Kanada – dovolenka, cestovanie, zaujímavosti

Amerika
Kanada

Kanada je severoamerická federálna konštitučná monarchia. S rozlohou 9,98 milióna km² je po Rusku druhou najväčšou krajinou na svete. Kanada tvorí západnú časť severoamerického kontinentu a na juhu a východe susedí s USA. Hlavným mestom je Ottawa a najväčším mestom Toronto.

Kanada sa skladá z desiatich provincií a troch teritórií, ktoré majú vlastné zákony a vlády.

Kanada – bohatstvo kultúr

Krajina je domovom viacerých národov a etník, ktoré obývajú všetky regióny. Žije tu multikultúrna spoločnosť, ktorá má bohatú históriu, kultúru a prírodné zdroje. Kanadské hospodárstvo je založené na priemysle, obchode a cestovnom ruchu. Kanada je tiež jednou z najvyhľadávanejších turistických destinácií na svete.

Mapa Kanady

Kanada je druhá najväčšia krajina sveta. Rozprestiera sa na severnej pologuli a je domovom pre 35 miliónov obyvateľov. Kanada je rozdelená na 10 provincií a 3 teritória. Kanadská mapa je veľmi komplexná a obsahuje mnoho rôznych prvkov. Jej hlavné prvky zahŕňajú vodné cesty, pozemné cesty, hranice medzi provinciami a teritóriami a mestá.

Mapa Kanady tiež zobrazuje národné parky, národné rezervácie, oceány a iné sladkovodné jazerá. Na mape je tiež zobrazená väčšina hlavných miest a ich okolie.

Veľké kanadské jazerá

Veľké kanadské jazerá sú obrovským spojeným systémom jazier a riek. Sú najväčším vnútrozemským jazerom na svete a zaberajú viac ako 244 000 km². Zahŕňajú jazerá Superior, Huron, Erie a Ontario, ako aj mnoho menších jazier a riek. Tieto jazerá poskytujú obrovský zdroj pitnej vody, turizmu a iných príležitostí pre obyvateľov severnej Ameriky. V Južnej Amerike je jedným z takýchto jazier napríklad Titicaca.

Jazerá sú tiež domovom pre mnoho druhov vodných živočíchov, ako je mníška, losos, pstruh a mnoho ďalších. Veľké kanadské jazerá majú jedinečné prírodné scenérie, ktoré sú obľúbené medzi turistami.

Navyše, na hranici s provinciou Ontario v Kanade a štátom New York v Amerika sa nachádza majestátny prírodný fenomén – Niagarské vodopády.

Hlavné mesto Kanady

Hlavným mestom Kanady je Ottawa. Je to jedno z najstarších miest v Kanade a má veľa zaujímavých lokalít, ktoré stojí za to navštíviť. Medzi najobľúbenejšie atrakcie patria Parlamentný vrch, Rideau Canal, Byward Market, Notre Dame Basilica, National Gallery of Canada a mnoho ďalších.

Ottawa je plná výnimočných miest a zážitkov. Návštevníci môžu navštíviť Parlamentné budovy či jazero Ontario. Okrem toho sa tu nachádza niekoľko národných parkov, ako sú Gatineau Park, Thousand Islands a Algonquin Park.

Hlavné mesto Kanady tiež ponúka veľa možností pre návštevníkov, ako napríklad prechádzky po uliciach a návštevy obchodov a reštaurácií. Ak turisti hľadajú viac adrenalínu, sú tu veľké možností zábavy, ako je korčuľovanie na Rideau Canal, jazda na koni a prechádzky po parku.

Dovolenka v Kanade

Kanada je obľúbená destinácia pre dovolenku pre svoju krásnu prírodu a obrovské množstvo aktivít, ktoré ponúka. Ak človek hľadá niečo, čo ho nadchne, potom je Kanada ideálnou destináciou. Nádherné prírodné scenérie Kanady sú ideálnym miestom na prehliadku. Odporúčame prehliadku národných parkov, ktoré sú plné divokej prírody, jazera, lesov a horúcich prameňov.

Je možné tu tiež vyraziť na prehliadku miest a mestských oblastí, ktoré sú plné histórie, kultúry a zábavy. Pre milovníkov aktivity je Kanada skvelá destinácia.

Ďalšou možnosťou sú prechádzky, jazda na horskom bicykli, lyžovačka, snowboardovanie, rafting, kajakárstvo a mnoho ďalších aktivít. Takisto sa dá stráviť väčšinu času na pláži, kde sa dajú vychutnať krásne piesočnaté pláže a vodné aktivity.

Kanada je tiež skvelou destináciou pre milovníkov jedla. Je vhodné ochutnať miestne jedlá, ako sú syry, sladkosti – z nich mimoriadne obľúbené nanaimo rezy (obdoba našich eskimo rezov) a ostatné pokrmy, ako sú ryby a hranolky. Odporúča sa ochutnať takisto aj miestne pivo a iné nápoje v typických kanadských baroch a reštauráciách.

Kanada je skvelou destináciou pre dovolenku. Pre milovníkov destinácie s nádhernou prírodou, obrovským množstvom aktivít a zábavou je Kanada tou správnou voľbou.

Kanada je bohatá na prírodu, zaujímavé mestá a mnohé iné turistické lokality.
Kanada je bohatá na prírodu, zaujímavé mestá a mnohé iné turistické lokality.

