Chalkidiki, Grécko – dovolenka, pláže, zaujímavosti

Európa

Chalkidiki ponúkajú návštevníkom mnoho krásnych pláží a skrytých zátok, ktoré sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú intímnejšie prostredie. Ktoré pamiatky sú zapísané v zozname UNESCO? Aké sú najkrajšie pláže v Grécku? Aké sú romantické pobyty na Chalkidiki?

Chalkidiki sú polostrov na severovýchode Grécka, obklopený Egejským morom. Toto miesto je považované za jednu z najkrajších a najnavštevovanejších destinácií v Grécku, ktoré návštevníkom ponúka neuveriteľné množstvo zážitkov a zaujímavostí. Okrem nádherných pláží, ktoré sú obklopené krásnou prírodou, sa tu nájdu aj historické pamiatky a zaujímavé miesta, ktoré turistov prenesú do starovekého Grécka.

Chalkidiki – mapa a poloha

Chalkidiki je trojuholníkový poloostrov na severovýchodnom pobreží Grécka, ktorý sa nachádza v regióne Stredné Macedónsko. Tento krásny poloostrov ponúka návštevníkom jedinečné zážitky z pláží, hôr a prírodných parkov.

Zaujímavosťou je, že Severné Macedónsko, ktoré predstavuje samostatnú krajinu, nie je z veľkej časti geograficky súčasťou tohto historického regiónu v Grécku. Taktiež patrí medzi obľúbené destinácie pre turistov a dovolenkárov, hlavne pre oblasti ako je Ochrid či pohoria na severe. Ľudia si často mýlia Macedónsko a Severné Macedónsko. Dodnes sa jedná o kontroverznú tému pre väčšinu Grékov.

Mapa Chalkidiki je dôležitým nástrojom pre každého, kto chce spoznať tento región. Mapa ukazuje, že Chalkidiki sa skladajú z troch polostrovov – Kassandra, Sithonia a Athos – a sú obklopené Egejským morom. Každý z týchto polostrovov má svoju vlastnú charakteristiku a ponúka návštevníkom mnoho zážitkov.

Polostrov Kassandra je najviac obývanou a turisticky vyhľadávanou časťou Chalkidiki. Má mnoho krásnych pláží, reštaurácií a klubov, ktoré sú obľúbené medzi mladými ľuďmi. Najväčšie mesto na tomto polostrove je Kallithea, kde sa nachádza mnoho hotelov a letovísk.

Polostrov Sithonia je menej obývaný a poskytuje tak pokojnejšie prostredie na oddych. Má mnoho krásnych pláží a skrytých zátok, ktoré sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú intímnejšie prostredie. Na tomto polostrove sa nachádza aj mnoho prírodných parkov a rezervácií, kde si človek môže užiť krásy gréckej prírody.

Athos je najmenej obývaný a prístupný len mužom, pretože je domovom mnišského štátu Athos. Toto územie má obmedzený prístup a návštevníci sa môžu dostať len na organizačnej ceste alebo loďou. Táto časť Chalkidiki má mnoho historických kláštorov a kostolov, ktoré sú zahrnuté v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Pamiatky a atrakcie – Chalkidiki

Chalkidiki, podobne ako Kefalónia, sú jedno z najkrajších miest Grécka, ktoré ponúka návštevníkom mnoho pamiatok a atrakcií na objavovanie. Toto sú tie, ktoré by si nemal nechať ujsť žiaden návštevník:

  • Monastir Simonopetra je kláštor, ktorý sa nachádza na útese nad Egejským morom a ponúka úchvatný výhľad na okolitú krajinu. Je to jeden z najstarších a najvýznamnejších kláštorov na Chalkidiki, ktorý stojí na mieste, kde podľa legendy bývala jaskyňa svätého Simona.
  • Mesto Polygyros je hlavné mesto Chalkidiki a má bohatú históriu. V centre mesta sa nachádza archeologické múzeum, kde môžete vidieť rôzne nálezy z obdobia antiky a rímskej doby. Okrem toho je tu aj pevnosť, ktorá poskytuje úžasný výhľad na mesto a okolitú krajinu.
  • Mesto Nikiti je kúpeľné mesto, ktoré je známe pre svoje krásne pláže a tradičné domy. V centre mesta sa nachádza stará časť s úzkymi uličkami a historickými budovami. Taktiež sa tu nachádza kostol sv. Nikity, ktorý bol postavený v 16. storočí.
  • Polostrov Athos sa nachádza na východnom pobreží Chalkidiki a je domovom mnohých kláštorov a mníchov. Toto miesto je výnimočné tým, že na ňom žijú iba muži a prístup je povolený iba počas niekoľkých hodín denne.
  • Sithonia je druhý najväčší polostrov na Chalkidiki a je známy svojimi krásnymi plážami. Medzi najpopulárnejšie patrí pláž Kalamitsi, ktorá ponúka jemný piesok a krištáľovo čistú vodu. Ďalšou skvelou plážou je pláž Vourvourou, kde môžete vidieť nádherné modré lagúny.

