Východná Európa – ktorú krajinu poctiť výletom

Európa

Východná Európa môže byť fascinujúcou destináciou pre každého cestovateľa, ktorý chce spoznať novú kultúru a krajinu. Tieto krajiny majú bohatú históriu a jedinečnú kultúrnu identitu. Každá ponúka niečo iné, nové a cestovateľ si užije dokonalú dovolenku bez toho, aby cestoval príliš ďaleko. Ktorú krajinu východnej Európy navštíviť a ako si užiť dovolenku čo najlepšie?

Ak niekto premýšľa, kam na výlet na východ, ponúka sa mu nespočetné množstvo príležitostí. Väčšina týchto krajín má svoje prímorské destinácie na pobreží Čierneho mora. Ak však niekoho viac zaujíma kultúra vnútrozemia, určite si príde na svoje.

Pri diskusii o východnej Európe je určenie geografických hraníc tohto regiónu výzvou. Hranice východnej Európy sa líšia podľa mnohých zdrojov – politické, geografické a kultúrne.

Kam na výlet vo východnej Európe?

Vládne zdroje často považujú za východnú Európu tieto krajiny:

Niekedy sa do tejto definície zahŕňajú aj krajiny ako Rakúsko, Slovinsko a Ukrajina.

Geografické zdroje niekedy pri definovaní východnej Európy idú ďalej na východ. Zahŕňajú aj Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko a Gruzínsko. Táto definícia siaha aj po Stredozemné more a patrí tu aj Grécko a Cyprus.

Okrem toho kultúrne zdroje niekedy považujú za súčasť východnej Európy všetky oblasti, kde prevláda východné pravoslávne kresťanstvo. Táto kultúrna definícia zahŕňa stredoeurópske krajiny, ako sú Estónsko a Lotyšsko, ktoré nie sú súčasťou väčšiny geopolitických definícií. Niekedy zahŕňa aj časti Turecka, ktoré sú historicky spojené s východnou pravoslávnou cirkvou.

Rozdelenie východnej Európy nie je vždy jednoznačné. Pozrieme sa viac na východ od Slovenska, no nezabudneme ani na našich najbližších susedov. Aké sú krásy a pamiatky, ktoré sa oplatí vidieť a kam sa vybrať na turistiku?

Bulharsko

Ak niekto hľadá prírodné zázraky, Bulharsko je vynikajúcou voľbou. V pohorí Rodopy je množstvo úžasných scenérií, ako napríklad sedem rilských jazier – sedem ľadovcových jazier v rôznych nadmorských výškach – alebo Trigradská roklina, jedna z najhlbších roklín na Balkáne.

Pohorie Pirin poskytuje vynikajúce možnosti na outdoorové aktivity, ak sa niekto rozhoduje o mieste kam na turistiku. Velingrad a Devin sa môžu pochváliť horúcimi minerálnymi prameňmi, zatiaľ čo mnohé jaskyne v regióne ponúkajú príležitosť na dobrodružné výlety.

Napríklad jaskyňa Čertovo hrdlo s podzemným jazerom. Medzi ďalšie významné prírodné pamiatky patria Belogradčické skaly, prírodná rezervácia Srebarna a mys Kaliakra.

V hlavnom meste Sofia je hneď niekoľko najznámejších bulharských pamiatok:

 • katedrála Alexandra Nevského so zlatými kupolami
 • kostol svätej Sofie – pôvodne postavený v 6. storočí
 • Bojanský kostol so slávnymi freskami zo 14. storočia

V meste sa nachádza aj množstvo múzeí a galérií prezentujúcich bulharské umenie a archeológiu.

Ak si chce niekto oddýchnuť od mestského života, vyberie sa do Plovdivu na brehu rieky Marica alebo do mesta Veliko Tarnovo. Obe mestá sú ľahko dostupné na jednodňové výlety zo Sofie – je to zároveň výborný tip na víkend.

Ďalšími obľúbenými turistickými destináciami sú čiernomorské letoviská Zlaté piesky a Slnečné pobrežie, ktoré sú ideálne na opaľovanie počas letných mesiacov. Ďalej Nesebar, starobylé prímorské mesto s množstvom starých kostolov, a Rilský kláštor, kultový východný pravoslávny kláštor založený v 9. storočí.

Bulharsko má nádherné historické miesta plné miestnej kultúry.
Bulharsko má nádherné historické miesta plné miestnej kultúry.

Rumunsko

Rumunsko je krajina plná divov, ktoré čakajú na objavenie. Sú tu malebné Karpaty aj nádherné pláže Čierneho mora. Turista tu má ísť kam na turistiku a dovolenkár si užije lúče slnka na jednej z mnohých pláží.

Pre milovníkov prírody sú rumunské Karpaty skvelým miestom na objavovanie. Vďaka hustým lesom a malebným údoliam sú Karpaty vynikajúcim miestom na pobyt v prírode. Obľúbená je tu turistika a treking. Čoraz populárnejšia je aj horská cyklistika.