Čo navštíviť v Kanade

Kanada je krajina plná nádherných prírodných krás a lákavých miest. Tu je niekoľko miest, ktoré stoja za návštevu:

  • Niagarské vodopády: Niagarské vodopády sú jedným z najznámejších prírodných úkazov na svete. Tieto majestátne vodopády sú viditeľné z oboch strán rieky Niagara.
  • Banff National Park: Ide o národný park v provincii Alberta. Táto oblasť je domovom pre nádherné horské scenérie, jaskyne, rieky a dostatok fauny a flóry.
  • Montréal: Je druhé najväčšie mesto v Kanade a je úplne plné kultúrnych a umeleckých atrakcií. Mesto je domovom pre niekoľko pamiatok, ktoré sú prezentáciou jeho francúzskej histórie.
  • Vancouverský záliv: Oblasťou tesne pred Vancouverom. Táto oblasť je domovom pre rôzne druhy rýb, zvierat a flóry. Je tiež nádhernou oblasťou s vynikajúcou prírodnou scenériou.
  • Torontská veža CN: Obrovská veža postavená v centre Toronta. Táto veža je jednou z najvyšších veží na svete a je obklopená úžasnou prírodnou scenériou.

Ak je to možné, najlepšie je spoznať a vidieť všetky zo spomenutých miest. V každom prípade ak turista navštívi len niektoré, určite bude jeho dovolenka v Kanade obrovským zážitkom.

Ako sa dopraviť do Kanady?

Najjednoduchší spôsob, ako sa dopraviť do Kanady, je lietadlom. Existuje veľa spoločností, ktoré ponúkajú lacné letenky do Kanady, napríklad Air Canada, WestJet, Porter Airlines a ďalšie.

Dôležité mestá Kanady

Tu sú 3 najdôležitejšie mestá Kanady:

  • Toronto: Je to hlavné mesto Ontária a je tiež najväčším mestom Kanady. Nachádza sa na juhu Ontária a má viac ako 2,7 milióna obyvateľov. Je najdôležitejším kanadským centrom finančných, kultúrnych a obchodných aktivít. Je tiež domovom mnohých významných univerzít, ako sú University of Toronto a Ryerson University.
  • Montreal: Ide o druhé najväčšie mesto Kanady a nachádza sa v provincii Quebec. Mesto má viac ako 1,7 milióna obyvateľov a je domovom veľkého počtu historických, kultúrnych a finančných centier. Montreal je tiež centrom francúzskej kultúry a je domovom množstva významných univerzít, ako sú Université de Montreal a McGill University.
  • Vancouver: Tretie najväčšie mesto Kanady, nachádza sa na západnom pobreží provincie British Columbia. Mesto má viac ako 2,5 milióna obyvateľov a je známe svojím krásnym prostredím. Je tiež domovom mnohých významných univerzít, ako sú University of British Columbia a Simon Fraser University.

Návšteva týchto miest je dôležitá pre lepšie spoznanie krajiny a jej kultúry.

Čo vidieť v Toronte?

V Toronte je toho naozaj skutočne veľa na videnie a spoznávanie. Medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie patrí CN Tower, Ripley’s Aquarium of Canada, Royal Ontario Museum, Art Gallery of Ontario, Distillery Historic District, Toronto Islands, High Park, Queen’s Park a veľa ďalších.

Okrem toho je tu možné obdivovať nádherné výhľady zo SkyDome, navštíviť niekoľko obchodných centier ako Eaton Centre alebo Yorkdale Shopping Centre a tiež navštíviť večerné show v Second City alebo v Elgin Theatres.

Kedy je najlepšie cestovať do Kanady?

Kanada je obľúbenou turistickou destináciou po celý rok. Najlepší čas na cestu do Kanady závisí od toho, čo chce cestovateľ vidieť a zažiť. Letné mesiace sú obzvlášť obľúbené pre cestovanie, pretože sú ideálne na prehliadku národných parkov, prechádzky po prímorských mestách a návštevy najznámejších múzeí a galérií.

Letné mesiace (júl a august) sú tiež veľmi obľúbené pre príležitostné aktivity, ako je nakupovanie, koncertovanie a gastronómia.

V zime je Kanada tiež skvelou destináciou pre lyžovanie, snowboarding a ďalšie zimné aktivity. Ďalším obľúbeným obdobím je jeseň s množstvom farieb a čarovnej jesennej atmosféry.

Počasie v Kanade

Počasie v Kanade sa môže líšiť v závislosti od oblasti, v ktorej sa turista nachádza. Väčšina oblastí má veľmi suché a teplé letá, ako aj veľmi chladné zimy. Kanada je známa pre svoje veľmi vytrvalé zrážky, čo znamená, že je možné očakávať veľa dažďa počas jesenných mesiacov.

Niektoré oblasti môžu mať veľmi extrémne počasie, ako napríklad veľké mrazy počas zimy a horúca a suchá letá. Najlepšie je preto sledovať predpoveď počasia v konkrétnej oblasti pred návštevou, aby mal turista predstavu o tom, čo môže očakávať.

Prečo navštíviť Kanadu?

Kanada je jednou z najkrajších krajín na svete s nádhernou prírodou a veľkolepými scenériami. Je to domov pre ľudí z celého sveta a má bohatú kultúru a históriu. Odporúča sa navštíviť veľké mestá ako Toronto, Montreal a Vancouver a tiež úžasné prírodné scenérie, ako sú kanadské Rocky Mountains, Niagara Falls a Banff National Park.

Kanada tiež ponúka skvelú gastronómiu, od tradičných kanadských špecialít po všetky druhy medzinárodnej kuchyne. Je tu niekoľko národných parkov, ktoré sú ideálnym miestom pre prírodných milovníkov a milovníkov outdoorových aktivít.

Ak sa cestovateľovi páči v Kanade a nemá chuť sa vrátiť domov, môže si podať žiadosť o prijatie do zamestnania bez inzerátu. Možno bude mať šťastie a ostane v tejto nádhernej krajine podstatne dlhšie, ako si myslel.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti