Čierna Hora – dovolenka v balkánskom duchu

Európa

Čierna Hora je menšia krajina nachádzajúca sa v juhovýchodnej časti Európy. Hraničí s Bosnou a Hercegovinou, Srbskom, Kosovom, Albánskom a Jadranským morom. Má viac ako 600 000 obyvateľov a jej hlavným mestom je Podgorica.

Ide o krásnu krajina s množstvom prírodných krás. Je známa svojimi horami, riekami, jazerami a plážami. Čiernohorské pohoria patria k najpozoruhodnejším v Európe a sú obľúbené na lyžovanie a turistiku. Krajina má tiež množstvo riek a jazier vrátane Skadarského jazera, ktoré je najväčším jazerom na Balkáne.

Čierna Hora – last minute dovolenka

Čierna Hora má čo ponúknuť pre cestovateľov všetkých vekových kategórií. Či už ide o nádherné pláže, úchvatné hory, alebo pulzujúce mestá.

Napríklad dovolenka na pláži je vhodná voľba pre návštevu Čiernej Hory. Pobrežie krajiny sa tiahne v dĺžke viac ako 300 kilometrov a je lemované nádhernými plážami. Niektoré z najobľúbenejších pláží sa nachádzajú v mestách Budva a Kotor. Ide o vhodnú alternatívu na preskúmanie Jadranského mora popri viac populárnemu Chorvátsku.

Ceny ubytovania v týchto oblastiach sa pohybujú od 20 do 50 eur za noc v závislosti od sezóny. Okrem toho je v Čiernej Hore stredomorské podnebie, čo znamená, že letá sú horúce a zimy mierne. Vďaka tomu je krajina ideálnou destináciou na dovolenku na pláži aj počas zimných mesiacov.

Pre tých, ktorí hľadajú aktívnejšiu dovolenku, ponúkajú čiernohorské drsné hory a národné parky veľa príležitostí na dobrodružstvo. Národný park Durmitor je jednou z najobľúbenejších destinácií pre svoje nádherné výhľady, turistické chodníky a možnosti raftingu.

Ceny ubytovania v tejto oblasti sa pohybujú od 25 do 50 eur za noc. Čiernohorské hory sú obľúbené aj pre zimné športy, ako je lyžovanie a snowboarding. Ceny skipasov sa pohybujú od 10 do 25 eur na deň. Či už ide o plánovaný vílet, alebo dovolenku typu last minute, Čierna Hora určite nesklame.

Čierna Hora aj letecky

Doprava do krajiny je jednoduchá a ponúka množstvo možností. Najlepšie sa možno dostať do Čiernej Hory letecky, pričom lety sa uskutočňujú na hlavných letiskách v krajine, ako sú Podgorica a Tivat.

Ceny letov sa pohybujú od 50 do 100 eur v závislosti od sezóny. Alternatívne sa návštevníci môžu do Čiernej Hory dostať aj vlakom alebo autobusom. Ide najmä o cestu z okolitých krajín ako Albánsko či Bosna a Hercegovina. Ceny za ne závisia od východiskového bodu, ale zvyčajne sa pohybujú okolo 15-25 eur.

Podgorica – hlavné mesto Čiernej Hory

Východiskovým bodom pre veľa turistov je práve hlavné mesto krajiny. Podgorica je hlavné a najväčšie mesto Čiernej Hory, ktoré sa nachádza v centrálnej časti krajiny. Je to moderné, živé mesto s množstvom zaujímavých miest a chutných jedál.

 • Jednou z najobľúbenejších atrakcií Podgorice je Hodinová veža, ktorá je svedectvom bohatej histórie mesta. Hodinová veža bola postavená v 15. storočí a je najstaršou budovou v Podgorici. Z vrcholu veže sa naskytá panoramatický výhľad na mesto a jeho okolie.
 • Za návštevu stojí aj staré mesto Podgorica. Nájsť tu množstvo tradičnej čiernohorskej architektúry vrátane Starej radnice, Starého bazára a Kostola sv. V tejto oblasti sa nachádza aj množstvo reštaurácií, obchodov a kaviarní.
 • Pri hľadaní pokojnej atmosféry možno navštíviť jeden z mnohých parkov a záhrad v Podgorici. Most Milénia je skvelým miestom, kde sa možno pokochať pohľadmi a zvukmi mesta, zatiaľ čo rieka Morača je ideálna na romantický piknik alebo relaxačnú prechádzku.

