Rumunsko – dovolenka, more, mena, informácie

Európa

Krajina plná rozmanitosti, ktorá sa nachádza v srdci Európy. Rumunsko malo dlho povesť zaostalej krajiny, ale pomaličky klope na dvere a je čas objaviť jeho krásy. Hrady Transylvánie, farebné kostoly v Maramureši, Drakula aj noblesná Bukurešť. Kedy sa oplatí do Rumunska cestovať a na čo netreba zabudnúť?

Rumunsko je fascinujúca krajina ležiaca vo východnej Európe, ktorá je známa svojou pestrou históriou, kultúrou a prírodou. Rumunsko susedí s Ukrajinou, Maďarskom, Srbskom, Bulharskom a Moldavskom. Má približne 19,5 miliónov obyvateľov. Hlavným mestom Rumunska je Bukurešť a jeho oficiálnym jazykom je rumunčina.

Je známe svojimi stredovekými hradmi a pevnosťami, ako aj svojimi nádhernými prírodnými scenériami, ktoré sú obľúbenými turistickými destináciami. Okrem toho je Rumunsko aj významným hospodárskym centrom v regióne, s veľkým poľnohospodárstvom, ťažbou ropy a zemného plynu a rýchlo sa rozvíjajúcim priemyslom.

Rumunsko – historické zaujímavosti

Rumunsko má dlhú a zaujímavú históriu, ktorá siaha až do praveku. Počas vekov bolo územie dnešného Rumunska osídlené rôznymi národmi a kultúrami a v dôsledku toho má krajina bohaté dedičstvo a rôznorodú kultúru.

Archeologické nálezy dokazujú, že na území dnešného Rumunska žili ľudia už v paleolite a neolite. Najstaršie nálezy sú z obdobia pred viac ako 40 000 rokmi a pochádzajú z jaskýň v Transylvánii. V dobe bronzovej sa na území Rumunska usadili Indo-Európania, z ktorých sa neskôr stali Dákovia.

Dákovia boli staroveký národ, ktorý žil na území dnešného Rumunska a susediacich oblastí v priebehu 1. tisícročia pred n.l. Dákovia boli známi svojou odvahou a odolnosťou a v priebehu svojej histórie sa dokázali vzoprieť mnohým impériám.

Neskôr sa územie Rumunska stalo súčasťou rôznych kmeňov a národov, ktoré sa snažili o jeho kontrolu. V priebehu 9. a 10. storočia sa na území Rumunska usadili Maďari. V stredoveku bolo územie dnešného Rumunska často terčom invázií a dobytia, vrátane invázie Mongolov a Osmanov.

Rumunská mena

Rumunská mena, oficiálne nazývaná rumunský lei (znamená „lev“ v rumunskom jazyku), je mena používaná v Rumunsku od roku 1867. Odvtedy prešla mena mnohými zmenami a infláciami a dnes je to stabilná mena, ktorá je používaná v celej krajine.

Hodnota rumunskej meny sa vyjadruje pomocou symbolu „RON“. Jedna rumunská leu sa skladá z 100 bani. V minulosti bola mena rozdelená na 1 000 bani, ale v roku 2005 bola hodnota bani prepolovičená. Teraz sa používajú len mince v hodnote 1, 5, 10 a 50 bani.

Rumunský lei má zaujímavú históriu, ktorá sa začala v roku 1867, keď bola zavedená ako oficiálna mena Rumunska. V tej dobe bola hodnota 1 leu ekvivalentom 5 francov, čo sa v priebehu rokov zmenilo v súvislosti s meniacou sa ekonomickou situáciou krajiny. Po druhej svetovej vojne sa hodnota rumunskej meny výrazne zmenila až do roku 2005, keď bola mena prehodnotená.

Dnes je rumunský lei stabilnou menou a jednou z najviac používaných mien v strednej a východnej Európe. Rumunsko sa v roku 2007 stalo členom Európskej únie a v súčasnosti prebiehajú diskusie o tom, kedy by sa rumunský lei mohol stať súčasťou eurozóny.

Hoci rumunský lei prešiel mnohými zmenami, jeho hodnota je v súčasnosti stabilná a Rumunsko má zdravú a rastúcu ekonomiku. Rumunská mena si zachováva svoje miesto ako dôležitý nástroj v ekonomike krajiny a aj napriek výzvam v súčasnej dobe má potenciál pre budúci rast a stabilnosť.

Bukurešť, hlavné mesto Rumunska, je fascinujúce miesto plné histórie, kultúry a architektúry.

Dovolenka v Rumunsku

Rumunsko je krajina s bohatou históriou, nádhernou prírodou a kultúrou a mnohými zaujímavými miestami, ktoré sa dajú objaviť počas dovolenky. Ak človek hľadá nové miesto na objavovanie a dovolenku, môže byť Rumunsko tou správnou voľbou.

Ceny dovoleniek v Rumunsku sa môžu líšiť v závislosti od mnohých faktorov, ako sú obdobie, v ktorom človek cestuje, typ ubytovania, ktoré preferuje, a aké aktivity plánuje počas pobytu. Tu sú niektoré priemerné ceny pre rôzne typy dovoleniek v Rumunsku:

  • Ceny ubytovania sa líšia v závislosti na kvalite a typu miesta, kde sa návštevníci rozhodnú zostať. Priemerné ceny za noc v hoteli sa pohybujú medzi 20 a 50 eur za jednu izbu pre dvoch ľudí. Airbnb ponúka tiež mnoho možností ubytovania s priemernými cenami medzi 30 a 70 eur za noc.
  • Rumunská kuchyňa je veľmi chutná a cenovo dostupná. Priemerná cena za jedlo v reštaurácii sa pohybuje medzi 5 a 10 eur. Za cenu obeda v rýchlej prevádzke môže človek zaplatiť okolo 4 eur.
  • Ceny za cestovanie po krajine sa môžu líšiť v závislosti na tom, aký druh dopravy turisti preferujú. Cestovanie autobusom alebo vlakom je pomerne lacné a môže stáť od 5 do 10 eur za cestu. Požičanie auta je drahšie, s priemernými cenami okolo 25 až 30 eur za deň.
  • Rumunsko ponúka množstvo aktivít pre turistov, ako sú návštevy pamätihodností, túry v prírode, kúpanie a iné. Návšteva pamiatok a múzeí môže stáť medzi 2 a 5 eur. Vstup do národných parkov a prírodných rezervácií stojí okolo 1 až 3 eur.

Celkové náklady na dovolenku v Rumunsku závisia od toho, aké zážitky a aktivity turisti plánujú. Avšak, vo všeobecnosti, Rumunsko ponúka veľmi prijateľné ceny pre cestovateľov, čo z neho robí skvelú destináciu pre tých, ktorí chcú získať nové zážitky za rozumné ceny. Ani pri ceste do Rumunska netreba zabúdať na cestovné poistenie.

Rumunsko – pamiatky, výlety

Rumunsko má rozmanitú kultúru, ktorá sa výrazne prejavuje v ľudovom umení, hudbe, tancoch a gastronómii. Okrem toho sa jeho história odráža aj v mnohých pamiatkach po celom území. Tieto pamiatky zahŕňajú stredoveké hrady a pevnosti, náboženské stavby a archeologické náleziská.

Hrad Peleš sa nachádza v horách Karpaty v blízkosti mesta Sinaia a bol postavený v 19. storočí ako letná rezidencia pre kráľovskú rodinu. Je to jeden z najkrajších a najbohatších hradov v Európe, s viac ako 160 izbami a pozoruhodným interiérom.

Kláštor Voroneț je jednou z najznámejších pravoslávnych stavieb v Rumunsku. Nachádza sa v severovýchodnej časti krajiny a jeho interiér je zdobený krásnymi freskami a je uvedený na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Sarmizegetusa Regia sa nachádza v centrálnej časti krajiny a bola hlavným mestom dávnych Dákov, predkov Rumunov. Miesto je plné starovekých ruín a je zoznamované na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Istria sa nachádza na pobreží Čierneho mora a bola jednou z najstarších gréckych kolónií v oblasti. Archeologické nálezy z miesta sa datujú do 7. storočia pred n. l. a sú vystavené v múzeách v Rumunsku.

Farebné kostoly v Maramureši sú veľmi zaujímavým a nezvyčajným fenoménom, ktorý možno vidieť v niektorých dedinách v tomto regióne na severe Rumunska. Tieto kostoly sú známe svojou bohatou farebnou výzdobou a ornamentami, ktoré sa nachádzajú na fasádach, strechách a vežiach.

