Lisabon – pamiatky, dovolenka, čo navštívit

Európa

Lisabon si zažil zlatý vek aj kompletnú deštrukciu. Výhody lokality, na ktorej sa dnes portugalské hlavné mesto rozprestiera, poznali už kmene z doby železnej. Koľko stojí dovolenka v tomto meste a ktoré pamiatky stoja za navštívenie?

Lisabon, hlavné mesto Portugalska, je fascinujúce mesto plné histórie, kultúry a krásnych výhľadov. Leží na brehu rieky Tejo a je známe svojimi úzkymi uličkami, farebnými budovami a nádhernými pamiatkami.

Lisabon je jedným z najstarších miest v Európe a ponúka návštevníkom mnoho zaujímavostí, ako sú katedrály, trhy, múzeá a útulné kaviarne. Okrem toho je tiež známe ako mesto, kde sa stretávajú tradičné a moderné trendy.

Lisabon

Lisabon, podobne ako Rím, Bibione či Caorle, má fascinujúcu históriu, ktorá siaha až do 8. storočia pred naším letopočtom. Mesto bolo založené Féničanmi pod názvom Alis Ubbo, čo znamená „ústie rieky„. Odvtedy bolo mesto svedkom mnohých historických udalostí a zmien.

Neskôr sa Lisabon začal sa rozvíjať ako významný prístav a obchodné centrum. V 15. storočí sa stal centrom objavovania a dobytia sveta portugalskými moreplavcami, ktorí získali mnoho kolónií a zdrojov z rôznych častí sveta. To viedlo k rozkvitu Lisabonu a k výstavbe niektorých z najdôležitejších pamiatok mesta.

V 16. storočí bolo mesto zasať trápené zemetraseniami a zničením v priebehu storočia bola vybudovaná celá časť mesta v renesančnom a barokovom štýle. V 18. storočí sa Lisabon stal centrom kultúry a umenia a výstavba nových palácov a kostolov prispela k jeho rozvoju a významu v Európe.

V 20. storočí sa Lisabon stal hlavným mestom Portugalska a prešiel obdobím modernizácie a urbanizácie. Napriek tomu sa mu však podarilo zachovať svoj historický charakter a dnes je to krásne a kultúrne bohaté mesto, ktoré ponúka návštevníkom mnoho zaujímavostí a zážitkov.

Lisabon – mapa

Mapa Lisabonu je dôležitým nástrojom pre návštevníkov, ktorí sa chystajú objaviť tento krásny portugalský hlavný mesto. Lisabon je rozdelený do mnohých oblastí a štvrťou, ktoré majú svoje vlastné zaujímavosti a charakter.

Jednou z najdôležitejších častí Lisabonu je jeho historické centrum, ktoré sa nachádza v oblasti Baixa a Chiado. Táto oblasť je známa svojimi nádhernými námestiami, kde sa nachádzajú niektoré z najvýznamnejších pamiatok mesta. Ďalšou zaujímavou oblasťou v historickom centre Lisabonu je štvrť Alfama, ktorá je známa svojimi úzkymi uličkami a nádhernými výhľadmi na rieku Tejo.

Zaujímavou oblasťou Lisabonu je aj Belém, ktorá sa nachádza na západnom konci mesta. Táto oblasť je tiež známa svojimi kaviarňami a reštauráciami, kde si turisti môžu vychutnať tradičné portugalské jedlá a dezerty, ako napríklad slávnu pastel de nata.

Ďalšou oblasťou Lisabonu, ktorú by ste mali navštíviť, je štvrť Bairro Alto, ktorá sa nachádza na vrchu kopca a je známa svojím nočným životom a uličkami plnými obchodov a reštaurácií. Táto oblasť je tiež domovom mnohých umeleckých galérií a štúdií.

V neposlednom rade, Lisabon má aj niektoré nádherné parky a záhrady, ako napríklad Park Nacoes a botanická záhrada v štvrti Principe Real.

Jazda Električkou číslo 28 je jednou z typických lisabonských atrakcií.

