Cagliari, Taliansko – čo navštíviť, pamiatky, dovolenka

Európa

Cagliari je malebné mesto, ktoré sa nachádza v južnej časti ostrova Sardínia v Taliansku. Je hlavným mestom Sardínie a je známe svojimi nádhernými plážami, bohatou históriou a živou kultúrou. Vďaka miernemu podnebiu, historickým pamiatkam a nočnému životu je Cagliari ideálnou destináciou pre cestovateľov.

Jednou z hlavných atrakcií Cagliari je jeho historická štvrť, ktorá sa nachádza na kopci s výhľadom na mestský prístav. V tejto štvrti sa nachádza množstvo historických pamiatok vrátane starovekého rímskeho amfiteátra, katedrály Santa Maria a Národného archeologického múzea.

Návštevníci môžu tiež preskúmať úzke dláždené uličky a farebné budovy, ktoré tvoria štvrť, a zastaviť sa v miestnych obchodoch a kaviarňach, kde si môžu vychutnať tradičnú sardínsku kuchyňu a vína.

Historické pamiatky v Cagliari

V Cagliari, podobne ako vo Verone, regióne Salento či Bolzane, sa nachádza niekoľko historických pamiatok, ktoré návštevníkom ponúkajú pohľad na bohatú a rozmanitú históriu mesta. Tu sú niektoré z najvýznamnejších:

 1. Starorímsky amfiteáter – amfiteáter sa nachádza v centre mesta, pochádza z 2. storočia n. l. a je jednou z najlepšie zachovaných rímskych stavieb na Sardínii. Mohol pojať až 10 000 divákov a používal sa na rôzne podujatia vrátane gladiátorských hier a verejných predstavení.
 2. Katedrála Santa Maria – katedrála v historickej štvrti Castello, bola podobne ako chrám v Rimini postavená v 13. storočí a predstavuje zmes architektonických štýlov vrátane gotiky, románskeho slohu a baroka. V katedrále sa nachádza niekoľko umeleckých diel vrátane dreveného kríža zo 14. storočia a mramorového ambu z 12. storočia.
 3. Bastione di Saint Remy – táto impozantná stavba z 19. storočia bola postavená na pamiatku kráľa Karola Felixa a ponúka nádherný panoramatický výhľad na mesto a Stredozemné more. Má veľkolepé schodisko, klenuté lodžie a terasu s barom a reštauráciou.
 4. Národné archeologické múzeum v Cagliari – múzeum sídli v bývalom arzenáli stredovekého mestského hradu a ponúka exponáty, ktoré sledujú históriu Sardínie od praveku až po stredovek. Medzi najvýznamnejšie exponáty patria slávne bronzové sochy z Mont’e Prama, ktoré pochádzajú z 8. storočia pred Kristom.
 5. Veža San Pancrazio – táto veža je jednou z najznámejších pamiatok mesta a bola postavená v 14. storočí ako súčasť obranného opevnenia mesta. Ponúka nádherný výhľad na mesto a more a v súčasnosti slúži ako múzeum venované histórii mestského opevnenia.
 6. Nekropola Tuvixeddu – toto staroveké pohrebisko sa nachádza na kopci hneď za mestom a pochádza zo 6. storočia pred Kristom. Nachádza sa tu viac ako 1 000 hrobiek, z ktorých mnohé sú vytesané do skaly a zdobia ich zložité dekorácie a rezby.

Rovnako zachované rímske pamiatky možno nájsť aj v meste Caorle či španielskej Valencii. Tieto historické pamiatky sú len niekoľkými z mnohých fascinujúcich miest, ktoré možno preskúmať, a preto je toto mesto povinnou destináciou pre každého, kto sa zaujíma o rímsku históriu.

Impozantný pohľad na vyvýšenú katedrálu Santa Maria možno zažiť pri prechádzkach mestom a na pobreží.

Rozsiahle pláže v Cagliari

Cagliari sa môže pochváliť jednými z najkrajších pláží v krajine. S viac ako desiatimi kilometrami pobrežia majú návštevníci mesta na výber z množstva miest, pokiaľ ide o slnko, more a piesok.

Pláž Poetto je nepochybne najznámejšou a najobľúbenejšou plážou v Cagliari. Osemkilometrový úsek piesku sa nachádza len niekoľko minút od centra mesta a ponúka návštevníkom krištáľovo čistú vodu, rôzne vodné športy a množstvo reštaurácií, barov a kaviarní.

V letných mesiacoch je pláž plná ruchu, pretože miestni obyvatelia aj turisti si sem chodia užívať stredomorské slnko. Pre tých, ktorí hľadajú niečo pokojnejšie je výbornou voľbou práve pláž Calamosca. Calamosca sa nachádza len niekoľko kilometrov od centra mesta a je to malá, chránená pláž, ktorá je ideálna pre rodiny s deťmi.

Pláž je obklopená skalnatými útesmi a môže sa pochváliť krištáľovo čistou vodou, ktorá je ideálna na kúpanie a šnorchlovanie. Na pláži sa nachádza aj niekoľko kaviarní a reštaurácií, kde si návštevníci môžu vychutnať tradičnú sardínsku kuchyňu a zároveň sa pokochať nádherným výhľadom.

