Grécko – od starobylých Atén až po ostrovné pláže

Európa

Grécko je krajina známa starovekými pamiatkami, lákavými pobrežnými destináciami či tradičným jedlom. Vybrať sa možno za pamiatkami do Atény či za oddychom na malebné pláže na gréckych ostrovoch.

V letnej sezóne cestovné kancelárie prekypujú ponukami dovolenky v Grécku. Vyberať si možno v Grécku z all inclusive ponúk, v letnej sezóne je aj veľký výber ponúk last minute Grécko.

Dovolenka Grécko

Grécko sa nachádza v juhovýchodnej časti Európy. Na juhu ju obmýva Stredozemné more, na západe Iónske more a na východe Egejské more.

Je obľúbenou turistickou destináciou, ktorá ponúka úžasnú krajinu, fascinujúce staroveké pamiatky a živú kultúru.

Grécko je osídlené už od paleolitu a má dlhú a zložitú históriu. Stalo sa miestom zrodu starovekej gréckej civilizácie a v priebehu vekov bolo domovom mnohých ďalších civilizácií.

Krajina je známa mnohými starovekými zrúcaninami vrátane Parthenónu v Aténach, Apolónovho chrámu v Delfách a Akropoly v Mykénach.

Grécko je rozdelené na trinásť administratívnych oblastí a žije tu mnoho národov a kultúr. Úradným jazykom je gréčtina, hoci v krajine sa hovorí mnohými ďalšími jazykmi.

Väčšina obyvateľstva sú grécki ortodoxní kresťania, hoci v krajine žijú aj početné menšiny moslimov, židov a príslušníkov iných náboženstiev.

Grécko je známe svojou vynikajúcou kuchyňou, obľúbené sú jedlá ako musaka, souvlaki a baklava. Krajina je známa aj svojimi vínami, pričom obľúbené sú najmä červené odrody, ako napríklad Xinomavro a Agiorgitiko.

Grécko je známe aj množstvom krásnych ostrovov. Na dovolenku v Grécku sú obľúbené napríklad Santorini, Mykonos a Kréta. Tieto ostrovy ponúkajú nádherné pláže, tyrkysové vody a malebné dedinky.

Najobľúbenejšie turistické destinácie na dovolenku v Grécku

Grécko je obľúbenou dovolenkovou destináciou pre cestovateľov, pretože sa vyznačuje úžasnou prírodou a neuveriteľnými plážami.

V Grécku možno nájsť množstvo turistických destinácií – od starobylých miest až po nádherné ostrovy, ako napríklad ostrov Rhodos alebo Korfu, kde sa nachádza malebná krajinka Paleokastritsa . Tu je zoznam niektorých najobľúbenejších turistických destinácií v Grécku.

 • Atény – Atény sú hlavným a najväčším mestom Grécka, v ktorom sa nachádza množstvo atrakcií vrátane Akropoly, starovekej Agory a Národného archeologického múzea. Návštevníci si tu môžu prezrieť aj množstvo obchodov, reštaurácií a barov.
 • Santorini – Tento malebný ostrov je známy svojimi bielymi budovami a nádhernými západmi slnka. Santorini ponúka množstvo atrakcií, ako napríklad archeologické nálezisko Akrotiri, benátsky hrad Pyrgos a tradičné dedinky Oia a Fira.
 • Kefalónia – Ostrov s modrou lagúnou a bielou piesočnou plážou, kde sa človek môže cítiť ako v raji na zemi. Ročne priláka tisíce turistov vďaka spojeniu krásnej prírody so skvelou gréckou kuchyňou.
 • Mykonos – Tento obľúbený ostrov je známy svojimi úchvatnými plážami, rušným nočným životom a tradičnými dedinkami. Na Mykonose sa nachádza aj staroveké nálezisko Delos, ktoré je jedným z najvýznamnejších archeologických nálezísk v Grécku.
 • Chalkidiki – Polostrov na severovýchode Grécka. Toto miesto je považované za jednu z najkrajších a najnavštevovanejších destinácií v Grécku, ktoré návštevníkom ponúka neuveriteľné množstvo zážitkov a zaujímavostí.
 • Solún – Toto prístavné mesto je druhým najväčším mestom v Grécku a je známe svojou pulzujúcou kultúrou a nočným životom. V Solúne sa nachádza množstvo atrakcií, ako napríklad Biela veža, rímsky trh a byzantské kostoly.
 • Kréta – Tento najväčší grécky ostrov je známy svojimi nádhernými plážami, tradičnými dedinkami a archeologickými náleziskami. Na Kréte sa nachádza aj staroveký minojský palác Knossos, ktorý je jedným z najvýznamnejších archeologických nálezísk v Stredomorí.
 • Korfu – Tento úžasný ostrov je známy svojimi nádhernými plážami, sviežou zelenou krajinou a rušným nočným životom. Na Korfu sa nachádza aj palác Achilleion, ktorý bol kedysi sídlom slávnej cisárovnej Sisi.