Pre tých, ktorí chcú v Podgorici ochutnať najlepšie jedlo, je tu niekoľko skvelých možností, kde možno ochutnať niečo z tradičnej kuchyne.

 • Jedným z najobľúbenejších jedál je národné jedlo Čiernej Hory, čevapi. Toto jedlo je zmes mletého mäsa a korenín, podávaná s chlebom a rôznymi omáčkami.
 • Ďalším obľúbeným miestnym jedlom je pljeskavica na balkánsky spôsob, čo je grilovaná placka z mletého mäsa, cibule a korenia.
 • V Podgorici ako v hlavnom meste krajiny možno vyskúšať takmer všetky tradičné jedlá krajiny. Určite netreba vynechať jedná ako čiernohorský pršut (sucho konzervovaná šunka), njeguski steak (hovädzí steak s údenou slaninou, sarma (kapustové závitky s mäsom a ryžou), popara (chlebová polievka) či čorba od krtola (krabia polievka).

V Podgorici sa konajú aj rôzne kultúrne podujatia. V meste sa počas roka koná množstvo festivalov vrátane Medzinárodného filmového festivalu a Čiernohorského hudobného festivalu. Okrem toho sa v meste nachádza niekoľko múzeí, galérií a divadiel, ktoré si návštevníci môžu prezrieť.

Podgorica je vďaka svojej bohatej histórii, chutnému jedlu a živej kultúre skvelou destináciou pre cestovateľov všetkých vekových kategórií.

Národné jedlo Čiernej Hory čevapi je zmes mletého mäsa a korenín, podávaná s chlebom a rôznymi omáčkami.
Národné jedlo Čiernej Hory čevapi je zmes mletého mäsa a korenín, podávaná s chlebom a rôznymi omáčkami.

Nočný život Čiernej Hory – bary a kluby

Čierna Hora so svojou živou kultúrou a nádherným stredomorským pobrežím ponúka množstvo aktivít pre „nočné sovy“. Od plážových barov až po nočné kluby – Čierna Hora má skutočne pre každého niečo.

 • Pre milovníkov pláží ponúka Čierna Hora množstvo plážových barov a klubov, ktoré ponúkajú skvelú atmosféru a množstvo hudby. Medzi najobľúbenejšie miesta nočného života v krajine patria pláže Jaz, Miločer a Budva. Všetky tieto plážové bary a kluby ponúkajú nádherný výhľad na Jadranské more, ako aj chutné jedlo a nápoje.
 • Pre fanúšikov viac tradičnejšej zábavy sú mestá Podgorica a Cetinje skvelými miestami, ktoré možno preskúmať. Obe mestá ponúkajú množstvo barov, reštaurácií a klubov. Medzi obľúbené miesta v Podgorici patrí Nacionalni Kafe, bar a klub, ktorý funguje už desaťročia, a Plavi Bar. V Cetinje sa nachádzajú niektoré z najstarších barov v krajine vrátane Konoba Cetinje a Club Cetinje.
 • Vhodným miestom je aj mesto Kotor. To sa nachádza v Kotorskom zálive a je známy svojou rušnou nočnou scénou. Medzi obľúbené miesta v Kotore patrí Festa Bar, ktorý je skvelým miestom na počúvanie živej hudby, a Disco Bar, ktorý je jedným z najlepších klubov v Čiernej Hore.
 • A napokon, pre pokojnejší nočný život je vhodným miestom mesto Tivat. Tivat je známy svojou uvoľnenou atmosférou. Medzi obľúbené miesta v Tivate patrí Jazz Club Tivat, ktorý ponúka skvelú živú hudbu, a Rooftop Bar, ktorý je skvelým miestom na vychutnanie si kokteilu.

Ceny na týchto miestach možno označiť ako pomerne dostupné, avšak závisí od noci, lokality a tiež sezóny. Ak teda človek hľadá skvelý zážitok z nočného života v podobe klubov a barov, Čierna Hora je ideálnou destináciou. Okrem nočného života ponúka Čierna Hora aj veľa aktivít, histórie a dobre kuchyne. Ktoré miesta sa ešte počas nielen letnej dovolenky oplatí navštíviť.

