Varšava – tipy, čo navštíviť

Európa

Varšava je hlavné a najväčšie mesto Poľska, ktoré leží na rieke Visla v centrálnej časti krajiny. S viac ako 1,8 milióna obyvateľov je deviatym najľudnatejším mestom Európskej únie. Mesto ponúka množstvo kultúrnych a historických pamiatok. Ktoré sa oplatí navštíviť aj pri krátkej dovolenke vo Varšave?


Obsah článku


Tipy, čo navštíviť vo Varšave

Hlavné mesto Poľska Varšava ponúka množstvo kultúrnych a historických pamiatok, ktoré sú obľúbené medzi turistami. Spolu s Krakowom a Zakopaným patrí medzi obľúbené destinácie turistov v Poľsku. Tu sú niektoré z najlepších turistických atrakcií, pre ktoré sa oplatí Varšavu navštíviť:

1. Staromestské trhové námestie

Trhové námestie sa nachádza v srdci Starého mesta a je jedným z najmalebnejších miest v meste. Návštevníci môžu obdivovať farebné budovy a historické pamiatky a zároveň si vychutnať jedlo alebo nápoj v jednej z mnohých vonkajších kaviarní.

2. Múzeum Varšavského povstania

Toto múzeum je venované histórii Varšavského povstania, ktoré bolo významnou udalosťou počas druhej svetovej vojny. Návštevníci sa tu môžu dozvedieť o hrdinskom úsilí poľských odbojárov a prezrieť si zbierku artefaktov a spomienkových predmetov z tohto obdobia.

3. Park Łazienki

Tento rozsiahly park je známy ako „Park kráľovských kúpeľov“ a nachádza sa v ňom množstvo záhrad, jazier a historických budov. Návštevníci tu môžu obdivovať aj slávny Chopinov pamätník a v letných mesiacoch sledovať bezplatné koncerty.

 Park Łazienki vo Varšave.
Park Łazienki vo Varšave.

4. Kráľovský hrad (Zamek Królewski)

Kráľovský zámok je symbolom nezávislosti Poľska. Nachádza sa v ňom úžasná zbierka umeleckých a historických artefaktov. Návštevníci si môžu prezrieť množstvo hradných miestností a komnát vrátane slávnej Trónnej sály.

5. Palác kultúry a vedy

Táto ikonická budova je najvyššia v Poľsku a z vyhliadkovej terasy ponúka nádherný výhľad na mesto. Návštevníci môžu navštíviť aj koncerty, výstavy a iné kultúrne podujatia, ktoré sa konajú v budove.

6. Palác Wilanów

Tento palác v barokovom štýle sa nachádza na okraji mesta, je obklopený nádherne upravenými záhradami a ponúka zbierku obrazov, sôch a iných dekoratívnych predmetov.

7. Múzeum histórie poľských Židov POLIN

Toto ocenené múzeum rozpráva o 1000-ročnej histórii Židov v Poľsku. Návštevníci si môžu pozrieť výstavy, zúčastniť sa na prednáškach a workshopoch a dozvedieť sa viac o živote a kultúre Židov v Poľsku.

Väčšina týchto atrakcií má pravidelné otváracie hodiny a vstupné, ktoré sa líši v závislosti od dňa a ročného obdobia. Návštevníci si môžu pozrieť oficiálnu webovú stránku každej atrakcie, kde nájdu viac informácií vrátane pokynov a ďalších dôležitých informácií.

Nočný život v meste Varšava

Vo Varšave je rušný a rozmanitý nočný život. Najväčšie mesto Poľska má prekvitajúcu barovú scénu s mnohými módnymi a luxusnými barmi. Medzi najobľúbenejšie podniky patria:

 • Bubbles Bar – špecializuje sa na šampanské a šumivé víno
 • Kufle i Kapsle – ponúka široký výber remeselných pív z celého Poľska
 • Smolna – pravidelne hostí podujatia techno a elektronickej hudby
 • Level 27 – strešný klub s nádherným výhľadom na mesto
 • Stodoła – obľúbené miesto pre rockovú a indie hudbu
 • Niebo – je známe organizovaním podujatí elektronickej a tanečnej hudby

Strešné bary ponúkajú nádherný výhľad na panorámu mesta. Okrem spomínaného klubu Level 27, medzi obľúbené patrí aj 43rd Floor SkyBar, ktorý sa nachádza na najvyššom poschodí hotela InterContinental.

Varšava má tiež bohatú živú hudobnú scénu s mnohými podnikmi, ktoré ponúkajú vystúpenia miestnych a medzinárodných umelcov.

Čo navštíviť v okolí Varšavy?

Hoci je Varšava fascinujúce mesto s množstvom zaujímavostí, návštevníci môžu preskúmať aj blízke destinácie, ktoré sú skvelým miestom na jednodňové výlety. Tu sú niektoré z najobľúbenejších možností.

 • Zelazowa Wola je malé mestečko, ktoré je rodiskom Fryderyka Chopina, jedného z najznámejších poľských skladateľov. Návštevníci si tu môžu prezrieť Chopinovo múzeum, ktoré prezentuje skladateľov život a dielo, a prezrieť si rodinný dom, v ktorom sa narodil.
 • Kazimierz Dolny je očarujúce mesto ležiace na brehu rieky Visly. Je známe svojím malebným starým mestom, historickými zrúcaninami hradu a malebným výhľadom na rieku. Návštevníci si môžu prezrieť mnohé umelecké galérie a múzeá v meste a vychutnať si tradičnú poľskú kuchyňu v niektorej z miestnych reštaurácií.
 • Bielovežský prales (Białowieża) – táto lokalita je na zozname svetového dedičstva UNESCO a je jedným z posledných pralesov v Európe. Je domovom mnohých vzácnych a ohrozených druhov vrátane zubra európskeho. Návštevníci môžu absolvovať prehliadky pralesa so sprievodcom, vydať sa na pešiu turistiku alebo cyklistiku po mnohých chodníkoch.

Všetky tieto destinácie môžu turisti veľmi jednoducho navštíviť z Varšavy ako jednodňový výlet. Ponúkajú návštevníkom možnosť spoznať bohatú kultúru, históriu a prírodné krásy Poľska kúsok za hranicami hlavného mesta.

Odskočiť si však môžeš aj do mesta Malbork, kde sa nachádza jeden z najväčších tehlových hradov na svete. Hrad Malbork, majestátna pevnosť v srdci Poľska, je živým svedkom stredovekých dejín a architektúry. Okrem toho je veľmi zaujímavou turistickou destináciou aj mesto Sopot, ktoré je populárne pre svoje pláže a rekreáciu.

Ubytovanie vo Varšave

Pri plánovaní cesty do Varšavy je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré treba zariadiť, ubytovanie. Našťastie toto pulzujúce mesto ponúka rôzne možnosti, ktoré vyhovujú potrebám a rozpočtu každého cestovateľa. Od luxusných hotelov až po útulné hostely – Varšava ponúka všetko.

Ľuďom, ktorí hľadajú luxusný pobyt, mesto ponúka množstvo 5-hviezdičkových hotelov. Tieto hotely sa môžu pochváliť špičkovým vybavením a službami. Cestovateľom, ktorí si potrpia na rozpočet, ponúka Varšava aj široký výber cenovo dostupných ubytovaní. Na výber je z mnohých možností, od lacných hotelov až po hostely.

Pre autentickejšie zážitky si návštevníci môžu vybrať pobyt v jednom z pôvabných varšavských butikových hotelov alebo apartmánov. Možností je skutočne mnoho, a tak si každý nájde to svoje. Na základe hodnotenia zákazníkov sa dajú odporučiť napr. tieto ubytovania:

 • Motel One Warsaw-Chopin – toto ubytovanie sa nachádza asi 1,2 km od centra mesta a blízko stanice metra; návštevníci si tam obľúbili hlavne izby pre zdravotne znevýhodnených, nepretržitú recepciu či bezplatné pripojenie k internetu; pozitívne sú tu hodnotené najmä poloha a čistota ubytovania
 • Hotel Metropol – ide o hotel, ktorý sa nachádza asi 150 metrov od centra mesta a blízko stanice metra; zákazníci tam oceňujú najmä izbovú službu, letiskový transfer, reštauráciu či izby pre zdravotne znevýhodnených; pozitívne sú tu hodnotené hlavne poloha a personál hotela
 • Hotel Gromada Warszawa Centrum – tento hotel sa nachádza asi 700 metrov od centra mesta a blízko stanice metra; návštevníci si tam obľúbili hlavne rodinné izby, izbovú službu, fitnescentrum, reštauráciu či izby pre zdravotne znevýhodnených; pozitívne je tu hodnotená najmä poloha hotela
 • ibis budget Warszawa Centrum – ide o cenovo výhodnejšie ubytovanie, ktoré sa nachádza asi 2,3 km od centra mesta; zákazníci si tam obľúbili najmä rodinné izby, izbovú službu, izby pre zdravotne znevýhodnených či nepretržitú recepciu; pozitívne sú tu hodnotené hlavne personál, čistota a poloha ubytovania

Bez ohľadu na to, aký typ ubytovania si cestovateľ vyberie, jedno je isté – bude obklopený bohatou históriou a živou kultúrou mesta. Či už niekto vyhľadáva luxus, alebo ide o nízkorozpočtového cestovateľa, Varšava má pre všetkých ideálne ubytovanie.

Gastronómia vo Varšave

Čo sa týka miestných špecialít, poľská kuchyňa je výdatná a chutná, s dôrazom na mäso, zapekané zemiaky a čerstvé produkty. Návštevníci Varšavy môžu ochutnať celý rad lokálnych špecialít.

 • Pierogi sú varené alebo vyprážané pirohy plnené rôznymi slanými alebo sladkými náplňami. Medzi obľúbené náplne patrí mäso, kyslá kapusta, huby a syr. Často sa podávajú s kyslou smotanou a smaženou cibuľkou.
 • Kielbasa je druh poľskej klobásy, ktorá sa často podáva grilovaná alebo varená. Môže sa vyrábať z bravčového, hovädzieho mäsa alebo z kombinácie oboch druhov a je ochutená rôznymi koreninami a bylinkami.
 • Vodka je národný nápoj Poľska a vyrába sa v rôznych príchutiach a štýloch. Škriepky o to, kto vodku vynašiel, sú medzi Poliakmi a Rusmi od nepamäti. Medzi obľúbené značky patria Belvedere, Chopin a Żubrówka. Často sa podáva vychladená a kombinuje sa s tradičnými poľskými pochutinami, ako sú uhorky a slede.
 • Tradičné poľské pečivo – druhy pečiva paczki a sernik patria vo Varšave medzi obľúbené pochúťky. Paczki sú vyprážané šišky plnené ovocím alebo krémom, zatiaľ čo sernik je krémový tvarohový koláč z farmárskeho syra s príchuťou vanilky alebo citróna.

Tieto miestne špeciality sú v mnohých reštauráciách a kaviarňach po celom meste. Turisti môžu navštíviť aj mnohé varšavské trhy a stánky s jedlom a ochutnať rôzne pouličné jedlá a miestne pochúťky.

Pierogi alebo pirohy sú vo Varšave obľúbeným jedlom.
Pierogi alebo pirohy sú vo Varšave obľúbeným jedlom.

Významné kultúrne podujatia vo Varšave

Varšava je mesto s bohatým kultúrnym dedičstvom, ktoré môžu návštevníci spoznať vďaka mnohým kultúrnym podujatiam a festivalom, ktoré sa konajú počas celého roka. Tu sú niektoré z najobľúbenejších podujatí, ktoré stoja za pozornosť.

 • Po prvé, Medzinárodný filmový festival vo Varšave

Tento každoročný filmový festival sa koná v októbri a predstavuje to najlepšie z medzinárodnej kinematografie. Návštevníci sa môžu tešiť na premietanie filmov z celého sveta, ako aj na workshopy, diskusie a stretnutia s tvorcami a hercami.

 • Po druhé, Chopinov klavírny festival

Festival vznikol ako pocta životu a dielam slávneho poľského skladateľa Frédérica Chopina. Po prvýkrát bol uskutočnený v roku 1927. Organizátori ho uskutočňujú vo februári a marci každých 5 rokov. Jeho súčasťou sú koncerty renomovaných klaviristov z celého sveta, ako aj prednášky a výstavy o Chopinovom živote a dedičstve.

 • Po tretie, Medzinárodný festival súčasnej hudby Varšavská jeseň

Tento festival, ktorý sa koná v septembri, predstavuje to najlepšie zo súčasnej klasickej hudby z celého sveta. Návštevníci sa môžu zúčastniť na koncertoch, workshopoch a diskusiách so skladateľmi a interpretmi.