Okrem týchto najznámejších pamiatok existuje v Rumunsku ešte množstvo ďalších pamiatok, ktoré sú rovnako pozoruhodné a zaujímavé. Medzi tieto patrí napríklad múzeum dediny v Bukovine, kde návštevníci môžu vidieť tradičné drevené domy a kostoly.

Význam týchto pamiatok pre kultúru a históriu Rumunska sa odráža v tom, že mnohé z nich sú zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Ich zachovanie a ochrana sú dôležité nielen pre kultúrnu hodnotu, ale aj pre turistický potenciál krajiny.

Pevnosť Bran, známa aj ako hrad Drakulu, je jedno z najnavštevovanejších miest v Rumunsku.

Bran – miesto v Rumunsku

Pevnosť Bran, známa aj ako hrad Drakulu, je jedno z najnavštevovanejších miest v Rumunsku. Nachádza sa v oblasti Transylvánie, medzi mestami Brašov a Râșnov, a je známa svojou stredovekou architektúrou a súvislosťou s legendárnou postavou Drakulu.

Pevnosť Bran bola postavená v 14. storočí na ochranu hraníc medzi Transylvániou a Valašskom. Počas svojej histórie slúžila ako pevnosť, kráľovský palác a aj ako väzenie. V 20. storočí bola zrekonštruovaná a otvorená pre verejnosť ako múzeum.

Návštevníci pevnosti Bran sa môžu prechádzať v rámci múzea po niekoľkých poschodiach, kde môžu vidieť rôzne exponáty, vrátane zbraní, zbrojí a nástrojov na mučenie. Okrem toho sa môžu pozrieť aj na miestnosti, kde kedysi bývali králi a kde sa nachádza aj kuchyňa, kde sa pripravovali jedlá pre kráľovskú rodinu.

Napriek tomu, že sa pevnosť Bran často považuje za hrad Drakulu, nie je úplne jasné, či tu naozaj býval historický Vlad III. Dracula, ktorý sa stal základom pre literárneho Drakulu. Avšak pevnosť Bran bola určite inšpiráciou pre Bram Stokera, autora slávneho románu Dracula.

Okrem návštevy pevnosti Bran si návštevníci môžu vychutnať aj prechádzku po okolí, kde sa nachádza mnoho tradičných rumunských dedín, z ktorých niektoré ponúkajú aj tradičné remeslá a miestnu kuchyňu.

Celkovo je pevnosť Bran významným historickým miestom a turistickou atrakciou, ktorá ponúka návštevníkom nádherné výhľady na okolitú krajinu a možnosť spoznať históriu a kultúru Rumunska.

Bukurešť

Bukurešť, hlavné mesto Rumunska, je fascinujúce miesto plné histórie, kultúry a architektúry. Nachádza sa v juhovýchodnej časti krajiny a ponúka návštevníkom mnoho zaujímavých miest a aktivít.

Mesto má bohatú históriu, ktorá sa začala približne v 15. storočí. Počas storočí sa Bukurešť stala dôležitým obchodným centrom v oblasti, čo umožnilo rozvoj miestnej kultúry a architektúry. V súčasnosti je Bukurešť jedným z najdôležitejších miest v Rumunsku a zároveň centrom pre podnikanie a kultúru.

Jednou z najznámejších atrakcií Bukurešti je Parlamentný palác, ktorý je najväčší administratívny komplex na svete. Postavený v 80. rokoch 20. storočia, tento palác má rozlohu 330 000 m² a obsahuje 12 poschodí a viac ako 3 000 miestností. V súčasnosti slúži ako sídlo rumunského parlamentu a je otvorený pre verejnosť.

Ďalšou zaujímavou atrakciou v Bukurešti je Národné múzeum rumunskej dejiny, kde sa nachádza mnoho výstav o histórii a kultúre krajiny. Múzeum obsahuje viac ako 60 000 exponátov, vrátane artefaktov z rímskych čias, tradičných krojov a umelcov z 19. a 20. storočia.

Mesto má aj mnoho krásnych parkov, ako je napríklad Cismigiu, kde návštevníci môžu relaxovať a prejsť sa po jazierku v parku. V parku sa nachádza aj miestna kaviareň a v lete môžete vidieť mnoho hudobných a divadelných predstavení.

