Najlepšie kaviarne v Prahe – v centre aj mimo neho

Česko

Praha, známa svojou bohatou históriou a úchvatnou architektúrou, nie je len domovom pre krásne pamiatky, ale aj pre skvelé kaviarne, ktoré zaručujú nezabudnuteľný kávový zážitok. Nech je ktokoľvek milovníkom tradičnej čiernej kávy alebo sa rád oddáva dobrodružstvu s novými kávovými kombináciami, Praha má niečo pre každého.

Tento článok poskytne inšpirácie na niektoré z najlepších kaviarní v Prahe, ktoré by návštevníci rozhodne nemali minúť. Jedná sa o najlepšie kaviarne v centre Prahy, mimo neho, ako aj pri hlavnej stanici.

Najlepšie kaviarne v centre Prahy

Praha, klenot strednej Európy s bohatou históriou a okúzľujúcou atmosférou, sa týči v srdci Českej republiky s nespočetnými kultúrnymi a architektonickými skvostami. Medzi týmito pokladmi nachádzajúcimi sa v historickom centre mesta, sa tají aj niekoľko skvelých kaviarní, ktoré zvýrazňujú bohatú kávovú kultúru.

1. Kaviareň Slavia Praha

Kaviareň Slavia Praha, založená v roku 1863, je pravým historickým pokladom v srdci Prahy, ktorý hlboko zakorenil svoju existenciu v kávovej kultúre mesta. Toto znamenité miesto, ktoré prežilo viac ako 160 rokov, bolo a je dodnes miestom, kde sa mieša história s vôňou vynikajúcej kávy.

Od svojho otvorenia sa kaviareň Slavia Praha stala miestom stretávania pre umelcov a intelektuálov, vytvárajúc tak nezameniteľnú atmosféru tvorivosti a myšlienok. Sídliaca na Smetanovom nábreží, táto kaviareň ponúka svojim návštevníkom pôsobivý výhľad na symboly Prahy, vrátane Národného divadla, Karlovho mosta a Hradčian.

Večer v Slavii sa stáva ešte zvláštnejším zážitkom, keď návštevníci môžu vychutnať živú hudbu na klavír, čo dodáva jednej z najlepších kaviarní v centre Prahy ešte viac pôvabu a elegancie.

Okrem pôsobivého prostredia ponúka Slavia široký výber kávových špecialít, teplých nápojov a vín. Ich jedálny lístok zahŕňa občerstvenie z českej kuchyne, čo umocňuje autentický zážitok. Medzi obľúbenými pochúťkami sú palacinky a lievance, ktoré spolu so sladkými dezertmi, ako napríklad Parížsky krém, tvoria dokonalý chuťový zážitok.

ADRESA: Kavárna Slavia Praha, Smetanovo nábřeží 1012/2, 110 00 Staré Město
WWW: cafeslavia.cz

V týchto najlepších kaviarniach v Prahe majú návštevníci možnosť ochutnať skvelú kávu a rozmanité dezerty.

2. Kaviareň Adria Praha

Kaviareň Adria Praha je exkluzívne miesto situované na druhom poschodí významného Paláca Adria, ktorý sa pýši statusom kultúrnej pamiatky v Prahe. Svoje dvere otvorila v roku 2007 a nasledovala po koncertnej kaviarni Reunion, zachovávajúc si tak určitý historický odkaz.

Jej poloha na druhom poschodí poskytuje jedinečný výhľad na živú a frekventovanú Národnú ulicu. Oceňované priestory kaviarne sa vyznačujú nielen štýlovým dizajnom, ale aj atmosférou, ktorá sa stala obľúbeným miestom pre milovníkov kávy a gurmánskych pochúťok.

Kaviareň Adria Praha sa môže pochváliť pestrým menu, ktoré spája tradičné české jedlá s medzinárodnými špecialitami. Raňajkové menu je plné možností, vrátane klasiky ako vajíčka Benedikt či vajcia s lososom. Obedové menu zahŕňa rozmanité české a zahraničné jedlá, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších gurmánov.

