Irán – ako vycestovať, zaujímavosti, čo navštíviť

Ázia

Irán je krajina so starovekou aj modernou históriou, ktorá má kultúrny, náboženský a politický vplyv nielen na Blízkom východe, ale aj na celom svete. Je domovom 79 miliónov ľudí, 18. najväčšou krajinou podľa počtu obyvateľov a má dlhú, rozmanitú a pôsobivú kultúru. Ako vycestovať do Iránu a čo navštíviť?

Je to krajina plná neuveriteľných miest a pamiatok. Sú tu staroveké zrúcaniny Persepolisu, veľký bazár v Teheráne či staré mesto Isfahán. Návštevníci budú v úžase nad úžasnou architektúrou krajiny. V Iráne sú aj visuté záhrady v Babylone, druhý zo siedmich divov starovekého sveta.

Aj keď ho ľudia často prehliadajú, je tu množstvo prírodných krás. Súčasťou iránskej krajiny sú drsné hory, rozľahlé púšte a bujné lesy. Teherán, hlavné mesto krajiny, je pôsobivé mesto so stromami zaplnenými bulvármi a veľkolepými mešitami. Po zotmení mesto ožíva a miestni obyvatelia aj turisti môžu spoznávať živú iránsku kultúru.

Ako vycestovať do Iránu

Cestovanie do Iránu je skvelá príležitosť pre dobrodružné duše. Krajina totiž podporuje cestovný ruch. Hoci v krajine stále existujú určité geopolitické problémy, v skutočnosti je Irán bezpečným miestom na návštevu a môže byť príjemným a obohacujúcim zážitkom.

Pokiaľ ide o víza, väčšina návštevníkov Iránu musí pred príchodom požiadať o turistické alebo návštevné vízum. Na podanie žiadosti je zvyčajne potrebný pozývací list od iránskej cestovnej kancelárie a doba vybavenia sa môže líšiť.

Po vydaní víza môžu turisti spravidla zostať v krajine až 30 dní. Na Slovensku sa dá oň požiadať cez iránske veľvyslanectvá. Pozor, ak má človek v pase izraelské víza, iránske mu neudelia.

Je dobré prečítať si vopred všetky potrebné informácie na stránke Ministerstva zahraničných vecí Iránu. Než človek vyrazí, nemal by ani zabúdať na cestovné poistenie.

Cestovanie a miestne zvyky

Po príchode do Iránu sa návštevník najlepšie pohybuje autom alebo vlakom. Systém verejnej dopravy je spoľahlivý a ekonomický.

Každý si musí byť vedomý prísnych pravidiel obliekania, ktoré sa uplatňujú na cestujúce ženy. Mnohé ženy sa rozhodnú nosiť na verejnosti šatku alebo hidžáb. Dôležité je tiež pamätať na to, že alkohol je v Iráne prísne zakázaný.

Dobrou správou je, že Iránci sú mimoriadne pohostinní a vítajú zahraničných návštevníkov. Krajina je vo všeobecnosti pomerne bezpečná. Samozrejme je dôležité dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia pri cestovaní, ako napríklad vyhýbať sa politickým demonštráciám, obliekať sa skromne a všímať si svoje okolie.

Pri starostlivom plánovaní však bude návšteva bezpečná a obohacujúca. Či už turista hľadá úžasnú krajinu, alebo jedinečné kultúrne zážitky, Irán ich určite poskytne.

Iránska mena

Keďže Irán sa čoraz viac dostáva do centra medzinárodnej pozornosti, otázka prechodu z eur na iránsky riál je mimoriadne zaujímavá. Tu je prehľad o výmennom kurze meny v Iráne a rôzne spôsoby, ako premeniť eurá na riály.

Iránsky riál je naviazaný na americký dolár, čo znamená, že jeho výmenný kurz sa stanovuje vo vzťahu k americkému doláru. Je to čiastočne spôsobené sankciami USA voči Iránu, ktoré zakazujú voľný tok medzinárodného kapitálu do krajiny a z krajiny.

Výmenný kurz iránskeho riálu tak môže byť veľmi nepredvídateľný a volatilný. V súčasnosti má jedno euro hodnotu približne 45 000 iránskych riálov, ale táto hodnota sa môže meniť v závislosti od devízového trhu.

Ako zmeniť eurá na iránsku menu:

 • banka na Slovensku
 • zmenárne (môže byť problém, zmenárne neposkytujú každú menu, obzvlášť tie so zlým kurzom)
 • banka v Iráne (odporúča sa)

Nakoniec, iránske riály je možné kúpiť aj prostredníctvom služieb medzinárodných peňažných prevodov. Tieto služby umožňujú previesť finančné prostriedky priamo do Iránu a zvyčajne ponúkajú konkurenčné kurzy.