Pamiatky a aktivity v Lisabone

Lisabon je nádherné a históriou prebudené mesto, ktoré ponúka mnoho zaujímavých pamiatok a aktivít pre návštevníkov. Tu je prehľad niektorých najvýznamnejších pamiatok a aktivít, ktoré by mali turisti zahrnúť do svojho plánu pri návšteve Lisabonu:

 • Katedrála Sé: Nachádza sa v historickej štvrti Alfama a bola postavená v 12. storočí. Je to jedna z najstarších a najvýznamnejších pamiatok Lisabonu.
 • Most Vasco da Gama: Tento most je najdlhší v Európe a ponúka úžasný výhľad na rieku Tejo.
 • Veža Belem: Bola postavená v 16. storočí a slúžila ako ochrana pred pirátmi. Dnes je to jedna z najznámejších pamiatok Lisabonu a súčasť svetového dedičstva UNESCO.
 • Muzeum Gulbenkian: Toto múzeum ponúka veľké množstvo umeleckých diel, ktoré sú zozbierané z celého sveta. Je to jedno z najvýznamnejších múzeí umenia v Portugalsku.
 • Električka číslo 28: Jazda jednou z najznámejších električkových tratí v Lisabone je jednou z typických lisabonských atrakcií. Zavedie návštevníkov cez úzke uličky, ktoré sú plné kaviarní, obchodov a reštaurácií.
 • Kostol sv. Roque: Tento kostol sa nachádza v historickom centre mesta a je jednou z najvýznamnejších barokových stavieb v Lisabone. Je plný nádherných obrazov a sôch.
 • Oceanário de Lisboa: Je to najväčší oceanárium v Európe, ktoré ponúka množstvo rôznych druhov morských živočíchov. Je to ideálne miesto pre rodinnú zábavu a pre objavovanie zaujímavého sveta pod hladinou.

Lisabon je jedno z najkrajších miest v Európe, ktoré ponúka mnoho zaujímavých pamiatok a aktivít pre návštevníkov. Jeho históriu a kultúru odrážajú rôzne pamiatky, ako aj tradičná hudba a jedlo. Preto ak človek plánuje navštíviť Portugalsko, nemal by zabudnúť zaradiť Lisabon do svojho zoznamu miest na návštevu.

Kam na výlet z mesta Lisabon

Lisabon je nádherné mesto so skvelou kultúrou, históriou a krásnymi plážami. Avšak, keď sa cíti človek unavení z ruchu mesta a potrebuje sa vzdialiť, v okolí Lisabonu sa nachádza množstvo miest kam na výlety, ktoré sú úplne dokonalé na oddych a uvoľnenie.

