Kam v okolí Brna – výlety, tipy, čo vidieť

Česko

Brno je nielen krásnym a historickým mestom, ale aj výborným východiskovým bodom na výlety do okolia. Okolie Brna ponúka krásnu prírodu, malebné dedinky, hrady a zámky a mnoho ďalších zaujímavých miest. Kam na výlet v okolí Brna? Aké sú tipy na výlet s deťmi v Brne a okolí?


Obsah článku


Brno je druhé najväčšie mesto v Českej republike a hlavné mesto Južnej Moravy. Nachádza sa v jej strednej časti a má bohatú históriu a kultúrnu scénu. Brno je známe svojou univerzitou, významnými pamiatkami a tiež vynikajúcim vínom z okolitých vinohradov.

Tipy na výlety a pamiatky v Brne

Mesto Brno, podobne ako Praha, ponúka nespočetné množstvo zaujímavých miest, pamiatok a aktivít pre návštevníkov. Ak sa človek chystá navštíviť toto krásne mesto, mal by navštíviť aspoň niektoré z týchto najvýznamnejších pamiatok:

 • Katedrála svätého Petra a Pavla – Táto nádherná katedrála sa nachádza na kopci Petrov a patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta. Bola postavená v gotickom štýle v 14. storočí a neskôr bola rozšírená a zrekonštruovaná v barokovom štýle. Katedrála je známa svojou veľkou zbierkou umeleckých diel, vrátane vitráží a oltárov.
 • Stará radnica – Stará radnica je jednou z najstarších pamiatok v Brne a nachádza sa v historickej časti mesta. Stavba bola postavená v gotickom štýle v 13. storočí a neskôr bola prerobená v renesančnom a barokovom štýle. Dnes slúži ako múzeum, kde návštevníci môžu vidieť expozície týkajúce sa histórie mesta a jeho významných osobností.
 • Špilberk – Špilberk je hrad, ktorý sa nachádza na vyvýšenine nad mesto a je jednou z najvýznamnejších pamiatok v Brne. Hrad bol postavený v 13. storočí a v minulosti slúžil ako pevnosť, väzenie a vojenská akadémia. Dnes je otvorený pre verejnosť ako múzeum a návštevníci tu môžu vidieť expozície týkajúce sa histórie mesta a jeho obrany.
 • Vila Tugendhat – Je to modernistická stavba, ktorá bola postavená v rokoch 1929 až 1930 a patrí medzi najvýznamnejšie diela tejto architektonickej štýlovej éry. Stavbu navrhol slávny architekt Ludwig Mies van der Rohe a dnes je zaradená na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Vila Tugendhat ponúka návštevníkom jedinečný pohľad na moderné umenie a architektúru a je otvorená pre verejnosť ako múzeum.
 • Kostol svätého Jakuba – Kostol svätého Jakuba je jeden z najstarších kostolov v Brne a nachádza sa v historickej časti mesta. Kostol bol postavený v 13. storočí a neskôr bol viackrát rekonštruovaný. V interiéri kostola sa nachádza množstvo umeleckých diel, vrátane fresiek a sôch.

Brno a jeho okolie ponúka množstvo skvelých výletných možností pre každého, kto má rád históriu, kultúru, prírodu alebo jednoducho chce stráviť kvalitný čas so svojimi blízkymi.

Brno je známe svojou univerzitou a významnými pamiatkami.

Tipy na výlety v Brne a okolí

Ak má človek rád prírodu a chce sa dostať z mesta, Brno a jeho okolie ponúkajú množstvo možností na výlety do prírody. Tu je niekoľko tipov na miesta, ktoré by si nemali turisti nechať ujsť.

 • Petrov – Petrov je kopcovitá oblasť na juhozápade Brna a ponúka krásny výhľad na mesto a okolitú krajinu. Na vrchole sa nachádza katedrála svätého Petra a Pavla a v okolí sa nachádza niekoľko historických pamiatok, vrátane kaplnky svätého Cyrila a Metoda a sochy Jána Nepomuckého.
 • Moravská galéria – Moravská galéria je jedným z najväčších múzeí v Českej republike a ponúka rozsiahlu zbierku umeleckých diel z rôznych období a krajín. Výstavy sú umiestnené v niekoľkých budovách po celom meste, vrátane paláca šľachticov a paláca umenia.
 • Pálava – Pálava je pohorie nachádzajúce sa asi 40 kilometrov južne od Brna. Toto miesto ponúka úžasné výhľady na vinohrady a rybníky v okolí. Pálava je tiež domovom mnohých vzácnych druhov zvierat a rastlín, ktoré sú chránené.
 • Moravský kras – Moravský kras sa nachádza asi 25 kilometrov severne od Brna a je domovom mnohých krasových jaskýň a prepadlín. Vstup do niektorých z týchto jaskýň je otvorený pre verejnosť, a preto je toto miesto ideálne pre tých, ktorí chcú spoznať fascinujúcu podzemnú krajinu.

V Brne a jeho okolí si určite každý nájde to svoje – od pamiatok a múzeí, cez krásne parky a záhrady, až po cyklotrasy, turistické chodníky a rozhľadne.

Kam na výlet v Brne za kultúrnym podujatím

Mesto Brno je plné kultúry a života. Mnoho podujatí sa koná po celý rok, takže turisti a obyvatelia mesta majú vždy niečo, na čo sa môžu tešiť.

Medzinárodný veľtrh výstavy je najväčší veľtrh svojho druhu v strednej Európe. Koná sa výstavných priestoroch BVV v Brne v priebehu celého roka a zahrnuje množstvo oblastí, ako sú stavebníctvo, automobilový priemysel, gastronómia a mnoho ďalších.

Medzinárodný filmový festival (známy ako „Brno16“) sa koná každoročne v októbri a je jedným z najväčších filmových festivalov v Českej republike. Festival predstavuje nové a zaujímavé filmy z celého sveta a ponúka tiež workshopy, prednášky a diskusie.

Moravské vinobranie je každoročná slávnosť vína, ktorá sa koná v septembri. Táto slávnosť zahŕňa ochutnávky vín, kulinárske prehliadky a tradičné folklórne tance. Podobne je aj Majáles každoročné festivalové podujatie, ktoré sa koná v máji. Tento festival zahrnuje hudobné koncerty, tanečné vystúpenia, divadlo a ďalšie podujatia pre mladých ľudí.

Kam na výlet vlakom z Brna

Brno leží v srdci Európy a ponúka množstvo možností na výlety do okolitých oblastí. Ak človek hľadá spôsob, ako objaviť okolité regióny, jednou z najlepších možností je cestovanie vlakom. Nielenže je to pohodlný a ekologický spôsob cestovania, ale tiež umožňuje turistom vidieť množstvo krásnych miest a scenérií.

 • Lednicko-valtický areál sa nachádza na západ od Brna a je zahrnutý v zozname UNESCO. Tento krásny komplex pozostáva z dvoch zámkov – zámku Lednice a zámku Valtice – a rozsiahlych parkov a záhrad. Na mieste sa nájde tiež niekoľko historických stavebných pamiatok a množstvo prírodných krás, vrátane rieky Dyje, ktorá preteká cez areál.
 • Mikulov, malebné mestečko na južnom okraji Moravy, je ďalším nádherným miestom, ktoré môže človek navštíviť vlakom z Brna. Mesto je obklopené vinohradmi a ponúka množstvo historických pamiatok, vrátane hradu Mikulov. Okrem toho môže človek navštíviť aj nádhernú záhradu, ktorá sa nachádza v blízkosti hradu. Z Brna do Mikulova premávajú pravidelné vlaky, ktoré tam návštevníkov dovezú za menej ako hodinu.
 • Telč, malebné mesto na juhu Moravy, je známe pre svoje historické námestie a krásne zachovanú architektúru. Námestie sa skladá z radu farebných domčekov a je obklopené krásnymi záhradami. V meste si môže človek pozrieť tiež zámok a množstvo kostolov a katedrál. Do Telču sa dostanú turisti vlakom z Brna s prestupom v Jihlave.

Okrem Brna sú tiež zaujímavé výlety v okolí Prahy. Pri dlhšej dovolenke sa dá spoznávanie Brna a Prahy spojiť.

V Brne je množstvo možností kam na výlet s deťmi.

Brno a výlety s deťmi

V Brne je množstvo možností kam na výlet s deťmi, od návštevy zoologickej záhrady a kúpaliska až po objavovanie architektonických skvostov a prírodných krás v okolí.

Zoologická záhrada v Brne je jednou z najkrajších zoologických záhrad v Českej republike a ponúka množstvo zvierat z celého sveta. Záhrada sa nachádza v krásnom parku a ponúka tiež rôzne atrakcie pre deti, ako napríklad detské ihriská, mini zoo a kryté pavilóny.

Botanická záhrada v Brne je ideálnym miestom pre rodinný výlet, kde si môžete prezrieť množstvo rastlín a kvetov z celého sveta. Záhrada ponúka tiež rôzne edukačné programy pre deti a množstvo atrakcií, ako napríklad skleníky s tropickými rastlinami a jazierka so živočíchmi.

Lesopark Železná hora je ideálnym miestom pre rodinný výlet do prírody. Ponúka mnoho prechádzok po nádherných lesných tratiach a cyklotrasy, ktoré sú vhodné pre celú rodinu. V lese sa tiež nachádza niekoľko detských ihrísk a pre deti je možnosť prejsť sa na koni.

Kam na výlet s deťmi v Brne

Ak hľadá človek zábavu pre celú rodinu, Brno ponúka mnoho možností kam s deťmi. Od zábavných aktivít a atrakcií pre celú rodinu až po nádherné prírodné oblasti a históriu mesta, v Brne sa nájde všetko, čo človek potrebuje pre dokonalý rodinný výlet.

VIDA! Science Centrum ponúka zábavné a interaktívne vzdelávacie aktivity pre deti aj dospelých. Návštevníci si môžu vyskúšať rôzne experimenty a zistiť, ako fungujú základné princípy vedy a techniky. VIDA! tiež ponúka mnoho dobrodružných aktivít, ako napríklad lezenie na stene alebo zážitkové lety.

Hrad Veveří je jeden z najväčších hradov v Českej republike a nachádza sa len pár kilometrov od centra Brna. Hrad ponúka prehliadky s možnosťou návštevy múzea a tiež divadelné predstavenia pre deti. Na hrade sa tiež nachádza zábavný park pre deti so šmykľavkami, houpačkami a mnoho ďalších atrakcií. Nezabudnite však deťom pribaliť niečo sladké pod zub, napríklad halloweenske koláčiky, z ktorých budú mať vaše ratolesti veľkú radosť.

Múzeum hračiek v Brne je ideálnym miestom pre návštevu s deťmi. Ponúka zaujímavý pohľad na históriu hračiek, ktoré boli používané v minulosti až po moderné hračky dneška. Deti sa môžu prejaviť aj kreatívne, vyskúšať si výrobu svojej vlastnej hračky a následne si ju odniesť so sebou domov.

Zoologická záhrada v Brne je jednou z najkrajších zoologických záhrad v Českej republike.

Tipy na výlet na rozhľadne – Brno a okolie

Mesto Brno je obklopené malebnými kopcami a krásnou prírodou. Jedným z najlepších spôsobov, ako si vychutnať úchvatné výhľady, je navštíviť niektorú z mnohých rozhľadní alebo veží v okolí mesta.

Rozhľadňa na Žlutém kopci, ktorá sa nachádza vo výške 360 metrov, ponúka nádherné výhľady na Brno a okolité hory. Jej názov pochádza z farby piesku, z ktorého bola postavená. Je prístupná verejnou dopravou, ale turisti sa môžu na ňu dostať aj peši alebo na bicykli.

Veža Holedná sa nachádza v lesoparku Holedná a s výškou 30 metrov ponúka nádherné výhľady na Brno a okolitú krajinu. Veža bola postavená na pamiatku na 750. výročie získania mestskej samosprávy Brna.

Rozhľadňa Hády bola postavená na mieste starého pozorovacieho stanovišťa pre letectvo a s výškou 23 metrov ponúka nádherné výhľady na celé mesto Brno. Okrem toho sa v blízkosti rozhľadne nachádza aj botanická záhrada s množstvom rôznych druhov rastlín.

Brno vidiek – kam na výlet

V Brne a jeho okolí je množstvo krásnych vidieckych miest, ktoré stoja za návštevu. Tu je niekoľko tipov na výlety na vidiek v okolí Brna:

 • Mesto Znojmo, ktoré sa nachádza na juhu Moravy, je známe svojou históriou a architektúrou. Môžete si tu pozrieť krásne kostoly a zámok, a tiež ochutnať miestne vína.
 • Vranovská priehrada na rieke Dyji ponúka množstvo vodných aktivít, ako sú plachtenie, kajakárske túry a rybolov. Okolie priehrady je tiež ideálne pre turistiku a cykloturistiku.

Toto sú len niektoré z mnohých miest, ktoré môže človek navštíviť na výlete na vidiek v okolí Brna. Nech už sa rozhodne pre akýkoľvek z týchto tipov, určite sa bude môcť tešiť na krásnu prírodu, históriu a kultúru, ktoré tieto miesta ponúkajú.

Tradičná česká kuchyňa v Brne

Brno je známe nielen pre svoje krásne historické pamiatky, ale aj pre svoju vynikajúcu kuchyňu. Ak sa chystá človek navštíviť túto časť Českej republiky, určite by nemal vynechať príležitosť ochutnať niektoré z tradičných jedál.

Sviečková na smotane je bezpochyby najznámejšie a najobľúbenejšie tradičné jedlo v Brne. Ide o varenú hovädziu sviečkovú, ktorá sa podáva s knedľou, brusnicovou omáčkou, šťavnatou mrkvou a petržlenovým koreňom. Toto jedlo sa tradične podáva s kopou šľahačky, ktorá zjemňuje chuť sviečkovej a robí ju ešte chutnejšou.

Halušky s bryndzou a slaninou sú ďalším obľúbeným tradičným jedlom v Brne. Ide o klasické slovenské halušky, ktoré sa podávajú s tradičnou bryndzou a slaninou. Bryndza je vysoko kvalitný syr z ovčieho mlieka, ktorý sa zmieša so smotanou a čerstvými korením. Toto jedlo je jednoduché, no veľmi chutné a určite sa bude turistom páčiť, ak majú radi tradičnú slovenskú kuchyňu.

Bravčové koleno je ďalšie typické jedlo v Brne, ktoré si zamilovali nielen miestni obyvatelia, ale aj návštevníci mesta. Ide o varené alebo pečené bravčové koleno, ktoré sa podáva s kyslou kapustou, knedľou a horčicou. Toto jedlo je veľmi sýte a chutné, a preto sa často podáva na tradičných festivaloch a v pivniciach v Brne.

A možno pri gastro potulkách narazíte aj na ponuku hanáckych koláčov, ktoré boli v minulosti tradičným sviatočným pečivom.

Kam na výlet