Mexiko – obľúbené destinácie a tipy na dovolenku

Amerika

Mexiko je krajina s neuveriteľnou rozmanitosťou, ktorá sa pýši bohatou históriou, úžasnými prírodnými krásami a živou kultúrou. Od starovekých ruín mayskej a aztéckej civilizácie až po farebné ulice moderných miest, ako je Mexico City, táto krajina má čo ponúknuť každému cestovateľovi.

V tomto článku sú spomínané niektoré z najobľúbenejších destinácií v Mexiku, vrátane nedotknutých pláží, koloniálnych miest a obdivuhodnej prírody. Zahrnuté je spoznávanie starobylej histórie, ochutnávanie vynikajúcej kuchyne alebo jednoducho oddych na pláži. Mexiko je destinácia, ktorú by nemal vynechať žiadny cestovateľ.

Informácie o Mexiku

Mexiko je krajina nachádzajúca sa v južnej časti Severnej Ameriky, ktorá na severe hraničí so Spojenými štátmi a na juhu s Belize a Guatemalou. Len niečo cez 200 km na východ od mexických pláží sa za Mexickým zálivom nachádza Kuba.

Mexiko je tretia najväčšia krajina Latinskej Ameriky s viac ako 126 miliónmi obyvateľov. Úradným jazykom je španielčina, no v krajine sa hovorí aj mnohými domorodými jazykmi.

Oficiálnou menou Mexika je mexické peso (MXN). Pri cestovaní do Mexika sa odporúča vymeniť si menu za peso, pretože mnohé podniky v Mexiku prijímajú len peso alebo kreditné karty. Je tiež dobré mať pri sebe určitú hotovosť na menšie transakcie, pretože niektorí predajcovia nemusia akceptovať kreditné karty alebo majú požiadavku na minimálny nákup pri platbe kartou.

Obľúbené destinácie

Mexiko je krajina s bohatým kultúrnym dedičstvom a rozmanitou krajinou. Od bielych piesočných pláží v Cancúne cez starobylé ruiny mayskej civilizácie až po destinácie plné dobrodružných zážitkov. Návštevníkom ponúka nekonečné množstvo turistických destinácií, z ktorých každá má svoje jedinečné čaro.

Mexico City

Mexiko City musí navštíviť každý, kto sa zaujíma o históriu, kultúru a architektúru. V meste sa nachádzajú niektoré z najpôsobivejších koloniálnych budov v krajine vrátane Palacio de Bellas Artes a Metropolitnej katedrály.

Mesto má tiež bohatú kultúrnu scénu s množstvom múzeí a galérií, ktoré prezentujú umenie a históriu krajiny. Zaujímavosťou je najmä Národné antropologické múzeum s rozsiahlou zbierkou starovekých artefaktov a exponátov o pôvodných kultúrach krajiny.

Cancún

Ďalšou obľúbenou destináciou v Mexiku je Cancún, známy svojimi nádhernými plážami a tyrkysovou vodou. Cancún je skvelou destináciou pre každého, kto hľadá oddychovú dovolenku s množstvom slnečných lúčov a outdoorových aktivít.

Mesto je domovom niektorých z najluxusnejších rezortov v krajine, ako aj rôznych vodných športov, ako je šnorchlovanie a potápanie. Návštevníci môžu tiež podniknúť celodenné výlety k neďalekým atrakciám, ako sú mayské ruiny Tulum a Chichen Itza.

Cancún je rušným dovolenkovým strediskom na juhovýchode Mexika, konkrétne v štáte Quintana Roo.
Cancún je rušným dovolenkovým strediskom na juhovýchode Mexika, konkrétne v štáte Quintana Roo.

Puerto Vallarta

Obľúbenou plážovou destináciou v Mexiku je Puerto Vallarta na pobreží Tichého oceánu. Toto očarujúce mesto má uvoľnenú atmosféru a je známe svojimi krásnymi plážami a malebným starým mestom.

Návštevníci si môžu prezrieť úzke uličky a farebné budovy starého mesta alebo sa prejsť po promenáde Malecon, ktorá ponúka nádherný výhľad na záliv.

Puerto Vallarta je tiež skvelou destináciou pre gurmánov, pretože sa tu nachádza množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú tradičnú mexickú kuchyňu a čerstvé morské plody. Z mexickej kuchyne rozhodne odporúčame vyskúšať jedinečnú fazuľu pinto či už s ryžou, slaninou, grilovanou zeleninou alebo inou prílohou.

Polostrov Yucatán

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o staroveké ruiny, je polostrov Yucatán domovom niektorých z najpôsobivejších mayských pamiatok v krajine.