Toto je len niekoľko najobľúbenejších turistických destinácií, ktoré možno nájsť na mape Grécka. Grécko so svojou úžasnou krajinou, neuveriteľnými plážami a živou kultúrou určite poskytne cestovateľom nezabudnuteľné zážitky z dovolenky.

Atény – povinná zastávka na dovolenkovej mape Grécka

Atény sú povinnou destináciou pre každého cestovateľa, pretože sú domovom slávnej Akropoly a mnohých ďalších turistických atrakcií.

Tu je len niekoľko najzaujímavejších miest, ktoré môžno v meste navštíviť:

 • Akropola v Aténach je jednou z najznámejších pamiatok na svete. V tejto starovekej citadele sa nachádza slávny Parthenón a ďalšie antické pamiatky, ako aj nádherný výhľad na mesto a more.
 • Národné archeologické múzeum je najvýznamnejším múzeom v Aténach a nachádza sa v ňom rozsiahla zbierka artefaktov starovekých gréckych civilizácií. Je to skvelé miesto na spoznávanie histórie mesta a jeho obyvateľov.
 • Chrám Olympského Dia je mohutný mramorový chrám postavený v 6. storočí pred Kristom. Nachádza sa neďaleko Akropoly a je skvelým miestom, kde si môžete pozrieť pamiatky mesta.
 • Plaka je očarujúca štvrť nachádzajúca sa na úpätí Akropoly. Nájdete tu tradičné reštaurácie a obchody, ako aj antické ruiny a pamiatky.
 • Panathénsky štadión je pôsobivý vonkajší štadión, ktorý bol pôvodne postavený v 5. storočí pred naším letopočtom. Konali sa tu prvé moderné olympijské hry a je skvelým miestom na sledovanie športových podujatí a koncertov.
 • Námestie Syntagma je centrom Atén a sídli tu grécky parlament. Je to skvelé miesto na prechádzku a vnímanie pamiatok a zvukov mesta.
 • Agora je starobylé trhové námestie, ktoré sa nachádza v blízkosti Akropoly a je skvelým miestom na spoznávanie histórie mesta. Nájdete tu antické ruiny a pamiatky, ako aj tradičné obchody a reštaurácie.
 • Múzeum Akropoly je moderné múzeum, ktoré sa nachádza v blízkosti Akropoly a je domovom rozsiahlej zbierky artefaktov a sôch. Je to skvelé miesto, kde sa môžete dozvedieť viac o histórii Atén.

Toto je len niekoľko z mnohých atrakcií, ktoré Atény ponúkajú. Bez ohľadu na to, aké sú vaše záujmy, v tomto pulzujúcom meste si určite nájdete niečo, čo sa vám bude páčiť.

Akropola v Aténach je jednou z najznámejších pamiatok na svete.
Akropola v Aténach je jednou z najznámejších pamiatok na svete.

Dovolenka v Grécku

Grécko je obľúbenou destináciou pre cestovateľov, ktorí hľadajú dovolenku all-inclusive. V letnej sezóne ponúka v Grécku dovolenku viacero cestovných kancelárií. Vybrať si možno z all inclusive balíčkov, ponúk first či last minut v rôznych letoviskách Grécka, vrátane Prevezy či prímorského mesta Parga.

Dovolenka v Grécku je obľúbená aj pre to, že krajina je známa svojím slnečným podnebím a krištáľovo čistou vodou. Ponúka tiež širokú škálu aktivít vrátane opaľovania na nádherných plážach, objavovania starovekých ruín a plavby po mnohých ostrovoch – napríklad Skopelos alebo Skiathos.

Po celej krajine sa nachádza množstvo letovísk a hotelov, ktoré ponúkajú rôzne balíky dovolenky v Grécku all inclusive. Mnohé cestovné kancelárie v letnej sezóne ponúkajú aj zájazdy na poslednú chvíľu, často ich v ponuke nájsť napríklad ako last minute Grécko.

Pre tých, ktorí hľadajú aktívnu dovolenku, Grécko ponúka celý rad aktivít, ako je horská cyklistika, turistika a horolezectvo. K dispozícii je aj množstvo aktivít pre celú rodinu vrátane vodných športov, golfu a tenisu.