K tomu si možno dopriať široký výber teplých a studených nápojov, vrátane rôznych druhov kávy, kokteilov a osviežujúcich letných drinkov.

Kaviareň Adria tak ponúka nielen gastronomický zážitok, ale aj pohodlné prostredie, kde sa návštevníci môžu ponoriť do kultúrnej atmosféry histórie Paláca Adria a užívať si výnimočný výhľad na pulzujúcu Národnú ulicu.

ADRESA: Kaviareň Adria Praha, Národní 36/40/36, 110 00 Nové Město
WWW: caffeadria.cz

3. EMA espresso bar

Kaviareň EMA Espresso Bar sa radí medzi výnimočné kávové destinácie v Prahe s mnohými charakteristikami, ktoré ju robia obľúbeným miestom pre milovníkov kávy aj tých, ktorí vyhľadávajú príjemné prostredie pre prácu alebo štúdium.

Jedným z ich hlavných ťahových línií je starostlivosť o kvalitu kávy. EMA Espresso Bar dováža výberové kávové zrná nielen z vlastnej pražiarne, ale aj z ďalších renomovaných mikropražiarní. Tento prístup k výberu surovín im umožňuje ponúkať širokú škálu chutí pre rôzne preferencie kávových nadšencov.

S ich skúsenými baristami môžu ľudia očakávať nielen perfektne pripravenú kávu, ale aj odborné poradenstvo týkajúce sa rôznych variačných možností. Títo profesionáli pristupujú k procesu prípravy kávy s vášňou a dbajú na detaily.

Pre tých, ktorí chcú svoj obľúbený blend z kaviarne mať doma, EMA Espresso Bar umožňuje zakúpenie kávových zŕn na svojej webstránke. To umožňuje zákazníkom pokračovať v užívaní ich obľúbenej kávy aj mimo priestorov kaviarne.

S niekoľkými pobočkami v Prahe sa EMA stáva ľahko dostupnou voľbou pre obyvateľov a návštevníkov mesta. Jemný design a vzdušné priestory patria k podpisovým znakom kaviarne. Tieto prvky spolu so starostlivo navrhnutým interiérom vytvárajú príjemné prostredie, kde si možno vychutnať svoju kávu a zároveň pracovať alebo študovať.

Okrem kávy ponúka EMA Espresso Bar aj rozmanitú stravovaciu ponuku. Od raňajok a brunchu po zákusky a slané pokrmy – ich menu uspokojuje rôzne chute a potreby. Pre tých, ktorí preferujú vegánske možnosti, kaviareň tiež poskytuje špeciálne možnosti pre ne, čím rozširuje svoju dostupnosť pre rôzne stravovacie návyky.

ADRESA: EMA espresso bar, Na Florenci 1420/3, 110 00 Nové Město
WWW: emaespressobar.cz

4. Café Louvre

Café Louvre, založená v roku 1902, sa môže s právom považovať za ikonu pražskej kávovej scény. S dlhou históriou, ktorá siaha až do začiatku 20. storočia, sa stala strediskom kultúry a intelektuálov, a to nielen pre svoju vynikajúcu kávu, ale aj pre unikátnu atmosféru.

V roku 1904 v tejto kaviarni založil český spisovateľ Karel Čapek český PEN klub, ktorý sa zasadzoval za slobodu slova a tlače. Café Louvre tak neponúka len výbornú kávu, ale je aj miestom s bohatou literárnou históriou, ktorá je dodnes cítiť v každom rohu.

Atmosféra v Café Louvre je jedinečná a odráža štýl prvorepublikových kaviarní. Návštevníci majú možnosť prečítať si dennú tlač, rozohrať šach alebo si zahrať biliárd, čím si môžu dopriať oddychový čas v príjemnom prostredí.

Pre tých, ktorí uprednostňujú vonkajšie sedenie, je k dispozícii letná terasa, kde si môžu užiť svoje obľúbené jedlo a nápoje pod otvoreným nebom.

Ponuka Café Louvre je široká a uspokojí každého návštevníka. Raňajky rôzneho druhu, obedy a večere tvoria štandardný repertoár, pričom sa špecializuje predovšetkým na českú kuchyňu a rozmanité dezerty. Okrem kávy si zákazníci môžu vybrať aj z bohatej ponuky studených a teplých nápojov, koktejlov, piva a vína.

ADRESA: Café Louvre Praha, Národní 22, 110 00 Nové Město
WWW: cafelouvre.cz

Okrem kávy ponúkajú kaviarne v Prahe zákusky rôzneho druhu, pričom si na svoje prídu aj ľudia so špecifickými stravovacími návykmi.

5. Fantova kaviareň Praha hlavná stanica

Fantova kaviareň Praha Hlavná stanica predstavuje jedinečný zážitok v odbavovacej hale Hlavnej železničnej stanice v Prahe. Táto kaviareň je súčasťou reťazca Café Coffee Day, známeho indického kávového konceptu, a svojou polohou v hlavnej železničnej stanici ponúka cestujúcim a návštevníkom príjemné miesto na oddych a občerstvenie.

Pri vstupe do Fantovej kaviarne Praha Hlavná stanica návštevníkov osloví štýlový dizajn priestorov, ktorý vytvára dojem elegantného interiéru 20. storočia. Nábytok a designerské kúsky, ktoré sú súčasťou priestoru, dodávajú kaviarni osobitý a pohodlný charakter.

Jedným z hlavných lákadiel je rozmanitá ponuka, ktorú Fantova kaviareň poskytuje svojim návštevníkom. Kávový sortiment zahŕňa rôzne druhy kvalitných káv, ktoré sú špeciálne pripravované a servírované s odborným prístupom. Okrem toho má kaviareň na svojom lístku aj široký výber alkoholických a nealkoholických nápojov.

Fantova kaviareň je aj príjemným prekvapením, ponúkajúc grilované jedlá, polievky, šaláty a dezerty. Vďaka tejto pestrej ponuke si každý návštevník môže vybrať podľa vlastných preferencií a chuťových zážitkov.

ADRESA: Fantova kavárna Praha, Hlavní nádraží, Wilsonova 300/8, 110 00 Vinohrady
WWW: cafecoffeeday.cz

Najlepšie kaviarne v Prahe – mimo centra

Okrem kaviarní v Prahe v srdci mesta existujú aj vzdialenejšie oblasti, kde sa ukrývajú zaujímavé miesta na ochutnávanie kávy. Táto sekcia sa pozrie na kaviarne mimo centra Prahy, kde kvalitná káva stretáva svoje obecenstvo mimo tradičných turistických zón.

1. Café Letka

Café Letka, miestne známe podnikanie, ktoré sa začalo v ére monarchie, bolo po viac ako storočie zatvorené, aby dnes opäť vítalo svojich návštevníkov. Otvorené pôvodne v ére monarchie, tento historický podnik prináša do súčasnosti nostalgickú atmosféru spojenú s modernými prvkami.

Situované v krátkej vzdialenosti od známeho parku Letná, Café Letka ponúka útulné prostredie so všestranným prístupom. Jeho interiér je kombináciou moderného dizajnu a pohodlia, čo tvorí ideálne miesto na oddych a relaxáciu. Návštevníci tu nájdu nielen kvalitnú kávu pražiarne Five Elephant, ale aj domáce limonády, chutné sendviče a lákavé koláče.

Táto kaviareň je miestom, kde si zákazníci môžu vychutnať obľúbenú kávu, posedieť s priateľmi alebo si užiť pokojný čas pri knihe.

ADRESA: Café Letka, Letohradská 44, 170 00 Praha 7-Letná
WWW: cafeletka.cz

Tieto útulné a pohodlné kaviarne môžu byť skvelým miestom na strávenie času pri knihe, študovanie či dokonca prácu.

2. Kaviareň Pražírna

Kaviareň Pražírna sa vyníma v pražskej kávovej scéne vďaka svojmu unikátnemu prístupu k príprave kávy a pestrému sortimentu. Srdcom kaviarne je vlastný pražiaci stroj, ktorý umožňuje baristom precízne upravovať praženie rôznych druhov kávových zŕn. Táto in-house pražiareň pridáva kávam špecifický charakter a zaručuje čerstvosť každej šálky.