Ďalšou zaujímavosťou Rumunska je delta Dunaja, ktorá je jedným z ekologicky najrozmanitejších miest v Európe. Táto úžasná oblasť je domovom pre mnohé druhy voľne žijúcich živočíchov vrátane vydier, pelikánov či diviakov.

Ak niekto hľadá kultúru a históriu, vydá sa do mesta Bukurešť. Je tu množstvo krásnej architektúry. Jeho ulice lemujú budovy v barokovom štýle. Je tu aj množstvo parkov a zelených plôch pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť od ruchu mesta.

Milovníkom pláží ponúka rumunské pobrežie Čierneho mora množstvo úchvatných pamiatok, od populárnych letovísk, ako sú Mamaia a Neptun, až po pokojnejšie mestá, ako sú Eforie Sud a Costinesti.

Žiadna cesta do Rumunska by nebola úplná bez zastávky na jednom z mnohých nádherných hradov:

 • hrad Bran, ktorý sa spája s románom Brama Stokera „Dracula“
 • hrad Corvinesti
 • hrad Peles

Mnohé hrady premenili na múzeá, kde sa návštevníci môžu oboznámiť s rumunskou históriou a kultúrou. Či už návštevník hľadá prírodné krásy, kultúrne zážitky, alebo len trochu zábavy na slnku, Rumunsko splní každého priania.

Moldavsko

Moldavsko je malá krajina východnej Európy, ktorá leží v juhovýchodnej časti kontinentu. Ponúka množstvo zážitkov, či už niekto hľadá históriu, kultúru alebo dobrodružstvo.

Kišiňov, hlavné mesto Moldavska, je ideálnym východiskovým bodom pre každú cestu. Návšteva Národného historického múzea poskytne zaujímavý pohľad na minulosť krajiny, zatiaľ čo neďaleký park Štefana Veľkého je skvelým miestom na oddych a relaxáciu.

Za preskúmanie stojí aj mesto Soroca. V tomto malebnom starom meste, ktoré leží na brehu rieky Dnester, je pôsobivá Sorocká pevnosť. Hrad pochádza z roku 1499 a ponúka panoramatický výhľad na okolitý región.

Ak niekto rozmýšľa kam na turistiku, môže zablúdiť mimo vychodených ciest. Oplatí sa výlet do Orheiul Vechi, čo v preklade znamená „starý Orhei“. V tejto lokalite kultúrneho dedičstva sú starobylé kostoly a kláštory uprostred nádhernej prírodnej krajiny hôr a údolí.

Žiadna cesta do Moldavska by nebola úplná bez návštevy malebného mestečka Comrat na juhu krajiny. Človek tu nájde rušné trhy, tradičné reštaurácie a množstvo miestnych remeselníkov predávajúcich svoj ručne vyrobený tovar. Je tu aj Múzeum gagauzského ľudu, ktoré prezentuje ich jedinečnú kultúru a spôsob života.

Rumunsko je plné výnimočných hradov, najznámejší je "Draculov domov" Bran.
Rumunsko je plné výnimočných hradov, najznámejší je „Draculov domov“ Bran.

Srbsko

Ak chce človek zažiť celodenný výlet plný dobrodružstva, vyberie sa do jaskyne Resava v Despotovci. Je to podzemný systém galérií a komnát plný obdivuhodných stalagmitových a stalaktitových útvarov.

Turisti tu nájdu pokojný potok, ktorý preteká jej komorami, ako aj množstvo podzemných jazier. Okrem toho jaskyňu vyhlásili za národný park kvôli významnej populácii netopierov.

Tí, ktorí chcú spoznať viac z histórie Srbska, by sa mali vybrať na výlet do Nového Sadu, druhého najväčšieho mesta krajiny. Je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a ponúka celý rad kultúrnych pamiatok.

Srbský Belehrad je jedno z najstarších európskych miest. Táto rušná metropola je známa svojou živou atmosférou, historickými pamiatkami a dláždenými ulicami. Milovníkom prírody Belehrad ponúka aj niekoľko parkov vrátane parku Kalemegdan so strmými zalesnenými zelenými svahmi, ktoré obkolesujú rieky Dunaj a Sáva.

Nakoniec by si mal návštevník nájsť čas a stráviť ho na srbskom vidieku. Krajina sa môže pochváliť niekoľkými nádhernými vidieckymi oblasťami. Cestovatelia môžu navštíviť prírodné rezervácie a malebné dedinky. Za návštevu stojí Kruševacké jazero – veľké prírodné jazero obkolesené hustými lesmi, z ktorého je nádherný výhľad.

Srbsko je tiež bohaté na históriu, ktorá sa odráža vo výnimočnej architektúre.
Srbsko je tiež bohaté na históriu, ktorá sa odráža vo výnimočnej architektúre.

Ukrajina

Napriek prebiehajúcej vojne v niektorých častiach krajiny väčšina Ukrajiny zostáva bezpečná na cestovanie. Cudzinci pri návšteve Ukrajiny nezažijú žiadne problémy. Musia však dodržiavať primerané bezpečnostné opatrenia.