Okrem spomínaných miest sú na Chalkidiki aj ďalšie zaujímavé atrakcie a pamiatky, ako napríklad pohoria, zátoky a prírodné parky. Nachádza sa tu napríklad prírodný park Sani Wetlands, ktorý je domovom mnohých druhov vtákov alebo výhľad na celý polostrov z vrchu Itamos.

Chalkidiki sú považované za jednu z najkrajších a najnavštevovanejších destinácií v Grécku.

Zaujímavosti o Chalkidiki – kam na výlet

Chalkidiki sú známe svojou nádhernou prírodou, krištáľovo čistým morom a krásnymi plážami. No ak by turisti mali chuť na objavovanie aj ďalších miest v Grécku, Chalkidiki je skvelým východiskovým bodom na výlety.

Chalkidiki sú vzdialené asi 100 kilometrov južne od Solúnu a je ľahko prístupná autom, autobusom alebo lodou. Autobusová doprava je k dispozícii z Solúnu a z ďalších miest v Grécku. Z Solúnu je tiež k dispozícii pravidelné spojenie trajektom.

Athény, hlavné mesto Grécka, je asi 5 hodín jazdy od Chalkidiki. Mesto je plné histórie a kultúry, s množstvom starovekých pamiatok a múzeí, ktoré si môžete pozrieť. Ak je človek fanúšikom antiky, navštíviť by mal Akropolu, staroveký Parthenón, Agoru alebo Národné archeologické múzeum. Turisti tiež môžu ochutnať miestne špeciality, ako napríklad tzatziki.

Thessaloniki, druhé najväčšie mesto Grécka, je od Chalkidiki vzdialené len zhruba hodinu cesty. Mesto je plné histórie a kultúry, ktoré sa odrážajú v jeho architektúre, múzeách a galeriách. Prechádzka po námestí Aristotelesa, návšteva Rotundy a Galeriusovho oblúka alebo návšteva prekrásnej promenády s výhľadom na Thermaikoský záliv sú iba niektoré z mnohých možností, ktoré Thessaloniki ponúka.

Santorini, jedno z najkrajších miest Grécka, je známe svojimi bielymi domčekmi s modrými strieškami, ktoré sa tiahnu po útesoch nad kalderou. Tu sa môže človek vybrať na prechádzku po vulkanickom ostrove alebo ochutnať miestne víno. Z Chalkidiki je Santorini vzdialená asi 6 hodín cesty, ale prekrásne scenérie a nezabudnuteľné zážitky, ktoré si z nej odnesiete, určite stoja za to.

Cesta z Chalkidiki na Naxos je vzrušujúcim výletom, ktorý ponúka kombináciu úchvatnej krajiny, úžasných pláží a bohatej histórie. Počnúc Chalkidiki, budete musieť najprv cestovať do Solúna, druhého najväčšieho mesta Grécka. Odtiaľ sa dostanete trajektom alebo letom na Naxos, krásny ostrov v súostroví Kyklady. Pri plavbe krištáľovo čistými vodami Egejského mora vás očaria malebné ostrovy a nekonečný horizont.

Grécko, Thassos

Thassos, grécky ostrov ležiaci v severnej Egejskej oblasti, je jedným z najkrajších ostrovov Grécka. Nachádza sa na východ od Chalkidiki a na západ od Kréty, čím predstavuje ideálne miesto pre milovníkov mora a slnka.

