Porto, Portugalsko – dovolenka, informácie, cestovanie

Európa

Keď sa povie Portugalsko, ľudia si obvykle predstavia hlavné mesto Lisabon. To sa však týka len tých, ktorí ešte nepoznajú Porto. Ak raz človek navštívi toto malebné mesto na severe krajiny, hlboko sa mu zaryje do srdca.

Porto je druhé najväčšie mesto v Portugalsku a je hlavným mestom severnej provincie. Nachádza sa na severozápade krajiny pri ústí rieky Douro do Atlantického oceánu. Mesto má bohatú históriu, nádhernú architektúru a je známe svojím portským vínom.

Mesto Porto je dôležitým hospodárskym a kultúrnym centrom Portugalska. Mesto má približne 1,7 milióna obyvateľov a rozkladá sa na ploche 41,4 km². Hlavným letiskom pre toto mesto je Letisko Francisco Sá Carneiro, ktoré sa nachádza asi 11 km severne od neho. Z tohto letiska sa možno dostať napríklad aj na známe Azorské ostrovy.

Porto je domovom mnohých pamiatok zahrnutých do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, ako aj mnohých múzeí, galérií, divadiel a športových zariadení. Mesto je tiež známe svojimi plážami a okolitou prírodou. Ani pri plánovaní cesty do Porta netreba zabudnúť na cestovné poistenie.

História mesta Porto

História mesta Porto v Portugalsku siaha až do obdobia pred rímskou nadvládou. Osídlenie v tejto oblasti bolo dôsledkom prirodzených zdrojov, ktoré rieka Douro poskytovala, ako aj jej výhodnej polohy pre obchod súvisiaci s Atlantickým oceánom.

Rímska ríša získala kontrolu nad územím v 1. storočí pred naším letopočtom a nazvala ho Portus Cale. Toto meno sa neskôr vyvinulo do súčasného názvu mesta Porto. Po páde Rímskej ríše bolo územie dlhú dobu pod vplyvom Maurov, ktorí ho nazývali Portucale, a potom ho dobyli Kastilčania.

V roku 1120 bolo územie súčasťou nezávislého kráľovstva, ktoré bolo neskôr spojené s kráľovstvom León a Kastília. V 14. storočí sa mesto stalo nezávislým kráľovstvom a v tomto období vznikla aj najstaršia univerzita v Portugalsku – Univerzita v Coimbre.

V 15. storočí sa mesto stalo významným centrom objavovania Nového sveta, keď portugalský objaviteľ a moreplavec Vasco da Gama objavil námornú cestu do Indie. Toto obdobie prinieslo množstvo bohatstva a vplyvu pre mesto Porto, ktoré sa stalo dôležitým obchodným centrom.

V 19. storočí sa v meste začalo vyrábať portské víno, ktoré sa stalo známym po celom svete a dodalo mestu ďalšiu ekonomickú silu. V tomto období sa tiež uskutočnila mnohá modernizácia a rozvoj infraštruktúry v meste.

Po diktatúre v 20. storočí sa Porto stalo jedným z najdôležitejších hospodárskych a kultúrnych centier Portugalska. V súčasnosti je Porto jedným z najkrajších a najnavštevovanejších miest v Portugalsku a v celej Európe.

Porto – pamiatky

Mesto Porto je plné nádherných pamiatok, ktoré sú dôležitou súčasťou portugalskej histórie a kultúry.

Katedrála Sé do Porto

Katedrála Sé do Porto je gotická katedrála nachádzajúca sa v centre mesta Porto v Portugalsku. Táto katedrála bola postavená na mieste starého rímskeho chrámu v 12. storočí a jej stavba trvala až do 13. storočia.

Zaujímavosť: Jedným z prvých príkladov gotickej architektúry je práve katedrála Notre-dame v Paríži.

Katedrála Sé do Porto je jednou z najvýznamnejších historických pamiatok v meste a je jednou z najstarších a najväčších katedrál v Portugalsku. Katedrála je známa pre svoje nádherné gotické a barokové architektonické prvky, nádherné vitráže a historické poklady.

Interiér katedrály je zdobený nádhernými freskami, sochami a maľbami a obsahuje množstvo historických artefaktov vrátane relikvie svätého Jána Krstiteľa. V katedrále sa nachádza aj Kaplnka svätého Vincenta, ktorá bola postavená v 14. storočí a obsahuje nádhernú zbierku gotických sôch.

