Mojžišove pramene

Slovensko

Azda každý pozná starý biblický príbeh o tom, ako Mojžiš na púšti udrel palicou do skaly a z tejto skaly razom vytryskla voda a napojila ustatý izraelský národ na jeho strastiplnej púti do zasľúbenej zeme.

Málokto však vie, že jedno také miesto, kde zo skaly zvláštnym spôsobom vyteká voda dodnes, evokujúc onen Mojžišov zázrak spred tisícov rokov, sa nachádza i na Slovensku.

Týmto miestom sú tzv. Mojžišove pramene nachádzajúce sa na juhozápadnom svahu nevýrazného malofatranského vrchu Hromové. Mojžišove pramene, ktoré sa i v časoch sucha tešia dostatku vody, napájajú Šútovský potok, a teda i známy Šútovský vodopád a sú jedným z obľúbených turistických cieľov Krivánskej Malej Fatry. Východiskom túr k prameňom je zväčša obec Šútovo.

Okolie prameňov je známe pre svoje prírodné zaujímavosti a úkazy, akými sú napríklad Jánošíkove diery. Tento článok popíše niektoré z nich, ktoré je možné navštíviť na ceste k prameňom.

Hromové

Hromové je vrch umiestnený na hlavnom hrebeni Krivánskej Malej Fatry, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 1 636 m n.m. Tento vrch susedí s vrchmi Chleb a Steny. Ak plánujete turistiku na Hromové, môžete sa tešiť na zaujímavé Mojžišove pramene, ktoré sa nachádzajú na južnom svahu vrchu. Hromové je súčasťou hrebeňovky, ktorá je populárnou turistickou atrakciou.

Symbolický cintorín vo Vrátnej

V lesoch Malej Fatry na okraji Vrátnej doliny sa nachádza symbolický cintorín venovaný obetiam horolezeckých nešťastí. Tento cintorín obsahuje pamätné tabule s menami turistov, lesníkov a obyvateľov obcí, ktorí zahynuli pri záhadných divokých prírodných javoch v horách.

Na mieste sa nachádza kamenná stena s krížom a nápisom „Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu“, ktorá dominuje nad pietnym miestom.

Starý kraľoviansky tunel

V druhej polovici 19. storočia bola na úseku bývalej Košicko-bohumínskej železnice pri obci Kraľovany vybudovaná jednokoľajová železničná trať, ktorá prechádzala horským masívom Sokola, cez tunel dlhý 401 metrov.

Avšak postupom času sa ukázalo, že je potrebný dvojkoľajový tunel, preto bol postavený nový tunel a ten starší bol prestavaný na mliekarenský sklad, kde dozrievala bryndza. Dodnes sa v tuneli nachádzajú zvyšky drevenej podlahy a elektrického osvetlenia.

Kraľoviansky tunel je dnes neobvyklou turistickou atrakciou. Steny tunela sú pokryté sadzami z čias parných lokomotív a v jeho priestoroch panuje stála hmla, vlhkosť a chlad. Návštevníci by mali mať so sebou svietidlo, keďže je tam veľmi tmavo.

V odľahlejších častiach tunela sa dokonca tvoria kvapľom podobné útvary a v stene tunela je vstupný otvor do spleti krasových chodieb. Kraľoviansky tunel je prístupný len zo strany od Kraľovan, druhý vstup tunela je zasypaný.

Veľká Branica

V doline Veľká Bránica, nachádzajúcej sa v centrálnej časti Malej Fatry v katastroch obcí Terchová a Belá, sa nachádza národná prírodná rezervácia, ktorá je domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a zvierat, vrátane pralesovitých porastov.

Potok Bránica preteká celou dĺžkou doliny a tvorí niekoľko nádherných vodopádov, z ktorých najvyšší dosahuje výšku 10 metrov. Prístup do Veľkej Bránice je z turistického rázcestia Bránica za obcou Belá smerom na Terchovú, po asfaltových cestách a neskôr po neznačenej lesnej ceste.

Z doliny je možné vyjsť na hrebeň pomocou neznačenej cesty a pokračovať po modrej turistickej značke do Snilovského sedla alebo sedla Príslop.

Veľký Kriváň – 1 708,7 m n. m.

Veľký Kriváň, majestátny lúčnatý vrch, predstavuje najvyšší vrchol Malej Fatry a je súčasťou podcelku Krivánska Malá Fatra. Jeho vrchol prekonáva hranicu rozšírenia kosodreviny a ponúka úchvatný kruhový výhľad.

Turistické trasy na Veľký Kriváň často vychádzajú z chaty Vrátna, odkiaľ sa dá po značkovanom turistickom chodníku dostať až na vrchol. Ak by niekoho unavilo prejsť celú túru peši, môže využiť lanovku, ktorá ho zvezie až do Snilovského sedla.

Potom už ostáva len krátka chôdza na vrchol. Vďaka tejto možnosti patrí Veľký Kriváň medzi najobľúbenejšie a najľahšie dostupné vrcholy Malej Fatry. Ak sa chcete dostať na vrchol bez lanovky, musíte prekonať približne 1000 metrov prevýšenia, čo je takmer rovnaké ako pri výstupe zo Štrbského plesa na Kriváň vo Vysokých Tatrách.