Ostrov Thassos sa pyšní krásnymi plážami s jasným modrým morom, úchvatnou prírodou a historickými pamiatkami, ktoré sú dokladom bohatej histórie ostrova. Táto kombinácia robí z Thassosu ideálne miesto na dovolenku pre každého.

Jednou z najznámejších pláží na Thassose je zlatá pláž Golden Beach, ktorá je známa svojou krištáľovo čistou vodou a jemným zlatistým pieskom. Je to miesto, kde sa stretávajú milovníci surfovania a ďalších vodných športov. Okrem toho si človek môže vychutnať aj ďalšie krásne pláže, ako sú Paradise Beach, Alyki a Marble Beach, ktoré sú obľúbené pre svoju krásnu prírodu a pokojné prostredie.

Ostrov Thassos je tiež domovom mnohých historických pamiatok a zaujímavých miest, ako sú napríklad antické ruiny Thassos, ktoré sú dôkazom histórie ostrova a ponúkajú návštevníkom zaujímavý pohľad do minulosti.

Na ostrove nájdete aj mnoho malých dediniek, ktoré ponúkajú autentickú atmosféru a skvelé tradičné jedlá. Okrem toho je tu aj mnoho možností na nákupy, od maličkých suvenírových obchodov, ktoré ponúkajú mnoho maličkostí z ciest ako vzácne známky, magnetky, pohľadnice a iné; až po veľké obchodné centrá.

Chalkidiki – najkrajšie pláže v Grécku

Chalkidiki, podobne ako Mykonos, sú jedným z najkrajších miest v Grécku a známe svojimi nekonečnými plážami a krásnym modrým morom. Toto sú niektoré z nich:

  • Pláž Kallithea je jednou z najpopulárnejších pláží na Chalkidiki a nachádza sa asi 80 km od Solúna. Pláž je obklopená krásnymi palmami a borovicami a ponúka jemný piesok a azúrové more. Je tu veľa plážových barov a reštaurácií, kde si človek môže vychutnať grécku kuchyňu.
  • Pláž Sarti je krásna pláž, ktorá sa nachádza na juhu polostrova Sithonia. Pláž je dlhá asi 2 km a ponúka jemný piesok a krásne modré more. Je tu množstvo plážových barov a reštaurácií, ktoré ponúkajú rôzne možnosti občerstvenia.
  • Pláž Vourvourou sa nachádza na východnej strane Sithonia a ponúka krásne skalnaté útesy a malebné zátoky. Pláž je obklopená borovicami a ponúka čisté a jasné more. Je tu množstvo možností na vodné športy a turistiku.
  • Pláž Kriopigi je jednou z najkrajších pláží na Kassandre a ponúka jemný piesok a čisté more. Pláž je obklopená zelenými kopčekmi a borovicami a má veľa možností pre vodné športy. Má aj niekoľko plážových barov a reštaurácií, kde si turisti môžu vychutnať grécku kuchyňu.
  • Pláž Gerakini sa nachádza na západnej strane polostrova Sithonia a ponúka jemný piesok a krásne modré more. Pláž je ideálna pre rodiny s deťmi, pretože má plytšie vody a množstvo možností na vodné športy. Má aj množstvo plážových barov a reštaurácií.

Chalkidiki má množstvo krásnych pláží, ktoré si človek môže vychutnať počas pobytu v Grécku. Od jemného piesku po krásne skalnaté útesy a malebné zátoky, Chalkidiki má niečo pre každého.

Chalkidiki sú jedným z najkrajších miest v Grécku a sú známe svojimi nekonečnými plážami a krásnym modrým morom.

Last-minute dovolenka Chalkidiki, Grécko

Chalkidiki je ideálnym miestom pre dovolenku plnú slnka, mora a krásnych pláží. Ak však ešte návštevníci neplánovali svoju letnú dovolenku a chcú ušetriť peniaze, môžu zvážiť last minute dovolenku na Chalkidiki.

Internet je skvelým miestom na hľadanie last minute ponúk na Chalkidiki. Existuje množstvo webových stránok, ktoré ponúkajú last minute dovolenky, ktoré sa zvyčajne predávajú za zvýhodnené ceny. Ideálne je porovnať ceny a ponuky na viacerých stránkach.

