Najkrajšie miesta v ČR – výletné, prírodné, pútnické

Česko

V Českej republike sa nájde mnoho krásnych miest, či už sú to pútnické miesta, ako je svatý Hostýn, obľúbené výletné lokality v Krkonošiach alebo národné parky, ako je Český ráj, ktoré turistom ponúknu nezabudnuteľné prírodné zážitky. Každý kút Českej republiky skrýva jedinečnú krásu. Aké sú najkrajšie miesta v ČR na dovolenku?

V Českej republike sa nachádzajú nespočetné krásy, ktoré lákajú návštevníkov z celého sveta. Od malebných historických miest a romantických prírodných lokalít po poklady kultúry a architektúry. Človek by sa mal zamerať na objavovanie tých najkrajších miest v ČR, ktoré ho prekvapia svojou jedinečnou atmosférou, históriou a prírodou.

Kľúčové informácie článku

Jedny z najzaujímavejších historických a výletných miest v ČR ukrývajú napr. mestá Praha, Plzeň a České Budějovice či kúpeľné mestá Karlovy Vary a Teplice.

Česko je domovom nádherných prírodných krás. Za návštevu určite stojí Národní park České Švýcarsko, Český ráj a Adršpašsko-teplické skály.

Náboženské poklady tiež nie sú v Českej republike ojedinelé. Množstvo cestovateľov ročne navštívi pútnické miesta Svatý Jan pod Skalou, Svatá Hora či Hostýn.

Najkrajšie miesta v ČR

Česká republika je krajinou, ktorá sa môže pochváliť nádhernou prírodou, bohatou históriou a fascinujúcou kultúrou. Medzi jej najkrajšie miesta patria tie oblasti, ktoré potešia nielen oči, ale aj ľudskú dušu.

Praha, hlavné mesto ČR, je jedným z najkrajších hlavných miest v Európe. Jej úchvatná architektúra a historické pamiatky, vrátane slávneho Karlovho mosta a pôsobivého Pražského hradu, robia z Prahy nezabudnuteľné miesto na návštevu. Existuje mnoho nápadov na výlety v okolí Prahy. Návštevníci by tiež nemali zabudnúť ochutnať vynikajúcu kávu a dezerty v najlepších kaviarňach Prahy.

Plzeň je miesto, kde sa narodil Pilsner Urquell, jedno z najznámejších pív na svete. Okrem toho sa tu nájde katedrála sv. Bartolomeja a historické pivnice. Olomouc je mestom s bohatou históriou a krásnym námestím, ktorému dominuje veža Věžička a množstvo ďalších historických pamiatok.

České Budějovice, okrem slávneho piva Budweiser, ponúkajú aj námestie s elegantnou čiernou vežou a ďalšími historickými pamiatkami. Hluboká nad Vltavou je známa svojím pôsobivým zámkom Hluboká, ktorý sa často prirovnáva k slávnemu zámku v Windsoru.

Karlovy Varykúpeľné mesto obklopené pohoriami. Jeho liečivé minerálne pramene a nádherná architektúra sú dokonalým miestom na oddych a relaxáciu. Český Krumlov je malebné mesto nachádzajúce sa na brehu rieky Vltavy. Stredoveká architektúra a dobre zachované budovy robia z tohto miesta skutočný klenot.

Kutná Hora je ďalším historickým pokladom Českej republiky. Jej UNESCO chránené pamiatky, vrátane kostnice Sedlec a majestátnej katedrály sv. Barbory, sú ohromujúce. Telč je mesto s krásnym renesančným námestím, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Jeho farebné historické domy a romantická atmosféra ho robia jedinečným.

Tieto miesta sú len vrcholom ľadovca toho, čo Česká republika ponúka. Každý, kto navštívi túto krajinu, bude mať možnosť objaviť jedinečnú kombináciu krásy prírody a historického odkazu. Nech už sa rozhodne človek navštíviť Prahu alebo menšie historické mestá, Česká republika ho určite očarí svojou jedinečnou atmosférou a bohatou kultúrou.

Zaujímavé miesta na Slovensku môžu byť alternatívou k najkrajším miestam v ČR.

Najkrajšie výletné miesta v ČR

Česká republika je krajinou bohatou na prírodnú krásu a historické poklady. Okrem svojich historických miest a prírodných parkov ponúka aj mnoho relaxačných a liečebných kúpeľných destinácií. Tieto kúpele sú ideálnym miestom na oddych, regeneráciu a zlepšenie zdravia. Aké sú najkrajšie výletné miesta v ČR?

Karlovy Vary sú jedným z najznámejších kúpeľných miest v ČR. Svojou bohatou históriou, liečebnými prameňmi a krásnymi kolonádami lákajú návštevníkov z celého sveta. Turista si tu môže vychutnať minerálne kúpele, prechádzky po romantických uličkách a ochutnať slávne Karlovarské oplatky.

Mariánské Lázně sú ďalším významným kúpeľným strediskom v Českej republike. Sú známe svojimi minerálnymi prameňmi a liečebnými procedúrami. Návštevníci sem prichádzajú nielen pre zdravotnú regeneráciu, ale aj pre krásne parky a historickú architektúru.

Luhačovice sú známe svojimi termálnymi prameňmi a liečebnými procedúrami spojenými s dýchacími problémami. Okrem toho si tam človek môže užiť pokojné prechádzky v okolitom prírodnom parku a výhľady na Zlínsku kotlinu.

Ak hľadá niekto kúpeľnú destináciu s bohatou históriou, Jáchymov je tou správnou voľbou. Je to miesto, kde boli objavené prvé liečivé pramene v strednej Európe. Dnes tu môžu návštevníci absolvovať liečbu radónovými kúpeľmi.

Teplice sú ďalším známym kúpeľným strediskom, ktoré si zachovalo historický šarm. Teplické kúpele ponúkajú liečbu pohybového aparátu a relaxáciu vo wellness centrách.

Toto je len malý výber z najkrajších kúpeľných miest v Českej republike. Každé z nich má svoje jedinečné čaro a liečebné vlastnosti. Ak niekto hľadá miesto na oddych a zlepšenie zdravia, nemal by váhať navštíviť niektorú z týchto úžasných kúpeľných destinácií v ČR.


Ktoré prírodné a pútnické miesta v Českej republike stoja za návštevu?


Karlovy Vary sú jedným z najznámejších kúpeľných miest v Českej republike.

Najkrajšie prírodné miesta v ČR

Česká republika je krajinou nádhernej prírody. V ČR existuje množstvo miest, kde sa môže človek pohrávať s prírodnými scenériami a objavovať ich krásu. Nájdu sa tu jedny z najkrajších prírodných krás v Európe, ktoré stojí za to navštíviť. Aké sú najkrajšie prírodné miesta v ČR?

Český ráj, známy aj ako Bohemian Paradise, je národný park, ktorý sa nachádza severovýchodne od Prahy. Toto miesto je považované za jedno z najkrajších v Českej republike vďaka svojim úžasným pieskovcovým skalám, romantickým zámkom a množstvu turistických chodníkov, ktoré človeka zavedú do srdca prírody.

Krkonoše, známe aj ako Krkonošský národní park, sú domovom najvyššieho pohoria v Českej republike a plné úchvatných výhľadov, jazier a vodopádov. Turisti sem prichádzajú počas celej sezóny na lyžovanie, turistiku a objavovanie krásnej alpskej krajiny.

Národní park České Švýcarsko je národný park na severozápade Českej republiky, ktorý ponúka ohromujúce pohľady na pieskovcové útvary, priepasti a zelené lesy. Jednou z jeho najznámejších častí je Edmundova soutěska s významným prírodným mostom – Pravčickou bránou.

Přírodní park Divoká Šárka sa nachádza v samotnom srdci Prahy a ponúka príležitosť na únik do prírody priamo z mesta. Zahrňuje úchvatné údolia, potoky a kamenné útvary, ktoré sú ideálne pre pešiu turistiku a pikniky.