Okrem toho je Katedrála Sé do Porto obklopená historickými uličkami a námestiami, kde môžu turisti nájsť množstvo ďalších historických budov a pamiatok, ktoré sú dôležitou súčasťou portugalskej histórie a kultúry.

Palác Bolsa

Palác Bolsa je nádherný neoklasicistický palác nachádzajúci sa v centre mesta Porto v Portugalsku. Palác bol postavený v 19. storočí a bol sídlom obchodnej a priemyselnej komory v Portu.

Palác Bolsa je známy pre svoje nádherné interiéry a architektúru. Jeho najznámejšou miestnosťou je sála Arábii, ktorá má nádherné mramorové stĺpy a orientálnu výzdobu. V tejto sále sa nachádza nádherný náter, ktorý zobrazuje portugalskú históriu.

Okrem sály Arábii má Palác Bolsa aj množstvo ďalších miestností s nádhernými interiérmi a dekoráciami. Napríklad, sála Narón je zdobená nádhernými nástennými maľbami, ktoré zobrazujú portugalských kráľov a hrdinov. V sále Pompeii sa nachádza nádherná zbierka rímskych soch a v sále Oporto môžete vidieť obrazy portugalských umelcov.

V suteréne paláca sa nachádza nádherná archeologická zbierka, ktorá obsahuje artefakty z rímskej a gréckej doby a nádherné kolekcie keramiky a zbraní.

Palác Bolsa je otvorený pre verejnosť a je jednou z najpopulárnejších turistických atrakcií v Portu. V jeho nádherne zdobených interiéroch môže človek vidieť najlepšie, čo portugalská architektúra a umelecké remeslá ponúkajú.

Casa da Música

Casa da Música je fascinujúcou stavbou, ktorá sa nachádza v portugalskom meste Porto. Táto koncertná sieň, navrhnutá holandským architektom Remom Koolhaasom, bola slávnostne otvorená v roku 2005. Odvážna a moderná architektúra ju robí unikátnou nielen v Porto, ale aj na celom svete.

Budova má pôdorys veľkého kvádra s odrezanými rohmi a má výšku 38 metrov. Jej exteriér je pokrytý bielej keramikou, ktorá sa leskne na slnku a vytvára fascinujúce svetelné efekty. Z vnútornej strany je stavba ešte impozantnejšia. Hlavná koncertná sieň má kapacitu 1 238 sedadiel a je obklopená ďalšími menšími sálami a priestormi určenými na vystúpenia a kultúrne podujatia rôznych žánrov.

Jedným z najzaujímavejších prvokov Casa da Música je sklenená stena, ktorá umožňuje návštevníkom vidieť vnútro budovy aj zvonku a naopak. Vybavenie sály patrí k najmodernejším na svete a zabezpečuje, že návštevníci počujú hudbu v perfektnej zvukovej kvalite.

Casa da Música je domovom Orquestra Sinfónica do Porto (Symfonický orchester v Porto), ktorá je jednou z najuznávanejších portugalských symfonických hudobných skupín. Okrem toho sú tu organizované aj vystúpenia a koncerty mnohých ďalších umelcov rôznych hudobných žánrov.

Casa da Música nie je len miestom pre hudbu a kultúrne podujatia, ale aj miestom pre kreatívne diela, ako sú napríklad výtvarné a filmové projekty. Budova je nevyhnutným miestom pre milovníkov hudby a umenia a turistov z celého sveta, ktorí hľadajú nové a inovatívne zážitky.

Vďaka svojej nezameniteľnej architektúre a moderným zariadeniam je Casa da Música jedným z najznámejších kultúrnych centier v Portugalsku a na celom svete. Návštevníci môžu taktiež navštíviť múzeum hudby, kde si môžu pozrieť rôzne exponáty týkajúce sa hudby a histórie Casa da Música.

Mesto Porto je známe svojimi plážami a okolitou prírodou.

Pláže v Porto

Mesto Porto sa nachádza na pobreží Atlantického oceánu a má niekoľko pláží, kde môže človek tráviť príjemný čas a relaxovať.