Okrem kvalitnej kávy je jedným zo špeciálnych rysov Pražírny možnosť ochutnať si kávu priamo v kaviarni alebo si ju zakúpiť na domov. Zákazníci majú možnosť vychutnať si bohatú chuť a arómu kávy v príjemnom prostredí kaviarne alebo si ju zobrať so sebou do pohodlia domova.

Personál kaviarne nie je len priateľský, ale aj odborne vyškolený. S ochotou a znalosťou radi poradia nielen pri výbere kávy, ale aj v príprave podľa preferencií. Ich schopnosť zdieľať znalosti o jednotlivých druhoch kávy a odporúčať najlepšie spôsoby prípravy prispieva k celkovému kávovému zážitku.

Okrem rozmanitej kávovej ponuky možno v kaviarni nájsť aj široký výber nápojov vrátane vína, točeného piva a limonád. Táto kaviareň v Prahe ponúka nielen skvelé raňajky, ale aj chutné polievky, sendviče a toasty, čo z nej robí ideálne miesto nielen pre kávových nadšencov, ale aj pre tých, čo hľadajú pestrý výber jedál a nápojov. Pražírna je preto miestom, kde sa spoja kvalitná káva s bohatou a chutnou ponukou, čo robí z každej návštevy príjemný a uspokojujúci zážitok.

ADRESA: Kavárna Pražírna, Lublaňská 676/50, 120 00 Vinohrady-Nové Město
WWW: kavarnaprazirna.cz

3. Cafefin

Cafefin, zdá sa, vytvoril zaujímavý koncept medzi bistrom a kaviarňou, ponúkajúc jedinečný zážitok, ktorý spočíva nielen v kvalitnej káve, ale aj vo vietnamskej kuchyni. Tento podnik, ktorý sa pýši rozmanitou ponukou vietnamských jedál, sa výrazne odlišuje svojou schopnosťou kombinovať chuťové dojmy Ázie s atmosférou útulného bistra.

Pri vstupe do Cafefinu sú návštevníci privítaní príjemným spojením voňavých vôní vietnamských korenín a kávových zŕn. Interiér podniku je vkusný a pohodlný, vytvárajúc prostredie, kde môžu hostia relaxovať a vychutnávať si jedinečnú atmosféru.

V ponuke tejto kaviarne možno nájsť široký výber jedál, ktoré siahajú od tradičných vietnamských pokrmov až po ďalšie špeciality. Okrem lahodnej kávy, ktorá je jedným z kľúčových lákadiel, možno zvoliť raňajky v podobe rýžových kaší a toastov. Obed či večera tu však nie sú len o káve, Cafefin sa vyznačuje aj bohatou ponukou vietnamských dezertov, bagiet a sýtých jedál.

Vzhľadom na široký sortiment ponúkajúci skutočný výlet do vietnamskej kuchyne a príjemné prostredie, je Cafefin ideálnym miestom, ak niekto nevie čo na večeru či obed. Táto kaviareň-bistro spojila to najlepšie z oboch svetov, čím poskytuje svojim návštevníkom nezabudnuteľný zážitok spojený s výnimočným gastronomickým dojmom.

ADRESA: Cafefin, nám. J. z Poděbrad 1407/4, 120 00 Vinohrady
WWW: cafefinvpraze.com

Záver

Praha nie je len o starobylých uličkách a kráľovských palácoch, ale aj o jedinečných miestach, kde sa stretáva svetová káva s miestnym pôvodom. Kaviarne Prahy v srdci mesta obklopujú atmosférou histórie, zatiaľ čo tie v okrajových štvrtiach prinášajú moderný nádych do každodenného života Pražanov.

Od elegantných interiérov po autentické kúsky, kaviarne Prahy poskytuje širokú škálu možností pre milovníkov kávy. Bez ohľadu na to, či niekto preferuje tradičné praženie alebo odvážne exotické chute, mesto má niečo pre každého.