Kos – grécky ostrov ideálny na letnú dovolenku

Európa
kos

Kos, ktorý sa nachádza v Egejskom mori pri pobreží Turecka, je neuveriteľný a malebný grécky ostrov. Vďaka nádherným plážam, úchvatným scenériám a bohatej histórii nie je divu, že ostrov Kos je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v Grécku. Prečo je tak často vyhľadávaný turistami?

Pri otázke „kam na dovolenku k moru?“ je Kos je ideálnou destináciou pre milovníkov pláží, pretože ostrov sa môže pochváliť jednými z najlepších pláží v Egejskom mori. Či už niekto hľadá odľahlé miesto na relaxáciu, alebo bujarú plážovú párty, Kos ponúka pre každého niečo. Pláž Akti je skvelým miestom pre tých, ktorí hľadajú uvoľnenejšiu atmosféru, zatiaľ čo pláž Paradise je miestom pre vzrušujúcu a živú plážovú zábavu.

Letná dovolenka na ostrove Kos

Okrem nádherných pláží sa na ostrove Kos nachádzajú aj jedny z najkrajších scenérií v regióne. Od malebných rybárskych dediniek Mastichari a Kefalos až po impozantný benátsky hrad nachádzajúci sa v hlavnom meste Kos Town – na ostrove je toho veľa na objavovanie. Milovníci prírody ocenia aj úžasnú krajinu zálivu Kefalos, ako aj nádherný výhľad na more z kopcov Zia.

Kos je tiež skvelou destináciou pre tých, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru. Na ostrove sa nachádza množstvo starovekých ruín vrátane Asklepieionu v Kose, Herkulovho chrámu a ruín starovekého mesta Kos. Ostrov má tiež bohaté kultúrne dedičstvo a každoročne sa tu koná množstvo festivalov, ako napríklad každoročný festival vína a oslava Veľkej noci.

Vďaka nádherným plážam, krásnej prírode a bohatej histórii a kultúre je jasné, prečo je Kos jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v Grécku. Či už človek hľadá relaxačnú dovolenku na pláži, alebo vzrušujúce kultúrne zážitky, Kos ponúka niečo pre každého.

Kos (Koss) – Grécko

Kos (Koss) je jedným z Dodekanézskych ostrovov a je známy svojimi nedotknutými plážami, úžasnou prírodou a rušným nočným životom. Či už chce niekto relaxovať na pláži, objavovať staroveké ruiny alebo sa zabávať až do rána, Kos ponúka niečo pre každého.

Kos je tretím najväčším ostrovom v reťazci Dodekanéz a je len asi 45 km dlhý a 14 km široký. Je známy svojou nedotknutou krásou s kopcami, bujnými lesmi a odľahlými plážami. Okrem nádhernej prírody sa na ostrove Kos nachádza niekoľko archeologických nálezísk vrátane Asklepieionu, chrámu zasväteného bohu liečiteľstva, a starovekého mesta Kos, ktorého počiatky siahajú do 6. storočia pred n. l.

Kos je tiež známy svojím rušným nočným životom. Hlavné mestá ostrova, Kos Town a Kardamena, sú plné nočných klubov a barov, kde môžu turisti i miestni pretancovať noc až do skorých ranných hodín. Na ostrove Kos sa nachádza aj množstvo reštaurácií a kaviarní, kde si možno vychutnať tradičnú grécku kuchyňu, ako aj jedlá medzinárodnej kuchyne.

Kos ponúka aj veľa príležitostí na outdoorové aktivity. Nachádza sa tu množstvo pláží, kde si možno užiť kúpanie, opaľovanie a plážový volejbal. Ostrovné lesy, rieky a hory možno preskúmať aj pešo alebo na bicykli. Ak má niekto chuť na dobrodružstvo, môže sa vybrať na výlet loďou okolo ostrova alebo sa potápať a preskúmať podmorský svet ostrova.

Kos (Koss) je nádherný ostrov, ktorý ponúka niečo pre každého.

Krásne pláže na ostrove Kos sem lákajú každoročne mnoho turistov.
Krásne pláže na ostrove Kos sem lákajú každoročne mnoho turistov.

Zaujímavosti o ostrove Kos

Kos je známy svojou dlhou históriou, krásnymi plážami a rušným nočným životom. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o ostrove Kos, o ktorých mnoho ľudí doteraz nevedelo.

 1. Kos je domovom Asklepieionu, jedného z najvýznamnejších liečebných centier v starovekom svete. Asklepieion bol zasvätený bohu Asklepiovi, bohu liečiteľstva, a verilo sa, že Asklepios má moc liečiť ľudí z chorôb a ochorení.
 2. Na ostrove Kos sa nachádza Hippokratov strom, platan, o ktorom sa predpokladá, že ho zasadil sám Hippokrates. Strom sa nachádza v areáli Asklepieionu a predpokladá sa, že je starý viac ako 2000 rokov.
 3. Na ostrove Kos sa nachádza staroveké mesto Kos, ktoré bolo jedným z najvýznamnejších miest starovekého sveta. Mesto bolo dôležitým obchodným prístavom a bolo domovom mnohých významných filozofov a vedcov.
 4. Kos je domovom jedných z najkrajších pláží na svete. Pláže na ostrove patria k najlepším v Stredozemnom mori a ponúkajú celý rad aktivít vrátane kúpania, šnorchlovania a potápania.
 5. Kos je domovom pulzujúceho nočného života. Ostrov je známy svojimi rušnými barmi, reštauráciami a klubmi. Je obľúbenou destináciou pre turistov, ktorí sa chcú dobre zabaviť.
 6. Kos je domovom kláštora Agios Fokas, ktorý pochádza z 13. storočia. Kláštor je postavený na mieste starovekého chrámu a je obľúbenou turistickou atrakciou.

