Ibiza – hudba, pláže, kultúra

Európa

Ibiza, ostrov pri východnom pobreží Španielska, je živá a eklektická destinácia známa svojimi nádhernými plážami, prvotriednym nočným životom a jedinečnou kultúrou. Kedysi ospalá rybárska dedina Ibiza je dnes rajom pre milovníkov večierkov, slnka a kultúry. Kde ísť na dobrú Ibiza party a ako tu stráviť nezabudnuteľnú dovolenku?

Ibiza je jednou z najobľúbenejších prímorských destinácií na svete. Návštevníci prichádzajú z celého sveta, aby zažili jedinečnú atmosféru. Vychutnajú si tu stredomorské podnebie a preskúmajú nádhernú krajinu ostrova. Ibiza má pre každého niečo – plážové bary, svetových dídžejov a miesta, kde sa konajú párty. Sú tu luxusné rezorty, malebné piesočnaté pláže a úžasné scenérie.

Nachádza sa približne 79 míľ južne od Barcelony. To z nej robí ľahký cestovateľský cieľ pre ľudí žijúcich v Európe, najmä pre tých, ktorí hľadajú rýchly únik za španielskym slnkom. Teploty na Ibize sú celoročne mierne a pláže patria k najkrajším v regióne. Na hornatom severe ostrova sa nachádza aj niekoľko neuveriteľných krajinných scenérií na preskúmanie.

História

Skôr než sa Ibiza stala populárnym miestom života a hudby, prešla si pestrou históriou. Pôvodne ju obývali Kartáginci, neskôr ju obsadili Rimania, ktorí tu vybudovali mesto Ebusus, ktoré stojí dodnes. Od 6. storočia Ibizu ovládali Maurovia, Vizigóti, Arabi a Katalánci, ktorí na ostrove zanechali svoje stopy.

Najznámejším obdobím histórie Ibizy je obdobie hippies kultúry v 60. a 70. rokoch 20. storočia. V tomto období sa na ostrov hrnuli hippies a cestovatelia z celého sveta, ktorí tu hľadali únik zo západného sveta.

Ich pôsobením na ostrove vytvorili ikonický hudobný štýl Ibizy, známy ako baleársky beat. Tento hudobný žáner výrazne ovplyvnil raveovú scénu konca 80. a 90. rokov, vďaka ktorej sa ostrov stal povinnou destináciou pre clubberov, ktorí hľadajú párty.

V tom istom čase sa Ibiza stávala aj hlavnou destináciou pre luxusné dovolenky. Po otvorení svetoznámeho klubu Pacha v roku 1973 sa Ibiza stala horúcim miestom pre celebrity a bohatých dovolenkárov. V tomto období sa na Ibize začal rozvíjať hotelový a reštauračný priemysel.

Dnes je Ibiza naďalej významnou destináciou pre cestovateľov aj miestnych obyvateľov. Kultúru ostrova definuje jedinečná zmes hudby, klubov a prírodných krás. Zo svojej dlhej a rozmanitej histórie sa Ibiza stala jednou z najexotickejších a najživších destinácií na svete.

Malebné uličky Ibizy, v ktorých je radosť tráviť čas.
Malebné uličky Ibizy, v ktorých je radosť tráviť čas.

Ibiza – kultúra

Ibiza je známa svojím búrlivým nočným životom a pulzujúcou kultúrou, ale tento španielsky ostrov je oveľa viac, ako sa o ňom hovorí. Vďaka bohatým prírodným krásam, priateľským miestnym obyvateľom a jedinečnej kultúre je Ibiza jedným z najvzrušujúcejších a najinšpiratívnejších miest v Stredomorí.

Staroveký pôvod Ibizy siaha tisíce rokov do minulosti, archeologické nálezy dokazujú osídlenie Feničanmi, Rimanmi a Maurmi. Táto dlhá história sa dodnes prejavuje v architektúre a kultúre ostrova, čo z neho robí podmanivé miesto na objavovanie.

Návštevníci sa môžu poprechádzať dláždenými uličkami mesta Ibiza, kde sa pestré budovy v stredomorskom štýle miešajú so starobylými mestskými hradbami. Turista môže navštíviť múzeá a galérie, ktoré prezentujú diela miestnych umelcov.

Kultúra Ibicenco bola hlboko ovplyvnená Stredomorím vďaka dlhoročným obchodným väzbám ostrova s neďalekou pevninou. Výsledkom je, že tradičná kuchyňa na Ibize je lahodnou zmesou španielskych, francúzskych a severoafrických chutí v kombinácii s rôznymi miestnymi morskými plodmi.

Veľký dôraz sa kladie aj na čerstvé produkty. Na trhoch sa každý deň predáva čerstvé ovocie, zelenina a bylinky.

Kreatívny duch ostrova je zrejmý z pouličného umenia a galérií, ktoré lemujú ulice. Hudba je dôležitou súčasťou kultúry ostrova a klasickú ibizskú hudbu je počuť odvšadiaľ počas celého roka.

