Larnaka – dovolenka v jednom z najstarších miest na svete

Európa
larnaka

Larnaka je očarujúce mesto na južnom pobreží Cypru. Ide o jedno z najstarších miest na svete, ktorého osídlenie sa datuje do 14. storočia pred naším letopočtom. Je to obľúbená turistická destinácia, známa svojimi nádhernými plážami, tradičnou architektúrou a rušným nočným životom.

V meste sa nachádza aj slávny hrad Larnaka a kostol svätého Lazara, o ktorom sa predpokladá, že bol postavený nad hrobom Lazara z Betánie. Larnaka je skvelým miestom na spoznávanie stredomorskej kultúry a užívanie si krás Stredozemného mora.

Mesto Larnaka na Cypre

Larnaka je nádherné mesto ležiace na pobreží Stredozemného mora na Cypre. Je tretím najväčším mestom v krajine a je domovom mnohých historických pamiatok, prírodných zaujímavostí a živej kultúry.

Vznik mesta Larnaka sa datuje do začiatku 15. storočia. Pôvodne to bola malá rybárska dedina, kým v 16. storočí neprevzala kontrolu nad touto oblasťou Osmanská ríša. Postupom času sa rozrástla a nakoniec sa stala významným prístavným mestom. Počas britskej okupácie Cypru sa Larnaka stala hlavným vstupným prístavom na ostrov.

Dnes je Larnaka rušným mestom, ktoré je známe svojím teplým podnebím, krásnymi plážami a rušným nočným životom. Mesto je obľúbenou prímorskou destináciou, ktorá návštevníkom ponúka množstvo možností na prehliadku, atrakcií a aktivít.

 • V meste sa nachádza množstvo historických pamiatok vrátane kostola svätého Lazara, Hala Sultan Tekke a hradu Larnaka. Nachádza sa tu aj niekoľko múzeí vrátane Archeologického múzea Larnaka a Mestského múzea Larnaka.
 • Larnaka je známa aj svojimi krásnymi plážami. Mesto má niekoľko piesočnatých pláží, ktoré sú ideálne na kúpanie, opaľovanie a rôzne vodné športy. Medzi najobľúbenejšie pláže patria Finikoudes, McKenzie a Kastela.
 • V meste sa nachádza aj množstvo nádherných prírodných zaujímavostí, ako napríklad polostrov Akrotiri, chránená oblasť s divokou prírodou, a Soľné jazero Larnaka.
 • Larnaka je známa aj svojím rušným nočným životom. V meste sa nachádza množstvo barov, klubov a reštaurácií. V meste sa počas roka koná aj niekoľko podujatí, napríklad letný festival Larnaka a medzinárodný filmový festival Larnaka.

Celkovo je Larnaka nádherné mesto, ktoré ponúka niečo pre každého. Či už niekto hľadá relaxačnú dovolenku na pláži, alebo rušný nočný život, Larnaka má každému čo ponúknuť.

Kostol svätého Lazára pochádza z 9. storočia a je známy ako miesto odpočinku Lazára, ktorého Ježiš vzkriesil z mŕtvych.
Kostol svätého Lazára pochádza z 9. storočia a je známy ako miesto odpočinku Lazára, ktorého Ježiš vzkriesil z mŕtvych.

Letná dovolenka v Larnake

Larnaka, krásne pobrežné mesto na Cypre, je ideálnou destináciou na letnú dovolenku. Vďaka nádherným plážam, úchvatnej scenérii a rušnému nočnému životu je ideálnym miestom na oddych a užívanie si slnka.