 • Sintra je považovaná za jeden z najkrajších regiónov Portugalska a určite stojí za návštevu. Nachádza sa len asi 30 minút jazdy autom od Lisabonu a je známa svojimi nádhernými palácami a zámkami, ako napríklad Palác Pena, ktorý sa nachádza na vrchole kopca a ponúka úchvatný výhľad na okolitú krajinu. V Sintra sa nájde aj mnoho ďalších zaujímavých miest, ako napríklad Kráľovský palác alebo Park Monserrate. Je to skvelé miesto na prechádzky a na objavovanie kultúry a histórie Portugalska.
 • Cascais je malé mestečko na pobreží Atlantiku, ktoré sa nachádza asi 30 minút jazdy autom z Lisabonu. Je to skvelé miesto na výlet pre tých, ktorí hľadajú príjemnú atmosféru a pokojnú plážovú dovolenku. V Cascais sa nachádza množstvo pláží, ktoré sú ideálne na plávanie, opaľovanie a surfovanie. Okrem toho si môže človek vychutnať skvelé jedlo a nápoje v miestnych reštauráciách a kaviarňach.
 • Óbidos je malé historické mesto nachádzajúce sa asi hodinu jazdy autom z Lisabonu. Je známe svojimi úzkymi uličkami, kamennými domami a hradom na kopci, ktorý ponúka krásny výhľad na okolitú krajinu. V Óbidos sa konajú aj rôzne festivaly a podujatia počas celého roka, ktoré prilákajú mnoho návštevníkov. Toto miesto je ideálne pre tých, ktorí milujú históriu a kultúru.
 • Évora sa nachádza asi dve hodiny jazdy autom z Lisabonu a je jedným z najkrajších historických miest v Portugalsku. Mesto je plné pamiatok a histórie, ako sú napríklad chrámy a kláštory z 16. a 17. storočia, ktoré sú zaradené na zoznam UNESCO. Okrem toho môžu turisti navštíviť rímsky chrám Diana, katedrálu Sé de Évora a miestne múzeá. Évora je tiež známa svojou gastronómiou, kde môžu návštevníci ochutnať tradičné portugalské jedlá a vína.
 • Setúbal je prímorské mesto nachádzajúce sa asi 45 minút jazdy autom južne od Lisabonu. Mesto je obklopené krásnymi plážami a nádhernou prírodou, kde sa môže človek prechádzať až k Serra da Arrábida. Setúbal je tiež známe svojimi gastronomickými zážitkami, kde si môžu turisti vychutnať čerstvé ryby a morské plody. Okrem toho môžu navštíviť aj miestne múzeá a pamiatky, ako napríklad kláštor São Domingos.
 • Cabo da Roca je najzápadnejší bod Európy a nachádza sa asi 45 minút jazdy autom z Lisabonu. Tento úchvatný skalnatý útes ponúka nádherný výhľad na Atlantik a je tiež známy svojimi krásnymi plážami a turistickými chodníkmi. Je to skvelé miesto na prechádzky a na užívanie si prírody.
 • Nazaré je pobrežné mesto, ktoré sa nachádza asi dve hodiny jazdy autom severne od Lisabonu. Mesto je známe svojimi vysokými vlnami a je skvelým miestom pre surferov. Okrem toho môže človek navštíviť miestne pláže a útesy, ktoré ponúkajú nádherný výhľad na Atlantik.

Všetky tieto miesta ponúkajú nádherné prírodné scenérie a kultúrne zážitky, ktoré zostanú návštevníkom v pamäti celý život. Preto ak má niekto pocit, že sa potrebuje vzdialiť od ruchu mesta, výlety z Lisabonu mu ponúknu všetko, čo potrebuje pre dokonalý oddych a relaxáciu.

Dovolenka v Lisabone

S bohatou históriou, úžasnou kultúrou a nádhernou architektúrou je Lisabon ideálnym miestom na dovolenku. Ak človek hľadá zážitky plné histórie a kultúry, Lisabon určite nezostane pozadu.

Lisabon je tiež známy svojimi nádhernými plážami, ktoré sú ideálnym miestom na oddych a relax po celodennej prechádzke mestom. Najznámejšia pláž v Lisabone je Costa da Caparica, ktorá sa nachádza iba niekoľko kilometrov od centra mesta. Pláž je dlhá viac ako 30 kilometrov a ponúka ideálne podmienky na kúpanie, surfovanie a opaľovanie.

Toto krásne mesto má toľko na ponúknutie, že vaše deti nebudú mať čas na nudiť sa. Od historických pamiatok až po nádherné pláže, v Lisabone nájdete všetko, čo potrebujete, aby vaša dovolenka s deťmi bola skvelá.

Letenky do Lisabonu

Lisabon je jedným z najkrajších a najzaujímavejších miest v Európe. S jeho pestrými pamiatkami, kultúrnymi akciami, vynikajúcou kuchyňou a pôsobivým výhľadom na Atlantický oceán, je to ideálne miesto na dovolenku.

Existuje veľa spoločností, ktoré ponúkajú letenky do Lisabonu. Medzi najväčších hráčov patrí portugalská spoločnosť TAP Portugal, ktorá má vynikajúcu povesť a ponúka mnoho letov z rôznych miest na celom svete. Ďalšou možnosťou je spoločnosť Ryanair, ktorá ponúka nízkonákladové lety do Lisabonu z mnohých miest v Európe. V závislosti od preferencií a rozpočtu človeka, sa dajú zvoliť aj iné spoločnosti, ako napríklad Air France, Lufthansa alebo British Airways.

Ceny leteniek do Lisabonu sa líšia v závislosti od toho, kedy si ich turisti rezervujú. Ak si letenky zarezervujú vopred, môžu získať lepšie ceny. To znamená, že je dobré plánovať cestu aspoň niekoľko týždňov vopred, ak človek nechce platiť príliš veľa za letenky. Ak sú turisti flexibilní v dátume cesty, môžu získať ešte lepšie ceny leteniek.

Väčšina letov do Lisabonu pristáva na letisku Portela (LIS), ktoré sa nachádza približne 7 km od centra mesta. Z letiska do mesta sa dá dostať autobusom, metrom alebo taxíkom. Cena prepravy z letiska do centra mesta sa líši v závislosti na spôsobe dopravy, ale všeobecne sa pohybuje medzi 1,50 € až 20 €.

Lisabon je jedným z najkrajších a najzaujímavejších miest v Európe.

Lisabon – last minute

Ak človek hľadá dovolenku za nízku cenu , Lisabon môže byť ideálnou voľbou. Toto mesto ponúka krásne pláže, historické pamiatky a jedinečnú kultúru, ktoré si návštevníci môžu užiť za nízku cenu vďaka ponuke last minute. Netreba však zabudnúť na cestovné poistenie.

Existuje množstvo cestovných kancelárií a webových stránok, ktoré ponúkajú last minute dovolenky do Lisabonu. Niektoré z nich sú napríklad Expedia, Lastminute.com alebo Travelocity. Odporúča sa tiež pozrieť na stránky nízkonákladových leteckých spoločností, ako sú Ryanair alebo easyJet.

Keď človek nájde vhodnú ponuku, nemal by zabudnúť skontrolovať termíny odletu a príletu, dĺžku pobytu, vrátane počtu nocí a typ ubytovania. Tiež si treba skontrolovať, čo je v cene zahrnuté, ako napríklad strava, preprava alebo vstupenky na atrakcie.

Lisabon – tradičné jedlá

Lisabon je miesto, kde môžete ochutnať tradičné portugalské jedlá v skutočnej podobe. Portugalská kuchyňa je založená na čerstvých ingredienciách, ktoré sa používajú v kombinácii s morskými plodmi a mäsom.

Jedným z najznámejších portugalských jedál je Bacalhau, sušený a solený bakalár. Toto jedlo sa podáva v rôznych variantoch a každá rodina má svoj vlastný recept. Bacalhau môže byť pripravený s rôznymi prílohami, ako sú zemiaky, cibuľa, olivy a iné zeleniny.

Ďalšie populárne jedlo je Cozido, zmes zeleniny a rôzneho mäsa, ktoré sa dusia spolu v hrnci. Toto jedlo sa podáva s ryžou alebo chlebom a je obľúbené v zime, pretože je to teplé a sýte jedlo.

Sardinky sú tiež veľmi obľúbené a často sa podávajú na grile. Turisti ich môžu nájsť na trhoch a v reštauráciách po celom meste. Sardinky sa podávajú s kôprom, citrónom a chlebom.

Jedlo s názvom Francesinha pochádza z Porto, ale je tiež populárne v Lisabone. Toto jedlo sa skladá z niekoľkých vrstiev chleba, kuracieho mäsa, šunky, klobásy, syra a vajca, a je preliate omáčkou z paradajok a piva.

Jedenie morských plodov a rýb je v Lisabone veľmi obľúbené, pretože mesto sa nachádza pri mori. Kým sardinky sú jedným z najviac tradičných, človek môže ochutnať aj množstvo iných rýb, ako sú robalo (dorada), lula, garoupa a mnoho ďalších.

Na dezert sa odporúča vyskúšať slávny portugalský koláč, pastéis de nata. Tieto malé koláčiky z listového cesta naplnené krémom z vajec, cukru a smotany sú obľúbené po celom svete.

Čo navštíviťDovolenkaKam na výletPamiatky