Toto je len niekoľko zaujímavých faktov o gréckom ostrove Kos. Ostrov má bohatú históriu, krásne pláže a rušný nočný život, čo z neho robí ideálnu prímorskú destináciu pre každého cestovateľa.

Čo navštíviť na ostrove Kos?

Od archeologických nálezísk až po úžasné prírodné scenérie – Kos má čo ponúknuť každému.

 • Ak niekto túži po kultúrnom zážitku, určite by mal navštíviť antickú agoru na ostrove Kos. Na tomto historickom mieste sa nachádza pôsobivá zbierka ruín vrátane chrámu zasväteného bohyni Aténe, ruín antického divadla a byzantského hradu Neratzia. Pri prehliadke tohto miesta sa možno zoznámiť s bohatou históriou ostrova a pokochať sa nádherným výhľadom na Egejské more.
 • Ak sa chce niekto zabaviť na čerstvom vzduchu, mal by sa vybrať na pláž Platani. Táto nádherná pláž sa nachádza na juhu ostrova a je obľúbeným miestom na kúpanie a opaľovanie. Pláž je tiež známa svojou krištáľovo čistou vodou, bielym pieskom a rušným nočným životom.
 • Pre tých, čo hľadajú skvelé nákupy, je mesto Kos ideálnou destináciou. Nachádza sa tu široká ponuka obchodov, kaviarní a reštaurácií, ako aj rušný nočný život. Mesto sa môže pochváliť aj množstvom pôsobivých historických budov vrátane hradu zo 16. storočia a benátskej pevnosti zo 16. storočia.
 • Na ostrove Kos sa nachádza aj niekoľko zaujímavých múzeí, vrátane Folklórneho múzea, v ktorom sú vystavené artefakty z minulosti ostrova, a Archeologického múzea, v ktorom sa nachádza zbierka antických artefaktov.

Či už niekto hľadá kultúrne zážitky, zábavu na čerstvom vzduchu alebo skvelé nákupy, Kos má čo ponúknuť každému. Grécky ostrov Kos určite poskytne nezabudnuteľnú letnú dovolenku a každý z neho bude odchádzať oddýchnutý.

Grécky ostrov Kos má bohatú históriu, o čom svedčí aj množstvo zachovaných starovekých ruín.
Grécky ostrov Kos má bohatú históriu, o čom svedčí aj množstvo zachovaných starovekých ruín.

Počasie na ostrove Kos

Ostrov Kos má stredomorské podnebie, čo znamená, že má teplé letá a mierne zimy. Letá na ostrove Kos sú zvyčajne horúce a suché, s teplotami dosahujúcimi až 30 °C. V tomto období na ostrove spadne veľmi málo zrážok, v júni a júli v priemere od 0,5 do 1 mm.

V zimných mesiacoch klesajú teploty na ostrove Kos na približne 12 °C. Slnko je síce stále prítomné, ale dni bývajú kratšie a zamračené. Zrážky sú stále pomerne nízke, v priemere 5 až 6 mm každý mesiac.

Okrem stredomorského podnebia a príjemného počasia má ostrov Kos aj jedny z najkrajších pláží na svete. Pláže tvorí biely piesok a krištáľovo čistá voda, ktorá je ideálna na kúpanie, šnorchlovanie a opaľovanie.

Ostrov Kos je známy aj vynikajúcimi podmienkami na windsurfing. Vďaka stálym vetrom zo severu a východu je ostrov ideálnym miestom na windsurfing. V letných mesiacoch sa na ostrove koná mnoho windsurfingových súťaží, čo z neho robí skvelú destináciu pre tých, ktorí si chcú vyskúšať svoje schopnosti.

Celkovo je ostrov Kos skvelou destináciou pre tých, ktorí chcú zažiť krásne počasie a fantastické pláže. Vďaka stredomorskému podnebiu a vynikajúcim podmienkam na windsurfing sa niet čo čudovať, že je tento ostrov medzi turistami taký obľúbený.

Grécka kuchyňa na ostrove Kos

Grécky ostrov Kos ponúka jedinečnú zmes chutí, ktorá z neho robí raj pre milovníkov jedla. Od čerstvých morských plodov a tradičných gréckych jedál až po medzinárodné chute a špeciality – každý si tu príde na svoje.

 • Pri návšteve ostrova Kos by nikto nemal vynechať morské plody. Či už v miestnej taverne alebo v rušnom prístave, všade naservírujú najčerstvejší úlovok dňa. Medzi obľúbené jedlá patria garidy (krevety) varené v paradajkovej omáčke, vyprážané kalamáre a grilované chobotnice.
 • Miestna kuchyňa ostrova Kos je silne ovplyvnená tradičnými gréckymi receptami. Obľúbeným jedlom je musaka, vrstvený nákyp z baklažánov, zemiakov a mletého hovädzieho mäsa. Veľmi obľúbené sú aj dolmades, plnené hroznové listy. Obľúbeným dezertom je baklava, sladké pečivo plnené orechmi a medom.
 • Na ostrove Kos sa podávajú aj rôzne jedlá medzinárodnej kuchyne. Talianske reštaurácie ponúkajú cestoviny, pizzu a iné obľúbené talianske špeciality. Sú tu aj čínske, indické a mexické reštaurácie, ktoré ponúkajú širokú škálu jedál.

Bez ohľadu na to, na aký typ kuchyne má človek chuť, ostrov Kos má čo ponúknuť. Vďaka lákavým jedlám a nádhernej scenérii nie je divu, že tento grécky ostrov je obľúbeným miestom milovníkov jedla. Za návštevu stojí aj grécky ostrov Rhodos a jeho mestá, ako je napr. Faliraki.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti