Ostrov Sardínia – dovolenka, ubytovanie a počasie

Európa

Sardínia je druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori a nachádza sa pri severozápadnom pobreží Talianska, ktorého je autonómnym regiónom. Sardínia je známa svojou neuveriteľnou krásou, jedinečnou kultúrou a rozmanitou krajinou.

Je jedným z 20 regiónov Talianska a jedným z piatich autonómnych regiónov s osobitným štatútom. Sardínia zohrala v histórii Talianska dôležitú úlohu a jej spojenie s pevninou bolo vždy silné.

Taliansko – Sardínia

Spojenie medzi Sardíniou a Talianskom sa datuje od konca Rímskej ríše. Ostrov bol súčasťou rímskej provincie Sardínia a Korzika, ktorá bola založená v roku 238 pred n. l. Ostrov zostal súčasťou Rímskej ríše až do jej pádu v 5. storočí nášho letopočtu. V stredoveku Sardínii vládla Byzantská ríša, Lombardia a Aragónci. Nakoniec bola v roku 1861 pripojená k Talianskemu kráľovstvu a stala sa jeho plnohodnotným regiónom.

Sardínia je jedným z najdôležitejších regiónov Talianska a má silné kultúrne a hospodárske prepojenie s pevninou. Dlhodobo je významným poľnohospodárskym producentom krajiny, ktorý poskytuje rôzne produkty, ako sú olivy, pšenica a hrozno. Je tiež jedným z najdôležitejších rybárskych regiónov v Stredomorí. Sardínia sa vyznačuje živým cestovným ruchom a je domovom najkrajších pláží a letovísk v krajine.

Na Sardínii sa nachádza aj množstvo významných talianskych pamiatok a miest. Nuraghe di Barumini je starobylá nuragská osada, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa tu aj niekoľko významných náboženských pamiatok, ako napríklad Bazilika di San Simplicio, katedrála v Cagliari a svätyňa Panny Márie z Bonaria.

Spojenie medzi Sardíniou a Talianskom je silné a naďalej dôležité pre obe krajiny. Región má bohatú históriu a kultúru, ktoré sa odrážajú v jeho architektúre, kuchyni a jazyku. Je tiež dôležitým hospodárskym partnerom Talianska, pretože poskytuje množstvo produktov a služieb pre kontinent.

Sardínia – dovolenka

Ostrov je už dlho obľúbenou turistickou destináciou vďaka svojim nádherným plážam, krištáľovo čistej vode a rozmanitej prírode. Nachádzajú sa tu nádherné pláže s krištáľovo čistou vodou a bielym pieskom, ktoré sa tiahnu na kilometre ďaleko. Je tiež známa svojím členitým horským terénom, zelenými kopcami a živými mestami. Dovolenka v Sardínii je čoraz častejšou voľbou.

Pokiaľ ide o turistické aktivity, Sardínia ponúka množstvo atrakcií. K najobľúbenejším patrí objavovanie členitého pobrežia ostrova, návšteva malebných dediniek alebo jednoducho oddych na nádherných plážach. Nachádza sa tu aj mnoho kultúrnych zaujímavostí, napríklad rímske ruiny a archeologické náleziská.

Pre tých, ktorí chcú stráviť aktívnejšiu dovolenku, ponúka Sardínia niekoľko skvelých outdoorových aktivít, ako napríklad pešiu turistiku, horskú cyklistiku a horolezectvo. Nájsť tu možno aj skvelé golfové ihriská a tenisové kurty, ako aj vodné aktivity, napríklad plávanie, jazdu na kajaku a rybolov.

Nezáleží na tom, v ktorom ročnom období Sardíniu človek navštívi, určite poskytne jedinečný a nezabudnuteľný zážitok. Vďaka nádherným plážam, jedinečnému počasiu a bohatej ponuke aktivít nie je divu, že na tento taliansky ostrov každoročne prichádza toľko ľudí.

Sardínia – počasie

Sardínia je tiež známa svojím jedinečným počasím, vďaka ktorému je skvelou destináciou pre mnohých cestovateľov.

Ostrov sa teší miernym zimám s teplotami medzi 8 až 15 °C. Letá sú horúce a suché, s teplotami dosahujúcimi až 35 °C. Ostrov má stredomorské podnebie s bohatým slnečným svitom a malým množstvom zrážok. Obdobie dažďov sa zvyčajne vyskytuje na jeseň a na jar, pričom najdaždivejšie mesiace sú október a november.

Ostrov je obľúbený aj pre silný vietor, ktorý je skvelý pre milovníkov vodných športov, ktorí sa môžu venovať aktivitám ako plachtenie, kitesurfing, windsurfing a jachting.

Sardínia je tiež známa svojimi nádhernými západmi slnka, ktoré sú často sprevádzané úžasnými odtieňmi ružovej a fialovej farby. Je to spôsobené teplým slaným vetrom, ktorý vanie od mora. Počasie v Sardínii jednoducho nahráva turizmu.

Sardínia je tiež známa svojimi nádhernými západmi slnka.
Sardínia je tiež známa svojimi nádhernými západmi slnka.

Sardínia – ubytovanie

Sardíniu každoročne navštívia milióny turistov. Pri plánovaní cesty na Sardíniu, treba zvážiť, kde sa počas návštevy ubytovať. Na ostrove je k dispozícii široká škála možností ubytovania, od luxusných víl až po cenovo výhodnejšie možnosti.

 • Pre tých, ktorí hľadajú luxusný pobyt, ponúkajú špičkové hotely na Sardínii jedno z najlepších ubytovaní na svete. Tieto hotely zvyčajne zahŕňajú súkromné bazény, nádherné výhľady a množstvo vybavenia. Ceny za pobyt v jednom z týchto luxusných hotelov sa pohybujú od 200 do 400 € za noc.
 • V prípade cenovo výhodnejších možností je k dispozícii množstvo penziónov a penziónov typu bed and breakfast. Tieto penzióny zvyčajne ponúkajú základné vybavenie, ako je kuchynka a obývacia izba, a často majú prístup k spoločnému bazénu alebo záhrade. Ceny za pobyt v jednom z týchto penziónov sa pohybujú od 50 do 100 € za noc.
 • Ak niekto dáva prednosť tradičnejšej možnosti ubytovania, na ostrove Sardínia možno nájsť aj celý rad apartmánov a víl s vlastným stravovaním. Tieto apartmány a vily majú rôzne veľkosti a štýly, od apartmánov s jednou spálňou až po väčšie vily so súkromnými bazénmi. Ceny za pobyt v jednom z týchto apartmánov alebo víl s vlastným stravovaním sa pohybujú od 100 do 200 € za noc.
 • Pre tých, ktorí hľadajú autentickejšie zážitky, je na Sardínii k dispozícii aj celý rad agroturistických možností. Agroturistika je druh cestovného ruchu, v rámci ktorého sa návštevníci ubytovávajú na farmách alebo v poľnohospodárskych objektoch a zúčastňujú sa na aktivitách, ako sú kurzy varenia, ochutnávky vína a prehliadky fariem. Ceny za pobyt v niektorom z týchto agroturistických zariadení sa pohybujú od 50 do 100 € za noc.

Bez ohľadu na to, aký typ ubytovania človek hľadá, Sardínia ponúka niečo pre každého. Všetko záleží od rozpočtu.

Sardínia – Alghero

Ako jeden z tipov, ako tráviť na Sardínii čas je aj návšteva mesta Alghero (niekedy písané aj nesprávne -Algero). Ide o nádherné pobrežné mesto v severnej časti talianskeho ostrova Sardínia. Je hlavným mestom provincie Sassari a má viac ako 40 000 obyvateľov.

 • Samotné mesto má bohatú históriu a nájsť tu možno množstvo pamiatok a zaujímavostí, ako sú katalánsko-gotické mestské hradby zo 14. storočia, krásna katedrála Panny Márie v barokovom štýle a najstarší maják na Sardínii Torre della Galera.
 • Alghero je známe vynikajúcimi morskými plodmi a jedinečnou kulinárskou kultúrou, ktorá je silne ovplyvnená katalánskymi tradíciami. Medzi typické jedlá patrí paella z morských plodov, polievka z morských plodov a mušle varené v paradajkovej omáčke.
 • V meste sa počas roka koná aj množstvo festivalov a podujatí, ako napríklad Alghero Jazz Festival a Medzinárodný filmový festival Alghero.
 • Krásne pláže v Alghere patria k najlepším v Taliansku. Medzi najobľúbenejšie patria Lazzaretto, Maria Pia a Bombarde. Sú ideálne na kúpanie, opaľovanie a vodné športy.
 • Mesto žije aj rušným nočným životom s množstvom barov, reštaurácií a klubov. Za návštevu stojí aj neďaleký ostrov La Maddalena s nádhernými plážami, krištáľovo čistou vodou a úžasnou prírodou.