Rumunsko na nachádza na pobreží Čierneho mora s plážami s jemným pieskom a krištáľovo čistou vodou.

Rumunsko – more

Rumunsko na nachádza na pobreží Čierneho mora, ktoré sa rozprestiera na dĺžke 245 kilometrov. Táto oblasť je známa svojimi plážami s jemným pieskom, krištáľovo čistou vodou a úchvatnými výhľadmi na more. Toto pobrežie je ideálnou destináciou pre dovolenky pre tých, ktorí hľadajú slnko, more a zábavu.

Jedným z najobľúbenejších letovísk na rumunskom pobreží je Mamaia, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Constanța. Mamaia má najdlhšiu pláž na pobreží a ponúka množstvo zábavy pre návštevníkov, vrátane nočného života, reštaurácií, barov a obchodov. Okrem toho je Mamaia známa aj svojimi kúpeľmi a wellnes centrami, kde sa môže človek zrelaxovať a oddýchnuť si od každodenného zhonu.

V blízkosti Mamaie sa nachádza aj mesto Constanța, ktoré je považované za najväčšie mesto na pobreží. Mesto má mnoho historických pamiatok, vrátane Rímskeho amfiteátra, Rímskeho múzea a Múzea národnej histórie a archeológie. Constanța je tiež významným prístavom a obchodným centrom na pobreží Čierneho mora.

Medzi ďalšie obľúbené letoviská na rumunskom pobreží patria Eforie Nord, Neptun, Jupiter a Venus. Tieto letoviská majú tiež krásne pláže, ktoré sú ideálne na slnenie a kúpanie. Návštevníci tu môžu nájsť množstvo reštaurácií, barov a obchodov, ako aj rôzne aktivity, vrátane vodných športov, jazdy na koni a golfového ihriska.

Okrem pláží a zábavy ponúka rumunské pobrežie aj množstvo príležitostí na objavovanie prírodných krás. Návštevníci môžu navštíviť deltu Dunaja, ktorá sa nachádza na východnom konci pobrežia a je jednou z najväčších delt na svete. Delta Dunaja je zároveň chráneným územím a domovom množstva rôznych druhov rastlín a zvierat, vrátane viac ako 300 druhov vtákov.

Ak turisti hľadajú niečo viac adrenalínové, môžu sa vydať na jazdu na vodnom skútri, paragliding alebo sa pripojiť k rybárskej výprave. Návštevníci si tiež môžu prenajať vodný bicykel alebo kajak a preplávať sa po pobreží. Rumunské pobrežie Čierneho mora ponúka niečo pre každého, či už človek hľadá zábavu a relaxáciu, alebo sa chce pustiť do dobrodružstva v prírode.

Tradičná kuchyňa Rumunska

Rumunsko je krajina plná prekvapení. Tradičná rumunská kuchyňa ponúka širokú škálu jedál s vplyvom balkánskej, tureckej, nemeckej a maďarskej kuchyne. Rumunské jedlá sú často založené na zemiakoch, kyslej smotane, mäse a klobásach.

Jedným z najpopulárnejších jedál v Rumunsku je „sarmale“, ktoré sú závitky vyrobené z kyslej kapusty plnené mletým mäsom a ryžou. Toto jedlo sa často podáva s knedlíkmi alebo zemiakovým pyré.

Ďalším tradičným jedlom je „mititei“, ktoré sú špeciálne druhy grilovaných klobásiek vyrobených z miešaného mäsa (hovädzie, bravčové a ovčie mäso). Tieto klobásy sa obvykle podávajú s cibuľou a horúcim chlebom.

Rumunská kuchyňa má tiež niekoľko vegetariánskych možností, medzi ktorými je najznámejšie „mămăligă“, ktoré sa podáva s kyslou smotanou a syrom feta. Mămăligă je tradičné jedlo vyrobené z kukuričnej múky a podobá sa talianskemu polentu.

Ďalšie populárne rumunské jedlá zahŕňajú „tocană“, čo je druh hovädzieho gulašu, „ciorba“, kyslá polievka s mäsom alebo rybou a „papanași„, ktoré sú sladké syrové koláče s kyslou smotanou a džemom.

DovolenkaZaujímavosti