Dalaman – od pláží až po starobylé ruiny

Ázia

Turecká destinácia Dalaman je pre slovenských dovolenkárov zatiaľ celkom novinkou. O to viac môžu turistov zlákať krásne pláže či tajomná história krajiny. Opomenúť nemožno ani zaujímavú tureckú kuchyňu na čele s preslávenou baklavou.


Obsah článku


Do dávnej minulosti návštevníkov prenesú tajomné skalné hrobky, naopak oddych a slnečné lúče si môžu turisti užiť na malebných plážach a trochu rozmaznať telo zase v bahenných kúpeľoch.

Najzaujímavejšie miesta v Dalamane

Dalaman sa nachádza na juhozápadnom pobreží Turecka v provincii Muğla. V okolí sa nachádzajú jedny z najkrajších a najzaujímavejších miest na svete. Od úchvatných pláží až po starobylé ruiny – oblasť v okolí Dalamanu ponúka pre každého niečo.

Tu sú niektoré z najzaujímavejších miest, ktoré možno navštíviť v okolí Dalamanu v Turecku:

 • Fethiye – krásne pobrežné mesto, ktoré sa nachádza na pobreží Stredozemného mora v oblasti Dalaman; je obľúbené pre svoje malebné pláže a je ideálnym miestom na kúpanie, rybolov a opaľovanie; mesto je tiež známe svojimi archeologickými náleziskami a starovekými zrúcaninami, vrátane lýkijských skalných hrobiek a zrúcanín Telmessos
 • Kaya Köyü – opustená dedina, ktorá sa nachádza na svahoch hory Babadağ; nachádza sa tu niekoľko starobylých kostolov a kláštorov, ako aj múzeum venované miestnej kultúre a histórii
 • Ölüdeniz – pláž a lagúna nachádzajúca sa v juhozápadnom cípe regiónu Dalaman; pláž je známa najmä svojou modrou vodou a výhľadom na pohorie Babadağ; lagúna je obľúbeným miestom pre paragliding
 • Kas – rybárska dedina ležiaca pri Stredozemnom mori; v dedine sa nachádza množstvo malých obchodíkov a reštaurácií, kde môžu návštevníci ochutnať niektoré jedlá miestnej kuchyne; Kas je tiež známy svojimi plážami a neďalekými zrúcaninami, vrátane zrúcaniny Kaunos
 • Saklıkent Gorge – kaňon nachádzajúci sa neďaleko mesta Fethiye; v kaňone sa nachádza množstvo prírodných bazénov a je skvelým miestom na kúpanie a turistiku; návštevníci môžu preskúmať aj neďaleké staroveké ruiny a pokochať sa výhľadom na okolité hory

Región Dalaman v Turecku ponúka turistom veľa možností trávenia dovolenkových dní. Od relaxačných pláží až po staroveké ruiny – oblasť Dalaman je plná zaujímavých miest.

Čo neprehliadnuť v Dalamane

Dalaman je pre slovenských dovolenkárov pomerne novou destináciou. Lety z Bratislavy do tureckého Dalamanu obnovili po koronakríze až v marci 2022. Aj napriek tomu má však návštevníkom čo ponúknuť.

 • Delta Dalyanu – je jedným z najúžasnejších prírodných divov v regióne. Táto rozsiahla mokraďová oblasť je domovom mnohých chránených druhov, vrátane ohrozenej korytnačky laločnatej, ako aj mnohých sťahovavých vtákov. Návštevníci môžu absolvovať relaxačnú plavbu loďou po delte a vychutnávať si nádherné scenérie alebo sa zúčastniť na prehliadke so sprievodcom na korytnačej pláži a skalných hrobkách Kaunos, ktoré sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.
 • Jazero Koycegiz – je to najväčšie prírodné jazero v Turecku a je obklopené sviežou zeleňou a malebnými dedinkami. Návštevníci si môžu vychutnať relaxačnú prechádzku pozdĺž brehu alebo si prenajať loďku. V okolí jazera sa nachádza aj množstvo reštaurácií a kaviarní, ktoré ponúkajú vynikajúce jedlá miestnej kuchyne.
 • Pláž Marathon – je jednou z najlepších pláží v oblasti, s jemným bielym pieskom, krištáľovo čistou vodou a nádherným výhľadom na neďaleké hory. Návštevníci tu môžu stráviť deň opaľovaním, plávaním alebo rôznymi vodnými športmi. V malom plážovom mestečku Marmaris možno nájsť aj množstvo barov, reštaurácií a obchodov.
 • Staré mesto Dalaman – je tradičná turecká dedina, ktorá si zachovala veľa zo svojho starosvetského šarmu. Návštevníci si môžu prezrieť úzke dláždené uličky a preskúmať rôzne obchody a reštaurácie, ktoré tvoria hlavné námestie, možno tu navštíviť aj niekoľko múzeí a galérií či historickú mešitu.

To je len niekoľko z atrakcií, ktorými láka Dalaman turistov. Či už návštevníci hľadajú oddychovú dovolenku na pláži, majú radi históriu alebo ich bavia dobrodružnejšie aktivity, Dalaman má čo ponúknuť každému.

Pláže v Dalamane

Turecko je krajina plná nádherných pláží a región Dalaman nie je výnimkou. Tento región ponúka nádherné pláže pozdĺž pobrežia a je skvelou destináciou pre letnú dovolenku.

Región Dalaman sa nachádza na juhozápadnom pobreží Turecka a nachádzajú sa tu jedny z najkrajších pláží krajiny. Jednou z najobľúbenejších pláží v tejto oblasti je pláž Sarigerme. Táto piesočnatá pláž je ideálna na opaľovanie, plávanie a šnorchlovanie.

Ponúka tiež množstvo aktivít pre návštevníkov, ktorí hľadajú trochu dobrodružstva. Neďaleké olivové háje poskytujú dokonalú kulisu pre deň strávený oddychom na pláži.

Ďalšou skvelou plážovou destináciou v regióne Dalaman je pláž Dalyan. Táto pláž je skvelým miestom na kúpanie a opaľovanie a je známa svojou krištáľovo čistou vodou. Je to tiež skvelé miesto na výlet loďou a preskúmanie neďalekej delty Dalyanu, ktorá je domovom rôznych divokých zvierat a širokej škály vtákov.

Pre tých, ktorí chcú uniknúť davom, je pláž Iztuzu ideálnym miestom. Pri tejto odľahlej pláži žijú korytnačky, ktoré sem chodia klásť vajíčka na piesok. Pláž je obklopená dunami a je skvelým miestom na oddych a nádherný výhľad.

A nakoniec, pláž Oludeniz je jednou z najobľúbenejších pláží v regióne Dalaman. Táto úžasná pláž má jasne modrú vodu, pozadie sviežich zelených kopcov a je skvelým miestom na kúpanie a opaľovanie. V okolí sa tiež nachádza množstvo aktivít vrátane paraglidingu, safari na džípoch a výletov loďou.

Celkovo je región Dalaman v Turecku plný nádherných pláží, čo z neho robí ideálnu destináciu pre dovolenku na pláži.

Pri odľahlej pláži Iztuzu žijú korytnačky, ktoré sem chodia klásť vajíčka na piesok.
Pri odľahlej pláži Iztuzu žijú korytnačky, ktoré sem chodia klásť vajíčka na piesok.

Bahenné kúpele Dalyan

Turecko je krajina bohatá na kultúru, históriu a prírodné krásy. Jednou z najobľúbenejších atrakcií v tureckom regióne Dalaman sú bahenné kúpele Dalyan.

Bahenné kúpele sa nachádzajú v blízkosti rieky Dalyan a sú známe svojimi terapeutickými a liečivými účinkami. Sú obľúbeným cieľom turistov aj miestnych obyvateľov. Návštevníci si tu môžu vychutnať relaxačné namáčanie v prírodnom bahne a horúcich prameňoch. Bahno je bohaté na minerály a miestni obyvatelia ho už stáročia používajú na liečbu rôznych ochorení.

Hovorí sa, že bahno pomáha liečiť kožné ochorenia, zmierňuje zápaly a bolesti a dokonca zlepšuje ohybnosť kĺbov. Horúce pramene sú tiež známe tým, že pomáhajú zlepšovať krvný obeh a zmierňujú stres a napätie. Horúce pramene sú tiež skvelým miestom na opaľovanie a relax na slnku.

Skalné hroby v delte rieky Dalyan

V delte rieky Dalyan sa nachádzajú jedny z najpôsobivejších a najunikátnejších skalných hrobiek na svete. Skalné hrobky sa nachádzajú v jednej z najkrajších častí krajiny a predpokladá sa, že ich do skál vytesali starovekí Lýkijci medzi 4. a 6. storočím pred naším letopočtom.

Skalné hrobky sú skutočne pozoruhodné svojou veľkosťou, dizajnom a remeselným spracovaním. Sú vytesané do pieskovcových skál a do skalného brala.

Vstup do hrobiek má tvar podkovy a zdobia ich zložité rytiny zvierat, bohov a bohýň. Mnohé hrobky sú zdobené reliéfmi zobrazujúcimi život starovekých Lýkijcov. Hrobky sú tiež veľkým zdrojom archeologických informácií. Archeológovia tu objavili mnoho artefaktov vrátane keramiky a mincí pôvodných obyvateľov.

Návšteva skalných hrobiek je skvelým spôsobom, ako spoznať krásy delty rieky Dalyan a dozvedieť sa o histórii tohto regiónu. Hrobky sú ľahko dostupné z neďalekého mesta Dalyan. K dispozícii sú aj výlety loďou.

Skalné hrobky sú pripomienkou starovekých Lýkijcov a úžasnej remeselnej zručnosti ľudí, ktorí ich vytesali do skál. Sú svedectvom sily ľudského ducha a pri návšteve Dalamanu si ich netreba nechať ujsť.

V skalných hrobkách archeológovia objavili mnoho artefaktov vrátane keramiky a mincí pôvodných obyvateľov.
V skalných hrobkách archeológovia objavili mnoho artefaktov vrátane keramiky a mincí pôvodných obyvateľov.

Ubytovanie v Dalamane

Dalaman, ktorý sa nachádza na juhozápadnom pobreží Turecka, je obľúbenou dovolenkovou destináciou pre turistov. V ponuke sú viaceré typy ubytovanie od luxusných hotelov s ponukou all inclusive až po dovolenkové apartmány na prenájom.

Najobľúbenejším ubytovaním v oblasti Dalamanu je zvyčajne hotel alebo rezort. Mnohé z týchto zariadení ponúkajú balíky all inclusive, ktoré zahŕňajú stravovanie, aktivity a vybavenie.

Pre tých, ktorí hľadajú cenovo dostupnejšie možnosti, je v oblasti k dispozícii aj množstvo penziónov. Tie zvyčajne prevádzkujú miestne rodiny a poskytujú základné, ale pohodlné izby za zlomok ceny hotela.

V oblasti Dalamanu je k dispozícii aj množstvo apartmánov a dovolenkových víl na prenájom. Tie poskytujú väčšiu slobodu ako hotel a umožňujú hosťom variť si vlastné jedlá a prichádzať a odchádzať, ako sa im zachce.

Tradičné jedla v Dalamane

Turecký Dalaman je obľúbenou turistickou destináciou pre milovníkov jedla. Je známe svojou bohatou tradičnou tureckou kuchyňou, ktorá návštevníkom ponúka celý rad jedál. Od šťavnatých kebabov až po voňavé jedlá z ryže – z tradičných tureckých pochúťok si vyberie určite každý.

Kebab je neoddeliteľnou súčasťou dalamanskej kuchyne. Tieto grilované špízy sa vyrábajú z rôznych druhov mäsa a môžu sa podávať ako predjedlo alebo hlavný chod.

Medzi obľúbené kebaby patrí:

 • İskender, ktorý je zmesou jahňacieho mäsa nakrájaného na kocky, paradajok, jogurtu a masla
 • Adana, ktorý sa pripravuje z mletého hovädzieho mäsa, cesnaku a červenej papriky

Ďalším základom dalamanskej kuchyne je ryžové jedlo známe ako pilav. Zvyčajne sa varí so zeleninou a korením, ako je rasca a škorica a môže sa podávať s jogurtom. Je ideálnou prílohou k rôznym druhom mäsa vrátane grilovaného kuracieho, jahňacieho a hovädzieho.

Za vyskúšanie stojí aj tradičný turecký snack nazývaný lahmacun. Tento tenký a chrumkavý plochý chlieb je posypaný zmesou mletého jahňacieho mäsa a zeleniny s rôznymi koreninami. Zvyčajne sa podáva s čerstvou zeleninou a pokvapkané citrónovou šťavou.

Žiadne tradičné turecké jedlo sa nezaobíde bez sladkej pochúťky. Región je známy svojou baklavou – lístkovým cestom plneným nasekanými orechmi a poliatym sirupom alebo medom.

Existuje aj množstvo ďalších dezertov, ako je sezamova pochúťka nazývaná helva alebo pečivo kadayıf.

História Dalamanu

Dalaman je malé mesto v juhozápadnej tureckej provincii Muğla. Je známe svojimi krásnymi plážami, sviežou zeleňou a obľúbeným cieľom turistov. Región má dlhú históriu, ktorá siaha až do doby bronzovej.

Prvými obyvateľmi regiónu boli Lýkijci, ktorí v oblasti žili približne od roku 1 000 pred n. l. do 6. storočia pred n. l. V tomto období bol región známy ako Xanthos a bol dôležitým centrom lýkijskej civilizácie. Po Lýkijcoch do oblasti v roku 546 pred n. l. vtrhli Peržania, ktorí tu založili Perzskú ríšu.

V roku 333 pred n. l. oblasť dobyl Alexander Veľký, ktorý založil grécku ríšu. Počas tohto obdobia bol región známy ako Rodian. V roku 167 pred n. l. sa regiónu zmocnila Rímska ríša, ktorá zmenila jeho názov na Dalaman.

V roku 1071 n. l. región dobyli seldžuckí Turci. Seldžuckí Turci vládli regiónu až do 13. storočia, keď oblasť dobyli Osmani.

Osmani vládli regiónu až do začiatku 20. storočia, keď bola založená Turecká republika a región bol začlenený do modernej Tureckej republiky.

Dnes je Dalaman obľúbenou destináciou turistov, ktorí prichádzajú navštíviť jeho krásne pláže, sviežu zeleň a historické pamiatky. Je tiež známy svojou tradičnou kuchyňou a rušným nočným životom.

Zvyky a kultúra v oblasti Dalaman

Dalaman je bohatý na kultúru a zvyky. Táto oblasť je domovom rôznych etnických a náboženských skupín, ktoré prispievajú k jedinečnej kultúre regiónu.

Tradičný odev v Dalamane sa vyznačuje pestrými farbami a zložitými vzormi. Ženy bežne nosia dlhé splývavé sukne a šatky, zatiaľ čo muži nosia klobúky so širokou strieškou a tuniky. Tradičné šperky a doplnky sú často vidieť v podobe korálikov a strieborných mincí.

V Dalamane sú obľúbené aj rôzne festivaly a oslavy. Mesiac ramadán sa oslavuje hodovaním a modlitbami.

Populárne sú napríklad festivaly ako Henna festival, Mevlana festival a Festival ruží. Počas týchto festivalov sa miestni obyvatelia obliekajú do tradičných odevov, spievajú, tancujú a vychutnávajú si tradičné jedlá.

Dôležitou súčasťou kultúry v Dalamane je aj náboženstvo. Dominantným náboženstvom je islam, po ktorom nasleduje kresťanstvo a judaizmus. V oblasti sa nachádza mnoho mešít a kostolov, ktoré odrážajú miestne náboženské presvedčenie.

Kultúra a zvyky v oblasti Dalamanu sú jedinečné a fascinujúce a ponúkajú návštevníkom pohľad do iného sveta.

Čo navštíviťZaujímavosti