Preveza – dovolenka v rodisku gréckeho filozofa Aristotela

Európa
preveza

Preveza je mesto v severozápadnom Grécku a hlavné mesto regiónu Preveza. Nachádza sa na brehu Iónskeho mora a je jednou z hlavných turistických destinácií v regióne. Čím toto mesto najviac láka turistov?

Preveza má dlhú históriu, keďže mesto bolo osídlené už v neolite. Nachádza sa tu aj starogrécke mesto Nikopolis, miesto bitky pri Aktiu v roku 31 pred n. l.

Preveza – Grécko

Mesto Preveza je vstupnou bránou do Iónskeho mora a na jeho ostrovy a je známe svojimi nádhernými plážami, ktoré sú obľúbené u miestnych obyvateľov aj turistov. Neďaleký ostrov Lefkada je obľúbeným miestom na plachtenie a vodné športy, zatiaľ čo lagúna Aktio-Vonitsa je skvelým miestom na spoznávanie miestnej flóry a fauny. Mesto ponúka aj veľký výber reštaurácií a barov, ako aj rušný nočný život.

Mesto Preveza má návštevníkom čo ponúknuť, od archeologických nálezísk cez krásne pláže až po kultúrne ponuky. Je to vynikajúce miesto na spoznávanie tradičnej gréckej kultúry, ako aj histórie regiónu.

Návštevníci si môžu prezrieť ruiny Nikopolisu, miesta bitky pri Aktiu. Navštíviť môžu aj neďaleké antické mesto Kassiopi s dobre zachovanou Akropolou. V meste Preveza sa nachádza aj niekoľko kostolov a kláštorov, ako aj množstvo múzeí.

Preveza je skvelým miestom na pobyt pre tých, ktorí hľadajú oddychovú letnú dovolenku. Ponúka rôzne možnosti ubytovania, od luxusných hotelov až po cenovo výhodné hostely. Mesto ponúka aj celý rad aktivít, od vodných športov až po cyklistiku a pešiu turistiku. Nachádza sa tu aj množstvo nákupných a stravovacích možností.

Či už niekto hľadá oddych alebo vzrušujúce dobrodružstvo, Preveza má čo ponúknuť každému. Je to skvelá destinácia pre tých, ktorí chcú spoznať históriu a kultúru severozápadného Grécka.

Dovolenka v Preveze

Preveza, nádherné pobrežné mesto na severozápade Grécka, je čoraz obľúbenejšou dovolenkovou destináciou. Vďaka svojim piesočnatým plážam a krištáľovo čistej vode nie je divu, že sem priťahuje toľko ľudí.

Mesto Preveza sa nachádza v gréckom regióne Epirus a je obklopené jednou z najkrajších scenérií v krajine. Má bohatú históriu a kultúrne dedičstvo s množstvom starobylých miest a pamiatok, ktoré si tu možno prezrieť.

 • Jej najznámejšou atrakciou je Akropola v Preveze, opevnená pevnosť na vrchole kopca, ktorá pochádza z 5. storočia pred naším letopočtom.
 • Mesto je známe svojou uvoľnenou atmosférou a nádhernými plážami. Pláže v Preveze patria medzi najlepšie v Grécku, so zlatistým pieskom, čistou vodou a množstvom aktivít pre tých, ktorí sa chcú trochu zabaviť na slnku. Pozdĺž pobrežia sa nachádza množstvo plážových barov a reštaurácií, ktoré sú ideálnym miestom na oddych a posedenie pri niekoľkých drinkoch s priateľmi.
 • V meste sa počas roka koná aj niekoľko festivalov. Jedným z najpopulárnejších je Medzinárodný hudobný festival Preveza, na ktorom každé leto vystupujú niektoré z najväčších mien gréckej hudby. Konajú sa tu aj tradičné festivaly, ako je Letný karneval a Prevezský festival vína, ako aj ďalšie kultúrne podujatia, napríklad Prevezský maratón.
 • Tí, ktorí chcú preskúmať miestnu oblasť, majú na výber množstvo aktivít. Milovníci prírody ocenia neďaleké mokrade a prírodné rezervácie, zatiaľ čo milovníci histórie môžu preskúmať starobylé pamiatky, ako sú ruiny antickej Prevezy a neďaleké mestá Arta a Filiates.

Preveza je skvelou prímorskou destináciou pre všetkých, ktorí hľadajú uvoľnenú, pohodovú atmosféru a nádherné scenérie. Či už niekto hľadá pokojnú dovolenku na pláži, kultúrny pobyt alebo možnosť preskúmať grécky vidiek, každý si tu nájde niečo pre seba.

Pláže v Preveze poskytnú oddychovú dovolenku na slnku a pri mori.
Pláže v Preveze poskytnú oddychovú dovolenku na slnku a pri mori.

Historické pamiatky mesta Preveza

Preveza je mesto na severozápade Grécka, ktoré je plné fascinujúcich historických pamiatok. Preveza ponúka návštevníkom jedinečný pohľad do minulosti – od starobylých pevností a pamiatok až po kostoly a archeologické náleziská. Tu sú niektoré z najlepších historických pamiatok, ktoré si môže každý v Preveze pozrieť.

