Mykonos, Grécko – dovolenka, zaujímavosti

Európa

Grécky Mykonos je cestovateľskou chuťovkou s prekvapením na každom rohu. Pôvabný ostrov, ktorého jedinečná architektúra, spolu s krásnymi plážami a nočným životom, pritiahli pozornosť turistov z celého sveta. Ktoré pláže patria medzi najkrajšie v Grécku?


Obsah článku


Mykonos je ostrov v Egejskom mori, ktorý patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie v Grécku. Svojou bohatou históriou, fascinujúcou kultúrou a úchvatnou prírodou pritiahne ročne tisíce návštevníkov z celého sveta.

Ostrov Mykonos je gréckou obdobou slávnej Ibizy. V posledných desaťročiach sa stal známym aj ako miesto, kde sa stretáva medzinárodná elita. Ostrov ponúka množstvo luxusných rezortov, exkluzívnych reštaurácií a zábavy. Mnohí návštevníci Mykonosu sa však rozhodnú pre objavovanie tradičnej gréckej kultúry a turistických atrakcií.

Dovolenka na Mykonose – aké sú ceny?

Mykonos, podobne ako Zanzibar či Florencia, patrí k najobľúbenejším destináciám medzi turistami na celom svete. Ostrov ponúka úchvatné pláže, krásnu architektúru a bohatú kultúru. Ak človek plánuje dovolenku na Mykonose, mal by sa pripraviť na skutočne nezabudnuteľný zážitok.

Ostrov ponúka mnoho možností pre rôzne rozpočty a vkusy. Ak návštevníci hľadajú luxusné hotely a plážové rezorty, môžu sa pozrieť na obľúbené hotely v oblastiach ako Ornos, Psarou a Platis Gialos. Ak ľudia preferujú miesto na ubytovanie, ktoré je viac v centre diania, môžu sa ubytovať v meste Mykonos, kde sa nachádza mnoho butikov, reštaurácií a barov.

Mykonos je známy svojou nočnou zábavou. Známe kluby, ako Paradise a Cavo Paradiso, ponúkajú namiesto nočného kľudu nočný život, ktorý sa rovná tomu v najväčších európskych mestách. Hudba, tanečné podlahy a svetelné show sú len niektoré z atrakcií, ktoré ponúka nočný život na Mykonose. Ak majú turisti radi menej hlučné prostredie, môžu sa vybrať do malých barov v mestečku Mykonos alebo v iných častiach ostrova.

Ceny ubytovania na Mykonose sa môžu líšiť v závislosti od toho, v ktorej časti ostrova sa turisti nachádzajú. V lete, kedy je najvyššia sezóna, sa ceny za izby a hotely môžu vyšplhať až na niekoľko stoviek eur za noc. Avšak, ak sa človek rozhodne navštíviť ostrov mimo sezóny, môže nájsť ubytovanie za pomerne prijateľné ceny.

Ceny stravovania na Mykonose sa môžu líšiť podľa toho, kde sa návštevníci rozhodnú jesť. V reštauráciách v centre mesta môžu očakávať vyššie ceny za jedlo a nápoje. Avšak, ak sa rozhodnú navštíviť menšie reštaurácie a kaviarne, ktoré sú mimo centra mesta, môžu nájsť cenovo dostupnejšie možnosti. Okrem toho, existujú aj rôzne obchody so suvenírmi a potravinami, kde sa dá kúpiť jedlo a nápoje za nižšie ceny.

Ceny pre dopravu na Mykonose môžu byť pomerne vysoké, najmä v letných mesiacoch, keď je dopyt po taxíkoch a prenájme áut vyšší. Ak si chce človek požičať auto alebo motorku, môže očakávať ceny v rozmedzí od 30-50 eur denne. Preprava z letiska na ostrov môže tiež byť drahá, s cenou od 20-30 eur za jazdu.

