Gdaňsk, Poľsko – zaujímavosti, tipy, čo navštíviť

Európa

Poľsko je turistami trochu podceňované, no za svojimi hranicami skrýva skutočné historické a prírodné skvosty. Gdaňsk je mesto, ktoré sa právom zaraďuje medzi najkrajšie poľské mestá. Výlet do tohto mesta určite stojí za to. Čo si nenechať ujsť v Gdaňsku? Aké pamiatky sa v Gdaňsku nachádzajú?

Gdaňsk je mesto nachádzajúce sa v severnej časti Poľska, pri ústí rieky Visly do Baltského mora. Je to hlavné mesto Pomeránskeho vojvodstva a s viac ako 464 000 obyvateľmi je to jedno z najväčších miest v Poľsku.

Mesto má bohatú históriu, ktorá siaha až do 10. storočia, kedy bolo dôležitým prístavom a obchodným centrom. V súčasnosti je Gdaňsk známy najmä svojimi historickými pamiatkami.

Poľsko je krajina so množstvom krásnych miest, ktoré majú veľa na ponúknutie návštevníkom. Preto často turisti prehliadajú mesto Gdaňsk a pozerajú sa skôr na známejšie miesta ako Varšava, Krakov, Vroclav alebo populárny poľský hrad Malbork.

Poľsko, Gdaňsk – poloha a mapa mesta

Mesto Gdaňsk má bohatú históriu a kultúru, ktorá siaha až do 10. storočia, kedy bolo založené ako osada rybárov a obchodníkov. Neskôr sa stalo významným prístavom a obchodným centrom, ktoré sa zúčastňovalo na obchodovaní s celým svetom. V dôsledku toho sa v Gdaňsku vybudovali mnohé historické budovy.

Keďže sa Gdaňsk nachádza na pobreží Baltského mora, má tiež významný prístav, ktorý je dôležitý pre nákladnú dopravu a turistický ruch. Prístav Gdaňsk je tiež jedným z najväčších prístavov v Poľsku a významným hráčom v oblasti celoeurópskej dopravy.

Gdaňsk je súčasťou tzv. trojmesta, ktoré zahŕňa Gdaňsk, Sopot a Gdynia. Tieto tri mestá sú prepojené mestskej hromadnou dopravou a tvoria jedno z najväčších a najvýznamnejších aglomerácií v Poľsku.

Letisko Gdansk

Letisko Gdaňsk, známe tiež ako medzinárodné letisko Gdaňsk, sa nachádza asi 12 kilometrov juhozápadne od centra mesta Gdaňsk v Poľsku. Letisko slúži ako dôležitý uzol pre lety do a z celej Európy a je jedným z najväčších letísk v Poľsku.

Letisko Gdaňsk bolo pôvodne postavené v roku 1974 a v súčasnosti má dva terminály. Terminál 1 je využívaný pre lety do krajín mimo Schengenského priestoru, zatiaľ čo terminál 2 je určený pre lety do krajín v rámci Schengenského priestoru. V súčasnosti letisko ponúka lety do viac ako 50 rôznych destinácií po celom svete.

Letisko Gdaňsk je vybavené modernými zariadeniami a ponúka cestujúcim širokú škálu služieb vrátane reštaurácií, kaviarní, obchodov s potravinami a suvenírov, bezpečnostných kontrol a bezplatného Wi-Fi pripojenia. Letisko tiež ponúka parkovanie pre cestujúcich, transfery do centra mesta Gdaňsk a okolitých oblastí, ako aj možnosť prenájmu áut.

Vzhľadom na svoju polohu v blízkosti Baltického mora a letovísk na pobreží, letisko Gdaňsk je populárnou destináciou pre turistov, ktorí sa chcú dostať na pláže v blízkosti mesta, ako aj pre cestujúcich, ktorí sa chcú dostať do iných miest v Poľsku alebo Európe.

Gdaňsk je prekrásne turistické miesto s množstvom historických pamiatok, múzeí a zaujímavých miest.

Gdansk – počasie

Počasie v meste Gdaňsk je ovplyvňované jeho polohou na pobreží Baltického mora. Zimy sú zvyčajne studené s teplotami klesajúcimi pod nulu, zatiaľ čo letá sú miernymi a teplými.

Priemerná teplota v zime v Gdaňsku sa pohybuje okolo -1 °C až 2 °C. Občasné zrážky vo forme snehu a dažďa sú bežné. V letných mesiacoch je priemerná teplota v Gdaňsku 17 °C až 21 °C, s občasnými teplotami presahujúcimi 25°C. Letá sú tiež mokré a vlhké, s občasnými búrkami.

Jeseň a jar sú v Gdaňsku mierne a pomerne suché. Priemerná teplota na jar sa pohybuje okolo 6 °C až 12 °C, zatiaľ čo na jeseň sa teploty pohybujú okolo 10 °C až 15 °C.

Vzhľadom na svoju polohu na pobreží Baltického mora, Gdaňsk má tiež výrazné rozdiely v počasí v závislosti od ročného obdobia a aktuálnych podmienok.

História mesta Gdansk

Mesto Gdaňsk má veľmi bohatú históriu, ktorá siaha až do 7. storočia. V stredoveku bolo Gdaňsk dôležitým obchodným centrom a členom Hanzy, ktorá bola asociáciou obchodných miest v severnej Európe.

Po druhej svetovej vojne bolo mesto svedkom tragických udalostí, keď bola veľká časť mesta zničená počas bojov a po vojne sa stalo súčasťou Poľska. V 80. rokoch 20. storočia sa Gdaňsk stal miestom, kde vznikla Solidarita, prvá nezávislá odborová organizácia v komunistickom bloku, ktorá sa aktívne podieľala na páde komunizmu v Poľsku.

Dnes je Gdaňsk prekrásnym turistickým miestom s množstvom historických pamiatok, múzeí a zaujímavých miest, ktoré pripomínajú jeho bohatú históriu.

Gdansk – tipy na výlety, pamiatky

Jednou z najznámejších pamiatok v Gdaňsku je Dlhý trh. Táto historická ulica je obklopená krásnymi domami v hanzeátskom štýle a je miestom, kde sa nachádza množstvo obchodov, reštaurácií a múzeí. Medzi najzaujímavejšie pamiatky na Dlhom trhu patria Zlatá brána, Artušov dom a Fontána Neptúna.

Inou dôležitou pamiatkou je Mariacka ulica, ktorá je plná krásnych gotických domov a obchodov, ktoré ponúkajú tradičné poľské výrobky ako drevené hračky a strieborné šperky. Na konci ulice sa nachádza najväčší tehlový kostol na svete – Kostol Panny Márie.

Múzeum Druhej sv. vojny v Gdaňsku je ďalšou zaujímavou atrakciou, ktorá pripomína udalosti druhej svetovej vojny a ukazuje návštevníkom, ako bolo mesto zničené počas vojny. Múzeum ponúka návštevníkom aj možnosť vidieť plavbu vojenskou ponorkou alebo vrtuľníkom.

Ak chce človek vidieť Gdaňsk z iného uhla pohľadu, môže sa vydať na prechádzku po rieke Motlave, ktorá preteká mestom. Na rieke sa nachádzajú krásne obchody a reštaurácie a návštevníci môžu vidieť aj známu pamiatku – Gdaňskú panskú sieň.

Pre tých, ktorí majú radi umenie, je Artušov dom skvelou voľbou. Tento historický dom slúžil ako klub pre obchodníkov v hanzeátskom období a teraz sa tu nachádza múzeum, ktoré ponúka návštevníkom možnosť vidieť mnoho krásnych umelých diel.

V blízkosti Gdaňska sa nachádza aj krásne letovisko Sopoty, ktoré ponúka návštevníkom krásne pláže, reštaurácie a obchody. Sopoty sú tiež domovom známeho Molo, ktoré je najdlhším dreveným mólo na svete.

Mesto Gdaňsk je plné zaujímavostí a legiend, ktoré sú s ním úzko späté.

