Izmir v Turecku – jedno z najstarších miest na svete

Ázia
izmir

Izmir je mesto na egejskom pobreží Turecka. Je tretím najväčším mestom v krajine po Istanbule a Ankare a druhým najväčším prístavom po Istanbule. Je známe svojím miernym podnebím, nedotknutými plážami a rušným nočným životom.


Obsah článku


Izmir je tiež významným kultúrnym a hospodárskym centrom v egejskej oblasti. Sídli tu množstvo univerzít, múzeí a iných kultúrnych inštitúcií, ako aj niekoľko významných medzinárodných spoločností. Turizmus je dôležitou zložkou hospodárstva mesta, ktorého návštevníkov láka krásna príroda, historické pamiatky a živá kultúra. Mesto je tiež domovom rôznych kuchýň, nákupných možností a zábavy.

Izmir je tretie najväčšie mesto v Turecku

Izmir je nádherné mesto ležiace na tureckom pobreží Egejského mora. Je tretím najväčším mestom v krajine a má bohatú históriu a kultúru. Vďaka nádhernému výhľadu na Egejské more, rušnému nočnému životu a mnohým historickým pamiatkam nie je prekvapením, že Izmir patrí medzi najobľúbenejšie destinácie v Turecku. Dovolenky v Turecku sprostredkúva aj cestovná kancelária CK Daka.

Izmir je domovom mnohých historických pamiatok vrátane niekoľkých antických ruín, podobne ako ďalšie starobylé mesto Side alebo Antalya. Staroveká agora je jednou z najpôsobivejších zrúcanín v meste. Toto staroveké trhovisko bolo zrekonštruované a v súčasnosti je obľúbeným turistickým cieľom. Za návštevu stojí aj trh Kemeralti. Tento tradičný trh existuje už od 16. storočia a je plný potravín, korenín a iných predmetov.

V meste sa nachádza aj niekoľko múzeí vrátane Izmirského archeologického múzea a Izmirského etnografického múzea. Tieto múzeá sú skvelým miestom, kde sa možno dozvedieť viac o histórii a kultúre mesta. Mesto sa môže pochváliť aj množstvom parkov, záhrad a vonkajších priestorov, ako je napríklad vrch Kadifekale a Izmirská zoologická záhrada.

Izmir žije rušným nočným životom s množstvom barov, klubov a reštaurácií. V meste sa počas roka koná aj niekoľko festivalov, napríklad Izmirský medzinárodný veľtrh a Medzinárodný festival Izmir.

Izmir je podobne ako grécke Atény nádherné mesto s bohatou históriou a kultúrou. Podobne ako Alanya je tiež ideálnou destináciou pre tých, ktorí hľadajú jedinečné a vzrušujúce zážitky. Či už chce niekto preskúmať jeho historické pamiatky, užiť si rušný nočný život, alebo len relaxovať v jeho parkoch a záhradách, Izmir ponúka niečo pre každého.

Zaujímavosti o Izmire

Izmir, tretie najväčšie mesto Turecka, je nádherné prímorské mesto plné kultúry, histórie a zaujímavostí. Tu sú niektoré z najzaujímavejších vecí o tomto historickom meste.

 • Izmir je podobne ako Larnaka na Cypre jedným z najstarších miest na svete, jeho osídlenie siaha až do 4. tisícročia pred naším letopočtom. Kedysi bol známy ako Smyrna a bol dôležitým prístavným mestom v Rímskej ríši.
 • V meste sa nachádzajú najstaršie známe kúpele na svete. Známe ako „Kúpele Curetes“ pochádzajú z 5. storočia pred naším letopočtom a používajú sa dodnes.
 • Najznámejšou pamiatkou Izmiru je Hodinová veža, ktorú postavili v roku 1901. Stojí v strede námestia Konak a je symbolom pokroku mesta.
 • V Izmire sa nachádza najstaršia známa synagóga na svete, ktorá pochádza z 2. storočia pred Kristom. Nachádza sa v židovskej štvrti mesta.
 • V Izmire sa nachádza aj najstaršie známe divadlo na svete. Antické divadlo v Efeze pochádza zo 4. storočia pred n. l. a dodnes sa v ňom konajú predstavenia.
 • Mesto je rodiskom slávneho básnika a nositeľa Nobelovej ceny Nazima Hikmeta. V jeho dome je dnes múzeum prístupné verejnosti.
 • V Izmire sa nachádza najstarší známy trh na svete, Agora. Pochádza zo 6. storočia pred naším letopočtom a dodnes je prosperujúcim trhom.
 • Mesto je jedným z najdôležitejších centier produkcie fíg v Turecku. Hovorí sa, že figy z Izmiru sú najsladšie v krajine.
 • Izmir je domovom jedného z najlepších rybích trhov na svete. Rybí trh Konak je známy čerstvými morskými plodmi a je obľúbenou turistickou atrakciou.
 • Izmir je domovom mnohých festivalov počas celého roka, vrátane Medzinárodného Izmirského festivalu, ktorý sa koná každé leto.