Alghero je ideálnou destináciou pre tých, ktorí hľadajú dovolenku spájajúcu nádherné scenérie, vynikajúcu kuchyňu a živú kultúru. Vhodným tipom je aj mesto Cagliari, ktoré je tiež situované na pobreží.

Na Sardínii sa nachádzajú nádherné pláže s krištáľovo čistou vodou a bielym pieskom, ktoré sa tiahnu na kilometre ďaleko.
Na Sardínii sa nachádzajú nádherné pláže s krištáľovo čistou vodou a bielym pieskom, ktoré sa tiahnu na kilometre ďaleko.

Miestna rozmanitá kuchyňa

Miestna kuchyňa je neuveriteľne rozmanitá s mnohými vplyvmi okolitých stredomorských kultúr. Od tradičných jedál ostrova až po moderné fúzované pokrmy – každý si tu nájde niečo pre seba.

 • Sardínia je známa svojimi tradičnými jedlami, ako je napríklad slávny sardínsky chlieb nazývaný pane carasau. Tento chlieb sa vyrába technikou, ktorá sa používa už od 12. storočia a pri ktorej sa cesto pred pečením veľmi natiahne na otvorenom ohni. Chlieb je neuveriteľne chrumkavý a môže sa podávať ako príloha takmer k akémukoľvek jedlu.
 • Ďalším tradičným sardínskym jedlom sú culurgiones, druh raviol plnených kombináciou zemiakov, syra a byliniek, ktoré sa podávajú s paradajkovou omáčkou. Toto jedlo sa často podáva ako hlavné jedlo, ale môže sa podávať aj ako príloha.
 • Ostrov má tiež svoje vlastné jedinečné druhy údenín, ako napríklad salsiccia sarda, druh klobásy z bravčového a hovädzieho mäsa, a lonzu, druh údeného bravčového pliecka. Tieto mäsá sa často podávajú ako predjedlo, ale môžete si ich vychutnať aj ako súčasť hlavného jedla.
 • Za zmienku stoja aj sardínske jedlá z morských plodov. Obľúbeným pokrmom je dusená ryba nazývaná cacciucco, ako aj polievka zuppa di cozze, ktorá sa pripravuje z mušlí. Obe jedlá sa pripravujú z najčerstvejších dostupných morských plodov a nájdete ich vo väčšine reštaurácií na Sardínii.
 • Sardínia sa môže pochváliť aj rozmanitosťou vín, od suchých až po sladké. Najobľúbenejšie je Vermentino di Gallura DOCG, suché biele víno vyrobené z hrozna Vermentino. Ostrov má aj svoj vlastný jedinečný druh červeného vína s názvom Cannonau di Sardegna, ktoré sa vyrába z hrozna Cannonau.
 • Okrem tradičných jedál sa na Sardínii zvýšila popularita moderných fúzovaných jedál. Tieto jedlá kombinujú tradičné sardínske ingrediencie s chuťami iných kultúr, čím vznikajú jedinečné a vzrušujúce pokrmy. Medzi najobľúbenejšie fúzované jedlá patrí paella di mare, paella z morských plodov so šafranom a inými koreninami, a bruschetta con gamberi, druh bruschetty s krevetami a ďalšími prísadami.

Vďaka jedinečnej kombinácii tradičných a moderných chutí je skvelým miestom na objavovanie a vychutnávanie najlepších jedál v Stredomorí.

CK Satur – Sardínia

Pokiaľ sa teda Sardínia javí ako zaujímavá možnosť nie len letnej dovolenky, možno si prezrieť ponuku CK Satur. Tá zahŕňa niekoľko rôznych dovolenkových balíkov priamo na ostrove.

Ide väčšinou o týždňové pobyty v troj či štôrhviezdičkových hoteloch s možnosťou bývania priamo pri pláži. Často ide o All Inclusive možnosti, čiže balík zahŕňa aj celodennú stravu.

Zatiaľ čo niekto rád cestuje „na vlastnú päsť“, pre niekoho je po ťažkom pracovnom roku dovolenka časom, kedy si chce jednoducho oddýchnuť, nepremýšľať a neplánovať. Práve vtedy môže byť cestovná kancelária veľmi efektívnou voľbou.

DovolenkaKam na výlet