Alanya, Turecko – dovolenka, čo navštíviť

Ázia

Stredomorské letovisko na pobreží Turecka Alanya je obľúbenou dovolenkovou destináciou. Láka príjemným teplým podnebím, krásnymi plážami i zaujímavými turistickými atrakciami.

V Alanyi možno natrafiť na krásne historické miesta či unikátne pláže. Okúsiť pravú kultúru a náturu Turkov možno napríklad v tradičných tureckých hoteloch. Do tureckej Alanye sa oplatí vybrať nielen za históriou a kultúrou, na svoje si prídu aj milovníci rušného nočného života.

Alanya

Alanya je stredomorské letovisko na južnom pobreží Turecka. Je obľúbenou turistickou destináciou vďaka svojim nádherným plážam, starobylým ruinám a jedinečnej kultúre.

Mnohí ľudia navštevujú v Turecku Alanyu pre jej rušný nočný život, historické pamiatky a nedotknuté pláže.

Medzi hlavné atrakcie Alanye patrí prístav, hrad a staré mesto, ktoré sa nachádzajú na území mesta.

 • prístav je skvelým miestom na posedenie a pozorovanie prechádzajúcich lodí
 • hrad je povinnou zastávkou pre každého, kto sa zaujíma o stredovekú históriu
 • historické mesto je skvelým miestom na spoznávanie tradičnej tureckej kultúry a architektúry

V okolí sa nachádza aj niekoľko starovekých zrúcanín vrátane pozostatkov starých rímskych kúpeľov.

Pláže a nočný život v Alanyi

Alanya, podobne ako Srí Lanka, je známa aj svojimi nádhernými plážami. Obľúbená je Kleopatrina pláž, ktorá sa nachádza v centre Alanye a je skvelým miestom na oddych a vychutnávanie stredomorského slnka.

Medzi ďalšie obľúbené pláže patrí piesočnatá pláž Damlatas a živá pláž Alanya Kalesi. Tieto pláže sú ideálne na kúpanie, opaľovanie a vodné športy.

Alanya je tiež skvelou destináciou pre nočný život. Mesto je plné barov, reštaurácií a nočných klubov, ktoré poskytujú skvelú atmosféru pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. Nachádza sa tu aj niekoľko nákupných centier, ktoré ponúkajú veľký výber produktov za rozumné ceny.

Alanya je ideálnou destináciou pre cestovateľov, ktorí chcú spoznať jedinečnú kultúru a pamiatky Turecka. Mesto ponúka skvelú kombináciu histórie, kultúry a prírodných krás.

Okrem toho je Alanya skvelým miestom na oddych a vychutnávanie si stredomorského slnka. Destinácia v Turecku Alanya rozhodne stojí za návštevu a vďaka veľkej ponuke atrakcií určite poskytne dovolenkárom nezabudnuteľné zážitky.

Jedna z najznámejších pamiatok Alanye - Červená veža.
Jedna z najznámejších pamiatok Alanye – Červená veža.

Čo navštíviť v obľúbenej destinácii Turecka Alanyii

Obľúbená turistická destinácia v Turecku Alanya sa nachádza na pobreží Stredozemného mora. Vďaka nádherným plážam, bohatej histórii, teplému podnebiu a príjemnému počasiu má Alanya návštevníkom čo ponúknuť.

Tu sú niektoré z najzaujímavejších turistických miest v Alanyi.

 • Červená veža je jednou z najznámejších pamiatok Alanye. Túto vežu zo 16. storočia postavila Osmanská ríša na ochranu prístavu v Alanyi a dnes sa týči ako pripomienka dlhej a bohatej histórie mesta. Návštevníci môžu vystúpiť na vrchol veže, odkiaľ sa naskytá panoramatický výhľad na mesto a Stredozemné more.
 • Ďalším miestom, ktoré treba v Alanyi navštíviť, je antické mesto Selinus. Toto neuveriteľné archeologické nálezisko pochádza z 8. storočia pred n. l. a nachádzajú sa tu pozostatky antického chrámu, divadla a ďalších dôležitých stavieb. Výhľad z tohto miesta je nádherný a návštevníci budú môcť obdivovať ruiny, ako aj ohromujúcu stredomorskú krajinu.
 • Obľúbenou turistickou atrakciou je aj hrad Alanya. Táto pevnosť z 13. storočia sa nachádza na vrchole kopca s výhľadom na mesto a more. Návštevníci si môžu prezrieť zrúcaniny hradu, ako aj neďaleké múzeum, ktoré poskytuje fascinujúci pohľad na históriu Alanye.
 • Návšteva Alanye by nebola úplná bez výletu do jaskyne Dim. Tento neuveriteľný prírodný zázrak vznikol eróznou silou rieky Dim a je skvelým miestom na prieskum a obdivovanie nádherných výhľadov.

Vďaka svojej jedinečnej histórii, nádhernej krajine a neuveriteľným atrakciám je Alanya ideálnou destináciou pre každého cestovateľa. Či už dovolenkári túžia po relaxačnej dovolenke na pláži, alebo po spoznávaní historických krás Alanya ponúka niečo pre každého.

Počasie v Alanyi – kedy je najlepší čas na dovolenku

Počasie v Alanyii je počas celého roka veľmi rozmanité, avšak väčšinu roka tu vládne príjemné teplé počasie.

Letá sú zvyčajne horúce a slnečné s vysokými teplotami nad 30 °C. V popoludňajších hodinách sa môžu vyskytnúť občasné dažde a vlhkosť vzduchu môže byť pomerne vysoká.