Toto sú len niektoré zo zaujímavostí o Izmire, meste plnom kultúry, histórie a krásy. Či už návštevník alebo obyvateľ, každý si v Izmire nájde to svoje.

Dovolenka v Izmire

Izmir je fantastická destinácia na dovolenku. Nachádza v Egejskej oblasti Turecka a je starobylým mestom s históriou dlhou tisíce rokov. Vďaka krásnym plážam, rušnému nočnému životu, historickým pamiatkam a úžasnému jedlu je Izmir ideálnym miestom na strávenie letnej dovolenky.

 • Pláže v Izmire patria medzi najlepšie na svete. Od zlatého piesku Cesme až po krištáľovo čistú vodu Gumbetu – každý si tu nájde niečo pre seba. Pláže sú plné aktivít, od plážového volejbalu až po vodné lyžovanie a parasailing, ako aj množstva príležitostí na oddych a opaľovanie.
 • Izmir je tiež domovom pulzujúceho nočného života. Či už chce niekto zažiť tradičnú hudbu a tanec miestnych obyvateľov, alebo sa len zabávať do skorých ranných hodín, Izmir ponúka niečo pre každého. Na výber je množstvo barov a klubov, ako aj skvelých reštaurácií a kaviarní.
 • Pre tých, čo hľadajú niečo kultúrnejšie, Izmir má čo ponúknuť. Je tu veľa historických pamiatok, ktoré možno preskúmať, napríklad staroveká Agora, Hodinová veža a Apolónov chrám. Navštíviť sa dá aj niekoľko skvelých múzeí, vrátane Archeologického múzea a Prírodovedného múzea.
 • A nakoniec, žiadna dovolenka v Izmire by nebola úplná bez ochutnania úžasného jedla. Od tradičných jedál, ako je kebab a kofta, až po vynikajúce morské plody, každý si tu nájde niečo pre seba. Za ochutnávku stoja aj mestské vína.

Či už niekto hľadá dovolenku na pláži, kultúrne zážitky alebo len príležitosť zažiť skvelé jedlo a nočný život, Izmir je ideálnou destináciou. Aj keď toto mesto neponúka ubytovanie v luxusnom hotelovom rezorte Limak, vďaka nádhernej prírode, fascinujúcej histórii a živej kultúre Izmir určite poskytne každému nezabudnuteľnú dovolenku.

Hodinová veža na námestí Konak sa stala symbolom Izmiru a najpopulárnejšou turistickou atrakciou.
Hodinová veža na námestí Konak sa stala symbolom Izmiru a najpopulárnejšou turistickou atrakciou.

Najznámejšie pamiatky Izmiru

Antická Agora a Hodinová veža v tureckom Izmire sú dve z najznámejších pamiatok mesta.

 • Agora je veľké verejné námestie, ktoré bolo v staroveku srdcom mesta. Využívalo sa na politické, náboženské a spoločenské zhromaždenia a bolo centrom obchodného života mesta. Agora je skvelým miestom na prehliadku, pretože je plná zaujímavých historických pamiatok, obchodov a reštaurácií.
 • V strede námestia stojí Hodinová veža postavená v roku 1901, ktorá pripomína minulosť mesta. Hodinová veža je skvelým miestom na fotografovanie a obdivovanie nádhernej architektúry budovy.
 • Apolónov chrám je dobre zachovaný staroveký grécky chrám, ktorý pochádza z 3. storočia pred n. l. Predpokladá sa, že chrám bol postavený počas vlády kráľa Lysimacha a je zasvätený bohu Apolónovi. Bol postavený v iónskom štýle a jeho steny boli zdobené nádhernými sochami bohov a bohýň. Apolónov chrám sa nachádza na vrchole kopca Kadifekale a ponúka úchvatný výhľad na mesto.

Agora aj Apolónov chrám sú obľúbenými turistickými atrakciami a musí ich vidieť každý, kto navštívi Izmir. Apolónov chrám je úžasnou poctou bohom antického Grécka a je skvelým miestom, kde sa možno dozvedieť viac o histórii mesta.

Izmir je plný fascinujúcich historických pamiatok. Slúžia ako pripomienka minulosti mesta a každý turista ich musí navštíviť. Tieto miesta s nádherným výhľadom a fascinujúcou históriou určite zanechajú v každom návštevníkovi trvalý dojem.