Mykonos je známy svojím nočným životom, ktorý môže byť drahý. Vstupné do klubov a barov sa môže líšiť, avšak často môžete očakávať ceny od 20-30 eur za vstup. Okrem toho, existuje mnoho aktivít, ako sú vodné športy a prehliadky historických pamiatok, ktoré môžu mať vysoké ceny.

Všeobecne platí, že dovolenka na Mykonose môže byť náročná na rozpočet. Preto je dôležité si pred cestou naplánovať financie a byť pripravený na vyššie ceny v reštauráciách a hoteloch. Ak však turisti hľadajú skutočne nezabudnuteľný zážitok, Mykonos je tou správnou voľbou.

Last minute na Mykonos

Ak človek plánuje dovolenku na Mykonose, ale nemá dostatok času na plánovanie alebo hľadanie zľav, môžete zvážiť last minute ponuky. Last minute ponuky na Mykonose môžu byť skvelou možnosťou pre tých, ktorí sa rozhodnú cestovať spontánne alebo majú obmedzený rozpočet.

Last minute ponuky na Mykonose sa dajú zohnať v období od mája do júna alebo od septembra do októbra, kedy je sezóna už pomaly končiaca alebo ešte len začínajúca. V tomto období býva väčšie množstvo voľných izieb a leteniek a ceny sú preto oveľa prijateľnejšie ako počas leta.

Last minute ponuky na Mykonose turisti môžu nájsť na internetových stránkach cestovných kancelárií alebo cez portály, ktoré sa zameriavajú na lacné cestovanie a dovolenky. Tieto ponuky často zahŕňajú ubytovanie a letenky výrazne lacnejšie ako pri klasickom rezervovaní vopred.

Mykonos patrí k najobľúbenejším destináciám medzi turistami na celom svete.

Zaujímavosti o Grécku

Grécko je krajina s bohatou históriou a kultúrou. Táto krajina má mnoho zaujímavostí, ktoré pritiahnu pozornosť návštevníkov z celého sveta. Tu sú niektoré z najzaujímavejších faktov o Grécku:

 • Zrod olympijských hier – Miestom pôvodu olympijských hier, ktoré sa prvýkrát konali v starovekom Grécku v roku 776 pred n.l, je práve Grécko. Hry sa konali každé štyri roky v meste Olympii a boli zasvätené bohu Dia.
 • Staroveké divadlá – Grécko je tiež miestom niektorých najslávnejších starovekých divadiel na svete, vrátane divadla v Epidaure, ktoré sa datuje do 4. storočia pred n.l. a má dokonale zachovanú akustiku.
 • Olympijský oheň – Tradičným symbolom olympijských hier je olympijský oheň, ktorý sa každé štyri roky zapáli v Olympii a prenáša sa do mesta, kde sa konajú hry.
 • Zrod filozofie – Grécko je miestom zrodu filozofie a niektorých najslávnejších filozofov na svete, vrátane Sokrata, Platóna a Aristotela.
 • Klasická grécka architektúra – Grécko je tiež domovom niektorých najslávnejších architektonických pamiatok na svete, vrátane Partenónu, ktorý je symbolom klasického gréckeho umenia a architektúry.
 • Grécke ostrovy – Grécko má viac ako 6 000 ostrovov a ostrovičiek, z ktorých len niekoľko je obývaných. Medzi najpopulárnejšie ostrovy patria Santorini, Mykonos a Zakynthos.
 • Zelené Grécko – Grécko má mnoho krásnych prírodných lokalít, vrátane mnohých chránených oblastí a národných parkov. Grécka príroda je plná rôznych druhov flóry a fauny, vrátane vzácnych druhov rastlín a zvierat.
 • Grécka hudba – Grécka hudba je známa svojim tradičným zvukom a jej vplyv sa nachádza v mnohých iných kultúrach po celom svete. Grécka hudba zahŕňa rôzne tradičné nástroje, vrátane bouzouki a lýry.
 • Demokracia – Grécko je tiež známe ako miesto vzniku demokracie. Staroveké Atény boli jedným z prvých miest, kde sa rozhodnutia robili na základe hlasovania obyvateľov mesta.
 • Slnečné letoviská – Typickými pre Grécko sú slnečné pláže a letoviská, ktoré každoročne privítajú tisíce turistov z celého sveta. Medzi najpopulárnejšie letoviská patria Santorini, Preveza, Mykonos, Kréta, Rhodos či ostrov Naxos.