 • Pláže v Larnake patria medzi najlepšie v Stredomorí, s priezračnou vodou a jemným bielym pieskom. Pláž Finikoudes je hlavnou plážou v Larnake a je vhodná na kúpanie, opaľovanie a vodné športy. Pláž je lemovaná reštauráciami a barmi, takže si tu každý nájde miesto, kde si môže dať niečo na jedenie alebo osviežujúci kokteil.
 • Pre celkom nové zážitky je možné vyskúšať Soľné jazero v Larnake, ktoré je skvelým miestom pre pozorovateľov vtákov.
 • Larnaka ponúka návštevníkom aj množstvo aktivít, od cyklistiky a jazdy na koni až po vodné športy a plachtenie.
 • V meste sa nachádza aj niekoľko skvelých historických pamiatok vrátane hradu Larnaka a kostola svätého Lazara.
 • Tí, čo hľadajú trochu maloobchodnej terapie, mestská tržnica je ideálnym miestom, kde sa dajú nájsť jedinečné suveníry.
 • Larnaka je tiež domovom úžasného nočného života. V meste sa nachádza množstvo rušných barov a klubov a vždy sa tu niečo deje. Na výber je množstvo skvelých reštaurácií, ktoré ponúkajú rôzne jedlá medzinárodnej kuchyne.

Larnaka je ideálnou destináciou na oddychovú dovolenku na slnku. Aj keď neponúka luxus v podobe hotelového rezortu Limak, vďaka nádherným plážam, vzrušujúcim aktivitám a rušnému nočnému životu si tu každý užije skvelé chvíle a vytvorí si nezabudnuteľné spomienky.

Turistické atrakcie v Larnake

Larnaka je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií na Cypre. Tu je len niekoľko miest, ktoré by mal v Larnake navštíviť každý turista.

 • Promenáda Finikoudes je hlavnou promenádou mesta, ktorá sa nachádza v centre Larnaky. Túto krásnu promenádu lemujú palmy, reštaurácie, bary a obchody, takže je ideálnym miestom na celodenné prechádzky. Návštevníci si môžu vychutnať aj nádherný výhľad na Stredozemné more, palmovú promenádu a kostol svätého Lazara.
 • Kostol svätého Lazara je jedným z najdôležitejších náboženských miest v Larnake. Tento historický kostol pochádza z 9. storočia a je známy ako miesto odpočinku Lazára, ktorého Ježiš vzkriesil z mŕtvych. Kostol je krásnym príkladom byzantskej architektúry a návštevníci si môžu prezrieť jeho interiér, v ktorom sa nachádza množstvo náboženských artefaktov.
 • Hala Sultan Tekke je významným islamským miestom v Larnake. Táto mešita je považovaná za miesto hrobky Umm Haram, Mohamedovej mokrej sestry, a je obľúbeným pútnickým miestom moslimov z celého sveta. Mešitu obklopujú svieže záhrady a návštevníci si môžu prezrieť aj neďaleké múzeum, v ktorom sa nachádzajú niektoré z najdôležitejších artefaktov mesta.
 • Jednou z najobľúbenejších atrakcií mesta je Soľné jazero Larnaka. Toto jazero je domovom širokej škály voľne žijúcich živočíchov vrátane plameniakov a iných vtákov a je vynikajúcim miestom na pozorovanie vtákov. Návštevníci sa môžu tiež vybrať na výlet loďou okolo jazera a preskúmať nádherné scenérie.
 • A nakoniec, žiadna návšteva Larnaky by nebola úplná bez návštevy Larnakského hradu. Tento pôsobivý hrad pochádza zo 16. storočia a v súčasnosti je múzeom a kultúrnym centrom. Návštevníci si môžu prezrieť opevnenie, ktoré je prístupné verejnosti, a tiež absolvovať prehliadku hradu, ktorá poskytuje pohľad do histórie a kultúry mesta.

Larnaka má každému čo ponúknuť a návštevníci si určite nájdu niečo, čo ich zaujme.

Opevnenie a hrad v Larnake zo 16. storočia sa nachádzajú na samom okraji pobrežia.
Opevnenie a hrad v Larnake zo 16. storočia sa nachádzajú na samom okraji pobrežia.

Soľné jazero

V Larnake sa nachádza nádherné Soľné jazero alebo Aliki, ako ho nazývajú miestni obyvatelia. Toto jazero sa nachádza len niekoľko kilometrov od centra mesta a je obľúbeným cieľom miestnych obyvateľov aj turistov.