Letenky do Izmiru

Cestovanie do Izmiru zo Slovenska je obľúbenou voľbou pre tých, ktorí hľadajú exotickú dovolenku. Izmir sa nachádza v západnom Turecku a je mestom plným kultúry, histórie a nádhernej krajiny, čo z neho robí ideálnu destináciu pre dovolenku.

Pre tých, ktorí cestujú zo Slovenska do Izmiru, je k dispozícii niekoľko možností. Najobľúbenejšou voľbou je let z Bratislavy, hlavného mesta Slovenska, do Izmiru s leteckou spoločnosťou Turkish Airlines alebo Austrian Airlines. Let trvá len niečo vyše štyroch hodín a obe letecké spoločnosti ponúkajú výhodné ceny, takže je to cenovo dostupný spôsob, ako sa dostať do Izmiru.

Po prílete do Izmiru čakajú návštevníkov priateľskí miestni obyvatelia a živá kultúra. V meste sa dá robiť a vidieť veľa vecí, od prechádzok po rušných trhoch a ochutnávania vynikajúcej tureckej kuchyne až po objavovanie ruín starovekých civilizácií, ako sú Efez a Pergamon.

Po dni strávenom prehliadkou pamiatok ponúka Izmir veľa možností na večerný relax. Možno si vychutnať tradičné turecké jedlo v jednej z mnohých mestských reštaurácií alebo sa prejsť po malebnej pobrežnej promenáde.

Pre tých, ktorí chcú preskúmať viac z krajiny, je Izmir skvelou základňou, z ktorej môžete preskúmať zvyšok západného Turecka. Do veľkých miest, ako sú Istanbul a Ankara, ako aj do letovísk Bodrum a Marmaris, premávajú časté autobusové a vlakové spoje.

Ak teda niekto hľadá vzrušujúcu dovolenku, mal by zvážiť let do Izmiru. Vďaka bohatému kultúrnemu dedičstvu a pulzujúcej atmosfére bude Izmir určite nezabudnuteľným zážitkom.

Izmir je známy aj ako Smyrna

Izmir, známy aj ako Smyrna, je jedným z najstarších a historicky najvýznamnejších miest v Turecku. Mesto sa nachádza na pobreží Egejského mora, od staroveku je významným prístavom a v súčasnosti je tretím najväčším mestom Turecka.

História Izmiru siaha až do doby bronzovej, keď bol známy ako Smyrna. V staroveku bol dôležitým prístavným mestom a jeho strategická poloha pri Egejskom mori z neho urobila atraktívnu destináciu pre mnohé civilizácie. Mestu vládli okrem iných ríš aj Gréci, Rimania, Byzantínci a Osmani, podobne ako napríklad v tureckom Dalamane. Dnes je to moderné mesto s prosperujúcou ekonomikou a vzrušujúcim nočným životom.

Mesto má dlhú a pestrú históriu, ktorá siaha niekoľko storočí do minulosti. Bolo založené ako grécka osada v 12. storočí pred naším letopočtom a neskôr ho v 2. storočí pred naším letopočtom dobyli Rimania. V stredoveku bola Smyrna významným centrom obchodu a podnikania a v 15. storočí prevzala nad mestom kontrolu Osmanská ríša.

Bohatú históriu, ktorá siaha až do staroveku má aj turecký Kars. Nachádza sa na severe krajinyna hranici s Arménskom. V dôsledku svojho strategického postavenia na hranici medzi Tureckom a Arménskom sa mesto Kars stalo svedkom mnohých vojen a konfliktov počas storočí.

Izmir je domovom rozmanitého kultúrneho dedičstva, žijú tu ľudia z rôznych etnických a náboženských skupín. Vďaka tomu je mesto taviacim kotlom kultúr, čo z neho robí skvelú destináciu pre návštevníkov, ktorí majú záujem spoznať rôzne kultúry.

Izmir je tiež miestom mnohých významných festivalov počas celého roka, vrátane Medzinárodného Izmirského festivalu a Medzinárodného hudobného festivalu. Tieto festivaly poskytujú návštevníkom možnosť spoznať bohatú kultúru mesta a pulzujúci nočný život.

V Izmire sa určite nájde niečo, čo osloví každého. Či už ide o objavovanie starobylých pamiatok, spoznávanie rozmanitej kultúry, alebo len o nádherný výhľad na Egejské more, Izmir je mesto, ktoré by nemal vynechať žiadny vášnivý cestovateľ.

DovolenkaPamiatkyZaujímavosti