Wieliczka – soľná baňa, zaujímavosti, dovolenka

Európa

Wieliczka je mesto v Južnej časti Poľska, v okrese Krakov. Je známe svojou prírodnou krásou, historickými pamiatkami a jedinečnými soľnými baňami. Bola založená v 13. storočí a nachádza sa v nadmorskej výške okolo 230 metrov. Wieliczka je známa pre svoju jedinečnú soľnú štôlňu, ktorá má viac ako 700 rokov.


Obsah článku


Táto štôlňa je teraz jednou z najväčších turistických atrakcií v Poľsku a je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Mesto je tiež domovom veľkého počtu zaujímavých múzeí, galérií a kultúrnych centier.

Soľná jaskyňa Poľsko Wieliczka

Soľná jaskyňa Poľsko Wieliczka je jednou z najstarších a najväčších soľných baní na svete. Nachádza sa v meste Wieliczka asi 10 km južne od Krakova v Poľsku. Táto soľná baňa bola založená v roku 1290 a bola v prevádzke až do roku 2007.

Soľná baňa Wieliczka bola vyhlásená za svetové dedičstvo UNESCO v roku 1978 a stále je obľúbeným turistickým cieľom. Nachádzajú sa tu tisíce metre kubických soľnej štruktúry, ktoré sú vytesané do skál. Tieto komplexy obsahujú chodby, sály a kostoly, ktoré boli zhotovené z bielej soli.

Múzeum soľnej bane Wieliczka ponúka prehliadku soľných komplexov a jeho exponátov.

V soľnej bani Wieliczka sa nachádza aj bazén s morskou soľou, vírivky, sauna a masáže. Okrem toho je tu aj jaskyňa s fontánou, ktorá je obklopená kamennými stĺpmi.

Soľná baňa Wieliczka je jednou z najväčších a najstarších soľných baní na svete a stále je obľúbenou turistickou destináciou. Táto baňa je obklopená malebnou prírodou a je obľúbenou destináciou pre tých, ktorí hľadajú príležitosť k relaxácii a zábave.

Ako sa dostať do soľnej jaskyne Wieliczka v Poľsku?

Baňa Wieliczka je jednou z najznámejších turistických atrakcií v Poľsku. Nachádza sa na juhovýchode mesta Krakov a je známa pre svoje unikátne jaskyne, ktoré sú obklopené soľnými stĺpmi. Baníci tu pracovali od 13. storočia až do roku 1990, kedy boli nútení ukončiť svoju činnosť.

Soľná jaskyňa Poľsko vo Wieliczke je otvorená pre verejnosť od roku 1978. V roku 1978 bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Ak sa chce turista dostať do bane Wieliczka, môže sa dostať do Krakova vlakom, autobusom alebo lietadlom. Keď sa dostane do mesta, je najlepšie dostať sa do bane buď autobusom, alebo taxíkom.

 • Autobusová linka č. 304, ktorá ide zo stanice PKP Kraków Glówny do stanice Kopalnia Soli Wieliczka, je najpohodlnejší spôsob, ako sa dostať do bane.
 • Taxík je tiež dobrým riešením, avšak je drahší ako autobus. Keď turista príde do bane, môže si kúpiť vstupenky na recepcii. Sú k dispozícii rôzne typy balíčkov, ktoré zahŕňajú rôzne druhy vstupeniek, ako sú jednodňové vstupenky, vstupenky so sprievodcom a vstupenky pre rodiny.

Ak je turista obmedzený časom, môže si vybrať zo špeciálneho programu, ktorý sa nazýva „Krátky program“ a trvá asi hodinu. Akonáhle vstúpi do bane, uvidí úžasné podzemné priestory a jaskyne, ktoré sú obklopené soľnými stĺpmi. Baníci tu pracovali po stáročia a vytvorili množstvo krásnych umeleckých diel.

Je možné sa tu prejsť pozdĺž soľných chodníkov a obdivovať sochy, malebné kaplnky a krásne komnaty. Je dobré vidieť tiež najstaršiu časť bane, ktorá je stará viac ako 700 rokov. Po prehliadke bane je možné navštíviť miestne obchody a reštaurácie.

Najobľúbenejším obchodom je Soľná škola, ktorá ponúka rôzne soľné produkty. V reštaurácii je možné vyskúšať miestne jedlá, ako sú soľné koláče a rezne.

Ak chce turista vidieť bane Wieliczka, je to skvelý spôsob, ako objavovať poľské dedičstvo. Je to jedno z najúžasnejších miest, ktoré je možné vidieť, a je to skvelý spôsob, ako stráviť deň v Poľsku.

Dovolenka v meste Wieliczka

Wieliczka je obľúbené miesto pre dovolenky pre svoje prírodné krásy a historické pamiatky. Na dovolenku vo Wieliczke sa dá vybrať niekoľko zaujímavých aktivít.

 • Prvou vecou, ktorú by mal turista urobiť, je prezrieť si Wieliczký hrad. Historická pamiatka je jednou z najstarších stavieb v meste a ponúka obdivuhodné pohľady na okolitú krajinu. Miesta je možné navštíviť počas letných večerov, keď sú otvorené až do neskorých večerných hodín.
 • Ďalšou aktivitou je prechádzka po Wielickom zámku. Je to veľkolepá stavba, ktorá je obklopená živými parkami a fontánami. Návštevníci si môžu vychutnať nádherné pohľady na okolitú prírodu, ako aj návštevu sály s vynikajúcou umeleckou výzdobou. Miesto je ideálne pre rodinné prechádzky, ako aj pre romantické večere.
 • Ďalšou aktivitou je návšteva Wielického kostola. Kostol je známy pre svoju impozantnú architektúru a je obklopený veľkolepými parkami. Je to ideálne miesto pre návštevníkov, ktorí chcú nájsť pokoj a kľud.
 • Pre milovníkov prírody je tiež možné navštíviť Wielické lesy. Tieto lesy sú domovom pre veľa druhov zvierat, ako sú napríklad jelene, vlci, sovy a veľa ďalších. Je to ideálne miesto pre oddych a relaxáciu, kde je možné vychutnať si čerstvý vzduch a pohľady na prírodu.
 • Na dovolenke vo Wieliczke je možné sa tiež zúčastniť rôznych kultúrnych podujatí. V meste sa konajú časté koncerty, divadelné predstavenia, konferencie a veľa ďalších. Je to skvelý spôsob, ako si užiť pobyt vo Wieliczke.
 • Ak turista hľadá niečo naozaj nezabudnuteľné, odporúča sa navštíviť Wielickú soľnú jaskyňu. Táto soľná jaskyňa je obklopená labyrintom komôr, ktoré sú plné soli. Je to skvelá príležitosť prehliadnuť si túto jedinečnú pamiatku.

Dovolenka vo Wieliczke je skvelou príležitosťou pre všetky typy cestovateľov, aby si užili relaxačný pobyt. Mesto ponúka veľa možností pre cestovateľov, ako navštíviť rôzne historické pamiatky, kultúrne podujatia a prírodné krásy.

Čo vidieť v meste Wieliczka? Soľná jaskyňa Poľsko je len začiatok

Mesto Wieliczka je jedným z najkrajších miest v Poľsku. Nachádza sa len 10 km od Krakova a je obklopené malebnou scenériou pohoria Krakov-Czestochowa. Toto mesto je preslávené svojou minerálnou soľou, ktorá je tu ťažená už od 13. storočia.

V centre mesta Wieliczka nájde turista množstvo zaujímavostí a zábavných aktivít. Je tu veľa obchodov, ktoré ponúkajú tradičné poľské produkty, ako sú oblečenie, obuv, výrobky zo soli, obrazy a remeselné produkty. Ulicami je možné sa prejsť a vychutnať si pohľad na stredoveké domy a uličky plné malebných kostolov.

Za návštevu stojí aj slávny soľný banský systém Wieliczka. Táto zaujímavá atrakcia je najstaršou a najnavštevovanejšou soľnou štôlňou na svete. Vybudovaný v roku 1270, soľný systém je domovom štyroch kilometrov chodieb, ktoré sú zdobené stovkami soľných sochárskych diel.

Počas prehliadky je možné navštíviť viac ako 300 miest, ako je kaplnka sv. Kinga, soľné jaskyne, soľný kostolík, soľný amfiteáter a soľné kúpele.

Mesto Wieliczka ponúka aj iné zaujímavosti, ako je soľné múzeum, ktoré umožní nahliadnuť do minulosti soľnej ťažby. Ďalej je tu možné nájsť množstvo zelene, vrátane lesov, nádherných vodopádov a riek. Návštevníci si tu môžu užiť prechádzky, treking a výlety na bicykli.

V meste Wieliczka je veľa príležitostí na oddych a relax. Mesto má množstvo reštaurácií, ktoré servírujú tradičné poľské jedlo a nápoje. V okolí mesta sa nachádza veľa zábavných parkov, ktoré ponúkajú športové aktivity pre deti a dospelých.

Aj keď je mesto Wieliczka malé, je plné obdivuhodných pamiatok, ktoré stoja za návštevu. Návštevníci tu nájdu veľa zaujímavých aktivít a miesta, ktoré sa oplatí navštíviť.

