Turecký Kars: Na prahu svetov

Ázia

Východoturecké mesto Kars je akýmsi vlastným mikrosvetom. Miešajú sa tu opustené kupole arménskych kostolíkov s vysokými štíhlymi minaretmi a Istanbul či Ankara sú tak vzdialené, že ľudí nezaujíma čo sa v nich deje. Preto si žije svojim pomalým životom a hoci nie je turistickým ťahákom, človeka jeho návšteva poteší.

Kars je mesto v Turecku, ktoré sa nachádza na severe krajiny na hranici s Arménskom. Má bohatú históriu, ktorá siaha až do staroveku, keď bolo centrom arménskej kultúry a histórie. V tomto období bolo mesto známe ako Kárs a bolo centrom obchodu a administratívy v regióne.

Východoturecké mesto Kars je akýmsi vlastným mikrosvetom. Miešajú sa tu opustené kupole arménskych kostolíkov s vysokými štíhlymi minaretmi a Istanbul či Ankara sú tak vzdialené, že ľudí nezaujíma čo sa v nich deje.

V dôsledku svojho strategického postavenia na hranici medzi Tureckom a Arménskom sa Kars stalo svedkom mnohých vojen a konfliktov počas storočí. V roku 1915 sa v meste konala bitka medzi tureckými a arménskymi vojskami, ktorá bola súčasťou arménskej genocídy.

Aj napriek svojej komplikovanej histórii sa Kars stáva čoraz viac populárnym cieľom turistov za jeho bohatou kultúrou a históriou. Mesto je domovom mnohých historických pamiatok, ako je napríklad Kars Castle, ktoré bolo postavené v 10. storočí a bolo sídlom byzantskej správy v regióne.

Okrem histórie a kultúry sa Kars tiež vyznačuje svojou krásne prírodou a množstvom turistických atrakcií. Mesto leží na okraji pohorí Taurus, čo umožňuje turistom prechádzať sa po krásnych horách a obdivovať panorámu mesta.

V posledných rokoch sa Kars stalo významným turistickým cieľom aj pre svoj jedinečný architektonický štýl, ktorý sa nazýva „Kars Architecture“. Tento štýl sa vyznačuje vysokými, štíhlymi budovami s kamennými obloženiami a kamennými strechami.

Medzi najkrajšie miesta celého Karsu patrí námestie na pomedzí Citadely a mestskej zástavby – „námestie dvoch náboženstiev“. Ani tu nesmie chýbať niekoľko parkov a v okolí námestia ticho stoja domy so svojimi záhradami. Azda najstarším monumentom celého Karsu je arménsky Kostol svätých apoštolov, ktorý nechal postaviť arménsky kráľ Abas z dynastie Badratidov ešte v polovici 10.storočia. 

Počas dovolenky v Turecku stojí za návštevu aj oblasť Cappadocia či mestá Side a Izmir. Cappadocia (alebo Kapadócia) je jedinečná a krásna destinácia v strednom Turecku. Táto oblasť sa nachádza v srdci Anatólie a je známa svojou úžasnou krajinou a podmanivou históriou.