Chichen Itza je snáď najznámejšie archeologické nálezisko z predkolumbovského obdobia postavené mayskou civilizáciou. Jeho symbolom je ikonická pyramída známa ako El Castillo.

Medzi ďalšie významné pamiatky patrí Tulum, ktorý sa nachádza na útese s výhľadom na Karibské more, a Uxmal, známy svojou zložitou kamennou výzdobou a zdobenou architektúrou. Návštevníci môžu preskúmať aj cenoty, prírodné kúpaliská, ktoré boli pre Mayov posvätné.

Ďalšie destinácie

Okrem týchto populárnych destinácií je v Mexiku aj mnoho menej známych skvostov, ktoré sa oplatí preskúmať.

Napríklad San Miguel de Allende je očarujúce koloniálne mesto v strednom Mexiku, ktoré časopis Travel + Leisure označil za jedno z najlepších miest na svete.

Mesto je známe svojimi úzkymi uličkami, farebnými budovami a živou umeleckou scénou. Návštevníci si môžu prezrieť množstvo galérií a butikov alebo jednoducho nasávať atmosféru v jednej z mnohých mestských kaviarní a reštaurácií.

Ďalším skrytým klenotom je mesto Todos Santos, ktoré sa nachádza na polostrove Baja. Toto ospalé mestečko je známe svojimi krásnymi plážami, surferskou kultúrou a živou umeleckou scénou. Návštevníci si tu môžu prezrieť galérie a ateliéry alebo jednoducho relaxovať na pláži a opaľovať sa.

Kto sa nebojí prekročiť hranicu Mexika, môže sa vybrať smerom na juh. Objaví ďalšie krajiny, ako je Kostarika či Guatemala, bohaté na kultúru a prírodu.

Destinácie pre dobrodruhov

Mexiko je tiež skvelou destináciou pre milovníkov dobrodružstva. Návštevníci sa môžu previesť džungľou na zipline, preskúmať podzemné rieky a jaskyne alebo sa vybrať na túru po horách.

Medený kaňon

Obzvlášť zaujímavý je Medený kaňon, ktorý sa nachádza v severnom štáte Chihuahua (vyslovuje sa „čivava“), s úžasnými výhľadmi a náročnými turistickými chodníkmi. Tento mohutný systém kaňonov, ktorý je štyrikrát väčší ako Grand Canyon v Spojených štátoch, je miestom niektorých z najúchvatnejších výhľadov v Mexiku.

Návštevníci môžu absolvovať pešiu turistiku, jazdu na bicykli alebo dokonca vyhliadkovú jazdu vlakom cez kaňon, prechádzať tunelmi a prekonávať vysoké mosty. Pritom sa kochať ohromujúcou scenériou.

Medený kaňon v mexickom štáte Chihuahua je v skutočnosti sieťou šiestich kaňonov v pohorí Sierra Madre Occidental.
Medený kaňon v mexickom štáte Chihuahua je v skutočnosti sieťou šiestich kaňonov v pohorí Sierra Madre Occidental.

Puerto Escondido

Pre tých, ktorí hľadajú adrenalínovejšie dobrodružstvo, nie je lepšia destinácia ako mesto Puerto Escondido na pobreží Tichého oceánu. Toto pohodové surferské mestečko je domovom jedných z najlepších vĺn na svete, vďaka čomu je najlepšou destináciou pre surferov z celého sveta.

Návštevníci tu môžu absolvovať lekcie surfovania, požičať si dosky a vyraziť na vlny alebo jednoducho relaxovať na pláži a sledovať profesionálov, ako brázdia vlny.

San Cristobal de las Casas

Ďalšou obľúbenou destináciou pre milovníkov dobrodružstva je mesto San Cristobal de las Casas, ktoré sa nachádza v štáte Chiapas. Toto koloniálne mesto je obklopené bujnou džungľou a vysokými horami, ktoré ponúkajú nekonečné možnosti na objavovanie v prírode.

Návštevníci môžu putovať džungľou a objavovať starobylé mayské ruiny, prechádzať sa po korunách stromov na zipline alebo dokonca raftovať na blízkych riekach.

Kuchyňa

Samozrejme, žiadna návšteva Mexika by nebola úplná bez ochutnania vynikajúcich jedál tejto krajiny. Od pouličných tacos až po gurmánsku kuchyňu, Mexiko má čo ponúknuť každému. Návštevníci sa môžu zúčastniť na kurzoch varenia, absolvovať gastronomické výlety alebo jednoducho preskúmať množstvo reštaurácií. Svoj pôvod má v Mexiku recept na tradičné cesto na tortilly pripravované z kukuričnej múky. Tortilly sú neoddeliteľnou súčasťou mexickej kuchyne. Podávajú sa aj s typickým mexickým nachos.