Ibiza party a nočný život

Ostrov Ibiza je domovom najlepších hudobných klubov na svete. Od plážových klubov Playa d’en Bossa a San Antonio až po superkluby Pacha a Amnesia – Ibiza ponúka pre každého niečo a stala sa obľúbenou destináciou medzinárodných dídžejov a producentov.

Ostrov je známy svojou úžasnou atmosférou s množstvom príležitostí, ako stráviť nezabudnuteľnú noc. Kluby na Ibize sa pohybujú od malých, undergroundových miest až po veľké, svetoznáme superkluby, z ktorých mnohé fungujú už desaťročia.

V Playa d’en Bossa sú niektoré z najväčších klubov na ostrove vrátane Ushuaia, Space a Bora Bora. Tieto kluby priťahujú niektoré z najväčších mien tanečnej hudby a často sa v nich konajú veľké párty a podujatia.

Hudobná scéna na Ibize je rozmanitá a vzrušujúca, s celým radom žánrov od house music po techno a všetko medzi tým. Kluby na ostrove ponúkajú zmes medzinárodných a miestnych dídžejov. Každý si tu určite nájdete svoju Ibiza party podľa vlastného vkusu.

V mnohých kluboch sa pravidelne organizujú aj hudobné festivaly, na ktorých sa prezentujú rôzne talenty z celého sveta, vďaka čomu je Ibiza ideálnou destináciou pre milovníkov hudby.

Amnesia Ibiza

Je jedným z najznámejších a najuznávanejších nočných klubov na celom svete. Tento kultový nočný podnik sa nachádza v srdci ostrova a je známy svojou duniacou houseovou hudbou a fascinujúcou svetelnou šou.

Toto miesto, ktoré založili v 70. rokoch minulého storočia, hostilo niektoré z najväčších mien elektronickej hudby, vrátane mien ako Paul Oakenfold, Carl Cox a Chemical Brothers.

Vstúpom do Amnesie sa človek okamžite prenesie do inej ríše. Vďaka nádhernej vonkajšej terase, stúpajúcim stropom a obrovskému tanečnému parketu má toto miesto magickú atmosféru, ktorá udrží ľudí na parkete až do svitania.

Počas celého roka sú v Amnesii tie najlepšie párty, aké kedy ľudia zažili. Zvyčajne sa konajú v sobotu večer a vystupuje na nich množstvo špičkových dídžejov a interpretov. Okrem týchto špeciálnych príležitostí sa v klube koná aj séria tematických nocí, od retro cez disco, techno až po trance a všetko medzi tým.

Klub Amnesia na Ibize určite prekoná všetky očakávania. Nielenže je domovom tej najlepšej hudby a talentov, aké na Ibize človek nájde, ale aj atmosféra a energia tohto miesta sú bezkonkurenčné. Ak teda turista hľadá skutočne nezabudnuteľný zážitok, mal by navštíviť klub Amnesia.

Ostrov Ibiza sa preslávil nočným životom plnom hudby.
Ostrov Ibiza sa preslávil nočným životom plnom hudby.

Ibiza – pláže

Pláže na Ibize sú legendárne. Návštevníci tu nájdu rôzne nádherné pobrežia, ktoré vyhovujú každej nálade. Od odľahlých zátok a vetrom ošľahaných útesov až po široké plochy zlatého piesku – na plážach Ibizy si každý nájde niečo pre seba.

  • Caló des Moro je malá zátoka na východnom pobreží ostrova. Je mimoriadne obľúbená medzi milovníkmi šnorchlovania, pretože krištáľovo čistá voda umožňuje ľahko spozorovať nespočetné množstvo rýb a morského života pod hladinou.
  • Cala Llonga je dlhý úsek bieleho piesku. Pre svoje mierne vody ju obľubujú ju najmä rodiny. Plytká lagúna je bezpečná aj pre najmenších plavcov. Zatiaľ čo bary a reštaurácie lemujúce pláž ponúkajú možnosť dobrého občerstvenia.
  • Pláž Es Cavallet, ktorá patrí medzí obľúbené pláže na Ibize, sa nachádza na južnom pobreží ostrova. Je to dobre zavedené turistické miesto. Je obľúbené medzi milovníkmi opaľovania a záujemcami o plážový volejbal a plážový futbal.
  • Cala Bassa pripomína široký polmesiac bieleho piesku. Cala Bassa je cieľom tých, ktorí sa chcú venovať šnorchlovaniu a potápaniu. Pokojné vody umožňujú ľahko preskúmať neďaleké koralové útesy a pozorovať tropické ryby.
  • Playa d’en Bossa sa nachádza hneď vedľa mesta Ibiza a je najobľúbenejšou plážou ostrova. Ponúka niekoľko plážových barov a vodných športov, takže poskytuje množstvo zábavy pre celú rodinu.

Pobrežie ostrova Ibiza má viac ako 136 kilometrov. Ponúka tak nekonečné možnosti, pokiaľ ide o hľadanie ideálneho miesta na opaľovanie a vychutnávanie si krištáľovo modrých vôd Stredozemného mora.