Ak sa nechce človek starať o organizáciu dovolenky sám, môže kontaktovať cestovné kancelárie a spýtať sa na ponuky last minute dovoleniek na Chalkidiki. Cestovné kancelárie zvyčajne ponúkajú zvýhodnené ceny na neobsadené miesta v hoteloch a letenkách.

Ak chcú turisti získať najlepšiu ponuku pre last minute dovolenku na Chalkidiki, musia byť flexibilní. Môžu zvážiť cestu počas týždňa namiesto víkendu alebo zvoliť ubytovanie v menšom meste namiesto v obľúbenom letovisku.

Chalkidiki – ubytovanie, cena

Chalkidiki je krásny región, ktorý ponúka návštevníkom širokú škálu ubytovacích možností. Od malých rodinných hotelov až po luxusné rezorty, na Chalkidiki sa nájde ubytovanie pre každý rozpočet.

Ak hľadá človek tradičné hotelové ubytovanie, nájde ich na celom Chalkidiki. Ceny sa líšia v závislosti od kvality a vybavenia hotela, ale zvyčajne sa pohybujú od 30 eur za noc v menších hoteloch po 200 eur a viac v luxusných rezortoch. Vo väčšine hotelov sú zahrnuté raňajky a večera.

Apartmány a štúdiá sú populárnou možnosťou pre rodiny alebo skupiny priateľov. Ceny sa pohybujú od 40 eur za noc v menších apartmánoch a štúdiách po 100 eur a viac v luxusných apartmánových komplexoch. V apartmánoch a štúdiách je možnosť mať k dispozícii kuchynku, takže si človek môže pripravovať vlastné jedlá a ušetriť na strave.

Airbnb a súkromné ubytovanie sú stále populárnejšou voľbou pre cestovateľov. Na Chalkidiki sa nájde množstvo možností, ktoré sa pohybujú od 20 eur za noc za izbu v súkromnom dome až po 150 eur a viac za celý dom alebo byt. Airbnb a súkromné ubytovanie môžu byť skvelou možnosťou pre tých, ktorí chcú mať väčšiu slobodu a samostatnosť pri cestovaní.

Pre tých, ktorí majú radi outdoorové zážitky a chcú ušetriť peniaze na ubytovaní, sú kempy a karavany skvelou voľbou. Ceny sa pohybujú od 10 eur za noc za stanové miesto po 50 eur a viac za noc za karavanové miesto s vlastným prístreškom. V kempoch a na karavanových miestach sú často k dispozícii spoločné kuchyne a sociálne zariadenia.

Romantické pobyty – Chalkidiki

Ak hľadá človek miesto pre romantickú dovolenku so svojou polovičkou, potom by mohol zvážiť Chalkidiki v Grécku. Tento krásny región ponúka ideálne miesto na oddych, prechádzky po pláži a romantické večere pri západe slnka.

Na Chalkidiki sa nájde niekoľko miest, ktoré sú ideálne pre romantický pobyt. Jednou z najobľúbenejších oblastí je poloostrov Kassandra. Tento poloostrov je plný nádherných pláží, luxusných hotelov a romantických reštaurácií.

Ďalšou možnosťou je Sithonia, ktorá je viac než Kassandra zameraná na prírodu a oddych. Sithonia ponúka niektoré z najkrajších pláží na Chalkidiki a niekoľko izolovaných miest, ktoré sú ideálne pre romantické pobyty.

Romantické aktivity na Chalkidiki

Pláže na Chalkidiki sú nádherné a sú ideálne pre romantické prechádzky. Najromantickejšie prechádzky môže človek robiť po západe slnka, keď sú pláže menej rušné a vzduch je plný romantického náboja. Chalkidiki ponúkajú tiež množstvo miest, kde si môžu páry prenajať loď a ísť na romantickú plavbu po okolitých zátokách a plážach. Táto aktivita je skvelá na objavovanie zákutí a úkrytov, ktoré by ľudia inak nevideli.

Väčšina reštaurácií na Chalkidiki ponúka nádherný výhľad na more a sú ideálne pre romantické večere. Ideálne je nájsť reštauráciu s výhľadom na západ slnka, ktorý vytvára nádhernú atmosféru. Chalkidiki sú tiež bohaté na históriu a kultúru, a tak prechádzka po niektorých z najstarších miest, ako napríklad Toroni, môže byť veľmi romantická a zaujímavá aktivita.

DovolenkaZaujímavosti