Vo Wieliczke sa nachádza najkrajšia soľná baňa v Európe.
Vo Wieliczke sa nachádza najkrajšia soľná baňa v Európe.

Wieliczka – ubytovanie

Ak sa cestovateľ chystá navštíviť historickú soľnú baňu Wieliczka, často si najprv zabezpečí pohodlné ubytovanie. Wieliczka ponúka cestovateľom rôzne možnosti, od útulných penziónov až po luxusnejšie hotely.

Jedinečný zážitok ponúka ubytovanie sa v jednom z mnohých penziónov, ktoré sa nachádzajú v starých domoch baníkov soli a ponúkajú pohľad na tradičný spôsob života vo Wieliczke. Ak dá cestovateľ prednosť modernému vybaveniu, k dispozícii je aj množstvo hotelov a apartmánov, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti soľnej bane.

Či už ide o krátky pobyt, alebo cestovateľ hľadá ubytovanie na dlhšiu dovolenku, každý si vo Wieliczke nájde to svoje. Dá sa vyberať zo širokej škály ubytovania. Na základe hodnotení návštevníkov sa dajú odporučiť napr. tieto ubytovania:

 • Grand Sal – ide o 4-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza asi 400 metrov od centra mesta; zákazníci si tam obľúbili najmä rodinné izby, izbovú službu, letiskový transfer, reštauráciu či izby pre zdravotne znevýhodnených; pozitívne sú hodnotené hlavne poloha a čistota ubytovania
 • Turówka Hotel & Spa – je to tiež 4-hviezdičkový hotel a nachádza sa približne 900 metrov od centra mesta; návštevníci tam oceňujú hlavne krytý bazén, kúpeľné a wellness centrum, letiskový transfer či izby pre zdravotne znevýhodnených; pozitívne hodnotené sú najmä personál a čistota ubytovania
 • Kopalnia Snów – ide o cenovo dostupnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza približne 450 metrov od centra mesta; zákazníci si tam obľúbili najmä rodinné izby, parkovisko či nefajčiarske izby; pozitívne sú hodnotené hlavne poloha, personál a čistota ubytovania
 • U Adama – je to ďalšie cenovo výhodnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza asi 1,5 km od centra mesta; návštevníci tam oceňujú hlavne rodinné izby, reštauráciu, parkovisko a bezplatné pripojenie k internetu; pozitívne hodnotenie majú najmä personál, čistota a pomer ceny a kvality ubytovania

Bez ohľadu na rozpočet alebo preferencie cestovateľa sa dá v meste Wieliczka jednoducho nájsť vhodné ubytovanie. To umožní návštevníkom naplno si vychutnať návštevu tohto očarujúceho historického mesta.

Soľná jaskyňa Poľsko nie je jediná

Soľné jaskyne v Poľsku sú jedným z najstarších poľských prírodných zdrojov a sú známe už od stredoveku. Odvtedy soľ z bání získala veľký význam pre ekonomiku Poľska. Soľ sa tu ťažila od 13. storočia a to až do 19. storočia, kedy boli bane zavreté.

Soľné bane sa nachádzajú v Poľsku najmä v troch oblastiach:

 • Wieliczke
 • Bochni
 • Solnej Krainy

Najslávnejšou soľnou baňou je určite Wieliczka, kde sa nachádzajú soľné jaskyne a trhy soľných pieskov. Každá soľná baňa má svoju vlastnú históriu a unikátnosť.

Soľné bane sú známe svojimi krásnymi komplexmi podzemných jaskýň a chodieb. V nich sa nachádzajú nádherné soľné skulptúry a kresby, ktoré sú výsledkom práce miestnych umelcov. Väčšina soľných bání má aj komplexy wellness a termálnych kúpeľov, ktoré sú známe svojimi zdravotnými benefitmi.

Soľné bane sú ideálnym miestom pre relaxáciu a odpočinok. Kúpele v soľných baniach sú populárne pre svoj blahodarný účinok na zdravie. Ľudia sa tu môžu liečiť rôznymi chorobami vďaka liečivým účinkom soľnej vody.

Sú tiež skvelou turistickou atrakciou. Väčšina bání ponúka prehliadky vedúce cez soľné jaskyne a chodby s množstvom informácií o histórii soľných bání.

V dnešnej dobe sú soľné bane jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií v Poľsku. Prezrieť si soľné jaskyne, prežiť liečebný účinok soľnej vody a objavovať tajomstvá soľných bání je skvelý spôsob ako stráviť nezabudnuteľnú dovolenku.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výletPamiatkyZaujímavosti