Jednou z najznámejších a najobľúbenejších pláží v Porto je Praia de Matosinhos. Táto pláž sa nachádza v mestskej časti Matosinhos a je známa svojimi širokými plochami piesku a čistou vodou. Je veľmi populárna medzi surfermi a kajakármi, ale aj medzi tými, ktorí hľadajú miesto na plávanie a opaľovanie. Na pláži sa nachádza množstvo reštaurácií a kaviarní, kde si môžu ľudia vychutnať čerstvé ryby a iné miestne pochutiny.

Ďalšou populárnou plážou v Porto je Praia do Ourigo. Táto pláž sa nachádza v mestskej časti Foz do Douro a je obľúbená medzi rodinami s deťmi. Jej piesočnaté plochy sú ideálne pre hranie a jej malé skalnaté zátoky sú skvelým miestom na skákaniu z útesov.

Ďalšou plážou, ktorú môžete navštíviť v Porto, je Praia dos Ingleses. Nachádza sa v blízkosti centra mesta a je ideálna pre tých, ktorí hľadajú niečo menej preplnené a viac pokojné. Pláž má malé skalnaté zátoky, kde si môžu turisti vychutnať kúpanie v pokojnejších vodách. Na pláži sa tiež nachádza množstvo barov a reštaurácií.

Okrem týchto pláží existuje aj niekoľko ďalších pláží v Porto a jeho okolí, ako sú Praia do Carneiro, Praia da Luz a Praia da Granja. Všetky tieto pláže sú ideálne pre oddych a relaxáciu, ale aj pre rôzne vodné športy.

Porto – ubytovanie, ceny

Mesto Porto v Portugalsku je turisticky atraktívne miesto, ktoré ponúka množstvo možností ubytovania pre návštevníkov. Od luxusných hotelov po hostely a apartmány, Porto má mnoho možností, ktoré vyhovujú rôznym preferenciám a rozpočtom.

Luxusné hotely v Porte, ako je napríklad The Yeatman Hotel, ktorý sa nachádza v histórickej štvrti Vila Nova de Gaia, sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú nadštandardné ubytovanie. Tento hotel ponúka nádherný výhľad na rieku Douro a portské pivnice a hostia môžu tiež využívať služby spa, bazéna a reštaurácie s michelinskou hviezdou.

Ak hľadá človek cenovo dostupnejšie možnosti, v meste Porto je mnoho kvalitných hostelov a lacnejších hotelov, ktoré sú ideálne pre cestovateľov s obmedzeným rozpočtom. Porto ponúka množstvo hostelov v blízkosti centra mesta, ktoré sa pohybujú v cenovej relácii od približne 10 € do 20 € za noc.

Pre tých, ktorí hľadajú ubytovanie s väčšou súkromnosťou a flexibilitou, existuje mnoho možností pre prenájom apartmánov v Porte. Airbnb a Booking.com sú populárne platformy, kde nájdu ľudia množstvo apartmánov, ktoré vyhovujú rôznym požiadavkám a rozpočtom.

Okrem toho, v blízkosti Porta sa nachádzajú aj mnohé pláže a letoviská, ako je napríklad Vila Nova de Gaia, kde nájde človek množstvo hotelov s výhľadom na oceán. Tieto hotely ponúkajú dokonalú kombináciu pobytu v blízkosti pláže a zároveň pohodlia a výhod centra mesta.

Vzhľadom na popularitu mesta Porto a jeho turistického ruchu, odporúča sa rezervovať ubytovanie vopred, najmä v letných mesiacoch a počas sviatkov.

Mesto Porto v Portugalsku je pomerne cenovo dostupné miesto pre turistov. Cena za jedlo, ubytovanie a zábavu je v priemere nižšia ako v mnohých západných európskych krajinách.

Ceny v reštauráciách sa pohybujú od približne 8 € za jedlo v cenovo dostupnej reštaurácii, po 30 € a viac za jedlo v luxusnejších reštauráciách. Portské víno, ktoré je jednou z hlavných atrakcií mesta, sa dá ochutnať v mnohých reštauráciách a vinárstvách za ceny od 2 € do 5 € za pohár.

Ceny za ubytovanie sa v Porte pohybujú od približne 20 € za noc v hosteli a lacnejších hoteloch, od 200 € a viac za noc v luxusných hoteloch. Prenájom apartmánu sa pohybuje približne v rovnakom cenovom rozmedzí ako hotely.