Adršpašsko-teplické skály sú prírodný komplex v severovýchodnej časti krajiny. Je plný bizarných skalných útvarov a jazier, ktoré poskytujú jedinečný pohľad na prírodu. Je to miesto pre skalolezectvo a túry.

Toto sú iba niektoré najkrajšie prírodné miesta v ČR. Česko je plné skvostných oblastí na objavovanie. Ak má niekto rád prírodu a dobrodružstvo, nemal by zabudnúť zahrnúť niektoré z týchto miest do svojho cestovného plánu.

Najkrajšie pútnické miesta v ČR

ČR, podobne ako Slovensko, je domovom niekoľkých nádherných pútnických miest, ktoré lákajú návštevníkov z rôznych častí sveta. Tieto miesta sú náboženskými a kultúrnymi pokladmi, ktoré ponúkajú nádherné architektonické skvosty a hlboký duchovný zážitok. Najkrajšie pútnické miesta v ČR sú:

 • Svatý Jan pod Skalou je miesto známe svojou malebnou scenériou a skalnými útvarmi. Nachádza sa tu aj kláštor Svatého Jana pod Skalou, ktorý je považovaný za jedno z najdôležitejších pútnických miest v Česku.
 • Svatá Hora je jedno z najstarších a najkrajších pútnických miest v Českej republike. Nachádza sa v meste Příbram a je centrom kresťanského pútnictva.
 • Velehrad je dôležitým pútnickým miestom pre slovanských kresťanov. Je to miesto spojené s cyrilo-metodskou tradíciou a kultúrnym dedičstvom.
 • Svatý Kopeček sa nachádza v blízkosti mesta Olomouc a je známe svojím kostolom Navštívení Panny Marie. Je to miesto, kde mnoho ľudí hľadá duchovnú obnovu.
 • Hostýn je považovaný za najväčšie pútnické miesto v Českej republike. Nachádza sa tu bazilika Božieho Milosrdenstva a výhľad na okolité kopce je ohromujúci.
 • Stará Boleslav je dôležitým miestom pre českých katolíkov. Každoročne sa tu koná slávnostná procesia a pútnici sa snažia dosiahnuť svätoštefanovskú baziliku.
 • Vítkov je miesto spojené s legendou o svätom Vítkovi a je dôležitým miestom pre pútnikov, ktorí hľadajú duchovnú posilu.

Tieto miesta nie sú len dôležitými pútnickými centrami, ale aj miestami nádherného prírodného a historického dedičstva. Ak sa niekto plánuje vydať na púť do Česka určite by nemal vynechať tieto najkrajšie pútnické miesta v ČR.

Mesto Mikulov láka cestovateľov svojimi rozsiahlymi a nádhernými vinicami.

Najkrajšie miesta v ČR na dovolenku

Ďalšie krásne miesta v Českej republike, ktoré by mali turisti zvážiť pri plánovaní svojej dovolenky sú:

 • Mikulov leží na juhu Moravy a je známy pre svoje vinice a vinné pivnice. Je ideálnym miestom pre milovníkov vína a kultúrneho dedičstva.
 • Znojmo je historické mesto známe pre svoje vinice a vinárske podniky. Má tiež krásnu architektúru a okolitú krajinu, ktorá je ideálna na prechádzky a cykloturistiku.
 • Jihlava je mesto, ktoré má bohatú históriu a je domovom mnohých historických pamiatok vrátane radnice a kostola sv. Jakuba.
 • Karlova Studánka je kúpeľné mesto nachádzajúce sa v Jeseníkoch a je známe svojimi minerálnymi prameňmi a wellness centrami. Je to ideálne miesto na relaxáciu a liečbu.

Česká republika je plná rôznorodých miest, ktoré ponúkajú niečo pre každého návštevníka. Bez ohľadu na to, či cestovateľ preferuje mestský život, prírodu, históriu alebo kultúru, určite sa v Česku nájde miesto, ktoré ho osloví a poskytne mu nezabudnuteľnú dovolenku.

Čo navštíviťKam na výlet