Zimy sú mierne, s príjemnými teplotami okolo 10 až 20 °C. Sneženie je zriedkavé, ale v niektorých rokoch sa môže vyskytnúť.

Najlepší čas na návštevu Alanye je zvyčajne od apríla do októbra, keď sú teploty príjemné a dni sú zvyčajne slnečné.

Letné mesiace (jún, júl a august) sú najteplejšie, teploty dosahujú viac ako 30 °C a vlhkosť vzduchu dosahuje až 70 %. V tomto období sú však pláže zvyčajne dosť preplnené.

Najpríjemnejšie sú jarné mesiace (apríl a máj) a jesenné mesiace (september a október) s teplotami okolo 20 °C.

Zimné mesiace (november až marec) majú mierne počasie, vhodné na aktivity vonku, hoci noci bývajú aj v Turecku chladnejšie.

Bez ohľadu na to, v ktorom ročnom období Alanyu turisti navštívia, si určite vychutnajú jej stredomorské podnebie a množstvo atrakcií, ktoré ponúka.

Ubytovanie v Alanyi

Alanya je pobrežné mesto ležiace v tureckom stredomorskom regióne a je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v krajine. Vďaka svojim malebným zálivom, nádherným výhľadom na Stredozemné more a pohorie Taurus a bohatému kultúrnemu dedičstvu je Alanya rajom pre cestovateľov.

Pokiaľ ide o ubytovanie, Alanya ponúka pre každého niečo, od luxusných rezortov až po cenovo výhodné penzióny.

Pre tých, ktorí hľadajú luxusnú dovolenku, má mesto niekoľko špičkových rezortov, ktoré ponúkajú nádherný výhľad na Stredozemné more a všetky vymoženosti, ktoré si turista môže priať. Tieto rezorty majú aj vlastné súkromné pláže, bazény a kúpele, ktoré návštevníkom zabezpečia nezabudnuteľný pobyt.

Pre turistov, ktorí hľadajú cenovo dostupnejšie bývanie, majú v Alanyi k dispozícii aj množstvo cenovo výhodných možností ubytovania. Možno tu nájsť hostely, penzióny a airbnb, ktoré ponúkajú skvelý spôsob, ako ušetriť peniaze za pobyt. Mnohé z týchto miest sa nachádzajú v blízkosti pláže alebo v centre mesta, takže sú skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú byť blízko diania.

Jedinečnú kultúru Alanyie možno spoznať v tradičných tureckých hoteloch. Tieto hotely často pôsobia autentickejším tureckým dojmom a ponúkajú množstvo kultúrnych aktivít a výletov, ako aj chutnú miestnu kuchyňu.

Nech už hľadáte akýkoľvek typ ubytovania, Alanya má čo ponúknuť. Vďaka krásnym plážam, živej kultúre a množstvu možností ubytovania je Alanya skvelou destináciou pre cestovateľov s akýmkoľvek rozpočtom.

V Alanyi možno obdivovať množstvo historických pamiatok.
V Alanyi možno obdivovať množstvo historických pamiatok.

Čo ešte navštíviť na dovolenke v Turecku

Turecko je krajina plná fascinujúcich miest. Od rušných miest až po pôvabné pobrežné mestečká – možností na vzrušujúcu dovolenku je tu neúrekom.

Tu sú niektoré z najzaujímavejších miest, ktoré môžno v Turecku preskúmať.

 • Istanbul je najväčšie mesto v Turecku a kultúrne a hospodárske centrum krajiny. Je domovom ikonických pamiatok, ako je Hagia Sofia a Modrá mešita, ako aj tradičných tureckých trhov, rušných bazárov a mnohých ďalších atrakcií.
 • Cappadocia je jedinečný región v strednom Turecku, známy dramatickou krajinou rozprávkových komínov a podzemných miest. Výlety teplovzdušným balónom ponúkajú nádherný výhľad na jedinečné skalné útvary v regióne. pre dobrodružných cestovateľov región ponúka množstvo outdoorových aktivít, ako napríklad turistika a jazda na koni.
 • Efez je staroveké mesto, ktoré sa nachádza v západnom Turecku. Je domovom niektorých z najpôsobivejších zrúcanín na svete vrátane Artemidinho chrámu a Celsovej knižnice. Návštevníci si môžu prezrieť aj neďaleký Dom Panny Márie, o ktorom sa predpokladá, že bol domovom Ježišovej matky.
 • Antalya je pulzujúce mesto ležiace na pobreží Stredozemného mora. Je známa svojimi nádhernými plážami, rušným nočným životom a starovekými ruinami.
 • Starobylé mesto Side a pokojné vodopády Duden patria tiež medzi atrakcie, ktoré treba vidieť.
 • Bodrum – pôvabné pobrežné mesto ležiace pri Egejskom mori. Je známe svojimi krásnymi plážami, rušným nočným životom a elegantnými obchodmi. Návštevníci môžu preskúmať aj neďaleké ruiny starovekého mesta Halikarnas, kde sa nachádza slávne Halikarnasovo mauzóleum.
 • Kas – očarujúce pobrežné mesto, ktoré sa nachádza na tyrkysovom pobreží. Je známe svojím malebným prístavom, krištáľovo čistou vodou a krásnymi plážami. Návštevníci môžu preskúmať aj neďaleké lýkijské ruiny, ako aj blízke grécke ostrovy Kastellorizo a Meis.

Bez ohľadu na to, kam sa turisti vyberú na dovolenku v Turecku, určite ich čakajú zaujímavé zážitky. Od pulzujúcich miest až po pôvabné pobrežné mestečká, Turecko ponúka nekonečné množstvo príležitostí na nezabudnuteľnú dovolenku.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výlet