Side – historické mesto na pobreží Turecka

Ázia

Turecko je krajina s bohatou kultúrou a históriou, ktorá sa môže pochváliť širokou škálou krajinných scenérií a ohromujúcich atrakcií. Jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v krajine je starobylé mesto Side, ktoré sa nachádza na pobreží Stredozemného mora.

Turecké pobrežie Stredozemného mora je známe svojimi nádhernými plážami a Side nie je výnimkou. Vďaka bielym piesočnatým plážam, krištáľovo čistej vode a úchvatným výhľadom je Side ideálnou destináciou pre relaxačnú dovolenku na pláži.

Starobylé mesto Side – stručná história mesta

Side je dobre zachované starobylé mesto, ktoré sa môže pochváliť bohatou históriou. Je jedným z najstarších miest v regióne. Mesto je plné archeologických pamiatok, ako je antický Apolónov chrám, rímske divadlo a pôsobivé veľké divadlo.

Predpokladá sa, že mesto založili v 7. storočí pred naším letopočtom kolonisti zo starovekého gréckeho mesta Kyme. Osadníci tu postavili Apolónov chrám, ktorý je možné vidieť dodnes. Side zažilo obdobie veľkého rozkvetu počas Rímskej ríše a bolo dôležitým prístavným mestom. Bolo dôležitým centrom kultu anatólskeho boha slnka Apolóna.

V 4. storočí Side pripadlo Byzantskej ríši. Potom ho v 12. storočí dobyli Seldžuckí Turci a neskôr v 15. storočí Osmani. Počas tohto obdobia sa počet obyvateľov mesta výrazne zvýšil, keďže v Side žili kresťanské, židovské a moslimské komunity.

V 19. storočí sa Side stalo obľúbeným letoviskom pre bohatých Európanov vďaka krásnym plážam a pokojnej atmosfére. Bohatí návštevníci si tu postavili mnoho veľkolepých víl a mesto sa zmenilo na módnu dovolenkovú destináciu.

20. storočie prinieslo Side veľké zmeny. V roku 1923 bolo obyvateľstvo mesta takmer úplne grécke, avšak v dôsledku výmeny obyvateľstva medzi Tureckom a Gréckom boli všetci Gréci nútení odísť a mesto bolo osídlené Turkami.

Dnes je Side, podobne ako Alanya, prosperujúcou turistickou destináciou, do ktorej prichádza množstvo návštevníkov, aby si vychutnali krásne pláže a historické pamiatky. Hoci sa mesto v priebehu rokov veľmi zmenilo, stále si zachováva svoje čaro a históriu, vďaka čomu je obľúbenou destináciou medzi návštevníkmi Turecka.

V Side sa nachádza jeden zo siedmich divov antického sveta: Apolónov chrám.
V Side sa nachádza jeden zo siedmich divov antického sveta: Apolónov chrám.

Letná dovolenka v Side

Ak niekto hľadá jedinečnú dovolenkovú destináciu, treba hľadať Side v Turecku. Mesto sa nachádza pri Stredozemnom mori v provincii Antalya a dá sa sem dostať viacerými spôsobmi.

 • Letecky: Najbližšie letisko v Side je letisko Antalya (AYT). Odtiaľto lietajú pravidelné linky do veľkých miest v Turecku a Európe. Po prílete na letisko sa do Side možno dostať taxíkom, prenajatým autom alebo kyvadlovou dopravou. Cesta z letiska do Side trvá približne 1 hodinu.
 • Autobusom: Pri ceste z iného mesta v Turecku, možno využiť autobus. Do Side premávajú pravidelné autobusové spoje z Istanbulu, Ankary, Izmiru a ďalších miest. Čas cesty závisí od vzdialenosti, ale väčšina ciest trvá od 6 do 10 hodín.
 • Autom: Ak má človek vlastné auto, do Side sa ľahko dostane po ceste. Najrýchlejšia trasa vedie po diaľnici z Istanbulu cez Ankaru a potom do Antalye. Z Antalye treba pokračovať po diaľnici do Side. Celkový čas cesty je približne 16 hodín.
 • Loďou: Pri príchode z gréckych ostrovov sa do Side možno dopraviť trajektom. Z Rodosu a ďalších gréckych ostrovov premávajú do Side pravidelné trajektové linky. Cesta môže trvať až 8 hodín v závislosti od zvolenej trasy.

Bez ohľadu na to, akým spôsobom sa človek do Side dostane, určite zažije krásne chvíle pri spoznávaní tohto historického mesta. Side so svojimi starovekými ruinami, nádhernými plážami a krásnymi reštauráciami je skvelou dovolenkovou destináciou.

Prechádzka mestom – čo vidieť a robiť

Side v Turecku je určite ideálnou voľbou na letnú dovolenku. Nachádza sa pri Stredozemnom mori, pričom pobrežie lemujú nádherné pláže. Takéto malebné pláže možno nájsť aj v tureckom Dalamane. Toto starobylé mesto ďalej ponúka staroveké ruiny a množstvo zaujímavostí. Tu sú niektoré z najlepších vecí, ktoré sa dajú robiť a vidieť v Side.

 • Staroveké ruiny: V Side sa nachádzajú jedny z najpôsobivejších starovekých ruín na svete. Side je jedným z najzachovalejších starovekých miest v Stredomorí a má pôsobivú zbierku ruín, ktoré možno preskúmať. V Side sa nachádza aj mnoho ďalších ruín, napríklad Apolónov chrám a Sideská nekropola.
 • Pláže: V Side sa nachádzajú aj jedny z najkrajších pláží v Stredomorí. Sú nedotknuté a sú skvelé na kúpanie, opaľovanie a kochanie sa výhľadom.
 • Prístav Side: Side Harbor je jedným z najpôsobivejších prístavov v Stredomorí. Je to skvelé miesto na preskúmanie a je možné sa tam vydať na výlet loďou.
 • Prehliadka mesta: Side je skvelým miestom na prehliadku. Možno sa vybrať na pešiu prehliadku a preskúmať starobylé mesto a jeho zrúcaniny alebo na autobusovú prehliadku mesta a pozrieť si pamiatky.
 • Miestna kultúra: Side je skvelým miestom na spoznávanie kultúry Turecka. Je tu veľa miestnych reštaurácií a obchodov. Miestni obyvatelia sú priateľskí a pohostinní. Možno tiež absolvovať kurz tureckého varenia alebo ochutnať niektoré z miestnych jedál.

Side rozhodne má čo ponúknuť či už sú to historické ruiy alebo relax na pláži. Táto krásna stredomorská destinácia je navyše ľahko dostupná.

Dnes je Side prosperujúcou turistickou destináciou, do ktorej prichádza množstvo návštevníkov.
Dnes je Side prosperujúcou turistickou destináciou, do ktorej prichádza množstvo návštevníkov.

Turecká kuchyňa

Kuchyňa mesta Side je úžasnou zmesou stredomorských, blízkovýchodných a východoeurópskych chutí. Kuchyňa tohto regiónu je silne ovplyvnená jeho polohou na pobreží Stredozemného mora a históriou obchodovania s inými kultúrami. Jedlá sú typické ľahkou a sviežou kuchyňou s dôrazom na čerstvú zeleninu, bylinky a koreniny.

Typická kuchyňa zahŕňa rôzne chutné jedlá. V oblasti je veľmi obľúbená plnená zelenina, ako sú papriky, paradajky, cibuľa a baklažány. Obľúbené sú aj mezes, teda malé taniere, ktoré môžu zahŕňať grilovanú zeleninu aj morské plody.

Ryby a morské plody sú dôležitou súčasťou regionálnej kuchyne a možno si ich vychutnať na rôzne spôsoby, napríklad grilované, vyprážané alebo pečené. V Side sú obľúbené aj tradičné turecké jedlá, ako sú kofte (mäsové guľky) a meze.

Kuchyňa Side má silný stredomorský vplyv a mnohé jedlá obsahujú olivový olej, cesnak, paradajky a bylinky. Región je tiež známy svojimi čerstvými plodinami, ako sú paradajky a uhorky, ktoré v tejto oblasti rastú v hojnom počte. Obľúbené sú aj olivy a syry, ktoré sa často používajú na dochutenie jedál.

Kuchyňu regiónu výrazne ovplyvňuje aj jeho poloha pri Stredozemnom mori. Hlavnou zložkou mnohých jedál sú ryby, ktoré sa často podávajú grilované alebo vyprážané. Obľúbené sú aj morské plody, ktoré si môžete vychutnať na rôzne spôsoby, od duseného mäsa až po šaláty.

V kuchyni Side je tiež cítiť silný vplyv východnej Európy. Región je známy svojimi výdatnými polievkami a dusenými jedlami, ktoré často obsahujú mäso a zeleninu. Častými prísadami sú aj zemiaky, kapusta a iná koreňová zelenina.

Kuchyňa tohto regiónu je ľahká, svieža a aromatická a obsahuje množstvo čerstvej zeleniny, byliniek a korenín. Či už je niekto milovníkom výdatných dusených jedál, alebo má rád ľahké predjedlá, Side má čo ponúknuť každému typu chuťových buniek.

Zopár zaujímavostí na záver

Na záver ešte zopár klúčových faktov, ktoré podčiarkujú to, že toto starobylé mesto si zaslúži pozornosť a je skvelým miestom na dovolenku.

 • Kedysi bolo dôležitým prístavným mestom a v helenistickom a rímskom období bolo významným obchodným centrom v regióne.
 • Nachádzal sa tu jeden zo siedmich divov antického sveta: Apolónov chrám.
 • Side má bohaté archeologické dedičstvo s mnohými ruinami a pamiatkami z rímskeho, gréckeho a osmanského obdobia.
 • Staré mesto Side sa nachádza na polostrove, pričom na oboch stranách sa nachádzajú dve antické divadlá a prístav.
 • Pláž v Side je známa svojím zlatistým pieskom, priezračnou vodou a nádherným výhľadom na Stredozemné more.
 • Side je tiež domovom jedného z najlepších nočných životov a zábavy v Turecku, v starom meste sa nachádza množstvo barov, klubov, reštaurácií a kaviarní.
 • Miestna kuchyňa v Side je zmesou tureckých a stredomorských jedál s mnohými špecialitami z morských plodov.

Dovolenka plná zábavy na pláži, alebo kultúrne bohaté zážitky? Na dovolenku v Side človek určite nezabudne. Mesto je so svojou nádhernou prírodou, fascinujúcou históriou a živou atmosférou ideálnou destináciou pre nezabudnuteľnú dovolenku.

Čo navštíviťDovolenkaZaujímavosti