Istanbul, Turecko – čo navštíviť, pamiatky, zaujímavosti

Európa

Istanbul, predtým známy ako Konštantínopol, je mesto na pomedzí Európy a Ázie, čo z neho robí jedno z najviac jedinečných miest na svete. Je najväčším mestom v Turecku a piatym najväčším mestom na svete s viac ako 15 miliónmi obyvateľov.

Istanbul je mesto s bohatou históriou a kultúrnym dedičstvom starým viac ako 2 000 rokov. Mesto sa vyznačuje typickou kultúrou a krásou. Od úžasnej architektúry a chutnej kuchyne až po rušný nočný život a nádherné parky – Istanbul má pre každého niečo. Je to mesto, ktoré by malo byť na zozname každého cestovateľa.

Istanbul – mapa a geografia

Mesto sa nachádza v Bosporskom prielive, ktorý spája Čierne more s Marmarským morom, a má celkovú rozlohu 5 343 km2. Geografia Istanbulu je rozmanitá, na severe sa nachádza kopcovitý terén a na juhu je rovinatejšia krajina.

Mesto je z troch strán obklopené vodou, na severe Bosporským prielivom, na juhu Marmarským morom a na západe Zlatým rohom, prítokom Bosporu. Vďaka svojej polohe v Bosporskom prielive je mesto už po stáročia dôležitým centrom obchodu, pretože cez prieliv prechádzajú lode z celého sveta, aby sa dostali do Čierneho mora a ďalej.

Turecko má rozmanité susedstvo. Na severe sú jeho susedmi Bulharsko a Grécko, so svojimi ostrovmi ako sú Korfu a Zakynthos. Na výchose sa stretáva s Gruzínskom, Arménskom a Ázerbajdžanom.

Na juhu Turecko hraničí s Irakom a Sýriou, a na západe sa stretáva s východným pobrežím Stredozemného mora, kde sa nachádza Cyprus s jedným z najstarším miest na svete – Larnaka.

Podnebie Istanbulu je stredomorské, s horúcimi letami a miernymi zimami. Priemerná teplota v júli a auguste, najteplejších mesiacoch, je približne 28 stupňov Celzia, zatiaľ čo v januári, najchladnejšom mesiaci, je priemerná teplota približne 8 stupňov Celzia. V meste ročne spadne v priemere 760 milimetrov zrážok, pričom väčšina zrážok spadne v zimných mesiacoch.

Z demografického hľadiska je Istanbul najväčším mestom v Turecku a piatym najväčším mestom na svete s viac ako 15 miliónmi obyvateľov. Podľa mapy Istanbulu žije väčšina obyvateľov na európskej strane mesta, ázijská strana je menej osídlená. Obyvateľstvo mesta je rôznorodé a Istanbul je domovom ľudí z celého Turecka a sveta. Väčšinu obyvateľstva tvoria Turci, v menšej miere Kurdi, Arabi a iné etnické skupiny.

Počet obyvateľov mesta v posledných desaťročiach rýchlo narastá, od 80. rokov 20. storočia sa počet obyvateľov zvýšil o viac ako 50 %. Tento rast bol spôsobený migráciou z iných častí Turecka a z iných krajín, ako aj prirodzeným prírastkom obyvateľstva.

Obyvateľstvo mesta je sústredené v mestských oblastiach, pričom väčšina obyvateľov žije v obytných blokoch a obytných komplexoch s vysokou hustotou. Mestská infraštruktúra sa snaží držať krok s rýchlym rastom počtu obyvateľov, čo vedie k problémom s dopravnými zápchami, znečistením ovzdušia a prístupom k službám, ako je zdravotná starostlivosť a vzdelávanie.

Hagia Sofia, bývalý byzantský kresťanský chrám na Zlatom rohu v Istanbule, je jednou z najznámejších a najvýznamnejších sakrálnych stavieb sveta.