Grécko je krajina s bohatou históriou, kultúrou a prírodou, ktorá ponúka mnoho zaujímavých zážitkov a zaujímavostí pre návštevníkov z celého sveta. Od olympijských hier a klasických architektonických pamiatok až po tradičné tančeky a krásne pláže, Grécko má niečo pre každého.

Mykonos má najkrajšie pláže v Grécku

Jedným z najkrajších miest na Mykonose sú pláže. S ostrovom Thassos súťažia o prvenstvo v kategórii najkrajších gréckych pláží. Existuje mnoho pláží na Mykonose, ktoré ponúkajú rôzne možnosti, od rodinných pláží až po nudistické pláže. Je to skutočný raj pre návštevníkov, ktorí hľadajú miesto na oddych, opaľovanie a kúpanie.

Paraga je jednou z najznámejších a najvyhľadávanejších pláží na Mykonose. Táto krásna piesočnatá pláž s jasnou tyrkysovou vodou ponúka niekoľko reštaurácií, barov a plážových klubov. Môžete si tu prenajať slnečník a lehátko alebo sa vydať na vodné športy, ako je napríklad windsurfing.

Super Paradise je jednou z najpopulárnejších pláží na Mykonose a keďže sa na nej nachádza niekoľko klubov a barov, je to miesto, kde sa stretávajú najlepší DJ-i a celebrity. Pláž Elia, ktorá sa nachádza na juhu ostrova, je najdlhšia pláž na Mykonose a patrí k najkrajším.

Psarou je jednou z najexkluzívnejších pláží na Mykonose a obľúbenou destináciou pre celebrity. Táto krásna pláž ponúka niekoľko plážových klubov a reštaurácií, kde si turisti môžu vychutnať tradičné grécke jedlá.

Pláž Lia je ďalšou z nádherných pláží na juhu ostrova Mykonos. Táto piesočnatá pláž ponúka tiež niekoľko reštaurácií a plážových klubov. Naopak Agios Sostis je jednou z mála pláží na Mykonose, kde si človek môže užiť pokoj a ticho. Táto krásna pláž s bledým pieskom a jasnou vodou je obľúbená medzi turistami, ktorí hľadajú kľud a oddych.

Ftelia je pláž na severovýchodnom pobreží Mykonos a ponúka krásnu piesočnatú pláž a jasnú tyrkysovú vodu. Je to skvelé miesto pre surfovanie a windsurfing, pretože tu fúka silný vietor. Okolo pláže sa nachádza niekoľko reštaurácií a barov.

Výber najkrajších pláží na Mykonose je ťažký, pretože každá z nich má svoje jedinečné čaro a pritiahne rôzne typy návštevníkov. Bez ohľadu na to, ktorú pláž si človek vyberie, môže si byť istý, že sa dostanete na krásne miesto, kde si užije slnko, more a grécku pohostinnosť.

Pamiatky a výlety na Mykonose

Mykonos, ostrov v Egejskom mori v Grécku, je známy svojou krásnou architektúrou, bohatou históriou a mnohými pamiatkami. Toto malé grécke ostrovné mesto ponúka návštevníkom mnoho zaujímavých miest, ktoré odkazujú na jeho bohatú históriu a kultúru.

