachádza v juhovýchodnej časti mesta Tulum Mexico. Sian Kaan sa rozprestiera na ploche viac ako milión akrov a je domovom rozmanitých druhov voľne žijúcich živočíchov vrátane viac ako 300 druhov vtákov a viac ako 100 druhov cicavcov. Okrem toho sa v rezervácii nachádzajú tri významné mayské archeologické lokality:

  • Tulum
  • Muyil
  • Chunyaxche

Táto oblasť je rajom pre milovníkov prírody. Návštevníci môžu absolvovať výlety loďou po mnohých lagúnach a kanáloch v tejto oblasti alebo môžu pozorovať rôzne druhy vtákov počas vychádzok.

Sian Kaan je skvelým miestom na objavovanie prírodných krás polostrova Yucatán a spoznávanie jeho dávnej histórie. Rezervácia je tiež dôležitou súčasťou úsilia o zachovanie biodiverzity regiónu a je skvelým spôsobom, ako spoznať krásy prírody v nedotknutom prostredí.

Tulum – čo navštíviť

Tulumské ruiny sú starobylé mayské ruiny, postavené v rokoch 800 až 1521 n. l. Sú jednou z najobľúbenejších atrakcií v tejto oblasti. V ruinách sa nachádzajú pôsobivé stavby vrátane dvoch pyramídových chrámov, dvoch posvätných chrámov a múru.

Návštevníci si môžu pozrieť ohromujúce nástenné maľby, preskúmať pôsobivé stavby a dozvedieť sa o mayskej kultúre.

Gran Cenote je ponorený jaskynný komplex s pôsobivými stalaktitmi a stalagmitmi, farebnými skalnými útvarmi a krištáľovo čistou vodou. Je to obľúbené miesto na kúpanie, šnorchlovanie a potápanie, pretože v tejto oblasti žije množstvo sladkovodných rýb, korytnačiek a iných živočíchov.

Za návštevu stojí aj samotné mesto Tulum. Nachádza sa tu množstvo reštaurácií, obchodov a trhov a je skvelým miestom na prehliadku. V celom meste tu človek nájde pouličné jedlo a miestnu hudbu a miestni obyvatelia sa vždy radi podelia o príbehy a rady týkajúce sa tejto oblasti.

Tulumské ruiny sú poznávacím znakom a pýchou tohto malebného mestečka.
Tulumské ruiny sú poznávacím znakom a pýchou tohto malebného mestečka.

Tulum – miestna kuchyňa

Kuchyňa v Tulume je jedinečnou zmesou chutí tohto regiónu, od čerstvých morských plodov a miestnych surovín až po staroveké mayské jedlá. Tradičné recepty tejto oblasti sa tu spájajú s modernými interpretáciami a vytvárajú jedinečný a chutný pohľad na mexickú kuchyňu.

Hlavnou zložkou miestnej kuchyne v Tulume sú morské plody a obľúbené jedlá ako pescado empanizado (zapekaná ryba) a ceviche (surová ryba marinovaná v limetkovej šťave). V tejto oblasti sa vďaka množstvu čerstvých miestnych surovín pripravujú aj jedny z najlepších jedál molcajete (mexický guláš) a tacos v regióne.

Miestne ovocie a zelenina sa tiež používajú na prípravu pestrých a aromatických jedál. Vyprážané plantainy, tekvicové kvety a tekvica chayote sú len niektoré z ingrediencií používaných na prípravu tradičných mexických jedál, ako sú nachos a quesadillas.

Vplyv Mayov na kuchyňu v Tulume je zrejmý aj v tradičných receptoch tejto oblasti. Turista tu nájde jedlá ako:

  • tacos de chaya (mäkké tacos plnené listami chaya)
  • tamales de pipian (dusené kukuričné placky plnené pikantnou omáčkou z tekvicových semienok)
  • poc chuc (grilované bravčové mäso marinované v kyslom pomaranči)

Tulum je skvelým miestom na spoznávanie jedinečnej zmesi mexických chutí a medzinárodnej kuchyne. Či už hľadá návštevník tradičné mexické jedlá alebo niečo viac medzinárodné, v Tulume si určite nájde niečo, čo uspokojí jeho chuťové bunky.

Tulumská kuchyňa je bohatá na typické mexické špeciality.

Mexiko – zaujímavosti

Mexiko je rozmanitá a fascinujúca krajina s bohatou kultúrou, dlhou históriou a neuveriteľnou prírodou. Od starovekých civilizácií až po súčasnosť je Mexiko domovom mnohých pozoruhodných faktov a údajov. Tu sú niektoré z najzaujímavejších faktov o Mexiku.

Mexiko je trinástou najväčšou krajinou na svete z hľadiska rozlohy. Nachádza sa na severoamerickom kontinente, medzi USA na severe a Belize a Guatemalou na juhu. Žije tu viac ako 130 miliónov ľudí, čo z neho robí desiatu najľudnatejšiu krajinu na svete.

V Mexiku sa nachádzajú staroveké ruiny Chichén Itzá, významné archeologické nálezisko na polostrove Yucatán. Považuje sa za jeden z nových siedmich divov sveta. Archeologické nálezisko ponúka množstvo starovekých budov a stavieb vrátane slávneho Kukulkánovho chrámu (El Castillo).

Mexiko je významným producentom kávy a má jednu z najväčších kávových oblastí na svete. Je tiež jedným z najväčších výrobcov tequily. Je krajinou s dlhoročnou tradíciou ručnej výroby.

Mexická kuchyňa je známa svojou rozmanitosťou a pestrosťou. Svetové ekonomické fórum ju zaradilo medzi desať najchutnejších kuchýň na svete. Medzi tradičné jedlá patria tacos, enchiladas, pozole, tamales a burritos.

Je domovom jednej z najpôsobivejších biodiverzít na svete. Žije tu viac ako 200 000 druhov rastlín a živočíchov, čo z neho robí jednu z ekologicky najbohatších krajín sveta.

Mexiko má dlhú a hrdú históriu nezávislosti. Bolo prvou latinskoamerickou krajinou, ktorá získala nezávislosť od veľkej európskej mocnosti, keď v roku 1821 získalo slobodu od Španielska.

Čo navštíviťZaujímavosti