Čierna Hora – Budva

Budva je mesto ležiace na jadranskom pobreží Čiernej Hory. Je to jedna z najobľúbenejších turistických destinácií v krajine a je známa svojimi nádhernými plážami, rušným nočným životom a krásnym starým mestom. Mesto sa nachádza v prírodnom zálive a je obklopená niekoľkými malými ostrovmi.

Dnes je Budva rušným mestom s bohatou kultúrou a množstvom zaujímavých aktivít. Jej staré mesto je plné historických budov a dláždených ulíc a je skvelým miestom na prehliadku. Nachádza sa tu množstvo reštaurácií, barov a kaviarní ako aj široký výber obchodov a galérií.

Pláže v Budve patria k najlepším v Čiernej Hore. Lemuje ich trblietavá modrá voda a zlatistý piesok a nájdete tu množstvo zábavných aktivít, ako napríklad vodné lyžovanie, windsurfing a potápanie. V meste sa nachádza aj množstvo nočných klubov a hudobných festivalov, čo z neho robí skvelú destináciu pre tých, ktorí sa chcú zabávať.

Ak je v hľadáčiku relaxačná dovolenka, v Budve možno nájsť aj množstvo kúpeľov a wellness centier. Môžete si tu vychutnať masáž alebo tradičný turecký kúpeľ a v meste sa koná aj niekoľko kurzov jogy a meditácie.

Čierna Hora – Ulcinj 

Ulcinj je jedno z najkrajších a najrozmanitejších miest v Čiernej Hore. Nachádza sa na pobreží Jadranského mora a ponúka jedinečnú kombináciu stredomorskej kultúry, úchvatnej krajiny a množstva aktivít.

Mesto Ulcinj je známe svojou tyrkysovou vodou, piesočnatými plážami a krištáľovo čistým morom. Môže pochváliť aj jednou z najlepšie zachovaných stredovekých architektúr v regióne. Nachádza sa tu niekoľko pôsobivých pevností vrátane starobylej pevnosti Kastel, ktorá pochádza z 15. storočia. Návštevníci si môžu prezrieť pevnosť a jej okolité hradby alebo sa dokonca vybrať na prehliadku starého mesta loďou.

Ulcinj je tiež skvelou destináciou pre outdoorové aktivity. Mesto ponúka celý rad aktivít, od kúpania a plachtenia až po cyklistiku a pešiu turistiku. K dispozícii je aj množstvo vodných športov vrátane windsurfingu a kitesurfingu. Ulcinj je tiež známe vynikajúcimi možnosťami potápania, s množstvom zaujímavých vrakov a útesov na preskúmanie.

Celkovo je Ulcinj Čiernej Hory skvelou destináciou pre každého, kto hľadá jedinečnú a príjemnú dovolenku. So svojou nádhernou prírodou, pulzujúcim nočným životom a ponukou aktivít je ideálnou destináciou pre cestovateľov všetkých vekových kategórií.

Sutomore – počasie, pláže a nočný život

Sutomore je malé mesto na pobreží Čiernej Hory. Je obľúbeným cieľom turistov vďaka nádherným plážam a teplému počasiu. Mesto má niečo vyše 5 000 obyvateľov a je známe svojou uvoľnenou atmosférou a tradičnou architektúrou. Počasie v Sutomore je typicky stredomorské, s horúcimi letami a miernymi zimami.

 • Letá sú dlhé a horúce s priemernými teplotami okolo 28 °C. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august, keď teploty môžu dosiahnuť až 36 °C.
 • Zimy sú mierne a vlhké, teploty zriedka klesajú pod 0 °C. Najviac zrážok spadne v novembri a decembri, v priemere okolo 89 mm.

Sutomore je ideálnou destináciou pre milovníkov slnka s množstvom plážových aktivít. Pláže patria medzi najlepšie v Čiernej Hore, s bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou. Nachádza sa tu aj množstvo reštaurácií, kaviarní a barov, ktoré ponúkajú miestnu kuchyňu a množstvo zábavy. Jednoducho ide o skvelé miesto na návštevu počas celého roka, s teplým počasím a množstvom aktivít.

Čierna Hora je jednoducho skvelá destinácia na víkendový výlet, letnú dovolenku alebo dokonca na svadobnú cestu. Tejto nádhernej krajine treba dať šancu a objaviť tak jej jedinečnú kultúru a dychberúcu prírodu.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výletPamiatkyZaujímavosti