Vďaka množstvu starovekých pamiatok, ktoré môže cestovateľ navštíviť a preskúmať, ako je Akropola v Aténach, Partenón v Delfách a Poseidonov chrám v Sounione, si tu každý nájde niečo pre seba. Bohatú históriu v sebe ukrýva aj ostrov Karpathos či ostrov Rhodos a jeho mestá, ako je napr. Faliraki.

Grécko je tiež známe výbornou kuchyňou. Od tradičných gréckych jedál, ako súvlaki a spanakopita, až po rôzne morské plody a stredomorské špeciality. Vďaka množstvu miestnych reštaurácií a taverien po celej krajine môžu návštevníci ochutnať miestne jedlá a spoznať pravú chuť Grécka.

V prípade dovolenky all inclusive v Grécku si cestovatelia môžu vybrať z rôznych balíkov, ktoré zahŕňajú letenky, ubytovanie, stravu a ďalšie aktivity.

Či už cestovatelia hľadajú romantickú dovolenku, aktívnu dovolenku alebo rodinnú dovolenku, Grécko má čo ponúknuť. Vďaka teplému podnebiu, nádhernej prírode a chutnému jedlu bude dovolenka all inclusive v Grécku určite nezabudnuteľným zážitkom.

Santorini - tento malebný ostrov je známy svojimi bielymi budovami a nádhernými západmi slnka.
Santorini – tento malebný ostrov je známy svojimi bielymi budovami a nádhernými západmi slnka.

Dovolenka v Grécku letecky

Grécko leží v Stredozemnom mori a zo Slovenska sa tam dá dostať mnohými spôsobmi. Jednou z najobľúbenejších možností je cestovať na dovolenku do Grécka letecky.

Na dovolenku do Grécka môžu turisti letieť napríklad z letiska v Bratislave. Odtiaľto mnohé letecké spoločnosti ponúkajú priame lety na medzinárodné letisko Hellinikon v Aténach, ktoré je najväčším letiskom v Grécku.

Let zo Slovenska do Grécka trvá približne dve a pol hodiny až štyri hodiny v závislosti od letiska a leteckej spoločnosti.

Korfu - ostrov je známy svojimi nádhernými plážami.
Korfu – ostrov je známy svojimi nádhernými plážami.

Grécko je známe svojou pohostinnosťou

Gréci majú bohatú a živú kultúru, ktorá existuje už tisícky rokov. Gréci sú už od staroveku známi svojím silným zmyslom pre identitu, pohostinnosťou a láskou k jedlu a vínu.

Základom gréckej kultúry je rodina. Rodina sa vysoko cení a zvyčajne v jednom dome žijú celé generácie tej istej rodiny. Rodinné stretnutia sú osvedčenou tradíciou, celá rodina sa schádza na oslavy svadieb, krstov a iných významných udalostí.

Gréci sú tiež známi svojou pohostinnosťou. Návštevníkov krajiny často privítajú tradičnou gréckou pohostinnosťou, ktorá zahŕňa jedlo, hudbu a tanec. Je zvykom, že hosťom sa ponúka grécka káva a pečivo.

Ďalším dôležitým aspektom gréckej kultúry je grécka kuchyňa. Grécka kuchyňa je známa používaním čerstvých surovín a tradičných receptov. Môžete si vyberať zo širokej škály ako hlavných a sýtych jedál, tak aj šalátov a dezertov. Zaujímavú kombináciu chutí ponúka cviklový šalát s kozím syrom, ktorý rozhodne odporúčame vyskúšať.

Medzi najobľúbenejšie jedlá patrí musaka, spanakopita a souvlaki. Grécke jedlá často sprevádza grécke víno, ktoré sa považuje za jedno z najlepších na svete.

Dôležitou súčasťou gréckej kultúry je aj náboženstvo. Grécka pravoslávna cirkev zohráva v každodennom živote krajiny významnú úlohu. Náboženské sviatky sa slávia počas celého roka a kostoly sa často nachádzajú v centre miest a dedín.

Gréci majú silný zmysel pre národnú hrdosť a sú hrdí na svoju históriu. Staroveká grécka kultúra sa oslavuje vo všetkých oblastiach života, od literatúry a umenia až po architektúru, hudbu a divadlo.

Na dovolenku do Grécka chodí mnoho turistov aj za jedinečnou kultúrou a tradíciami. Návštevníci krajiny budú môcť na vlastnej koži spoznať živú kultúru a tradície Grékov a oceniť jedinečnú históriu a kultúru tejto starobylej krajiny.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výletPamiatkyZaujímavosti