Hlbocký vodopád

Slovensko

Slovensko je známe svojimi krásnymi prírodnými scenériami a jedným zo skvelých príkladov je Hlbocký vodopád. Vodopád sa nachádza v srdci Súľovských skál a je obľúbenou turistickou atrakciou, ktorú musí vidieť každý, kto navštívi tento región.

Hlbocký vodopád je súčasťou Hlbockej doliny, len asi 1 km od obce Hlboké nad Váhom. Samotný vodopád je vysoký 14 metrov a kaskádovito steká po viacerých skalných rímsach, čím vytvára ohromujúce divadlo vody a hmly. Hukot vody je počuť už z diaľky, a ako sa k vodopádu približujete, zvuk je čoraz ohlušujúcejší.

Jeho pôvab v minulosti očaril i niektorých slovenských filmárov, vďaka čomu možno zábery z neho zazrieť v rozprávke Perinbaba či Soľ nad Zlato.

Okolie vodopádu

V okolí vodopádu sa nachádzajú zaujímavé skalné útvary, lokalita miestami pripomína známe Jánošíkove diery pri Terchovej. Najjednoduchší prístup k Hlbockému vodopádu je z obce Hlboké nad Váhom, táto túra je pomerne krátka a nenáročná.

Návštevníci si môžu vodopád pozrieť z niekoľkých vyhliadkových miest vrátane drevenej plošiny, z ktorej je výborný výhľad na vodopád a okolitú prírodu. Návštevníci sa môžu tiež okúpať v chladivom a osviežujúcom bazéne na úpätí vodopádu, ktorý je skvelým spôsobom, ako sa schladiť v horúcom letnom dni.

Hlbocký vodopád – skvelé miesto na turistiku

Dostať sa k vodopádu si nevyžaduje námahu, nakoľko sa nenachádza v odľahlej a členitej časti parku. Cesta k vodopádu stojí za to, pretože scenéria po ceste je úchvatná. Návštevníci sa môžu vybrať na jednu z niekoľkých turistických trás, ktoré sa kľukatia lesom a cez skalnatý terén a ponúkajú nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Najlepší čas na návštevu Hlbockého vodopádu je na jar, keď sa topí sneh a vodný tok je najsilnejší. V tomto čase je na vodopád nádherný pohľad, keď voda kaskádovito steká po skalnej stene v sérii mohutných prúdov. V lete sa prietok vody môže znížiť, ale na vodopád je stále krásny pohľad.

Na záver možno povedať, že Hlbocký vodopád je prírodný zázrak, ktorý by mal byť na zozname každého milovníka prírody. Kombinácia strmých stien kaňonu a kaskádovitého vodopádu vytvára ohromujúci a nezabudnuteľný pohľad.

Ak plánujete výlet na Slovensko, nezabudnite do svojho itinerára zaradiť návštevu Hlbockého vodopádu.

Súľovské skaly

Súľovské skaly, ktoré sa nachádzajú na severozápade Slovenska, sú úžasným príkladom prírodných krás a geologických zázrakov. Skalné útvary, ktoré sa týčia nad okolitou krajinou, sú obľúbeným cieľom turistov, horolezcov a milovníkov prírody.

Súľovské skaly sú súčasťou väčšieho pohoria známeho ako Súľovské vrchy, ktoré sú známe svojím členitým terénom a malebnou krajinou. Samotné skaly sú tvorené vápencom, ktorý sa formoval milióny rokov pôsobením vetra, dažďa a erózie.

Obľúbené miesto horolezcov aj fotografov

Súľovské skaly sú obľúbeným cieľom horolezcov, ktorí prichádzajú z celého sveta, aby si vyskúšali svoje schopnosti na náročných skalných stenách. Nachádzajú sa tu desiatky lezeckých ciest rôznej obtiažnosti, kde si na svoje prídu lezci všetkých schopností. Lezecká sezóna trvá zvyčajne od apríla do októbra, hoci sa môže meniť v závislosti od poveternostných podmienok.

Obľúbenou aktivitou v Súľovských vrchoch je aj pešia turistika, ktorá sa vinie skalnatým terénom po niekoľkých dobre značených chodníkoch.

Okrem turistiky a horolezectva sú Súľovské skaly aj skvelým cieľom pre milovníkov fotografovania, ktorí môžu zachytiť nádherné zábery skalných útvarov na pozadí okolitej krajiny. Skaly sú obzvlášť krásne pri východe a západe slnka, keď svetlo vytvára teplú a príťažlivú žiaru.

Pre tých, ktorí si chcú Súľovské skaly vychutnať pokojnejšie, je tu niekoľko piknikových miest a odpočívadiel, kde si návštevníci môžu oddýchnuť a vychutnať si prírodné krásy tejto oblasti. V okolitých obciach sa nachádza aj niekoľko reštaurácií a kaviarní, kde môžu návštevníci ochutnať miestnu kuchyňu a oddýchnuť si po dlhom dni strávenom turistikou alebo lezením.

Na záver možno povedať, že Súľovské skaly sú prírodným zázrakom západného Slovenska a cieľom, ktorý musí vidieť každý, kto navštívi tento región. Či už ste skalolezec, turista alebo milovník prírody, v tomto úžasnom pohorí si každý nájde niečo pre seba.