Hričovská skalná ihla

Slovensko

V oblasti Ostrého vrchu poblíž obce Hričovské Podhradie sa nachádza unikátny prírodný útvar s názvom Hričovská skalná ihla. Tento útvar, ktorý bol vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku, má viac ako 10 metrov na výšku a v dolnej časti má malý otvor, známy ako skalné okno.

Tento otvor je unikátny, pretože ide o jedinú skalnú ihlu na Slovensku, ktorá má uško na navlečenie nite. Hričovská skalná ihla sa vyformovala v priebehu mnohých tisícročí zvetraním a rozpadom väčšieho skalného bloku. K tomuto útvaru sa možno dostať z obce Hričovské Podhradie, avšak turistický chodník sem nevedie.

V Hričovskom Podhradí možno nájsť aj ďalšie zaujímavé prírodné úkazy, ako je napríklad Hlbocký vodopád. Okrem prírody plnej krásnych miest, lokalita disponuje aj známymi kultúrnymi pamiatkami.

Hrad Hričov

Nad obcou Hričovské Podhradie sa nachádza zrúcanina Hričovského hradu, ktorého názov pochádza od slova „grič“, čo znamená skala alebo skalnatý. Z hradu sa naskytujú impozantné výhľady na okolitú krajinu a pohoria.

Sídlo Slovanov sa v tejto oblasti nachádzalo už v 9. storočí za čias Veľkej Moravy, no hrad bol postavený až v 13. storočí a prešiel mnohými majiteľmi, vrátane bratov Podmanickovcov, ktorí tu mali falšovateľskú mincovňu.

V 17. storočí sa majitelia presťahovali do kaštieľov a hrad postupne zanikol a stal sa zrúcaninou. Hrad je dostupný po náučnom chodníku z centra obce, ktorý pozostáva z 20 tabúľ zameraných na históriu hradu, faunu a flóru okolia a obsahuje aj tri menšie jaskyne. Chodník tvorí okruh po hradnej lokalite a je vzdialený približne 1 km od centra obce.

Zámok a Sobášny palác

Sobášny palác v Bytči je významnou renesančnou pamiatkou v strednej Európe, postavenou v centre obce Bytča. Palác bol postavený palatínom Jurajom Thurzom pre svadby jeho dcér.

Dnes je palác spravovaný Považským múzeom v Žiline, ktoré tu má viacero stálych expozícií, zahŕňajúc výstavu o histórii paláca, renesančnú osobnosť Uhorského palatína Juraja Thurzu, bannerovú výstavu o stavbách Slovenska zapísaných na zozname UNESCO a študovňu pomocného materiálu fondu dopravy, ktorá obsahuje dokumenty týkajúce sa prevažne železničnej dopravy.

Okrem toho je súčasťou zámockého areálu aj Bytčiansky zámok, postavený Františkom Thurzom, ktorý je dnes využívaný ako výstavné priestory a miesto pre Štátny oblastný archív.

Súľovský hrad

Hrad Súľov sa nachádza medzi tromi mohutnými skalnými útvarmi, ktoré boli kedysi majetkom kráľov a šľachty. Bol postavený v 15. storočí a patrí k najmenším slovenským hradom. Dnes sú z hradu už len ruiny, ktoré sú zarastené a ťažko rozpoznateľné. Areál sa skladal z horného a dolného hradu a murivo bolo vtesané do bralných škár v Súľovských skalách.

Hrad bol v minulosti vojenským oporným bodom a v 19. storočí bol ťažko poškodený zemetrasením. V súčasnosti predstavuje turistickú atrakciu s krásnymi výhľadmi do okolia. K hradu vedú rôzne turistické chodníky, pričom východiskový bod môže byť chata Súľov, ktorá sa nachádza tesne pred začiatkom obce s rovnomenným názvom.

Ide o nenáročný výlet, ale prechádza sa po skalách, preto nie je vhodný pre malé deti.

Stredoveký kostolík sv. Štefana Kráľa

Malý stredoveký kostolík svätého Štefana Kráľa sa nachádza na miernom návrší v opevnenom areáli v Dolných Rudinách, mestskej časti Žiliny. Tento kostolík je považovaný za najstaršiu architektonickú pamiatku na území mesta Žilina. Podľa legendy ho nechal postaviť prvý uhorský kráľ svätý Štefan po víťazstve nad vojskami poľského kráľa Boleslava Chrabrého.

Kostolík svätého Štefana Kráľa bol postavený v prvej tretine 13. storočia a jeho interiér zdobia nástenné maľby v neskororománskom štýle. V archeologickom výskume sa v interiéri kostola našiel aj malý kamenný základ kazateľnice a 15 kostrových hrobov. Kostolík je obklopený kamenným múrom so vstupnou bránou a kruhovou baštou a je národnou kultúrnou pamiatkou.

Kostolík svätého Štefana Kráľa je prístupný počas bohoslužieb a pre návštevu mimo bohoslužieb je potrebné si ju dohodnúť vopred na farskom úrade Farnosti Žilina-mesto. Interiér kostola predstavuje zaujímavý mix neskororománskeho, gotického a barokového štýlu.

Ak človek zavíta do tohto krásneho slovenského mesta, mal by sa informovať kam ísť na výlet v Žiline a okolí.