Jazero s krištáľovo čistou vodou je domovom rôznych živočíchov, od plameniakov a kačíc až po ryby a korytnačky. Návštevníci sa môžu previezť loďou po jazere alebo jednoducho stráviť nejaký čas na brehu a opaľovať sa.

Jazero je obľúbené aj pre svoje liečivé účinky. Hovorí sa, že obsahuje minerály, ktoré sú prospešné pre zdravie ľudí, a mnohí návštevníci prichádzajú k jazeru, aby si vychutnali jeho liečivé účinky.

Slané jazero je obľúbené aj pre svoju jedinečnú históriu. V dávnych dobách sa jazero používalo na solenie rýb a miestni rybári ho využívajú dodnes. Predpokladá sa tiež, že jazero je domovom mýtickej bytosti Kallikantzari, ktorá vraj jazero obýva a stráži ho pred votrelcami.

Okrem historického významu je Soľné jazero aj domovom mnohých kultúrnych podujatí. Každý rok v auguste sa v meste koná festival Salt Lake Festival, na ktorom sa prezentuje tradičná hudba, tanec a jedlo z celého regiónu. Každý rok v júni sa pri jazere koná aj karneval a počas roka sa tu koná mnoho ďalších podujatí.

Soľné jazero je úžasnou destináciou pre každého, kto chce preskúmať a spoznať krásy Larnaky. Vďaka nádhernej prírode, bohatej histórii a kultúrnym podujatiam je ideálnym miestom na oddych a vychutnanie si jedinečnej atmosféry tohto nádherného mesta.

Soľné jazero v Larnake je domovom rôznych druhov vtákov, vrátane plameniakov, a ideálnym miestom na ich pozorovanie.
Soľné jazero v Larnake je domovom rôznych druhov vtákov, vrátane plameniakov, a ideálnym miestom na ich pozorovanie.

Cyperská kuchyňa v Larnake

Larnaka, slnečné pobrežné mesto na stredomorskom ostrove Cyprus, je známe svojou bohatou kultúrou, nádhernými plážami a vynikajúcou kuchyňou. Od klasických rybích jedál a miestnych špecialít až po výdatné pokrmy a chutné misy meze – gastronomická scéna Larnaky má pre každého niečo, čo mu môže ponúknuť.

 • Jedným z najobľúbenejších jedál v Larnake je tradičné cyperské souvlaki. Toto chutné jedlo pozostáva z grilovaného bravčového alebo kuracieho mäsa podávaného s pita chlebom, šalátom a rôznymi omáčkami. Pita chlieb je zvyčajne doplnený paradajkami, cibuľou a omáčkou tzatziki. Toto jedlo je nielen chutné, ale aj zdravé, pretože sa zvyčajne pripravuje na minimálnom množstve oleja.
 • Ďalším obľúbeným jedlom v Larnake je Kleftiko. Toto jedlo je tradičný pomaly varený pokrm z jahňacieho mäsa, ktorý sa zvyčajne podáva so zemiakmi a zeleninou. Jahňacie mäso sa marinuje v olivovom oleji, cesnaku a oregane a potom sa pomaly varí v špeciálnom hlinenom hrnci, kým mäso nezmäkne a omáčka nie je bohatá.
 • Koupes sa pripravuje z nakrájaného mäsa a byliniek, ktoré sa plnia do pšeničného bulguru. Koupes sa zvyčajne podáva s rôznymi šalátmi (napr. bulgurový šalát) a omáčkami. Je to skvelé jedlo, ktoré môžu vyskúšať všetci, čo hľadajú niečo jedinečné a chutné.
 • Larnaka ponúka aj niekoľko zaujímavých dezertov. Obľúbené sú loukoumades, čo sú malé vyprážané šišky potreté medom a škoricou. Tieto sladké dobroty sa zvyčajne podávajú s rôznym ovocím a orechmi. Ďalším obľúbeným dezertom je baklava, čo je lístkové cesto plnené sirupom, orechmi a medom.

Vďaka bohatej kultúre, nádherným plážam a chutnej kuchyni je Larnaka ideálnym miestom na kulinárske dobrodružstvo.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatky