Indonézia – geografia, dovolenka, kuchyňa

Ázia

Indonézia je súostrovie v juhovýchodnej Ázii a je štvrtou najľudnatejšou krajinou sveta. Žije v nej viac ako 260 miliónov obyvateľov. Je známa svojimi prírodnými krásami s obrovským množstvom ostrovov, džunglí a pláží.

Indonézska kultúra je jedinečnou zmesou tradičných a moderných vplyvov so silnými vplyvmi hinduizmu, budhizmu a islamu. Krajina je v sebe ukrýva tradičné umenie, chutnú kuchyňu a hudbu. Jej živá kultúra sa oslavuje na festivaloch a podujatiach počas celého roka.

Indonézia – geografia krajiny

Indonézia je súostrovie v juhovýchodnej Ázii s viac ako 17 000 ostrovmi vrátane časti ostrova Borneo, ktoré z nej robia najväčší súostrovný štát na svete. Krajina susedí s Malajziou, hraničí na juhu s Indickým oceánom, na severe s Juhočínskym morom a na východe s Tichým oceánom. Táto strategická poloha umožnila Indonézii stať sa významným obchodným centrom v regióne.

Krajina sa nachádza medzi dvoma kontinentmi, Áziou a Austráliou, ako aj dvoma oceánmi, Tichým a Indickým. Je tiež súčasťou najväčšieho súostrovia na svete, Indonézskeho súostrovia.

Toto súostrovie tvoria štyri hlavné ostrovy: Jáva, Sumatra, Kalimantan a Sulawesi, ako aj množstvo menších ostrovov. Jáva je najhustejšie osídleným ostrovom a je domovom hlavného mesta Jakarta.

Indonézia je zložená z hôr, dažďových pralesov, sopiek, pláží a pobrežných nížin. Krajina je domovom viac ako 400 sopiek, pričom niektoré z najaktívnejších sopiek na svete sa nachádzajú na jej ostrovoch. Najvyšším vrchom Indonézie je hora Kerinci na Sumatre s výškou 3 800 metrov.

Má tropické podnebie s vysokými teplotami a vlhkosťou počas celého roka. Podnebie sa delí na dve ročné obdobia, obdobie dažďa a obdobie sucha, pričom obdobie dažďa sa vyskytuje od októbra do apríla.

Krajina je tiež skvelým východiskovým bodom pre iné destinácie, ako napríklad Papua Nová Guinea, Tonga či krajiny Juhovýchdnej Ázie.

Celkovo je geografia Indonézie fascinujúcou zmesou prírodných divov a kultúrnej rozmanitosti. Krajina ponúka širokú škálu zážitkov a aktivít, vďaka čomu je obľúbenou destináciou pre cestovateľov z celého sveta.

Demografia – obyvatelia Indonézie

Indonézia je štvrtá najľudnatejšia krajina na svete. Žije v nej približne 265 miliónov ľudí, čo z nej robí najväčší štát s moslimskou väčšinou na svete. Indonézia je tiež 16. najväčšou ekonomikou na svete a je členom viacerých medzinárodných organizácií vrátane G20, ASEAN a OSN.

Krajina sa skladá zo 17 508 ostrovov, pričom väčšina jej obyvateľstva žije na ostrove Jáva. Krajina sa skladá z niekoľkých etnických skupín vrátane Jávčanov, Sundancov, Madurov, Balijčanov a Minangkabau. Väčšina Indonézanov sú moslimovia, ale žije tu aj významná menšina kresťanov, hinduistov a budhistov.

Počet obyvateľov Indonézie rýchlo rastie, v súčasnosti dosahuje 1,45 %, čo je jeden z najvyšších prírastkov v Ázii. Očakáva sa, že toto tempo rastu bude pokračovať a do roku 2050 by počet obyvateľov mal dosiahnuť 300 miliónov.

Indonézia má mladé obyvateľstvo, viac ako 40 % Indonézanov je mladších ako 24 rokov. Toto obyvateľstvo je vysoko urbanizované, viac ako polovica Indonézanov žije v mestách. Najľudnatejšie mestá sú Jakarta, Surabaya, Bandung a Medan.

Indonézia má mladé obyvateľstvo, viac ako 40 % Indonézanov je mladších ako 24 rokov.
Indonézia má mladé obyvateľstvo, viac ako 40 % Indonézanov je mladších ako 24 rokov.

Dovolenka v Indonézii – čo navštíviť

Pre nezabudnuteľnú letnú dovolenku netreba hľadať nič iné ako Indonéziu. Toto nádherné súostrovie je domovom niektorých z najúžasnejších prírodných a kultúrnych zaujímavostí na svete.

 • Indonézia je domovom najkrajších pláží na svete. Či už je v hľadáčiku pokojné miesto na oddych, alebo rušné plážové letovisko, v Indonézii ho možno nájsť. Medzi obľúbené plážové destinácie patria Bali, Lombok, Gili Trawangan a ostrovy Mentawai. Každá destinácia má svoje vlastné jedinečné čaro.
 • Indonézia je tiež známa svojimi nádhernými prírodnými scenériami. Od aktívnych sopiek na Jave a Sumatre až po bujné džungle Kalimantanu – dá sa tu nájsť množstvo podmanivých krajinných scenérií, ktoré možno preskúmať. Indonézske národné parky sú tiež skvelým spôsobom, ako spoznať divokú zver a prírodu krajiny.
 • Krajina ponúka tiež množstvo miest. Hlavným mestom krajiny je Jakarta, kde sa nachádza jedna z najpôsobivejších architektúr na svete. Medzi ďalšie obľúbené mestá patria Bandung, Surabaya a Yogyakarta. Každé mesto má pritom svoju vlastnú jedinečnú kultúru.

Žiadna cesta do Indonézie by nebola úplná bez ochutnania jedla. Krajina je domovom jedných z najchutnejších a najrozmanitejších kuchýň na svete.

Indonézia – doprava

Cestovanie z Európy do Indonézie na dovolenku je vzrušujúca a obohacujúca skúsenosť. So správnou prípravou a plánovaním možno zo svojej cesty vyťažiť maximum a vytvoriť si trvalé spomienky.

Väčšina medzinárodných letov prilietí do Jakarty, hlavného a najväčšieho mesta krajiny. Odtiaľ možno využiť vnútroštátne lety do iných častí Indonézie, napríklad na Bali, Lombok a Sulawesi. Pri výbere letov netreba nezabudnúť zohľadniť náklady na vnútroštátne lety, pretože môžu výrazne zvýšiť vaše celkové cestovné náklady.

Pokiaľ ide o dopravu, k dispozícii je niekoľko možností dopravy. Dajú sa využiť autobusy, trajekty alebo si prenajať auto. Pre dobrodruhov je tu možnosť si dokonca prenajať motorku a preskúmať krajinu na vlastnú päsť.

Ako veľmi drahá je Indonézia?

Vďaka širokej ponuke ubytovania, atrakcií a aktivít je Indonézia ideálnym miestom na dovolenku pre cestovateľov, ktorí chcú spoznávať krajinu bez toho, aby prerobili peniaze. Ubytovanie v Indonézii siaha od hostelov priateľských k turistom až po luxusné rezorty.

 • Pre cestovateľov s nízkym rozpočtom sú najlepšou voľbou hostely, pretože ponúkajú základné vybavenie za prijateľnú cenu. Ceny za spoločnú posteľ v hosteli sa môžu pohybovať od 5 € za noc až po 20 € za luxusnejší zážitok.
 • Hotely poskytujú o niečo väčší komfort a pohodlie, pričom ceny sa pohybujú od 25 € za základnú izbu až po 100 € za 5-hviezdičkový pobyt.
 • Pre tých, ktorí hľadajú jedinečnejší zážitok, je k dispozícii aj množstvo domov a penziónov, ktoré ponúkajú autentický indonézsky zážitok za zlomok ceny.

Pokiaľ ide o aktivity, Indonézia ponúka pre každého niečo. Je tu množstvo finančne nenáročných aktivít, ako napríklad turistika, šnorchlovanie a spoznávanie miestnej kultúry. Tí, ktorí si chcú privyrobiť, majú k dispozícii množstvo vzrušujúcich aktivít, ako je bungee jumping, jazda na vodných skútroch a potápanie. Ceny týchto aktivít sa pohybujú od 20 do 100 € v závislosti od aktivity a lokality.

Celkovo je Indonézia skvelou destináciou pre cestovateľov, ktorí si uvedomujú svoj rozpočet a hľadajú nezabudnuteľnú dovolenku. Vďaka širokej ponuke ubytovania, atrakcií a aktivít je Indonézia cenovo dostupnou a nezabudnuteľnou destináciou pre každého. Overiť si treba aj poplatky za platby kartou v zahraničí.

