Azorské ostrovy – sprievodca, kuchyňa, zaujímavosti

Európa

Azorské ostrovy sú skupinou deviatich sopečných ostrovov nachádzajúcich sa uprostred Atlantického oceánu. Ostrovy sú už mnoho rokov obľúbenou turistickou destináciou a sú známe svojimi krásnymi plážami, bujnými lesmi a jedinečnou divokou prírodou.

Toto súostrovie ponúka množstvo aktivít, ktoré návštevníkov zabavia. Ostrovy sú obľúbené aj pre vynikajúce surfovanie a rôzne vodné športy. Návštevníci môžu preskúmať aj mnohé lagúny, jaskyne a horúce pramene, ktoré sa nachádzajú na ostrovoch.

Azorské ostrovy

Azorské ostrovy sú autonómnou oblasťou Portugalska. Ide o veľmi obľúbenú turistickú destináciu, podobne ako ďalší portugalský ostrov – Madeira. Delia sa na tri hlavné skupiny: východné, stredné a západné Azory.

 • Východnú skupinu tvoria ostrovy São Miguel a Santa Maria, pričom ide o najväčšie a najľudnatejšie zo súostrovia.
 • Stredná skupina pozostáva zo štyroch ostrovov – Terceira, Graciosa, São Jorge a Pico – všetky sú sopečného pôvodu.
 • Západnú skupinu tvoria ostrovy Flores a Corvo, ktoré sú hornaté a riedko osídlené.

Podnebie na Azoroch je mierne a vlhké vďaka vplyvu Golfského prúdu. Na ostrovoch sa počas roka vyskytujú teplé aj chladné teploty, čo umožňuje rozvoj rôznych plodín a vegetácie. Terén na ostrovoch je rôznorodý, niektoré oblasti sú hornaté, iné sa skladajú z kopcov, úrodných údolí a množstva zelených pasienkov.

Ostrovy sú známe svojou ohromujúcou prírodnou krásou s úchvatnou krajinou sopečných kráterov, lávových prúdov a bujnej vegetácie. Ostrovy sú tiež domovom neuveriteľného množstva voľne žijúcich živočíchov vrátane delfínov, veľrýb a morských vtákov. Región je tiež obľúbenou destináciou pre outdoorové aktivity, ako je pešia turistika, cyklistika a jazda na kajaku.

Toto súostrovie jednoducho jedinečnou destináciou pre letnú dovolenku, ktorá návštevníkom ponúka možnosť spoznať rozmanitú a fascinujúcu krajinu, bohatú kultúru a množstvo aktivít.

Vzhľadom na svoju unikátnu polohu a podnebie je toto súostrovie dobrou voľbou pre dovolenku.
Vzhľadom na svoju unikátnu polohu a podnebie je toto súostrovie dobrou voľbou pre dovolenku.

Dovolenka bez cestovky, luxuské dovolenky či last minute dovolenky

Azorské ostrovy sú ideálnou destináciou na dovolenku bez ohľadu na to či turisti hľadajú oddych alebo výlet plný dobrodružstva. Vďaka miernemu podnebiu možno Azorské ostrovy navštíviť počas celého roka. Viacero leteckých spoločností lieta na Azory z portugalských miest ako Lisabon či Porto.

V letných mesiacoch si možno vychutnať kúpanie, šnorchlovanie, jazdu na kajaku a ďalšie vodné aktivity. Zimné mesiace sú miernejšie a sú ideálne na spoznávanie krásnej prírody ostrovov a ochutnávanie miestnej kuchyne.

Azorské ostrovy ďalej ponúkajú úžasné pláže, z ktorých mnohé sú dostupné autom, alebo dokonca pešo. Na pláži sa možno opaľovať, surfovať, šnorchlovať a dokonca sa zúčastniť na niektorom z ponúkaných vodných športov. Ostrovy ponúkajú aj jedny z najkrajších potápačských lokalít na svete s krištáľovo čistou vodou a množstvom morských živočíchov, ktoré môžete preskúmať.

Pokiaľ ide o ubytovanie, Azory ponúkajú pre každého niečo či už ide o „low cost“ dobrodružstvo, alebo luxusnú dovolenku. Na ostrovoch sa nachádza veľa možností ubytovania, od luxusných hotelov až po cenovo výhodné penzióny. Okrem toho si možno vybrať ubytovanie vo vile, chate alebo apartmáne a vychutnať si súkromnejšiu dovolenku.

Azory sú tiež známe svojou živou kultúrnou scénou. Nájsť tu možno niekoľko skvelých múzeí a galérií, ako aj množstvo miest so živou hudbou. Okrem toho sa tu počas celého roka koná množstvo festivalov a podujatí.

Dovolenka na Azorských ostrovoch nemusí byť drahá. V prípade časovej flexibility sa dá ušetriť napríklad voľbou last minute dovolenky. Vďaka tomu, že nie je nutné rezervovať si pobyt cez cestovnú kanceláriu, možno ušetriť peniaze a užiť si osobnejší zážitok. Stačí si vybrať destináciu, ktorá najlepšie vyhovuje potrebám a rozpočtu.

Aktivity – čo robiť a vidieť na Azorských ostrovoch

Azory sú dnes už populárnou turisticou destináciou. Ich poloha a podnebie otvára veľa možností pre rôzne aktivity, výlety alebo predchádzky. Čo teda na Azorských ostrovoch vidieť a robiť?

 • Ostrov Santa Maria

Ostrov Santa Maria je najväčší a najrozvinutejší z Azorských ostrovov. Je to skvelé miesto na začiatok dobrodružstva s množstvom aktivít, ktoré si možno užiť. Na plážach turisti nájdu jedny z najčistejších a najkrajších vôd na svete. Tiež sa odporúča preskúmať dláždené uličky a staré kostoly vo Vila do Porto a vinice v Lagoa.

 • Ostrov São Miguel

Ostrov São Miguel je známy svojou sviežou krajinou, farebnými záhradami a dramatickými sopkami. Opatí sa napríklad vykúpať v horúcich prameňoch Furnas, preskúmať historické mesto Ponta Delgada a nenechať si ujsť neuveriteľný výhľad zo Sete Cidades. Možno tiež absolvovať výlet loďou okolo ostrova, ktorý bude určite vrcholom cesty.

 • Ostrov Faial

Na ostrove Faial sa nachádza ohromujúca sopka Capelinhos, ktorá vybuchla v 50. rokoch 20. storočia a vytvorila jedinečnú krajinu ostrova. Dá sa tu venovať mnohým aktivitám, od plachtenia a potápania až po pozorovanie veľrýb a pešiu turistiku. Netreba si nechať ujsť príležitosť preskúmať Hortu, hlavné mesto ostrova, ktoré je plné farebných budov, kaviarní a reštaurácií.

 • Ostrov Flores

Ostrov Flores je jedným z najodľahlejších Azorských ostrovov a je známy svojimi nádhernými výhľadmi a jedinečnou divokou prírodou. Ostrov je domovom rôznych druhov vtákov, ako aj delfínov a veľrýb. Nachádza sa tu množstvo turistických trás, ako aj výletných lodí, ktoré návštevníkov prevedú po ostrove. Určite treba navštíviť jazero Lagoa Comprida, ktoré je obklopené bujnou vegetáciou a nádhernými vodopádmi.

Azorské ostrovy sú skutočným rajom. Od nádherných pláží a sviežej zelene až po jedinečnú kultúru, je to zážitok, na ktorý sa tak skoro nezabudne.

Azorské ostrovy sú známe svojou ohromujúcou prírodnou krásou s úchvatnou krajinou sopečných kráterov, lávových prúdov a bujnej vegetácie.
Azorské ostrovy sú známe svojou ohromujúcou prírodnou krásou s úchvatnou krajinou sopečných kráterov, lávových prúdov a bujnej vegetácie.

Čo ochutnať – nie len portugalská kuchyňa

Azorské ostrovy sú súčasťou Portugalska a kultúra, jazyk a kuchyňa Azorských ostrovov odrážajú zmes portugalských, afrických a karibských vplyvov. Tradičná azorská kuchyňa je založená na hojnosti morských plodov ulovených v okolitých vodách.

Miestna kuchyňa je známa svojimi osobitými a chuťovo výraznými jedlami. Cozido das Furnas je obľúbený guláš z bravčového, hovädzieho mäsa a zeleniny. Tradične sa varí v horúcich prameňoch údolia Furnas.

Caldo Verde je polievka zo zemiakov a kapusty, ktorá sa často podáva s chouriço, pikantnou portugalskou klobásou. Medzi ďalšie obľúbené jedlá patrí Arroz de Marisco, ryžové jedlo s morskými plodmi, a Alcatra, dusené hovädzie mäso pripravované na červenom víne a korenín.

Bolo lêvedo je tradičný azorský koláč z múky, mlieka a droždia. Obľúbené sú aj azorské sladké chleby, ako napríklad bol de mel. Ostrovy sú známe aj svojimi jedinečnými syrmi a vínami. Queijo da Ilha je mäkký syr z kravského mlieka, zatiaľ čo azorské víno z hrozna verdelho je známe svojou jedinečnou chuťou.

Azorská kuchyňa je rovnako rozmanitá ako samotné ostrovy. Azorská kuchyňa so svojimi jedinečnými chuťami a ingredienciami určite poteší chuťové bunky každého cestovateľa.

Niekoľko zaujímavostí na záver

Azorské ostrovy sú vďaka svojej ohromujúcej prírodnej kráse, živej kultúre a množstvu zaujímavostí ideálnou dovolenkovou destináciou. Tu je len niekoľko najzaujímavejších faktov o Azorských ostrovoch.

 1. Azorské ostrovy sú jediným miestom na svete, kde možno z pobrežia pozorovať voľne žijúce delfíny a veľryby. Ostrovy sú súčasťou veľrybieho útočiska a nie je ničím výnimočným, ak človek tieto nádherné tvory uvidí z pláže.
 2. Na Azorských ostrovoch sa nachádza najvyšší bod Európy. Hora Pico je vysoká 2 351 metrov, čo z nej robí najvyšší bod celého Portugalska.
 3. Azory sú domovom najstaršej aktívnej stanice na pozorovanie veľrýb na svete. Stanica na pozorovanie veľrýb Faial bola založená v roku 1988 a je aktívna dodnes.
 4. Ostrovy sú domovom niektorých jedinečných druhov zvierat. Azorský skink obrovský je jedným z najväčších jašterov na svete a azorský býčkovec je endemický druh vtáka.
 5. Ostrovy sú tiež domovom niektorých jedinečných rastlín, napríklad vzácneho a ohrozeného borievky azorskej, ktorá sa vyskytuje len na ostrovoch.
 6. Azory sú domovom najstaršej aktívnej sopky na svete. Sopka s názvom Furnas Caldera je aktívna už viac ako milión rokov.
 7. Na Azoroch sa tiež nachádzajú jedny z najlepších miest na surfovanie v Európe. Na ostrovoch sú skvelé vlny a sú obľúbenou destináciou surferov z celého sveta.
 8. Na ostrovoch sa nachádza niekoľko pamiatok zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO vrátane historického centra Angra do Heroísmo a prírodného parku Azory.
 9. Azorské ostrovy sú obľúbenou destináciou na pozorovanie veľrýb a tiež na potápanie a hlbokomorský rybolov.

Vzhľadom na svoju unikátnu polohu a podnebie je toto súostrovie dobrou voľbou pre dovolenku. Či už človek preferuje luxusné dovolenky, alebo mu je bližší pojem „low cost dovolenky bez cestovky“, Azory určite naplnia očakávania.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výletZaujímavosti