 • Hrad Preveza je pevnosť, ktorú postavili Benátčania v 16. storočí. Slúžil na ochranu mesta pred pirátmi a inými nepriateľmi. Dnes je hrad prístupný verejnosti a ponúka nádherný výhľad na mesto a more.
 • Pamätník neznámeho vojaka je pamätník venovaný padlým vojakom v druhej svetovej vojne. Nachádza sa v centre mesta Preveza a je obľúbenou turistickou atrakciou.
 • Kostol svätého Demetria je grécky pravoslávny chrám, ktorý bol postavený v 17. storočí a je známy svojimi nádhernými freskami. Nachádza sa v starom meste Preveza a je jedným z najnavštevovanejších kostolov v tejto oblasti.
 • Ďalšou veľkou atrakciou je Archeologické múzeum v Preveze. Nachádza sa v ňom veľká zbierka artefaktov zo starovekej Prevezy a okolia vrátane keramiky, šperkov, sôch a starovekých mincí.
 • Kláštor svätého Jána Krstiteľa je krásny kláštor z 13. storočia, ktorý sa nachádza na vidieku v Preveze. Je obľúbeným cieľom pútnikov aj turistov.
 • Staroveké mesto Nikopolis je archeologické nálezisko, ktoré pochádza zo 4. storočia pred Kristom. Je to skvelé miesto na preskúmanie ruín starovekého mesta a spoznanie jeho histórie.

Toto je len niekoľko z mnohých historických zaujímavostí v Preveze. Či už niekoho zaujíma skúmanie starovekých ruín alebo návšteva náboženských pamiatok, Preveza má čo ponúknuť každému.

História Prevezy siaha až do obdobia pred naším letopočtom, o čom svedšia mnohé zachované ruiny.
História Prevezy siaha až do obdobia pred naším letopočtom, o čom svedšia mnohé zachované ruiny.

Preveza – nádherné grécke pláže

Preveza je krásne grécke mesto známe svojimi nádhernými plážami. Mesto je obklopené kilometrami tyrkysových vôd a pláže sú obľúbeným cieľom opaľujúcich sa, plavcov a návštevníkov mesta.

 • Najobľúbenejšou plážou v Preveze je pláž Preveza. Nachádza sa v centre mesta, v pešej vzdialenosti od hlavného centra mesta. Pláž je skvelým miestom na kúpanie, opaľovanie, plážové bary a reštaurácie. Pre tých, ktorí si chcú zašportovať, je tu aj ihrisko na plážový volejbal.
 • Ak chce niekto zažiť pokojnejší zážitok, pláž v Kalamitsi je ideálna. Ide o malú, odľahlú pláž nachádzajúcu sa v severnej časti mesta. Je to skvelé miesto na šnorchlovanie, opaľovanie a plávanie. Nachádza sa tu aj množstvo skál na objavovanie.
 • Pre tých, ktorí hľadajú trochu viac akcie, je ideálnym miestom pláž v Loutse. Táto pláž sa nachádza južne od mesta a je obľúbeným miestom na plážový volejbal, plávanie a opaľovanie. V oblasti sa nachádza aj množstvo reštaurácií, barov a kaviarní.
 • A napokon, pláž pri prístavisku Preveza je skvelým miestom na plachtenie, windsurfing a jazdu na kajaku. V samotnom prístave sídli Preveza Sailing Club a pláž je skvelým miestom na opaľovanie a kúpanie. V okolí sa nachádza aj množstvo reštaurácií a kaviarní.

Celkovo má Preveza návštevníkom pláže čo ponúknuť. Či už človek hľadá pokojné miesto na kúpanie a opaľovanie, alebo aktívnejšiu pláž na windsurfing a plachtenie, Preveza má pre každého niečo. Prečo si teda nenaplánovať ďalšiu dovolenku na pláži v Preveze?

Zaujímavosti o meste Preveza

Preveza je krásne grécke mesto ležiace na pobreží Iónskeho mora. Je známe svojimi nádhernými plážami, živou kultúrou a starobylou históriou. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o Preveze:

 1. V Preveze sa nachádzajú jedny z najstarších osád v Grécku, ktoré pochádzajú z doby železnej. Prvýkrát sa spomína v Homérovej Odysei ako prístav Idomeneus.
 2. V Preveze sa nachádza najväčšia pevnosť v Grécku, Akrokorint. Táto staroveká stavba bola postavená v 4. storočí pred n. l. a ponúka úchvatný výhľad na mesto a more.
 3. Preveza je rodiskom slávneho filozofa Aristotela. Narodil sa v roku 384 pred n. l. a stal sa jedným z najvplyvnejších mysliteľov všetkých čias.
 4. Preveza je domovom jedinečnej tradície nazývanej „Mastacembelos„, čo je druh tradičného tanca. Mastacembelos je rituál, ktorý sa vykonáva pri špeciálnych príležitostiach, ako sú svadby a krsty.
 5. Preveza je tiež rodiskom slávneho gréckeho spisovateľa a básnika Alexandrosa Papadiamantisa. Narodil sa v roku 1851 a je všeobecne považovaný za jednu z najvýznamnejších postáv modernej gréckej literatúry.
 6. V Preveze sa nachádza množstvo krásnych pláží a je obľúbeným miestom pre milovníkov opaľovania a plážovania.
 7. Preveza je tiež domovom mnohých každoročných festivalov a podujatí, ako je Prevezský karneval a Prevezský hudobný festival.

Toto je len niekoľko zaujímavostí o Preveze. Toto očarujúce prístavné mesto je skvelým miestom na návštevu a spoznávanie, tak prečo si nenaplánovať výlet do Prevezy a neobjaviť jej históriu a kultúru na vlastné oči?

DovolenkaPamiatkyZaujímavosti