 • Mestské múzeum Mykonos sa nachádza v centre mesta a ponúka množstvo artefaktov z ostrova a regiónu. Zahrňuje rozsiahlu zbierku keramiky, vidieckeho nábytku, mincí, nástenných malieb a ďalších historických artefaktov.
 • Letisko Armenistis je miesto, kde sa nachádzajú pozostatky pôvodného letiska z roku 1937, ktoré bolo používané v rámci komunikácie medzi ostrovom a Aténami. Nachádza sa v južnej časti ostrova a ponúka nádherný výhľad na morie a množstvo miest na piknik.
 • Kostol Panagia Paraportiani je jednou z najznámejších pamiatok na Mykonose a je to jediný kostol, ktorý je na ostrove skutočne unikátny. Tento kostol bol postavený v 15. storočí a pozostáva z piatich kaplniek, z ktorých každá je navzájom prepojená. Interiér kostola je bohatý na ikony a fresky.
 • Mlyny na veterný pohon sú ďalšou charakteristickou pamiatkou ostrova Mykonos. Tieto mlyny sú postavené na kopci v blízkosti mestečka Chora a boli používané na mletie múky. Dnes je ich využitie reprezentatívne a slúžia ako turistická atrakcia.
 • Ostrovy Delos a Rhenia sú umiestnené v blízkosti Mykonosu a sú zahrnuté do svetového dedičstva UNESCO. Ostrov Delos je najväčšou archeologickou lokalitou v Grécku a je domovom mnohých starovekých pamiatok vrátane chrámov, divadiel a iných historických budov.

Mykonos, podobne ako Chalkidiki, je skvelou základňou pre výlety do okolitých ostrovov. Ostrov Santorini je iba niekoľko hodín loďou, kde si môže cestovateľ prezrieť úchvatnú architektúru, vinné pivnice a pláže. Mesto Faliraki na ostrove Rhodos zas ponúka veľký vodný park či historické pamiatky.

Mlyny na veterný pohon sú ďalšou charakteristickou pamiatkou ostrova Mykonos.

Grécky ostrov Mykonos

Mykonos je grécky ostrov, ktorý má bohatú históriu a kultúru, ktorá siaha až do starovekých čias. Podľa histórie sa ostrov Mykonos stal jedným z najdôležitejších centier obchodu a námorných ciest v oblasti Egejského mora už v 3. tisícročí pred n. l.

Ostrov Mykonos je tiež spojený s mnohými mýtickými príbehmi a legendami. Podľa jednej z legiend bol ostrov Mykonos vytvorený zo zvyškov Titánov, ktorých zabil Zeus. Podľa týchto legiend bol ostrov Mykonos obývaný už v staroveku a mal dôležitú úlohu v gréckej histórii.

V čase tureckej nadvlády sa Mykonos stal významným strediskom námornej obchodnej aktivity. V 18. a 19. storočí bolo mesto Mykonos známe ako centrum kováčskej a remeselnej výroby. V tomto období sa na ostrove nachádzalo množstvo viníc, ovocných sadov a mnoho olivových hájov. V 20. storočí sa turistický ruch začal rozvíjať a Mykonos sa stal jedným z najvyhľadávanejších miest v Grécku.

Mykonos sa tiež stal dôležitým centrom pre homosexuálnu komunitu. V 60. rokoch 20. storočia sa na ostrove začali usadzovať homosexuálni umelci a intelektuáli, ktorí vytvorili kultúrny prúd, ktorý sa stal súčasťou svetovej kultúry. V dnešnej dobe je Mykonos jedným z najpopulárnejších miest pre LGBT komunitu.

Letisko na Mykonose

Mykonos je spolu s ostrovom Kos jedným z najpopulárnejších ostrovov v Grécku a každoročne privíta tisíce turistov z celého sveta. Pre tých, ktorí sa rozhodnú navštíviť Mykonos, je dôležité vedieť, že ostrov má jedno hlavné letisko – Letisko Mykonos (JMK).

Letisko Mykonos je jediné verejné letisko na ostrove a nachádza sa len 4 km od hlavného mesta Mykonos. Vďaka svojej polohe je letisko dobre spojené s mnohými miestami v Grécku a v Európe. Letisko Mykonos poskytuje spojenie s mnohými destináciami po celom svete. Mnoho nízkonákladových leteckých spoločností, ako napríklad Ryanair, easyJet a Wizz Air, ponúka lety do Mykonosu v letnej sezóne.

Po prílete na letisko Mykonos človek môže použiť taxík, ktorý ho odvezie do vášho hotela alebo iného miesta na ostrove. Cena taxi služby sa líši v závislosti od vzdialenosti a počtu osôb. Alternatívou k taxíku je autobusová doprava, ktorá je lacnejšia, ale aj pomalšia. Autobusy sú k dispozícii na letisku a jazdia pravidelne do hlavného mesta Mykonos a ďalších miest na ostrove.

Tradičná grécka kuchyňa na Mykonose

Grécka kuchyňa sa radí medzi najzaujímavejšie a najchutnejšie kuchyne na svete. Je to kombinácia mnohých vplyvov, ktoré pochádzajú z rôznych oblastí Grécka a okolitých krajín. Grécka kuchyňa je charakteristická používaním čerstvých a kvalitných surovín, ako sú olivový olej, zelenina, ryby, ovocie, bylinky a mäso.

 • Gyros je grécke národné jedlo, ktoré je pravdepodobne najznámejšie a najobľúbenejšie jedlo v Grécku. Toto jedlo sa pripravuje z tenkých plátov mäsa, ktoré sa opečú v rotačnom grile a potom sa dajú do chleba pita. Na vrch sa môže pridať zelenina, cibuľa, paradajky a tzatziki.
 • Souvlaki je ďalšie obľúbené jedlo v Grécku, ktoré sa skladá z mäsa nakrájaného na malé kúsky, ktoré sa napichá na paličku a opečie na grile. Mäso sa obvykle servíruje s chlebom pita, zeleninou a tzatzikmi.
 • Tzatziki je dip, ktorý je vyrobený z jogurtu, uhorky, cesnaku a olivového oleja. Je to veľmi osviežujúci a ľahký dressing, ktorý sa používa ako príloha k mäsu, zelenine alebo chlebu pita.
 • Feta je grécka syrová špecialita, ktorá sa robí z ovčieho mlieka. Je to veľmi krehký a krémový syr, ktorý sa podáva s olivami a bylinkami. Toto jedlo je skvelou voľbou ako predjedlo alebo ľahká večera.
 • Moussaka je grécke jedlo, ktoré je podobné lasagne. Je to vrstvené jedlo, ktoré sa skladá z plátov zemiakov, mletého mäsa, paradajok a bešamelovej omáčky. Toto jedlo sa obvykle pečie v rúre a podáva sa teplé.
 • Chobotnica je veľmi populárne morské jedlo v Grécku. Najčastejšie podáva opečená na grile a servíruje sa s olivovým olejom a citrónom.
 • Grécky šalát je jedným z najznámejších jedál v Grécku. Tento šalát sa pripravuje z paradajok, uhorky, papriky, cibule, fety a olivového oleja. Je to veľmi osviežujúci a zdravý šalát, ktorý sa často podáva ako príloha k hlavnému jedlu.
 • Baklava je grécke dezert, ktorý je vyrobený z vrstiev lístkového cesta, orechov a medu. Tento dezert je veľmi sladký a krásne zdobený mandľami alebo pistáciami. Je to skvelá voľba ako dezert po večeri alebo ako sladká pochúťka počas dňa.

V Grécku sa jedlo zvyčajne podáva spolu s vínom alebo ouzom, tradičným gréckym alkoholickým nápojom. Ouzo má výraznú chuť a aroma anízu a často sa podáva so studenou vodou a ľadom.

Grécka kuchyňa je plná chutí a aróm, ktoré odrážajú bohatú históriu a kultúru krajiny. Každý poriadny turista by mal vyskúšať niektoré z týchto typických jedál pri návšteve Grécka.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatkyZaujímavosti