Sarajevo – Bosna a Hercegovina, pamiatky, Sebilj

Európa
sarajevo

Sarajevo je hlavné a najväčšie mesto Bosny a Hercegoviny. Nachádza sa v Sarajevskom údolí v Bosne a Hercegovine, obklopené Dinárskymi Alpami a leží pozdĺž rieky Miljacka. Sarajevo je politickým, spoločenským a kultúrnym centrom Bosny a Hercegoviny a významným centrom kultúry na Balkáne, ktoré má vplyv na celý región v oblasti zábavy, médií, módy a umenia.


Obsah článku


V meste sa nachádza množstvo ikonických pamiatok, ako napríklad Latinský most, Sarajevská katedrála a fontána Sebilj. Je domovom rôznych kultúr a náboženstiev vrátane islamu, judaizmu, kresťanstva a pravoslávia. Pre svoju bohatú históriu a kultúrnu rozmanitosť sa Sarajevo často nazýva „Jeruzalemom Európy“.

Sarajevo je hlavné a najväčšie mesto Bosny a Hercegoviny

Sarajevo je hlavné a najväčšie mesto Bosny a Hercegoviny, ktoré sa nachádza v Sarajevskej doline v Bosne. Mesto má bohatú a rušnú históriu, pretože bolo dejiskom atentátu na arcivojvodu Františka Ferdinanda, ktorý vyvolal začiatok prvej svetovej vojny, ako aj zimných olympijských hier v roku 1984.

Dnes je Sarajevo živým mestom so širokou škálou kultúrnych a historických zaujímavostí. Mesto sa môže pochváliť jedinečnou zmesou vplyvov, od Osmanskej ríše až po Rakúsko-Uhorsko, ktoré mu dodávajú jedinečný charakter. Sarajevo je tiež domovom Sarajevského filmového festivalu, jedného z najvýznamnejších filmových festivalov v Európe.

Sarajevo je rušné mesto plné života a kultúry, od bazárov z osmanskej éry až po kaviarne a reštaurácie, ktoré lemujú ulice. Mesto má bohaté kultúrne dedičstvo s rôznymi múzeami, galériami a pamiatkami roztrúsenými po celom meste. Sarajevské národné múzeum a Sarajevské historické múzeum sú nevyhnutnými zastávkami pri návšteve mesta.

Pre tých, ktorí chcú spoznať prírodné krásy mesta, je Sarajevo obklopené nádhernými horami a je tu veľa príležitostí na turistiku a kempovanie. V meste sa nachádza aj množstvo parkov vrátane Olympijského parku, ktorý bol vybudovaný pre zimné olympijské hry v roku 1984.

Sarajevo je skvelým miestom na spoznávanie kultúry a histórie Bosny a Hercegoviny. V meste si každý nájde niečo pre seba, či už ide o spoznávanie historických pamiatok mesta, vychutnávanie prírodných krás, alebo len o vnímanie pamiatok a zvukov pulzujúceho mesta. Sarajevo určite poteší návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Mesto Sarajevo obklopujú nádherné vrchy, ktoré ponúkajú mnoho príležitostí na turistiku.
Mesto Sarajevo obklopujú nádherné vrchy, ktoré ponúkajú mnoho príležitostí na turistiku.

Sarajevo má množstvo úžasných pamiatok

Mesto Sarajevo je známe svojím bohatým kultúrnym dedičstvom a jeho pamiatky sú toho dôkazom. Od starobylých náboženských pamiatok až po moderné sochy, ktoré sú poctou búrlivej histórii mesta – v Sarajeve si každý nájde niečo, čo môže preskúmať.

  • Jednou z najdôležitejších pamiatok v meste je Sebilj, drevená fontána, ktorá sa nachádza na hlavnom námestí mesta. Bola postavená v roku 1753, stala sa ikonou Sarajeva a je obľúbeným miestom stretávania miestnych obyvateľov aj turistov. Sebilj je tiež pripomienkou multikultúrnej minulosti mesta, keďže ho postavili osmanskí vládcovia mesta.
  • Ďalšou obľúbenou pamiatkou je Večný oheň, ktorý sa nachádza na centrálnom námestí mesta. Plameň bol zapálený v roku 1946 na počesť obetí druhej svetovej vojny a odvtedy sa stal symbolom mieru a jednoty. Večný plameň je obklopený pamätným komplexom, ktorý zahŕňa múzeum, knižnicu a niekoľko sôch.
  • Ďalšou významnou pamiatkou v Sarajeve je Latinský most. Most sa nachádza v blízkosti fontány Sebilj a pripomína multikultúrnu minulosť mesta. Most bol miestom atentátu na arcivojvodu Františka Ferdinanda v roku 1914, ktorý vyvolal začiatok prvej svetovej vojny. Dnes je most obľúbenou turistickou atrakciou a pripomienkou pohnutej histórie mesta.
  • V Sarajeve sa nachádza aj niekoľko moderných pamätníkov, ako napríklad pamätník Srebrenica. Pamätník sa nachádza na hlavnom námestí mesta a vzdáva hold obetiam masakry v Srebrenici v roku 1995, keď bosnianskosrbské sily zabili viac ako 8 000 bosnianskych moslimov. Súčasťou pamätníka je socha plačúcej vŕby, ktorá údajne predstavuje slzy obetí.

Okrem týchto pamätníkov sa v Sarajeve nachádza množstvo ďalších miest, ktoré pripomínajú históriu a kultúru mesta. Od starobylých kostolov a mešít až po moderné sochy a pamätníky – návštevníci Sarajeva majú možnosť spoznať živú minulosť mesta a zamyslieť sa nad jeho pohnutou históriou.

Sebilj ako symbol Sarajeva

Drevená fontána Sebilj je centrálnou dominantou Sarajeva a jedným z najznámejších symbolov mesta. Nachádza sa v Baščaršiji – starej osmanskej štvrti.

Pôvod fontány Sebilj nie je známy, ale všeobecne sa uznáva, že bola postavená koncom 17. storočia Osmanskou ríšou, ktorá v tom čase vládla nad Bosnou. Pôvodne slúžil ako verejná pitná fontána, ktorá obyvateľom Sarajeva poskytovala pitnú vodu. Hovorí sa, že voda bola taká čistá, že sa používala na riedenie pálenky, aby bola chutnejšia.

Sebilj je symbolom histórie a kultúry mesta. Je pripomienkou osmanskej éry a multikulturalizmu, ktorý v tom čase v Sarajeve prekvital. Fontána je tiež obľúbenou turistickou atrakciou, ku ktorej prichádzajú návštevníci z celého sveta, aby obdivovali jej krásu.

Sebilj je krásna drevená stavba, vyrobená z orechového, dubového a čerešňového dreva, ktorá je pokrytá zložitými rezbami a zdobená farebnými dlaždicami. Je asi štyri metre vysoká a často ju obklopujú predajcovia tradičných bosnianskych remesiel, jedla a suvenírov.

Sebilj je obľúbeným symbolom Sarajeva. Často je kulisou miestnych festivalov a osláv a navštevujú ho miestni obyvatelia aj turisti. Fontána je pripomienkou minulosti mesta a pripomienkou jeho živej kultúry.

Sarajevo je hlavným mestom Bosny a Hercegoviny a už dlho je obľúbenou destináciou turistov, ktorí hľadajú jedinečné kultúrne zážitky. Mesto sa nachádza v srdci Balkánu a vyznačuje sa jedinečnou zmesou východných a západných vplyvov, čo z neho robí ideálnu destináciu pre zimnú či letnú dovolenku.

Dovolenka v Sarajeve

Tí, ktorí chcú preskúmať živé kultúrne dedičstvo Sarajeva, majú v meste čo robiť. Podobne ako poľské mesto Zakopané má aj Sarajevo bohatú trhovú kultúru. Od tradičných trhov až po historické mešity – je tu čo objavovať. Mesto je tiež známe svojím vynikajúcim nočným životom s množstvom barov a klubov, z ktorých si možno vybrať.