Návštevníci by si mali byť vedomí, že počas cestovania po Ukrajine sa môžu stretnúť s vojenskými alebo policajnými kontrolnými stanovišťami. Na tie však človek narazí najmä ak cestuje v blízkosti konfliktných oblastí alebo oblastí v blízkosti ruských hraníc.

Obzvlášť pozoruhodná je západná časť krajiny s malebnými mestami a majestátnymi horami.

Ľvov je jedným z najnavštevovanejších miest na Ukrajine. Je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Patrí medzi historicky najvýznamnejšie mestá v Európe. Známy je svojou úžasnou architektúrou a množstvom pamiatok, ktoré sa oplatí preskúmať – od slávnej starobylej opery až po početné kostoly.

Starobylé mesto Ternopoľ je jedným z najstarších sídiel na Ukrajine. Založil ho v roku 1341 litovské veľkoknieža Algirdas. Návštevník tu nájde množstvo zaujímavostí – stredoveký hrad či niekoľko historických kostolov.

Napriek nepriaznivej situácii netreba zanevrieť ani na Ukrajinu. Ľvov na západe krajiny je kultúrnym dedičstvom.
Napriek nepriaznivej situácii netreba zanevrieť ani na Ukrajinu. Ľvov na západe krajiny je kultúrnym dedičstvom.

Poľsko

Poľsko je skvelý tip na víkend. Je plné miest a zážitkov, ktoré vyplnia nezabudnuteľný víkend v Poľsku. Je plné wellnessu (napríklad v meste Sopot) ale aj turistických destinácií. O krátke ubytovanie v tejto krajine určite nie je núdza.

Veľa možností, samozrejme, ponúka hlavné mesto Varšava. Človek sa prejde historickým Starým mestom alebo strávi čas obdivovaním modernej architektúry. Za zmienku stojí Kráľovský zámok alebo park Lazienki, kde si návštevník oddýchne pri jazere.

Koho láka príroda, mal by sa vydať k Veľkým Mazurským jazerám a zažiť dobrodružstvo na čerstvom vzduchu. V tomto regióne je 2 000 jazier a množstvo divokej prírody, čo je ideálne na turistiku, pozorovanie vtákov a ďalšie aktivity.

Za vzrušujúcim nočným životom a zábavou sa cestovateľ vyberie na sever do Gdanska. Tu nájde krčmy a kluby plné živej hudby a skvelej atmosféry. Počas dňa si prezrie historickú štvrť a prejde sa loďou po neďalekom kanáli Elblag – zázraku techniky.

Varšava je rušné no krásne mesto v Poľsku, kde sa oplatí stráviť nejeden víkend.
Varšava je rušné no krásne mesto v Poľsku, kde sa oplatí stráviť nejeden víkend.

Česká republika

Víkend v Českej republike je prísľubom neuveriteľného zážitku z obdivuhodnej architektúry, historických pamiatok a svojráznej miestnej kultúry. Tu je niekoľko tipov, ako si čo najlepšie užiť víkend vo východnej Európe na západ od Slovenska.

Nie nadarmo sa hovorí o Prahe ako o jednom z najkrajších miest. Jeho Staromestské námestie je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, pričom Staré Mesto je domovom najlepších kaviarní v centre Prahy. Kto nenavštívil Karlov most a Pražský hrad, akoby v Prahe ani nebol.

Navštíviť sa oplatí aj Český Krumlov, ktorý je známy svojím malebným starým centrom a budovami v barokovom štýle. Najlepší spôsob, ako ho preskúmať, je kľukatiť sa labyrintom úzkych dláždených uličiek a zastaviť sa pri hlavných pamiatkach, ako je hrad, múzeá a umelecké galérie.

Ak sa niekto pýta, kam na turistiku v Českej republike, tu je niekoľko tipov:

 • Národný park Moravský kras na južnej Morave
 • Národný park České Švajčiarsko
 • Krkonošský národný park
 • Tisá
 • Lednicko-valtický areál

Bez ohľadu na to, ako sa človek rozhodne stráviť víkend v Českej republike, môže si byť istý, že to bude nezabudnuteľný zážitok. Najkrajšie miesta v ČR ponúkajú úžasnú prírodnú krásu, fascinujúcu kultúru, ako aj rušný mestský život.

Malebná Praha je fotogenická, plná kultúrnych aj cestovateľských zážitkov. No oplatí sa vidieť aj iné české mestá.
Malebná Praha je fotogenická, plná kultúrnych aj cestovateľských zážitkov. No oplatí sa vidieť aj iné české mestá.

Záver

Východná Európa je skvelou destináciou pre tých, ktorí hľadajú vzrušujúce a jedinečné dovolenkové zážitky. Východná Európa so svojou nádhernou krajinou, kultúrou a históriou poskytuje nezabudnuteľné zážitky tým, ktorí si nájdu čas na jej preskúmanie. Od pulzujúcich miest až po nádherné pláže – východná Európa má čo ponúknuť každému.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výlet