Je však dôležité poznamenať, že prevod finančných prostriedkov do Iránu môže byť kvôli sankciám USA zložitý. Preto je najlepšie uistiť sa, že cestujúci spolupracuje s renomovanou službou.

Na záver možno povedať, že prevod eur na riály v Iráne môže byť nepredvídateľný a potenciálne náročný proces. Výmena eur za riály je však možná rýchlo a bezpečne. Treba si však všetko vopred overiť. Poradiť môže aj cestovná agentúra, cez ktorú sa človek vybral do krajiny.

Výmenný proces môže byť komplikovaný, no s precíznou prípravou pred vycestovaním bezpečný.
Výmenný proces môže byť komplikovaný, no s precíznou prípravou pred vycestovaním bezpečný.

Irán – čo navštíviť

Irán je rozsiahla a rozmanitá krajina Blízkeho východu. Ponúka návštevníkom širokú škálu zážitkov, od modernej metropoly Teherán až po starobylé ruiny Persepolisu.

Mimo hlavného mesta Irán ponúka zdanlivo nekonečné množstvo dychberúcich prírodných krás. Irán je rajom pre všetkých, ktorí chcú objavovať prírodu. Človek môže kráčať po stúpajúcich vrcholoch pohoria Alborz alebo po rozľahlej púšti.

TOP destinácie Iránu:

 • Širáz – nádherné starobylé mesto a bývalé hlavné mesto Perzie s nádhernou architektúrou a sviežimi záhradami
 • Yazd – návštevník sa tu vydá do púštneho mesta a obdivuje jeho veľkolepé mešity a zrúcaniny observatórií
 • Isfahán – cestovateľ tu objaví ohromujúci rad mešít, palácov a malebných mostov
 • Mašhad – človek strávi čas v jednom z najsvätejších miest šiítskeho islamu a navštívi hrobky imáma Rezu a Fatimy al-Masumeh
 • Teherán – hlavné mesto Iránu, ktoré je plné života. Je tu rušný nočný život, mnohé múzeá a náboženské pamiatky
 • Bandar Abbás – úžasné prístavné mesto. Sú tu nádherné pobrežia, hory a džungle
 • Pobrežie Kaspického mora – v tejto jedinečnej oblasti sveta si človek odpočinie a vychutná si rozmanitú divokú prírodu, pekné pláže a dychberúce západy slnka
 • Púšť Kaluts – dobrodružné duše sa môžu vydať do jednej z najväčších púští sveta a prejsť si jej rozľahlou a drsnou krajinou

Pre tých, ktorí hľadajú ešte intímnejšie zážitky, sú ideálnym miestom na objavovanie početné malé iránske dedinky. Tieto dedinky, od drsného pobrežia Kaspického mora až po zasnežené vrcholky pohoria Zagros, ponúkajú návštevníkom možnosť nahliadnuť do života iránskeho vidieka.

Dizajny perzského koberca sú moderné a veľmi žiadané dodnes.
Dizajny perzského koberca sú moderné a veľmi žiadané dodnes.

Irán – zaujímavosti

Irán má dlhú a bohatú históriu, pričom archeologické nálezy naznačujú, že ľudia tu žili už približne 4 000 rokov pred naším letopočtom. Niektoré z prvých civilizácií na svete, ako napríklad Elamiti a Achaemenidská ríša, nazývali Irán svojím domovom. V priebehu tisícročí Iránu vládli mnohé ríše vrátane Perzskej, Gréckej a Osmanskej ríše.

Keď sa povie Irán, veľa ľudí si spomenie na koberce. Ich história siaha do ďalekej Perzie a neexistuje nikto, kto by už aspoň raz v živote nepočul o perzskom koberci.

Rozmanitosť dizajnových štýlov iránskych kobercov je taká pestrá ako samotná iránska kultúra. Človek tu nájde tradičné kvetinové vzory z oblastí Kašánu a Isfahánu, aj geometrické vzory z oblastí Kermánu a Tabrízu. Použitie prírodných farbív na farbenie vlny dodáva týmto kobercom jedinečnú krásu.

V Iráne sa nachádza 19 pamiatok zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO, z ktorých najvýznamnejšie sú Tachte Solejmán, Naqsh-e Jahan a Persepolis.

Náboženstvo zohráva v iránskej kultúre dôležitú úlohu. Väčšina Iráncov sa hlási k šiitskému islamu, hoci existujú aj komunity sunnitov a kresťanov.