Toto nádherné súostrovie je domovom niektorých z najúžasnejších prírodných a kultúrnych zaujímavostí na svete.
Toto nádherné súostrovie je domovom niektorých z najúžasnejších prírodných a kultúrnych zaujímavostí na svete.

Chute Indonézie – ako sa formovala miestna kuchyňa

Indonézska kuchyňa sa vyznačuje svojimi výraznými chuťami a živými farbami, ktoré sa skladajú zo zmesi korenín, byliniek a iných prísad. Je neuveriteľne rozmanitá, pretože sa nachádza na viac ako 17 000 ostrovoch, z ktorých každý má svoju vlastnú jedinečnú kultúru.

Tradičná kuchyňa je silne ovplyvnená svojou históriou. V priebehu storočí zanechalo na indonézskom jedle svoju stopu mnoho rôznych kultúr. Čínske a indické vplyvy sa prejavujú v rozmanitosti rezancov, karí a miešaných jedál, ktoré možno nájsť v indonézskej kuchyni. Indonézske jedlá majú aj silný holandský vplyv, ktorý je dôsledkom dlhoročného spojenia krajiny s Holandskom.

 • Jedným z najobľúbenejších indonézskych jedál je nasi goreng, vyprážaná ryža, ktorá je základom indonézskej stravy. Často sa podáva s rôznymi druhmi zeleniny, vajíčkami a inými prísadami.
 • Ďalším obľúbeným jedlom je sate, špízy z grilovaného mäsa. Sate sa zvyčajne podáva s pikantnou arašidovou omáčkou a je obľúbeným pouličným jedlom.
 • Obľúbeným jedlom je aj ikan bakar, grilovaná ryba podávaná s pikantnou omáčkou. Morské plody sa bežne pripravujú aj v rôznych polievkach a kari.
 • Indonézske jedlo je známe aj používaním korenín. Mnohé jedlá, ako napríklad rendang a sambal, sú silne korenené rôznymi čili papričkami. V indonézskych jedlách sa používajú aj rôzne bylinky a koreniny vrátane citrónovej trávy, galangalu a kurkumy.
 • Z Indonézie pochádza aj tempeh – známa náhrada mäsa vyrobená fermentovaním sójových bôbov.

Miestna kuchyňa je odrazom dlhej a rozmanitej histórie krajiny. Vďaka rôznorodosti chutí a vplyvov nie je divu, že indonézske jedlá sú také obľúbené po celom svete.

Zaujímavosti – čím ešte krajina prekvapí

Indonézia je fascinujúca krajina s bohatou históriou a kultúrou. Je to miesto, kde starobylé zvyky a tradície zostávajú živé, zatiaľ čo modernosť a inovácie naďalej formujú národ. Aké prvenstvá a zaujímavosti ukrýva?

 1. Indonézia je najväčšie súostrovie na svete s viac ako 17 000 ostrovmi. To z nej robí najrozmanitejší ostrovný štát na svete, na ktorého území žije viac ako 300 rôznych etnických skupín.
 2. Indonézia je domovom dvoch najaktívnejších sopiek na svete, Krakatau a Merapi. Krakatau je jednou z najvýbušnejších sopiek na svete a Merapi je najaktívnejšou sopkou v Indonézii.
 3. Úradným jazykom Indonézie je indonézština, ale v tejto krajine sa hovorí viac ako 700 jazykmi.
 4. Indonézia je štvrtou najľudnatejšou krajinou sveta, žije v nej viac ako 260 miliónov ľudí.
 5. Indonézia má štvrtú najväčšiu populáciu moslimov na svete, pričom približne 87 % obyvateľov vyznáva islam.
 6. Hlavným mestom Indonézie je Jakarta a je to najväčšie mesto v juhovýchodnej Ázii.
 7. Indonézia je najväčším svetovým producentom palmového oleja, produkuje viac ako 50 % svetovej produkcie tejto komodity.
 8. Indonézia je domovom niektorých z najexotickejších zvierat na svete, napríklad komodského draka, sumatranského tigra a hviezdice z Bali.
 9. Indonézia je najľudnatejším štátom sveta s moslimskou väčšinou, pričom viac ako 87 % jej občanov vyznáva islam.
 10. Indonézia je najväčšou krajinou v juhovýchodnej Ázii a 13. najväčšou krajinou na svete.

Tieto fakty o Indonézii umožňujú nahliadnuť do kultúry, histórie a obyvateľov tejto fascinujúcej krajiny. Indonézia je krajina plná prekvapení, od sopečnej činnosti až po rozmanité obyvateľstvo.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výlet