Zaujímavosti mesta Gdansk

Mesto Gdaňsk je plné zaujímavostí a legiend, ktoré sú s ním úzko späté. Tu sú niektoré z nich:

  • Zlatá brána je jednou z najznámejších pamiatok v Gdaňsku. Existuje legenda, že keď bol kostol sv. Barbory počas vojny v roku 1577 poškodený, mesto sa rozhodlo zlato z kostola použiť na výstavbu brány. Podľa tejto legendy sa na vrchole brány nachádza socha sv. Barbory, ktorá chráni mesto pred nebezpečím.
  • Fontána Neptúna je jednou z najkrajších pamiatok na Dlhej ulici. Podľa legendy bola voda z tejto fontány použitá na očistenie mesta od epidémií. Okolo fontány sa nachádza množstvo zaujímavých soch, ktoré predstavujú rôzne postavy z histórie mesta.
  • Krivá veža je jednou z najzaujímavejších budov v Gdaňsku. Podľa legendy bola veža postavená nesprávne, pretože majster stavby nechcel, aby jeho syn získal právo na výrobu ďalších veží. Dnes je veža obľúbenou turistickou atrakciou a ponúka návštevníkom krásny výhľad na mesto.
  • Zvonica kostola sv. Kataríny je jednou z najvyšších budov v Gdaňsku. Existuje legenda, že keď bola zvonica postavená, mala mať rovnakú výšku ako susedný kostol Panny Márie. Keď však stavitelia zistili, že sa dostali nad výšku kostola, rozhodli sa odstrániť vrchnú časť. V dôsledku toho má zvonica dnes charakteristickú podobu s nízkym vrchom.

Tieto zaujímavosti a legendy sú iba niektoré z príbehov, ktoré robia mesto Gdaňsk takým zvláštnym a fascinujúcim. Mesto má ešte mnoho iných zaujímavostí a tajomstiev, ktoré sa na návštevu určite oplatí objaviť.

Gdansk – ubytovanie, ceny

Gdaňsk je jedným z najkrajších a najpopulárnejších miest v Poľsku a ponúka množstvo možností pre turistov, ktorí ho navštívia. Ak hľadá človek ubytovanie v Gdaňsku, má na výber z mnohých možností, od luxusných hotelov až po cenovo dostupné hostely.

Luxusné hotely v Gdaňsku sa nachádzajú hlavne v historickom centre mesta a ponúkajú vysoko kvalitné služby a vybavenie. Cena za jednu noc v týchto hoteloch sa môže pohybovať od 100 do 300 eur v závislosti od sezóny a typu izby.

Pre tých, ktorí hľadajú cenovo dostupné možnosti ubytovania, môžu byť hostely a penzióny v Gdaňsku dobrým riešením. Ceny za izbu v hosteli sa môžu pohybovať od 10 do 20 eur za noc, zatiaľ čo ceny v penziónoch sú zvyčajne o niečo vyššie a môžu sa pohybovať od 20 do 50 eur za noc.

Okrem toho, v Gdaňsku sa nájdu aj apartmány na prenájom, ktoré sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú viac súkromia a priestoru. Ceny za prenájom apartmánu sa môžu pohybovať od 50 do 100 eur za noc v závislosti na lokalite a vybavení.

Je dôležité si uvedomiť, že ceny ubytovania v Gdaňsku môžu byť ovplyvnené sezónou a počtom turistov v meste. Najvyššie ceny sa zvyčajne vyskytujú v letných mesiacoch a počas sviatkov a festivalov.

V každom prípade, Gdaňsk ponúka mnoho možností pre rôzne typy cestovateľov a rozpočty. Či už hľadá človek luxusné ubytovanie alebo cenovo dostupné možnosti, v meste sa nájde to, čo turista potrebuje pre príjemný pobyt.