Na svoje si v tomto meste prídu aj tí, čo hľadajú aktívnejšiu dovolenku. Sarajevo je domovom mnohých outdoorových aktivít, od lyžovania a snowboardingu až po pešiu turistiku a cyklistiku. Mesto ponúka aj veľa príležitostí na dobrodružné športy, ako je rafting a paragliding, podobne ako mesto Szombathely v Maďarsku.

Mesto je tiež ideálnou destináciou pre gurmánov. Vďaka rôznorodým kulinárskym vplyvom je tu množstvo zaujímavých jedál, ktoré môže každý ochutnať. Nachádza sa tu množstvo tradičných reštaurácií, ako aj rôzne jedlá medzinárodnej kuchyne. A samozrejme, nemožno zabudnúť ochutnať slávne mestské cevapi (grilované klobásy) a čevapčiči (miniklobásky).

Žiadna dovolenka by nebola úplná bez malého nakupovania. V Sarajeve sa nachádza množstvo obchodov a trhov, od tradičných bazárov až po moderné nákupné centrá. Dá sa v nich nájsť všetko od miestnych remeselných výrobkov až po značkové oblečenie.

V neposlednom rade je v Sarajeve množstvo zaujímavostí, ktoré si možno prezrieť. Od sarajevskej olympijskej bobovej a sánkarskej dráhy až po Latinský most – o zábavu tu nie je núdza.

Sarajevo je ideálnou destináciou pre skutočne jedinečnú dovolenku. Vďaka svojej živej kultúre, chutnému jedlu a množstvu aktivít, z ktorých si možno vybrať, je ideálnym miestom na objavovanie. Prečo si teda nenaplánovať výlet do Sarajeva a nezažiť všetko, čo toto mesto ponúka?

Trhy v Sarajeve poskytnú návštevníkom nezabudnuteľný kulinársky zážitok.
Trhy v Sarajeve poskytnú návštevníkom nezabudnuteľný kulinársky zážitok.

Cestovanie do Sarajeva

Sarajevo, hlavné mesto Bosny a Hercegoviny, je obľúbenou turistickou destináciou cestovateľov zo Slovenska. So svojou bohatou kultúrou, úžasnou architektúrou a rozmanitou históriou mesto ponúka jedinečný zážitok, ktorý určite zanechá trvalý dojem v každom návštevníkovi.

Do Sarajeva sa dá zo Slovenska cestovať rôznymi spôsobmi vrátane letu, vlaku a auta. Najpohodlnejší spôsob, ako sa dostať do Sarajeva zo Slovenska, je letecky.

Niekoľko veľkých leteckých spoločností ponúka priame lety z Bratislavy a Viedne do Sarajeva, pričom ceny jednosmerných leteniek sa pohybujú od približne 50 €. Táto možnosť je zvyčajne najrýchlejším spôsobom, ako sa dostať do Sarajeva, a to za niečo vyše dvoch hodín.

Pre dobrodružnešjích cestovateľov je ideálne prepraviť sa vlakom. Vlaky z Viedne do Sarajeva odchádzajú niekoľkokrát denne a cesta do mesta trvá približne 16 hodín. Počas tejto malebnej a pohodlnej cesty sa dajú obdivovať krásy prírody Slovenska a Bosny a Hercegoviny.

A napokon, pre ešte dobrodružnejší spôsob je tu cesta autom do zahraničia. Cesta z Bratislavy do Sarajeva trvá približne 11 hodín a je pomerne jednoduchá. Trasa vedie cez niekoľko malebných oblastí a prechádza okolo niekoľkých zaujímavých miest, ako napríklad Záhreb a Mostar.

Bez ohľadu na spôsob dopravy je cesta do Sarajeva zo Slovenska jednoduchá a príjemná. Prečo teda nezačať plánovať cestu ešte dnes a spoznať tak krásy a kultúru Bosny a Hercegoviny na vlastnej koži?

DovolenkaPamiatky