Mexická kuchyňa je známa výrazným používaním korenín, ako je rasca, chilli a oregano, ktoré dodávajú jedlám výraznú chuť. Svoje korene má v Mexiku aj superpotravina známa ako chia semienka, z ktorej si môžete pripraviť rôznorodé pokrmy, vrátane sladkých pochúťok, akým je napríklad kokosový puding. Ďalším základom mexickej kuchyne je používanie kukurice, z ktorej sa pripravujú všetky jedlá od tortilly cez tamales až po pozole, tradičnú polievku z hominy a bravčového mäsa.

Tu je len niekoľko príkladov chutných a tradičných mexických jedál, ktoré sa oplatí vyskúšať:

  1. Tacos: Základom mexickej kuchyne sú tacos, ktoré sa pripravujú z mäkkej alebo tvrdej kukuričnej tortilly plnenej rôznymi ingredienciami, ako je hovädzie, kuracie, bravčové alebo rybie mäso, ako aj zelenina, salsa a guacamole.
  2. Tamales: Vyrábajú sa z kukuričného cesta masa, plnia sa mäsom alebo zeleninou a zabalia sa do kukuričnej šupky. Potom sa uvaria na pare.
  3. Enchiladas: Tortilly plnené mäsom alebo syrom a poliate pikantnou chilli omáčkou, syrom a cibuľou. Často sa podávajú s fazuľou a ryžou.
  4. Pozole: Tradičná polievka pripravovaná z hominy, bravčového mäsa a rôznych korenín. Často sa podáva s limetkou, koriandrom a cibuľou.
  5. Chiles Rellenos: Veľké jemné papriky plnené syrom, mäsom alebo zeleninou a potom obalené a vyprážané.
  6. Quesadillas: Kukuričná tortilla naplnená syrom, do ktorej sa môžu pridať aj ďalšie prísady, ako napríklad zelenina, mäso a morské plody.
  7. Guacamole: Z avokáda, paradajok, cibule, koriandra a limetkovej šťavy. Často sa podáva s tortillovými čipsami ako predjedlo.
  8. Mole: Výživná tmavá omáčka z rôznych ingrediencií vrátane chilli papričiek, čokolády a korenia. Často sa podáva s kuracím alebo bravčovým mäsom.
  9. Churros: Dlhé, tenké pečivo, ktoré sa smaží a potom obaľuje v cukre a škorici. Často sa podávajú s horúcou čokoládou na namáčanie.

Do Mexika sa oplatí prísť s otvorenou mysľou a prázdnym žalúdkom. Človek tam vždy objaví niečo nové a chutné.

Tacos je typické mexické jedlo, ktoré sa rozšírilo do celého sveta.
Tacos je typické mexické jedlo, ktoré sa rozšírilo do celého sveta.

Kultúra

Mexická kultúra je bohatou a rozmanitou zmesou pôvodných tradícií, vplyvov Španielska a iných európskych krajín. Kvôli španielskemu vplyvu má mnoho podobných čŕt s krajinami Latinskej Ameriky či Karibiku, ako napríklad s Kubou alebo Dominikánskou republikou.

Má však mnoho svojich jedinečných čŕt. Je známa svojou živou umeleckou scénou, pestrými festivalmi a chutnou kuchyňou. Rodina je ústrednou súčasťou mexickej kultúry a mnohé tradície a oslavy sa točia okolo rodinných stretnutí a náboženských udalostí.

Mexičania sú známi svojou pohostinnosťou a láskou k hudbe a tancu. Medzi tradičné hudobné žánre patria Mariachi, Ranchera a Norteña, ktoré sa často hrajú na festivaloch a oslavách. Mexická kuchyňa je tiež známa po celom svete a jedlá ako tacos, tamales a mole sú základom národného jedálnička, ktoré však ďaleko presiahli hranice vlastnej krajiny.

Dôležitou súčasťou mexickej kultúry je náboženstvo, pričom dominantným náboženstvom je katolicizmus. Počas roka tu Mexičania oslavujú mnoho náboženských sviatkov a udalostí vrátane Dia de los Muertos (Deň mŕtvych 31. októbra – 2. novembra). Niečo podobné ako Sviatok všetkých svätých na Slovensku.

Záver

Mexiko je krajina, ktorá turistom ponúka skutočne jedinečné a nezabudnuteľné zážitky. Vďaka bohatému kultúrnemu dedičstvu a rozmanitej krajine si v Mexiku každý nájde niečo pre seba. Ponúka nekonečné množstvo príležitostí na dobrodružstvo, oddych a kultúrne zážitky.

Živá kultúra a pohostinnosť krajiny určite očarí návštevníkov Mexika. Pravdepodobne odídu s trvalými spomienkami na túto pozoruhodnú destináciu.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výletZaujímavosti