Čo navštíviť v meste Gdansk a okolí

Gdaňsk a jeho okolie ponúkajú mnoho zaujímavých miest a pamiatok, ktoré by si turisti nemali nechať ujsť pri návšteve tohto krásneho mesta. Tu je zoznam niektorých z najzaujímavejších miest a pamiatok, ktoré by ste mali navštíviť:

  • Zamek Malbork – Tento impozantný zámok sa nachádza asi 60 kilometrov od Gdaňska a je jedným z najväčších a najvýznamnejších stredovekých hradov v Európe.
  • Mierová katedrála v Olive – Táto zaujímavá katedrála sa nachádza na predmestí Gdaňska a je známa svojou neobvyklou zelenou strechou a krásnou freskou v apsidálnej časti.
  • Národný park Słowiński – Tento krásny národný park sa nachádza asi 100 kilometrov od Gdaňska a je známy svojimi pohyblivými pieskovými dunami a unikátnou faunou.
  • Westerplatte – Táto pevnosť sa stala známou v roku 1939, keď sa tu začala druhá svetová vojna. Dnes sa tu nachádza múzeum a pamätník, ktoré pripomínajú tento dôležitý historický moment.
  • Múzeum morských tradícií v Gdyni – Toto múzeum sa nachádza v prístavnom meste Gdynia a ponúka návštevníkom možnosť spoznať históriu námorníctva a rybolovu v Poľsku.

Ak plánuje človek návštevu mesta Gdaňsk a jeho okolia, tieto miesta a pamiatky určite stojí za to navštíviť. Bez ohľadu na to, či majú návštevníci radi históriu, kultúru, prírodu alebo jednoducho chcú zažiť krásne miesta a zážitky, mesto Gdaňsk a jeho okolie im ponúknu všetko, čo potrebujú pre nezabudnuteľnú dovolenku.

Gdaňsk a jeho okolie ponúkajú mnoho zaujímavých miest a pamiatok.

Zoo Gdansk

Zoo v Gdaňsku sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí a ponúka návštevníkom jedinečnú príležitosť spoznať rôzne druhy zvierat z celého sveta. V tejto zoo sa nachádza viac ako 2 000 zvierat z 350 druhov, vrátane krokodílov, levov, goríl, žiráf, slonov a mnoho ďalších.

Zoo v Gdaňsku má tiež unikátnu expozíciu plazov, vrátane jedovatých hadov, leguánov a iných zaujímavých druhov. Pre návštevníkov, ktorí sa chcú dozvedieť viac o zvieratách, je k dispozícii množstvo vzdelávacích programov, prednášok a workshopov.

Zoo v Gdaňsku je otvorená každý deň, okrem niektorých sviatkov a počas obdobia zimy. Okrem obdivovania zvierat si návštevníci môžu vychutnať krásnu prírodu a rôzne atrakcie, ako sú detské ihriská, reštaurácie a kaviarne, a tiež si zakúpiť suveníry.

Polostrov Hel

Polostrov Hel je územie v severnej časti Poľska, ktoré sa nachádza medzi Baltským morom a Zatokou Puckou. Je to územia, ktoré je populárne turistické miesto pre jeho krásne piesočnaté pláže, morskú faunu a flóru, historické pamiatky a príležitosti na vodné športy.

Polostrov Hel je približne 35 km dlhý a široký až 300 metrov. Nachádza sa v severovýchodnej časti Poľska a zaberá oblasť medzi Gdanským zálivom a Baltským morom. Je to populárne letovisko, ktoré je známe svojimi čistými a jemnými piesočnatými plážami, ktoré sú ideálne pre kúpanie a slnenie sa.

Okrem pláží, Polostrov Hel má mnoho iných atrakcií. Zaujímavou atrakciou je napríklad Morské múzeum v Hel, ktoré ponúka zaujímavé výstavy a expozície týkajúce sa histórie mora, lodných dopravných prostriedkov a rybolovu.

Polostrov Hel je tiež známy pre vodné športy, ako sú windsurfing, kajakárske výlety a jachting. V lete sa konajú rôzne festivaly a podujatia, ako sú koncerty, divadelné predstavenia a rôzne športové podujatia.

Polostrov Hel je ľahko dostupný autom alebo autobusom z Gdaňska alebo iných blízkych miest.

Poľské mesto Gdaňsk sa oplatí navštíviť tak ako Vroclav, Olsztyn či Krakow. Je to výnimočné mesto plné zaujímavých atrakcií a pamiatok. Na ceste Poľskom určite stojí za to zažiť aj čaro historických a prírodných krás mesta Gdaňsk.

Čo navštíviťKam na výletPamiatkyZaujímavosti