Letisko Istanbulu a ďalšie možnosti dopravy

Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako sa dostať do Istanbulu zo Slovenska, je letecky. Prestupové lety z Bratislavy na letisko Istanbulu ponúka niekoľko leteckých spoločností vrátane Turkish Airlines, Pegasus Airlines a Ryanair. Let na letisko Istanbulu trvá približne 5 hodín vrátane prestupu a ceny sa líšia v závislosti od leteckej spoločnosti a ročného obdobia. Pred letom pre potrebné overiť, ako rozmery môže mať príručná batožina Ryanair.

Ďalšou možnosťou cesty do Istanbulu je autobus. Z Bratislavy možno ísť autobusom do Viedne a odtiaľ autobusom alebo vlakom do Istanbulu. Cesta môže trvať približne 24 hodín, takže je to dlhšia a menej pohodlná možnosť ako let. Môže však byť cenovo dostupnejšia pri obmedzenom rozpočte.

Hoci z Bratislavy do Istanbulu nejazdia priame vlaky, je možné sa z Bratislavy dostať vlakom do Budapešti a potom ďalším vlakom z Budapešti do Istanbulu. Cesta môže trvať približne 30 hodín, takže je to tiež dlhšia a menej pohodlná možnosť ako letieť. Môže to byť malebný a príjemný spôsob cestovania.

Čo navštíviť v Istanbule?

Istanbul je mesto s bohatou históriou a kultúrou, ktoré ponúka návštevníkom nespočetné množstvo zaujímavostí Turecka. Od starobylých pamiatok až po moderné nákupné štvrte – v tomto pulzujúcom a dynamickom meste si každý nájde niečo pre seba. Tu je niekoľko pamiatok, ktoré stoja za návštevu, na základe mapy Istanbulu:

 • Hagia Sofia – jedna z najznámejších pamiatok v Istanbule, Hagia Sofia, je úžasným príkladom byzantskej architektúry. Pôvodne bola postavená ako kostol v 6. storočí, neskôr slúžila ako mešita a dnes je v nej múzeum. Zložité mozaiky a vysoká kupola sú povinnou súčasťou prehliadky každého návštevníka Istanbulu.
 • Palác Topkapi – nachádza sa v centre Istanbulu a takmer 400 rokov bol sídlom osmanských sultánov. Palác je dnes múzeom a nachádza sa v ňom pôsobivá zbierka osmanských artefaktov vrátane oblečenia, zbraní a šperkov.
 • Modrá mešita – ďalšia ikonická pamiatka Istanbulu, je úžasným príkladom osmanskej architektúry. Mešita je známa svojimi modrými dlaždicami a šiestimi minaretmi a vstup do nej je voľný. Návštevníci by mali mať na pamäti, že mešita je v čase modlitieb pre neveriacich zatvorená.
 • Veľký bazár – jedným z najstarších a najväčších krytých trhov na svete s viac ako 4 000 obchodmi, v ktorých sa predáva všetko od šperkov cez korenie až po textil. Je to rušné a pestré miesto na prehliadku a návštevníci by mali byť pripravení na vyjednávanie s predavačmi.
 • Plavba po Bospore – skvelý spôsob, ako si pozrieť Istanbul z okolitého mora a pokochať sa úžasnou panorámou mesta. Mnohé spoločnosti ponúkajú prehliadky Bosporu so sprievodcom a niektoré dokonca zahŕňajú tradičné turecké jedlo alebo živú hudbu.

Toto je len niekoľko z mnohých pamiatok a zaujímavostí Turecka, ktoré si možno v Istanbule pozrieť. Či už niekoho zaujíma história, umenie, jedlo alebo nakupovanie, v tomto fascinujúcom meste je veľa aktivít pre všetkých. Pri návšteve Turecka, Istanbulu preto netreba zabudnúť do svojho itinerára zahrnúť tieto atrakcie, ktoré je nutné vidieť.

Topkapı Sarayı je palácový komplex v centre Istanbulu, ktorý bol vyše 380 rokov oficiálnou rezidenciou sultánov Osmanskej ríše.

Turecko, Istanbul a miestna gastronómia

Istanbul je mesto mnohých chutí, kde sa Východ stretáva so Západom a tradičná turecká kuchyňa sa mieša s medzinárodnými vplyvmi. Istanbul ponúka návštevníkom širokú škálu gastronomických zážitkov, od pouličného jedla až po vynikajúce reštaurácie.

Jedným zo základných prvkov tureckej kuchyne je mezze, výber malých jedál, ktoré sú ideálne na zdieľanie. Mezze zvyčajne zahŕňa jedlá ako humus, baba ganuš, plnené hroznové listy a vyprážaný baklažán. Mnohé reštaurácie v Istanbule ponúkajú širokú škálu mezze, takže počas jedného jedla môžete ochutnať rôzne chute a textúry.

Ďalším jedlom, ktoré musíte v Istanbule ochutnať, je kebab. Hoci existuje mnoho variantov kebabu, najznámejší je doner kebab, ktorý obsahuje ochutené mäso, ktoré sa pripravuje na zvislom ražni a krája na tenké plátky. Doner kebab nájdete v Istanbule takmer na každom rohu ulice, ale ak chcete zažiť luxusnejší zážitok, zájdite do reštaurácie ako Günaydın alebo Nusr-Et Steakhouse.

Ak hľadáte niečo sladké, turecké dezerty sú skutočnou lahôdkou. Baklava, ktorá sa vyrába z vrstiev filo cesta a medového sirupu, je azda najznámejším tureckým dezertom. Istanbul však ponúka aj celý rad ďalších chutných sladkostí, napríklad künefe (syrom plnené pečivo namočené v sirupe) a lokum (gumené cukríky z cukru a škrobu).

Istanbul je tiež kolískou halva – receptu, určite pri potulkách mestom nezabudnite ochutnať aj túto obľúbenú cukrovinku.

Ak chcete zažiť jedinečný kulinársky zážitok, vyberte sa na Bazár korenia (známy aj ako Egyptský bazár), kde môžete ochutnať niektoré z najexotickejších chutí Istanbulu.

Trh je plný stánkov s korením, orechmi, sušeným ovocím a ďalšími prísadami používanými v tureckej kuchyni. V niektorých obchodoch dokonca nájdete šafran, najdrahšie korenie na svete.

Ak chcete ochutnať niečo naozaj výnimočné, vyhľadajte lokantu. Lokanty sú tradičné turecké reštaurácie, v ktorých sa podávajú domáce jedlá z čerstvých sezónnych surovín. Tieto jedlá sa často dedia z generácie na generáciu, takže pri každom súste môžete ochutnať históriu a kultúru Istanbulu. Môžete tu tiež ochutnať slávnu tureckú kávu alebo čaj, prípadne niektoré z miestnych vín alebo raki.

Veľký bazár v Istanbule je jedným z najväčších a najstarších komplexov krytých tržníc na svete, ktorý má cez 1200 obchodov.

Turecko – zaujímavosti z okolia Istanbulu

Hoci je Istanbul fascinujúcim mestom na preskúmanie, je tu aj mnoho zaujímavých pamiatok, ktoré si možno pozrieť mimo mesta. Tu sú niektoré z najlepších atrakcií, ktoré možno navštíviť počas cesty do Turecka – Istanbulu:

 • Kapadócia – nachádza sa v centrálnej časti Turecka a je známa svojou jedinečnou krajinou a skalnými útvarmi. Návštevníci môžu absolvovať let balónom nad týmto regiónom, preskúmať podzemné mestá, putovať údoliami a navštíviť historické pamiatky, ako napríklad skanzen Göreme.
 • Pamukkale – známe ako „bavlnený hrad“, je prírodný zázrak bielych travertínových terás naplnených vodou bohatou na minerály. Návštevníci sa môžu namočiť v horúcich prameňoch, preskúmať starobylé mesto Hierapolis a pokochať sa úchvatným výhľadom.
 • Efez – jedným z najzachovalejších starovekých miest na svete, kedysi bolo významným obchodným centrom a dnes je obľúbeným turistickým cieľom. Návštevníci sa môžu poprechádzať po ruinách mesta vrátane pôsobivej Celsovej knižnice a dozvedieť sa o histórii tejto starovekej civilizácie.
 • Trója – známa ako legendárne miesto trójskej vojny, je fascinujúcim archeologickým náleziskom, ktoré sa nachádza pri pobreží Egejského mora. Návštevníci si môžu prezrieť ruiny mesta vrátane slávnej repliky trójskeho koňa.
 • Polostrov Gallipoli – nachádza sa v severozápadnom Turecku a je miestom slávnych bojísk prvej svetovej vojny. Návštevníci si môžu prezrieť historické miesta bojov, pamätníky a cintoríny a dozvedieť sa o obetiach, ktoré padli počas vojny.
 • Bursa – situovaná na severozápade Turecka, je mesto známe svojimi historickými pamiatkami, termálnymi kúpeľmi a vynikajúcou kuchyňou. Návštevníci si môžu prezrieť architektúru v osmanskom štýle, navštíviť Zelenú mešitu a hrobku a ochutnať miestne špeciality, ako je iskender kebab a manti (turecké knedle).

Okrem Istanbulu sa oplatí navštíviť mestá ako sú Izmir a Side. Nachádza sa tu mnoho zaujímavých pamiatok, ktoré možno vidieť mimo Istanbulu v Turecku. Výlet za hranicami mesta môže ponúknuť jedinečné pohľady a zaujímavosti z tureckej histórie a kultúry a urobiť cestu do Turecka ešte nezabudnuteľnejšou.

Turecko má bohatú čajovú kultúru a turecký čaj (tiež nazývaný Rige čaj) sa pije po celej krajine.

Dovolenka v Istanbule

Istanbul je živé a rušné mesto, ktoré sa v posledných rokoch stáva čoraz obľúbenejšou turistickou destináciou. Slovenskí občania, ktorí chcú navštíviť Istanbul, by mali pri plánovaní cesty pamätať na niekoľko vecí.

Po prvé, na vstup do Turecka je potrebný platný cestovný pas, ktorý by mal mať platnosť aspoň šesť mesiacov od dátumu vstupu. Slovenskí občania môžu vstúpiť do Turecka bez víz až na 90 dní, ale vždy je najlepšie overiť si aktuálne požiadavky ešte pred cestou. Netreba taktiež zabudnúť na cestovné poistenie, ktoré je potrebné vybaviť ešte pred odletom alebo na službu, ktorá umožňuje bezproblémové pripojenie k internetu po celom svete bez nutnosti fyzickej výmeny SIM kariet ako je Airalo.

Po vyriešení cestovných dokladov možno hľadať lety do Istanbulu. Lety z Bratislavy do Istanbulu ponúka viacero leteckých spoločností. Možno si porovnať ceny a rezervovať letenky online, pričom sa treba uistiť, že sú rezervované vopred, na získanie najlepšej ponuky.

Tipom na blízku dovolenku pri mori je Bulharské Primorsko, ktoré ponúka všetkým všetko, čo si milovník pláži môže priať.

Pokiaľ ide o ubytovanie, Istanbul ponúka širokú škálu možností, ktoré vyhovujú všetkým rozpočtom a preferenciám. Či už ubytovanie v luxusnom hoteli, butikovom penzióne alebo cenovo výhodnom hosteli, k dispozícii je veľa možností. Medzi najobľúbenejšie oblasti na ubytovanie v Istanbule patria Sultanahmet, Beyoglu a Taksim, ktoré sa nachádzajú v centre mesta a majú dobré spojenie s jeho hlavnými atrakciami.

Jedným z najlepších spôsobov, ako preskúmať Istanbul, je ísť pešo, pretože mesto je plné úzkych a skrytých uličiek a farebných trhov. Netreba zabúdať pribaliť si pohodlnú obuv a oblečenie, ako aj mapu Istanbulu alebo smartfón s GPS.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výletPamiatkyZaujímavosti