Doprava v Porte je pomerne lacná. Cena lístka na MHD je približne 1,50 € a taxi služby sú tiež cenovo dostupné.

Turistické atrakcie v meste majú rôzne vstupné poplatky, ale sú v priemere tiež pomerne cenovo dostupné. Napríklad vstupné do Casa da Música je približne 10 €, vstupné do Katedrály Sé je zdarma a vstupné do Livraria Lello, známeho kníhkupectva, je približne 5 €.

Celkovo, ceny v meste Porto sú pomerne dostupné pre turistov s rôznymi rozpočtami, čo robí z tohto mesta ideálne miesto na dovolenku alebo krátkodobý výlet.

Portské víno je známe po celom svete.

Porto – tradičná kuchyňa

Tradičná kuchyňa v Porto je plná chutí a vôní, ktoré vychádzajú z čerstvých morských plodov a zeleniny z oblasti Rio Douro. Tu sú niektoré z najtypickejších jedál a nápojov, ktoré si môže človek vychutnať pri návšteve tohto portugalského mesta.

  • Francesinha – je jedným z najznámejších jedál v Porto. Ide o sendvič plnený mäsom, klobásou, syrom a omáčkou, ktorý je obvykle podávaný s hranolkami. Toto jedlo môžu turisti ochutnať aj v meste Lisabon.
  • Caldo Verde – tradičná zeleninová polievka, ktorá sa vyrába z kapusty a klobásy. Je to jednoduché a chutné jedlo, ktoré sa obvykle podáva s kôrkami.
  • Bacalhau – je jedným z najpopulárnejších jedál v celej Portugalsku. Existuje mnoho spôsobov, ako pripraviť Bacalhau, ale v Porto sa obvykle podáva s kapustou a zemiakmi.
  • Tripas a moda do Porto – Toto jedlo má nezvyčajný názov, pretože sa vyrába z čriev. Jedná sa o hustú polievku, ktorá sa vyrába z čriev, fazule a zeleniny. Toto jedlo sa obvykle podáva s ryžou.

Avšak v Porto existuje množstvo ďalších chutných a tradičných jedál, ako sú napríklad pastel de nata, queijo da serra a sardinhas assadas. Pri návšteve Porta by človek určite nemal zabudnúť vychutnať si niektoré z týchto jedál.

Portské víno

Portské víno je známe po celom svete. Toto sladké a silné víno sa vyrába z hrozna, ktoré rastie v údolí rieky Douro v severnom Portugalsku.

Portské víno je tradične vyrobené pomocou techniky fermentácie s pridaním brandy, čo zastaví fermentačný proces a zanecháva zvyšky cukru v víne, čím sa vytvorí sladká chuť. Víno sa potom stáča do veľkých sudov a skladuje sa v pivniciach v blízkosti mesta Porto na pobreží Atlantického oceánu.

Existuje niekoľko typov portského vína, ktoré sa líšia v závislosti na čase zrenia a spôsobe výroby. Niektoré z najbežnejších typov sú:

  • Ruby Port – skladuje sa v sudoch iba niekoľko rokov a má výraznú ovocnú chuť. Je to jedno z najbežnejších typov portského vína a často sa podáva ako aperitív.
  • Tawny Port – toto víno sa skladuje v sudoch niekoľko rokov až desaťročia. Má jemnejšiu chuť ako Ruby Port a je často zmiešané z vína rôznych ročníkov.
  • Late Bottled Vintage (LBV) – pochádza z jedného ročníka a zvyčajne sa skladuje v sudoch po dobu štyroch až šiestich rokov. Má výraznú chuť s tónmi čokolády a ovocia.
  • Vintage Port – má najvyššiu kvalitu portského vína, ktoré pochádza z jedného ročníka a zvyčajne sa skladuje v sudoch iba niekoľko rokov pred tým, ako sa stáča do fliaš. Je to drahšie a vzácnejšie víno s plnou a komplexnou chuťou, ktoré sa obvykle podáva po jedle.

Portské víno je dôležitou súčasťou kultúry a gastronómie Portugalska a je to skvelý spôsob, ako sa zoznámiť s miestnymi tradíciami a chutiami pri návšteve mesta Porto.

DovolenkaPamiatky