Ibiza – miestna kuchyňa

Čo by to bolo za dovolenku na Ibize, ak by návštevník nevyskúšal miestnu kuchyňu. Ibiza je kombináciou španielskej a katalánskej kuchyne, ktorá odráža dlhú históriu invázií a kultúrnych výmen. Tu je bližší pohľad na niektoré z najznámejších ibizských jedál a ingrediencií.

Pa amb Oli je jedným z najobľúbenejších jedál a charakteristickým znakom ostrova Ibiza. Ide o rustikálne tapas, ktoré je z jednoduchých ingrediencií: plátkov opečeného chleba, cesnaku, paradajok a štedrej kvapky olivového oleja.

Orella de Peix je tradičný rybí guláš. Pripravujú ho z morských rýb alebo zo zubáča. Toto jedlo sa zvyčajne podáva s aioli – majonézou na báze cesnaku. Často ho konzumujú ako hlavné jedlo. Je to skvelý spôsob, ako si vychutnať čerstvé morské plody na ostrove.

Morské plody zohrávajú v ibizskej kuchyni významnú úlohu a jedným z najznámejších jedál je arròs de peix. Ide o klasickú paellu z rýb, paradajok a šafranu. Zvyčajne sa podáva s aioli. Je to skvelé jedlo, ktoré si môže návštevník vychutnať počas pobytu na pláži a určite ho zasýti.

A nakoniec, žiadna diskusia o ibizskej kuchyni by nebola úplná bez zmienky o jedinečných dezertoch tohto ostrova. Od tradičných flans až po koláče a zákusky – každý si tu nájde niečo pre seba. Najobľúbenejším dezertom je Crema de Catà. Je to bohatý, lahodný krém, ktorý často podávajú posypaný škoricou.

Ibizská kuchyňa je zmesou starého a nového, tradičné jedlá sú moderne upravené. Každý si tu nájde niečo pre seba, od kultovej paelly až po aromatické dezerty. Pri návšteve Ibizy by preto nikto nemal nezabudnúť ochutnať niektoré z miestnych jedál ostrova.

Pa amb Oli je jednoduché tapas, skvelý pokrm k dovolenkovým drinkom.
Pa amb Oli je jednoduché tapas, skvelý pokrm k dovolenkovým drinkom.

Dovolenka na Ibize

Ibiza je vzrušujúca destinácia, ktorá by mala byť na vrchole zoznamu každého cestovateľa. V prvom rade si návštevník bude chcieť vybrať ideálne miesto na pobyt. Ibiza ponúka širokú škálu možností ubytovania. Takže každý si nájde niečo, čo bude vyhovovať jeho štýlu a rozpočtu. Či už hľadá hotel na pláži, útulnú vilu, alebo dokonca luxusnú jachtu.

Potom sa môže vydať na prieskum. Ibiza so svojou rozmanitou krajinou ponúka všetky druhy aktivít pre potešenie z poznávania. Sú to napríklad starobylé zrúcaniny Dalt Vila, ktoré sa nachádzajú v centre mesta Ibiza.

Návštevník by nemal vynechať plavbu loďou okolo ostrova, aby spoznal odľahlé zátoky a nádherné pláže. Ak chce zažiť jedinečný zážitok, vyberie sa na safari džípom po horách a kopcoch ostrova.

Cestovanie po Ibize prenajatým autom je jedným z najefektívnejších, cenovo dostupných a pohodlných spôsobov, ako preskúmať tento krásny španielsky ostrov.

Po prvé, auto si treba rezervovať vopred. Tým si návštevník zaručí najlepšiu ponuku na trhu, čo znamená viac peňazí na užívanie si dovolenky na Ibize. Okrem toho by mal zvážiť prenájom GPS, aby sa na kľukatých cestách Ibizy nestratil. A čo tak výlet vyšperkovať do dokonalosti a požičať si Seat Ibiza? Príznačné a zároveň vtipné.

Keď už je auto k dispozícii, prvou zastávkou by malo byť mesto Ibiza. Je to vynikajúce miesto na začatie cesty po ostrove cez rušné staré mesto s jedinečnými kultúrnymi atrakciami. Potom zmeniť smer a vychutnať si pokojnú jazdu na sever ostrova. Je tam niekoľko neuveriteľných pláží, napríklad Cala Comte a Cala d’Hort.

Oplatí sa aj výlet do krásneho mesta Santa Eulalia, ktoré ponúka nádherný výhľad na záliv. Alebo ak niekto hľadá dobrodružstvo, môže vyraziť do Es Canar a vyskúšať si wakeboarding alebo kitesurfing.

Celkovo je prenájom auta na Ibize jednoduchý a cenovo dostupný spôsob, ako si čo najlepšie užiť výlet. S vlastnou dopravou bude môcť návštevník slobodne preskúmať ostrov vlastným tempom a objavovať kultúru, reštaurácie, pláže a atrakcie, ktoré robia Ibizu takou jedinečnou.

DovolenkaZaujímavosti