Pokiaľ ide o kuchyňu, iránske jedlá sú známe svojimi zložitými chuťami a používaním korenín. Medzi obľúbené jedlá patrí kebab a národné jedlo chelow kabab. Irán je známy aj širokou škálou sladkostí, ako sú baklava, sohan a perzská zmrzlina.

V Iráne sa nachádzajú niektoré z najstarších univerzít na svete vrátane Teheránskej univerzity, Isfahánskej univerzity a Univerzity v Šíráze. Irán má tiež bohatú literárnu tradíciu, pričom staroveké texty ako Šahnameh a diela Rúmího rezonujú po celom svete.

Kto navštívi Teherán, nemal by vynechať vežu Bordž-e ázádí.
Kto navštívi Teherán, nemal by vynechať vežu Bordž-e ázádí.

Teherán

Teherán ako hlavné mesto Iránu je mesto nesmiernej krásy, kultúry a histórie. Je domovom viac ako 8 miliónov ľudí. Je najľudnatejším mestom na Blízkom východe a najdôležitejším obchodným a kultúrnym centrom krajiny.

Teherán je starobylé mesto. Jeho počiatky siahajú do roku 600 pred naším letopočtom, keď bolo malou dedinou s názvom Rey. Po jeho zničení Mongolmi v roku 1220 ho v 16. storočí obnovila dynastia Safavidovcov, čím sa z neho stalo dôležité obchodné centrum pozdĺž Hodvábnej cesty.

Dnes je Teherán najkozmopolitnejším iránskym mestom. Je plné reštaurácií, obchodov, moderných výškových budov a pamiatok. Je tu množstvo parkov a múzeí, ktoré sa dajú preskúmať, čo z neho robí skvelú destináciu pre kultúru a zábavu.

Mesto je tiež známe svojimi rušnými bazármi. Najväčší a najznámejší je Veľký bazár so stánkami, v ktorých sa predáva všetko – od korenín a sušeného ovocia až po koberce a predložky. Obľúbený je aj Tadžriský bazár s množstvom tradičných obchodíkov, v ktorých sa predávajú starožitnosti a tradičné remeselné výrobky.

Pre tých, ktorí chcú spoznať teheránsku kultúru, je tu množstvo festivalov a podujatí počas celého roka. Medzi najobľúbenejšie patrí Medzinárodný filmový festival Fajr, Iránsky hudobný festival a Medzinárodný bábkový festival v Teheráne.

Návštevník si v Iráne vychutná aj falafel, ktorý je populárny na celom svete.
Návštevník si v Iráne vychutná aj falafel, ktorý je populárny na celom svete.

Irán – Miestna kuchyňa

Irán je pre mnohých ľudí známy svojou živou a chutnou kuchyňou. Čím je však iránske jedlo také výnimočné? V priebehu storočí sa v iránskej kuchyni spojili rôzne kultúry a vytvorili vzrušujúcu a rozmanitú kultúru stravovania.

Je silno ovplyvnená tradičnými jedlami Perzskej ríše s niektorými výraznými prvkami indickej, tureckej a afganskej kuchyne. Táto kombinácia vytvára úžasnú zmes chutí, textúr a vôní.

Ryža je základom iránskej kuchyne s rôznymi variáciami a príchuťami. Zvyčajne sa podáva s kebabmi, dusenými jedlami a inými druhmi mäsa. Obľúbeným pokrmom je pilaf na iránsky spôsob, ktorý pripravujú varením ryže v pare a pridaním množstva korenín a byliniek, ako je kurkuma, škorica a kardamón.

Iránska kuchyňa ponúka aj širokú škálu vegetariánskych jedál:

 • falafel
 • kašk-e-bademjan (dusený baklažán a paradajky)
 • kuku (cuketové placky)

Mnohé z týchto jedál sú vhodné pre vegánov a sú ochutené bylinkami a korením, ako je cibuľa a cesnak.

Okrem jedinečných chutí je iránska kuchyňa známa aj svojimi zdravotnými účinkami. Mnohé jedlá sú bohaté na vlákninu a majú nízky obsah tuku, čo je ideálne pre tých, ktorí sa chcú zdravo stravovať.

Iránsku kuchyňu si budú vychutnávať aj ďalšie generácie. Vďaka svojim zaujímavým prísadám, jedlám a chutiam určite poteší chuťové poháriky všetkých, ktorí si ju vychutnávajú.

Napriek mnohým problémom, ktorým krajina čelí, Irán zostáva živou a prosperujúcou krajinou, ktorá ponúka niečo pre každého. Od historických pamiatok a nádhernej krajiny až po srdečných a pohostinných ľudí – táto krajina je naozaj zázračná.

Čo navštíviťPamiatkyZaujímavosti