 • A napokon vianočné trhy

Varšavské vianočné trhy sú počas sviatkov obľúbenou atrakciou. Návštevníci si môžu prezrieť stánky s tradičnými poľskými remeslami, jedlom a nápojmi a vychutnať si živú hudbu a zábavu.

Okrem týchto podujatí sa vo Varšave počas roka koná aj celý rad kultúrnych a umeleckých festivalov, napríklad Varšavský knižný veľtrh, Festival židovskej kultúry a Festival pouličného umenia. Návštevníci mesta si vždy nájdu niečo zaujímavé a pútavé, čo môžu navštíviť bez ohľadu na ročné obdobie.

Praktické informácie pre návštevníkov Varšavy

V Poľsku je oficiálnou menou poľský zlotý (PLN). Mnohí turisti menia eurá za zloté po príchode do Poľska, pretože mnohé podniky neprijímajú cudziu menu. Po celom meste, najmä v turistických oblastiach, je veľa zmenární a bankomatov. Takmer všade sa však dá platiť aj kartou bez potreby meniť peniaze.

Poznámka: Pri zmene peňazí na ulici si treba dávať pozor na rôznych podvodníkov, ktorí ponúkajú falošné peniaze. Niektoré zmenárne a bankomaty si účtujú privysoké poplatky, preto je vhodnejšie na to myslieť vopred.

Úradným jazykom poľština, avšak mnoho ľudí vo Varšave hovorí aj po anglicky. Ovládanie niekoľkých základných fráz v poľštine však môže pomôcť v rôznych situáciách, ako napríklad „dzień dobry“ (dobrý deň), „proszę“ (prosím) a „dziękuję“ (ďakujem).

Varšava je vo všeobecnosti bezpečným mestom, no návštevníci by mali dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia, čím predídu možnému nebezpečenstvu. Odporúčania pre bezpečnosť:

 • dávať si pozor na svoje veci v preplnených oblastiach
 • vyhýbať sa noseniu veľkých súm hotovosti
 • zvýšená opatrnosť pri používaní verejnej dopravy v noci
 • neodporúčajú sa osamelé prechádzky v neosvetlených oblastiach

V prípade núdze funguje číslo 112. Slúži na kontaktovanie záchranných služieb v Poľsku. Návštevníci môžu toto číslo používať bezplatne v prípade lekárskej pohotovosti, požiarov a pomoci polície. Je tiež dobré mať po ruke telefónne číslo a adresu veľvyslanectva alebo konzulátu v Poľsku pre každý prípad.

História Varšavy

História Varšavy siaha do 14. storočia, kedy ju založili ako malú rybársku osadu. V priebehu storočí vzrástol jej význam ako obchodného a podnikateľského centra a v roku 1596 bola vymenovaná za hlavné mesto Poľska. V 18. storočí sa stala významným kultúrnym a intelektuálnym centrom, ktoré priťahovalo umelcov, spisovateľov a filozofov z celej Európy.

Mesto má za sebou žiaľ aj pohnutú históriu vrátane zničenia jeho mnohých častí počas druhej svetovej vojny. Následne však Varšavu Poliaci obnovili a zrekonštruovali a dnes je živým a dynamickým mestom, ktoré je domovom mnohých kultúrnych inštitúcií, múzeí a galérií. Je tiež známa svojimi krásnymi parkami a záhradami vrátane slávneho parku Łazienki, v ktorom sa nachádza palác, jazero a množstvo sôch.

Varšava je centrom obchodu a priemyslu, s prosperujúcou ekonomikou a mnohými nadnárodnými spoločnosťami pôsobiacimi v meste. Vďaka svojej strategickej polohe a vynikajúcemu dopravnému spojeniu je dôležitým centrom obchodu a podnikania v Európe.

Celkovo je Varšava mesto s bohatou históriou, kultúrou a rozmanitosťou, ktoré návštevníkom ponúka jedinečné a nezabudnuteľné zážitky.

Záver

Varšava je fascinujúce a dynamické mesto, ktoré návštevníkom ponúka širokú škálu kultúrnych, historických a zábavných zážitkov. Každý si tu nájde niečo pre seba, od nádherne zrekonštruovaného Starého mesta až po bujarý nočný život. Mesto už len čaká na nových návštevníkov, ktorí prídu objavovať zázraky Varšavy na vlastné oči.

Čo navštíviťKam na výletPamiatkyZaujímavosti