Bystričský vodopád

Slovensko

Bystričský vodopád nachádzajúci sa nad opusteným granodioritovým lomom pri začiatku doliny Bystrička je podobný pokladu zakopanému hlboko v zemi na dobre utajenom mieste – na to, aby ho človek našiel a dostal sa k nemu, treba vyvinúť nemalé úsilie, kto si však dá tú námahu, bude kráľovsky odmenený.

Pohľad na tento nádherný 25 metrov vysoký prírodný výtvor situovaným vysoko v skalnom brale nechá len málokoho chladným. Vodopád je ťažko prístupný, nevedie k nemu nijaký chodník a nemožno sa k nemu dostať ani popri koryte potoka – padajúca voda sa totiž stráca v priepustnom podloží pod vodopádom, takže ďalej nijaký potok nepokračuje.

Východiskom túr k Bystričskému vodopádu je ústie doliny Bystrička, z ktorého sa vydáme po zelenej značke smerom na Veľký Rozsutec. Po chvíli uvidíme na ľavej strane kameňolom. Vodopád sa nachádza v pravom rohu nad lomom. Dostať sa k nemu možno okolo budovy (skladu) polkruhového tvaru, následne strmo do kopca popri pravej strane lomu.

Po pokochaní sa krásami Bystričského vodopádu možno vyjsť i nad lom a vychutnať si výhľad do Bystričskej doliny a na známe vrcholy Malej Fatry Stoh a Veľký Rozsutec. Priamo v kameňolome sa nachádza ešte i ďalší vodopád, tento však nie je prírodný, lež umelý – voda v ňom padá cez štyri kaskády „korytom“ obrasteným náletovými drevinami.

Výlet k Bystričskému vodopádu je malým dobrodružstvom, absolvovať by ho mali len zdatní turisti.

Či už ste milovníkom prírody alebo dobrodružstiev, v blízkosti vodopádu je toho veľa, čo môžete vidieť a robiť. Od malebných turistických chodníkov až po očarujúce mestá a historické pamiatky, tieto destinácie určite vylepšia váš zážitok z vodopádu a poskytnú množstvo príležitostí na prieskum a objavovanie.

Rojkovské rašelinisko

Rašelinisko pri obci Rojkov (časť obce Stankovany) je jedným z najstarších rašelinísk v celej Európe. Jeho vek 15 000 rokov predčí aj známe rašeliniská v Írsku a severnej Európe. Význam tejto lokality však nespočíva len v jej veku.

Rašelinisko sa vyznačuje nesmiernou prírodnou rozmanitosťou s množstvom zaujímavých foriem živej i neživej prírody. Sú tu jazierka s bublajúcou minerálnou vodou a zapáchajúce bahenné krátery s obsahom síry. Tu nájdené vzácne bahno v minulosti využívali napríklad v kúpeľoch Ľubochna.

Rašelinisko je domovom vzácnych a často nezvyčajných druhov rastlín, z ktorých asi najzaujímavejšia je vzácna mäsožravá rastlina rosička okrúhlolistá. Jej malé oválne listy sú pokryté červenými žľaznatými chĺpkami s kvapkami lepkavej, medovo voňajúcej „rosy“, ktorá láka hmyz.

Zviera, ktoré prepadne triku, sa prilepí na chlpy. Následne sa ku koristi začnú pomaly vlniť ďalšie žľazové chĺpky, list sa zroluje a bezmocná obeť sa začne tráviť.

Rojkovské rašelinisko sa nachádza v bezprostrednej blízkosti zastavaného územia Rojkova. K nálezisku vedie vychodený, ale neznačený chodník dlhý asi 200 metrov. Z lokality je krásny výhľad na mohutné pohorie Malá Fatra s vrcholom Šíp v popredí.

Šíp – 1 170 m n. m.

Šíp je mohutný skalnatý vrch vypínajúci sa nad sútokom riek Váh a Orava a je významnou dominantou regiónu Orava a Liptov. Svoje meno prepožičiava aj podhorie Šípska Fatra Veľkej Fatry. Najvýznamnejšou turistickou atrakciou vrcholu sú zaujímavé a miestami bizarne tvarované skalnaté veže na vrchole, ktoré občas vytvárajú pôsobivé skalné útvary.

Šíp má dva vrcholy, pričom hlavný vrchol sa týči do nadmorskej výšky 1 170 metrov nad morom a poskytuje krásny, hoci len polkruhový výhľad na okolitú krajinu. Druhý dolný vrchol, nazývaný Zadný Šíp, je vybavený veľkým dreveným krížom, ktorý sa pravidelne obnovuje – podľa legendy sa obnovuje od príchodu svätých Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu.

Vrch Šíp je centrom prírodnej rezervácie, ktorá sa vyznačuje výskytom vzácnej flóry a fauny. Na vrchol Šípu sa dá vystúpiť po značených turistických chodníkoch z obcí Kraľovany a Stankovany. Výstup je stredne náročný s pomerne výrazným prevýšením.

Športcentrum Lučivná

V areáli Športcentra Lučivná, ktorý sa rozprestiera medzi obcami Párnica a Zázrivá v Národnom parku Malá Fatra, môžu lyžiari s rôznymi zručnosťami nájsť vhodné terény. Stredisko ponúka rôzne kategórie zjazdoviek, vrátane čiernej zjazdovky s prevýšením 504 m a dĺžkou 1400 m, ktorá je jednou z najstrmších na Slovensku.

Lyžiarska škola a škôlka, detský baby lift a detská škôlka sú k dispozícii na výučbu lyžovania detí. Dvojsedačková lanovka a 5 vlekov umožňujú pohodlnú prepravu návštevníkov. Dve tretiny zjazdových tratí sú technicky zasnežované. Okrem toho, Športcentrum Lučivná ponúka požičovňu lyží a snowboardov a skikrosovú dráhu.

Športcentrum Lučivná nie je v prevádzke len v zimných mesiacoch, ale ponúka aj mnoho aktivít počas leta. Návštevníci môžu využiť tenisové kurty, volejbalové a futbalové ihriská, detské ihrisko, trampolínu pre deti a lanový park súčasťou indiánskeho mestečka.

Pre cyklistov sú k dispozícii trate na downhill. Okrem toho, je možné sa zúčastniť rôznych športových aktivít ako petanque, bedminton, stolný tenis a naučiť sa strieľať z luku a kuše pod vedením odborníkov.