Kam v okolí Nitry – výlety, pamiatky a tipy, čo vidieť

Slovensko

Nitra, „kráľovské mesto“ so zaujímavou históriou, kultúrnym dedičstvom a dynamickým duchom, je jedným z najzaujímavejších miest na Slovensku. Je obklopená zelenými lúkami a pohoriami, ktoré ju robia ideálnym miestom pre oddych a relax. Aké pamiatky sa nachádzajú v Nitre? Kam na výlet s deťmi v Nitre a okolí?

Nitra je okresné mesto nachádzajúce sa na západnom Slovensku, v Trnavskom kraji. Mesto má bohatú históriu, ktorá siaha až do 9. storočia a je jedným z najstarších miest na Slovensku. Svoje postavenie ako jedno z centier slovenskej kultúry a vedy si udržiava aj v súčasnosti, vďaka existencii mnohých vysokoškolských fakúlt a vedeckých inštitúcií.

Mesto je domovom pre viac ako 75 000 obyvateľov, ktorí majú prístup k mnohým kultúrnym, športovým a zábavným aktivitám. Mestá a dediny v okrese sú tiež známe pre svoje ovocné sady a vinohrady, ktoré sú základom pre miestnu tradičnú kuchyňu a víno.

Ubytovanie v Nitre

Malebné mesto Nitra leží v srdci Slovenska a láka cestovateľov svojou bohatou históriou a živou kultúrou. Pokiaľ ide o ubytovanie, Nitra ponúka očarujúcu zmes možností, ktoré vyhovujú rôznym preferenciám a rozpočtom.

Pre tých, ktorí túžia po komforte a pohodlí moderných zariadení, má Nitra výber dobre vybavených hotelov, od medzinárodne uznávaných reťazcov až po miestne butikové zariadenia. Tieto hotely poskytujú cestujúcim luxusné útočisko s priestrannými izbami či špičkovými možnosťami stravovania.

Návštevníci, ktorí hľadajú intímnejšie zážitky, si môžu vybrať útulné penzióny roztrúsené po celom meste. Tieto pôvabné ubytovacie zariadenia často ponúkajú pohľad na slovenskú pohostinnosť, srdečné, osobné služby a domácke prvky, vďaka ktorým sa hostia cítia ako doma.

Pre cestovateľov, ktorí si potrpia na rozpočet, ponúka Nitra aj celý rad cenovo dostupných možností vrátane lacných hotelov, hostelov a penziónov. Tieto ubytovacie zariadenia poskytujú komfortné ubytovanie za prijateľnejšiu cenu.

Okrem toho, s rozvojom online platforiem, ako je Airbnb, majú cestovatelia možnosť ponoriť sa do miestnej kultúry ubytovaním sa v jedinečných apartmánoch alebo domoch v malebných štvrtiach Nitry. Táto možnosť ponúka nielen autentickejšie zážitky, ale aj príležitosť komunikovať s miestnymi obyvateľmi.

Nitra sa môže pochváliť veľkým výberom pohodlných ubytovaní s výbornými službami, ktoré môžu dlhšiu dovolenku a spoznávanie okolia Nitry zjednodušiť a spríjemniť. Zo širokej škály možností si vyberie každý cestovateľ. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dajú odporučiť napr. tieto ubytovania:

 • Hotel Capital with private wellness – ide o 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza asi 300 metrov od centra mesta; ľudia si tam obľúbili najmä krytý bazén, kúpeľné a wellness centrum, parkovisko, letiskový transfer či bar; pozitívne hodnotené sú tam hlavne poloha a personál hotela
 • Grand Hotel Sole – je to 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza približne 350 metrov od centra mesta; návštevníci tam oceňujú hlavne kúpeľné a wellness centrum, izby pre zdravotne znevýhodnených, reštauráciu, izbovú službu a bar; pozitívne hodnotené tam sú najmä poloha a personál
 • Garsónky v rodinnom dome Nitra-Lužianky – je to cenovo dostupnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza asi 6,6 km od centra mesta; návštevníci si tam obľúbili hlavne rodinné izby, parkovisko, rýchle pripojenie k internetu či nefajčiarske izby; pozitívne hodnotené sú tam najmä personál, čistota a pomer ceny a kvality
 • Penzión pod brezami** – ide o ďalšie cenovo výhodnejšie ubytovanie a nachádza sa približne 7,5 km od centra mesta; zákazníci tam oceňujú hlavne izbovú službu, parkovisko, dopravu na letisko či bar; pozitívne hodnotené sú tam najmä personál, čistota a pomer ceny a kvality ubytovania

Bez ohľadu na to, či cestovateľ hľadá luxus, cenovú dostupnosť alebo chuť miestneho života, rozmanité možnosti ubytovania v Nitre zaručia, že každý nájde pohodlné a príjemné miesto na pobyt počas spoznávania tohto očarujúceho slovenského mesta a jeho okolia.

Nitra – kam na výlet, pamiatky

Nitra, podobne ako Trnava či Košice, je známa nielen pre svoju bohatú históriu, ale aj pre svoje mnohé pamiatky a zaujímavosti. Nachádza sa v Trnavskom kraji, v západnej časti Slovenska, a je považovaná za kultúrne centrum regiónu.

Nitriansky hrad, postavený na náhornom plošinou nad mestom, patrí k najvýznamnejším pamiatkam Nitry. Svoje počiatky má už v 9. storočí, kedy sa stal centrom nitrianskej kniežacej moci. V priebehu svojej histórie bol niekoľkokrát prestavaný a prechádzal mnohými úpravami. Dnes sa na jeho mieste nachádza stredoveká pevnosť so zvyškami pôvodného hradu, ktorý je otvorený pre verejnosť.

Nitrianska katedrála, zasvätená sv. Emerámovi, je najstaršou katedrálou na Slovensku. Jej stavba sa začala v 11. storočí a bola viackrát prestavaná v rôznych štýloch, čo sa odráža na jej architektúre. V katedrále sa nachádza množstvo vzácnych umeleckých diel, ako sú napríklad románske fresky a gotické sochy.

Biskupský palác, postavený v 18. storočí, je jedným z najkrajších barokových palácov na Slovensku. Nachádza sa vedľa Nitrianskej katedrály a patrí k najvýznamnejším kultúrnym pamiatkam Nitry. V súčasnosti slúži ako múzeum, kde si návštevníci môžu prezrieť množstvo historických exponátov.

Kalvária, postavená v 17. storočí, je jednou z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok Nitry. Nachádza sa v tichej časti mesta, kde si návštevníci môžu vychutnať krásny výhľad na mesto. Kalvária je zároveň aj duchovným miestom, kde sa konajú rôzne náboženské slávnosti a púte.

Mestské hradby Nitry, postavené v 13. storočí, boli v minulosti jedným z najdôležitejších obranných prvkov mesta. Dnes sú jednou z najzachovalejších častí nitrianskej historickej zástavby a sú obľúbeným miestom pre prechádzky a turistiku. Okrem toho, návštevníci si tu môžu vychutnať krásne výhľady na mesto a jeho okolie.

Kam na výlet – Nitra a okolie

Nitra a jej okolie sú plné krásnych miest a prírody, ktoré sa skvele hodia na výlety. Jeden z najkrajších a najobľúbenejších výletov v okolí Nitry je návšteva Považského hradu. Hrad sa nachádza asi 30 kilometrov od Nitry a ponúka úchvatné výhľady na okolitú krajinu. Na vrchole hradu sa nachádza malé múzeum, kde si môže človek prezrieť exponáty z histórie hradu a regiónu.

Pre milovníkov prírody sa odporúča výlet do Národného parku Nízke Tatry. Park sa nachádza približne 60 kilometrov od Nitry a ponúka krásne horské prostredie, turistické trasy a cyklotrasy. Ak sa rozhodne človek pre výlet do Nízkych Tatier, nemal by zabudnúť si so sebou vziať primerané oblečenie a obuv, takže žiadne oblečenie do divadla, ale riadne funkčné oblečenie a kvalitné tenisky či športové barefoot topánky.

Ak hľadajú turisti niečo bližšie k Nitrianskemu kraju, určite by nemali vynechať návštevu hradu Topoľčianky. Hrad sa nachádza len pár kilometrov od Nitry a ponúka nádherné historické prostredie. Na hradnej nádvorí sa často konajú rôzne podujatia a festivaly.

Nitra a jej okolie sú plné krásnych miest a prírody, ktoré sa skvele hodia na výlety.

Kam na výlet, keď prší – Nitra

Nitra a jej okolie ponúkajú nespočetné množstvo možností na výlety, aj keď vonku prší. Ak sa chystá človek na výlet do Nitry a okolia, nemalo by ho zlé počasie odradiť. Tu je niekoľko tipov kam na výlety, ktoré pomôžu turistom využiť deň aj vtedy, keď prší:

 • Nitra má mnoho múzeí a galérií, ktoré stoja za to navštíviť. Zaujímavé miesta sú napríklad Nitrianske múzeum, kde sa dozviete o histórii mesta a regiónu, alebo Nitrianska galéria, kde nájdete výstavy súčasného slovenského umenia. Mnoho z týchto miest má aj interaktívne expozície, ktoré sú zábavné aj pre deti.
 • Ak hľadá človek príjemné a uvoľňujúce miesto na strávenie daždivého dňa, termálne kúpalisko môže byť tým správnym miestom pre vás. V okolí Nitry sa nachádza niekoľko termálnych kúpalísk, ako napríklad Termálne kúpalisko Nitrava alebo Aquathermal Senec. Tieto kúpaliská ponúkajú rôzne bazény, vodné atrakcie a wellness služby, ktoré vám pomôžu relaxovať a zabudnúť na daždivé počasie.
 • Nitra a jej okolie sú plné krásnych historických budov a pamiatok. Aj keď prší, sa môžu návštevníci vybrať na prechádzku po meste a obdivovať miestnu architektúru. Niektoré z najkrajších miest, ktoré stojí za to navštíviť, sú Nitriansky hrad, katedrála sv. Emeráma, Kostol sv. Michala a Kostol Panny Márie Sedembolestnej. Tieto miesta ponúkajú nielen nádherné architektonické prvky, ale aj možnosť dozvedieť sa niečo o histórii a kultúre regiónu.
 • Pre tých, ktorí radi nakupujú, môže byť príjemnou aktivitou stráviť niekoľko hodín v jednom z nákupných centier v okolí Nitry. Napríklad OC Galéria Nitra alebo Galéria Mlyny v Nitre ponúkajú množstvo obchodov a vynikajúcich reštaurácií.

Keď prší, mnoho ľudí sa rozhodne zostať doma a vyhýba sa vonkajším aktivitám. Avšak, aj v daždivom počasí sa dá nájsť množstvo zaujímavých miest a aktivít, ktoré stojí za to vyskúšať.

Okres Nitra – Kam na výlet

Okres Nitra je bohatý na krásne prírodné scenérie, historické pamiatky a kultúrne miesta. Ak hľadá človek zaujímavé miesta kam na výlet v okrese Nitra, existuje veľa miest, ktoré by si nemal nechať ujsť.

Kostol svätého Michala archanjela v Dražovciach je jednou z najstarších kostolov na Slovensku. Je postavený v románskom štýle a jeho vznik sa datuje do 11. storočia. Kostol má jednoduchú a elegantnú architektúru a je bohatý na historické a umelecké pamiatky.

Bojnický zámok je jedným z najkrajších a najnavštevovanejších zámkov na Slovensku. Zámok je postavený v romantickom štýle a jeho história sa datuje až do 12. storočia. Okolo zámku sa nachádza krásny park a zoologická záhrada, ktoré sú ideálne pre rodinný výlet.

Dolná Krupá je malebná obec v okrese Nitra, ktorá sa nachádza v krásnej prírodnej scenérii. V obci sa nachádza zámok, ktorý bol postavený v 17. storočí v barokovom štýle. Okolo zámku sa rozprestiera anglický park s množstvom romantických zákutí.

Kam s deťmi na výlet – Nitra

Nitra, s jej rozmanitosťou kultúrnych, prírodných a historických miest, je ideálnym miestom na výlet s deťmi. Tu je niekoľko tipov na to, ako stráviť deň s deťmi v Nitre.

 • Botanická záhrada v Nitre ponúka prechádzku po prekrásnej prírode a zároveň ponúka množstvo zaujímavých rastlín a kvetov. Deti si môžu vyskúšať hru na skrytého kamoša a hľadať rôzne druhy rastlín.
 • Železničné múzeum v Nitre je skvelým miestom pre deti, ktoré majú radi vlaky. Múzeum ponúka množstvo histórie a interaktívnych výstav, ktoré zaujmú aj deti.
 • Nitrianska knižnica ponúka množstvo kníh pre deti všetkých vekových kategórií. Okrem toho, organizuje aj rôzne podujatia pre deti, ako sú rozprávkové hodiny a tvorivé dielne.
 • Divadlo Andreja Bagara ponúka rôzne divadelné predstavenia pre deti. Niektoré predstavenia sú výtvarne atraktívne a zaujímavé pre deti, čo im umožňuje spoznať divadlo a vstúpiť do sveta fantázie a priaznivého sveta.
 • Múzeum starých hrnčiarov v Nitre ponúka množstvo exponátov, ktoré deti naučia o histórii výroby keramiky a hrnčiarstva. Múzeum ponúka aj rôzne tvorivé dielne pre deti, kde si môžu vyskúšať vlastnú tvorbu.
 • Námestie slobody v Nitre ponúka množstvo zelene, fontán a sôch. Deti si môžu zahrať v tráve, skákať po fontánach alebo si pozrieť sochy a pamätníky, ktoré sú umiestnené na námestí.

V Nitre je veľa miest, ktoré sú ideálne na výlety s deťmi. S množstvom historických a kultúrnych pamiatok a prírodných miest, je Nitra ideálnym miestom na zábavný a vzdelávací výlet pre celú rodinu.

Nitra, s jej rozmanitosťou kultúrnych, prírodných a historických miest, je ideálnym miestom na výlet s deťmi.

Horná Nitra – Kam na výlet

Horná Nitra je krásna a pôvabná oblasť stredného Slovenska, ktorá ponúka množstvo možností pre turistov a milovníkov prírody. Ak hľadá človek niečo zaujímavé na výlet s rodinou alebo priateľmi, tu sú niektoré nápady na výlety v Hornej Nitre:

 • Hrad Beckov je krásny a dobre zachovalý stredoveký hrad, ktorý sa nachádza nad obcou Beckov. Hrad ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu a jeho historická atmosféra určite zaujme aj deti.
 • Veľká Fatra je nádherná a divoká pohorie, ktoré ponúka množstvo turistických trás pre návštevníkov. V pohorí nájdete množstvo zaujímavých miest, ako sú vodopády, skalné útvary a krasové jaskyne.
 • Oravská priehrada je obľúbeným miestom pre vodné športy a rekreáciu. Ponúka množstvo atrakcií, ako sú vodné lyžovanie, wakeboarding, plachtenie a rybolov.
 • Strečno je obec, ktorá sa nachádza na hranici medzi Kysucami a Turcom. Má krásny zámok a nádherné okolie, ktoré ponúka množstvo možností na turistiku a prechádzky v prírode.
 • Jánošíkove diery sú nádherné krasové jaskyne, ktoré sú obľúbené medzi turistami. Ponúkajú niekoľko kilometrov prechádzok a výhľadov na okolitú krajinu.

Horná Nitra ponúka množstvo krásnych miest a prírodných pamiatok, ktoré určite stojí za návštevu.

Kam ísť na výlet – okolie mesta Nitra

Ak hľadajú návštevníci výlety v okolí Nitry, určite nebudú sklamaní. Nitriansky kraj ponúka množstvo zaujímavých miest na návštevu. Tu sú niektoré z možností:

 • Hrad Gýmeš sa nachádza v blízkosti Nitry a je obľúbeným miestom pre turistov. Ponúka krásny výhľad na okolitú krajinu a je obklopený nádherným lesom. V hradnej veži je aj malé múzeum.
 • Čičmany sú tradičná slovenská dedina, ktorá je známa svojimi krásnymi drevenými domami s tradičnými maľbami. Toto miesto je ideálne pre tých, ktorí chcú vidieť tradičnú slovenskú kultúru.
 • Vyhliadková veža Zobor ponúka nádherný výhľad na Nitru a okolie. Nachádza sa na vrchole pohoria Zobor a je prístupná pešo alebo autom.
 • Jaskyňa Driny je jednou z najkrajších jaskýň na Slovensku. Ponúka úchvatné skalné útvary, jazierka a podzemné rieky.
 • Hronsek je obec v okrese Banská Bystrica, ktorá je známa svojou drevenou barokovou stavbou – kostolom sv. Františka Xaverského. Kostol bol postavený v 18. storočí a je zaradený na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Toto sú len niektoré z možností, ktoré ponúka okolie Nitry. Každý z týchto výletov ponúka niečo jedinečné a určite si vyberiete tú správnu aktivitu pre vás a vašu rodinu.

Kam na výlet so psom – Nitra

Ak má človek psa a hľadá miesto na výlet v Nitre, má šťastie, pretože Nitra a jej okolie ponúka množstvo zaujímavých miest, kde si môže vychutnať čas so svojím psom. Tu sú niektoré nápady kam na výlety so psom v Nitre:

 • Národná prírodná rezervácia Zoborská lesostep sa nachádza na kopci Zobor a je ideálnym miestom pre psie prechádzky. Rezervácia ponúka krásne výhľady a trasy vedúce cez lesy a lúky.
 • Jazero Drážovce sa nachádza asi 5 kilometrov juhozápadne od Nitry a je ideálnym miestom pre psie prechádzky a plávanie. Okolie jazera je tiché a pokojné, čo robí z tohto miesta ideálne útočisko pre tých, ktorí hľadajú oddych od rušného mesta.
 • Vodná nádrž Nitrianske Rudno je miesto, kde si vaši psi môžu vychutnať plávanie a hranie v prírode. Okolie je pokojné a tiché a ponúka dostatok priestoru pre všetky druhy psov.

Toto sú len niektoré z miest, kde si môžu návštevníci užiť čas so svojím psom v Nitre a jej okolí. V každom prípade je dôležité dodržiavať pravidlá a zabezpečiť, aby sa pes správal prívetivo voči ostatným návštevníkom a zvieratám v prírode.

Kam na výlet v okolí mesta Nitra – vodopády

Vodopády sú vždy fascinujúcim prírodným javom a ich krása môže byť nádherným zážitkom pre každého návštevníka. Ak sa človek nachádza v okolí Nitry a má chuť vidieť niektoré z vodopádov v okolí, má šťastie, pretože táto oblasť ponúka niekoľko zaujímavých miest, kde si môže užiť prírodu a krásu vodopádov. Tu sú niektoré z nich:

 • Vodopád Veľký Sokol sa nachádza asi 30 km juhozápadne od Nitry a patrí medzi najnavštevovanejšie vodopády v regióne. Tento vodopád má výšku až 17 metrov a jeho okolie je obklopené krásnou prírodou a lesmi.
 • Vodopády Sklené Teplice sa nachádzajú asi 40 km juhovýchodne od Nitry a ponúkajú niekoľko nádherných vodopádov v krásnej prírode. Tieto vodopády sú súčasťou Národného parku Veľká Fatra a ich výška sa pohybuje od 10 do 30 metrov.
 • Vodopád Malý Sokol sa nachádza asi 28 km juhozápadne od Nitry a je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú menej rušné miesto na výlet. Tento vodopád má výšku 6 metrov a jeho okolie ponúka krásne výhľady a lesy.
 • Vodopády Závojový a Prútový sa nachádzajú asi 40 km juhovýchodne od Nitry a sú súčasťou Národného parku Veľká Fatra. Tieto vodopády sú pomerne ľahko prístupné a ich okolie je obklopené krásnou prírodou.

Návšteva vodopádov v okolí Nitry môže byť skvelou aktivitou pre každého, kto miluje prírodu a túži po zážitkoch. Pri výlete s rodinou alebo priateľmi však v každom prípade treba dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia a rešpektovať prírodu.

Čo navštíviťKam na výletPamiatky