Pláž Mari Pintau je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí sa chcú vzdialiť od davov. Mari Pintau sa nachádza asi dvadsať kilometrov od centra mesta a je to odľahlá pláž, ktorá je známa svojou nedotknutou vodou a úžasnou scenériou. Pláž je obklopená skalnatými útesmi a môže sa pochváliť zmesou piesku a kamienkov.

Ďalšou obľúbenou plážou v Cagliari je Cala Regina. Cala Regina sa nachádza asi pätnásť kilometrov od centra mesta a je to malá, chránená zátoka, ktorá je ideálna na kúpanie a opaľovanie. Pláž je obklopená skalnatými útesmi a je prístupná po strmom schodisku. Hoci pláž nemá veľa zariadení, je výbornou voľbou pre tých, ktorí hľadajú pokojnejší a odľahlejší zážitok.

Okrem týchto pláží sa v Cagliari nachádza množstvo ďalších krásnych a jedinečných pobrežných oblastí vrátane Capo Spartivento, Torre delle Stelle a Porto Giunco. Každá z týchto lokalít sa môže pochváliť nádhernými prírodnými scenériami a rôznymi aktivitami, takže sú ideálne pre návštevníkov, ktorí chcú zažiť to najlepšie, čo pobrežie Cagliari ponúka.

Talianske ostrovy sú všeobecne známe pre svoje piesočnaté pobrežia, vhodné pre každú aktivitu. Okolie Etny na Sicílii sa taktiež môže pýšiť svojimi plážami, ktoré ponúkajú krištáľovú vodu a nezabudnuteľnú scenériu.

V Cagliari sa nachádza množstvo verejných odľahlejších pláží, ktoré poskytnú dokonalé podmienky na nerušené kúpanie.

Cagliari je známe aj pre početné festivaly

Tieto festivaly sú oslavou bohatej histórie a jedinečného kultúrneho dedičstva regiónu. V Cagliari sa konajú rôzne festivaly, ktoré sa oplatí navštíviť, od náboženských slávností až po hudobné a umelecké podujatia. Tu sú niektoré z najobľúbenejších festivalov v Cagliari:

 1. Festival Sant’Efisio – festival je jedným z najdôležitejších náboženských festivalov na Sardínii a koná sa každoročne 1. mája. Oslavuje život svätého Efisia, patróna Sardínie. Súčasťou osláv je procesia viac ako 5 000 ľudí v tradičných kostýmoch, ktorí prejdú viac ako 30 kilometrov, aby sa dostali do mestečka Nora, kde bol svätý Efisio umučený.
 2. Sviatok San Giovanni – tento sviatok sa koná 24. júna a je oslavou letného slnovratu. Festival sa oslavuje na mestských plážach, kde sa miestni obyvatelia a turisti stretávajú, aby zapálili ohne a užili si hudbu, tanec a ohňostroj.
 3. Medzinárodný jazzový festival v Cagliari – je jedným z najobľúbenejších hudobných podujatí v meste a koná sa každoročne v júli. Festival priťahuje niektorých z najznámejších svetových jazzových hudobníkov, ktorí vystupujú na rôznych miestach v meste.
 4. Notte Bianca – nočné podujatie, ktoré sa koná v centre mesta Cagliari. Súčasťou podujatia je živá hudba, tanečné vystúpenia, umelecké výstavy a pouličné predstavenia. Obchody, múzeá a galérie zostávajú otvorené do neskorých hodín, čo návštevníkom poskytuje možnosť spoznať živú kultúrnu scénu mesta.
 5. Fiera di San Simplicio – ide o tradičný veľtrh, ktorý sa koná v meste Olbia, vzdialenom od Cagliari približne hodinu jazdy autom. Jarmok je oslavou svätého Simplicia, patróna Olbie, a zahŕňa rôzne tradičné sardínske remeslá, ako sú textil, keramika a výrobky z dreva.
 6. Autunno in Barbagia – tento festival sa koná v jesenných mesiacoch a je oslavou vidieckej kultúry regiónu Barbagia na Sardínii. Súčasťou festivalu sú tradičné hudobné a tanečné vystúpenia, ako aj ochutnávky jedál a vína a výstavy umenia.

Cagliari je mesto, v ktorom sa počas celého roka konajú rôzne festivaly a podujatia, ktoré návštevníkom ponúkajú možnosť spoznať bohaté kultúrne dedičstvo Sardínie. Od náboženských festivalov až po hudobné a umelecké podujatia – v Cagliari si každý nájde niečo pre seba. Pri návšteve mesta sa oplatí pozrieť si kalendár festivalov a zistiť, či sa nejaké podujatia nezhodujú s dátumom svojho príchodu.

Amfiteáter nachádzajúci sa v meste je dnes len z časti zachovaný, ale aj napriek tomu poskytuje zaujímavý pohľad do rímskej histórie.

Cagliari – miestna kuchyňa

Mesto je známe svojou chutnou a rozmanitou kuchyňou, ktorá odráža bohatú históriu a kultúrne dedičstvo ostrova. V kuchyni Cagliari sa spájajú stredomorské chute s tradičnými sardínskymi ingredienciami, čo prináša jedinečný kulinársky zážitok.

Jedným z najcharakteristickejších znakov kuchyne Cagliari je jej zameranie na morské plody. Keďže mesto leží na pobreží, čerstvé ryby, mušle a ďalšie morské plody sú ľahko dostupné a bežne sa používajú v miestnych jedlách. Medzi najobľúbenejšie jedlá z morských plodov v Cagliari patria spaghetti ai ricci (špagety s morskými ježkami), bottarga (sušené rybie ikry) a fregola con le arselle (druh cestovín s mušľami).

Ďalším základom kuchyne Cagliari sú jedlá z mäsa, najmä jahňacie a bravčové. Miestnou špecialitou je porceddu, pečené prasiatko, ktoré možno nájsť v mnohých tradičných mestských reštauráciách. Medzi ďalšie obľúbené mäsové jedlá patrí sa panada, druh mäsového koláča plneného jahňacím mäsom, zemiakmi a cibuľou, a seadas, dezert pripravený zo syra a poliaty medom.

Dôležitou súčasťou kuchyne Cagliari je aj syr, pričom obzvlášť obľúbený je syr pecorino. Pecorino sa vyrába z ovčieho mlieka a možno si ho vychutnať samostatne alebo sa používa ako hlavná zložka mnohých tradičných jedál, ako napríklad malloreddus alla campidanese, čo je druh cestovín podávaných s omáčkou z paradajok a syra pecorino.

Okrem hlavných jedál je kuchyňa Cagliari známa aj svojimi predjedlami a dezertmi. Antipasti alebo predjedlá často obsahujú miestne olivy, údeniny a čerstvú zeleninu, zatiaľ čo dezerty zvyčajne obsahujú med, mandle a citrusové plody. Medzi obľúbené dezerty v Cagliari patria sebadas, vyprážané pečivo plnené syrom a medom, a amaretti, mandľové sušienky, ktoré sa často podávajú so sladkým vínom.

Pri spoznávaní chutí kuchyne Cagliari, je najlepšou voľbou navštíviť jednu z mnohých miestnych reštaurácií a trattorií v meste. Tieto podniky často ponúkajú široký výber tradičných jedál, ako aj moderné úpravy klasických receptov. Medzi odporúčané reštaurácie v Cagliari patrí Su Cumbidu, rustikálna jedáleň s tradičnými sardínskymi jedlami, a Sa Schironada, reštaurácia s morskými plodmi s nádherným výhľadom na mestský prístav.

Vďaka priaznivému počasiu a vetru je Cagliari vhodnou destináciou pre tých, ktorí si chcú počas dovolenky vyskúšať vodné športy.

Ako sa dostať do Cagliari?

Cesta do Cagliari na dovolenku môže byť vzrušujúcim dobrodružstvom, pretože je k dispozícii niekoľko možností dopravy, ktoré vyhovujú každému rozpočtu a preferenciám. Pred odjazdom je dôležité zabezpečiť si okrem leteniek aj cestovné poistenie, ktoré pokryje akékoľvek škody vzniknuté počas pobytu.

Letecky do Cagliari

Cagliari má medzinárodné letisko – Cagliari Elmas Airport, ktoré sa nachádza len 7 km severozápadne od centra mesta. Na letisko lietajú mnohé spoločnosti vrátane národných dopravcov a nízkonákladových leteckých spoločností, ako sú Ryanair, easyJet a Wizz Air, ktoré ponúkajú priame lety z veľkých európskych miest, ako sú Londýn, Paríž, Madrid a Berlín.

Z letiska sa návštevníci môžu ľahko dostať do centra mesta taxíkom alebo vlakom, pričom spoje sú k dispozícii často počas celého dňa. Pred letom je potrebné overiť, aké mať Ryanair príručná batožina rozmery a hmotnosť. Cesta taxíkom trvá približne 15 – 20 minút a vlakom 10 minút, pričom obe možnosti sú cenovo výhodné.

Po mori do Cagliari

Ďalším spôsobom, ako sa dostať do Cagliari, je plavba po mori, kde sú k dispozícii pravidelné trajektové spojenia z pevninského Talianska a iných stredomorských krajín. Mestský prístav sa nachádza len kúsok od centra mesta, takže je pohodlnou voľbou pre návštevníkov, ktorí uprednostňujú túto formu cestovania.

Do Cagliari pravidelne premáva niekoľko trajektových spoločností vrátane Tirrenia, Grimaldi Lines a Moby Lines, ktoré ponúkajú spojenia z prístavov v Neapole, Civitavecchia, Janove a Barcelone.

Návštevníci si môžu prenajať auto na letisku alebo v centre mesta, čo im umožní slobodne preskúmať ostrov vlastným tempom. Treba však poznamenať, že šoférovanie v Taliansku môže byť náročné, s úzkymi cestami a odlišnými pravidlami jazdy, preto sa odporúča venovať zvýšenú pozornosť pri šoférovaní v krajine.

Čo navštíviťDovolenkaPamiatkyZaujímavosti