Kúpanie v Šútovskom kameňolome

Slovensko

Šútovský kameňolom a jeho okolie sú dobrým nápadom na výlet, najmä pre tých, ktorí majú radi prírodu a chcú sa oddýchnuť v tichom a pokojnom prostredí.

Jazero sa nachádza v národnom parku Malá Fatra a ponúka množstvo možností na turistiku a rekreáciu.

Šútovský vodopád

Šútovský vodopád je veľmi peknou a obľúbenou turistickou destináciou na Slovensku. Nachádza sa v národnom parku Malá Fatra v Žilinskom kraji.

Šútovský vodopád patrí medzi najkrajšie vodopády na Slovensku. Vodopád má výšku 38 metrov a je obklopený krásnou prírodou, kde sa dá pekne pozorovať fauna a flóra. Okolo vodopádu vedie turistická trasa, ktorá ponúka pekný výhľad na vodopád a jeho okolie.

Na mieste je aj informačné centrum a reštaurácia, kde si návštevníci môžu oddýchnuť a ochutnať tradičné slovenské jedlá. Okolie vodopádu ponúka množstvo turistických trás a cyklotrás, takže návštevníci sa môžu venovať rôznym outdoorovým aktivitám.

Celkovo je Šútovský vodopád peknou a zaujímavou destináciou, ktorá sa určite oplatí navštíviť pre všetkých, ktorí milujú prírodu a turistiku.

Ak sa chcete dostať k Šútovskému vodopádu, východzím miestom je osada Rieka pri Kráľovanoch. Celková dĺžka trasy k vodopádu predstavuje približne 3,7 km. Turistika nie je náročná a môže byť absolvovaná aj s deťmi.

Šútovské jazero

Nestáva sa veľmi často, že by sa ľudia na severe Slovenska kúpali takmer celé leto ako to tohtoročné. Keď sme sa v 35- stupňových horúčavách prechádzali po Jánošíkových dierach, povedali sme si, že je čas sa schladiť.

Ak sa vyberiete na túru k Šútovskému vodopádu v lete, určite si zoberte aj plavky. Bývalý kameňolom sa v lete premení na krásne prírodné kúpalisko s nádherným výhľadom na okolité kopce a priezračnou vodou (trošku studenou).

Pri kameňolome je niekoľko pláží, pár zložitejších vstupov do vody, parkovisko aj bufety. Ak budete v lete cestovať okolo, viete kde sa môžete osviežiť cestou medzi Martinom a Ružomberkom.

Šútovské jazero vzniklo v bývalom lome jeho zatopením. Obec Šútovo sa nachádza 17 kilometrov od Martina smerom na Ružomberok. Od hlavnej cesty je len 100 metrov, za novo postaveným motorestom.

Jazero býva v letnej sezóne plné. Návštevníci prichádzajú nielen z okolia Martina, ale dokonca aj zo zahraničia. Láka ich nádherná čistá voda. Pláže okolo jazera sú štrkové. Voda je chladnejšia, na jazere sa môže návštevník aj člnkovať. Plávanie a kúpanie je na vlastné riziko, nie je prítomný plavčík, ani záchranná služba.

Okolo jazera sú aj dva bufety, kde je možné sa občerstviť. V blízkom okolí je možnosť ubytovania. Pri jazere je malé záchytné parkovisko.

Obec Šútovo

Šútovo je malá obec známa svojou krásnou prírodou, vrátane Šútovskej doliny a blízkych hôr. Obec sa nachádza v pohorí Malá Fatra, ktoré ponúka veľa možností na turistiku a outdoorové aktivity.

Jednou z hlavných atrakcií Šútova je Šútovský vodopád, ktorý sa nachádza neďaleko obce a je obľúbeným miestom návštevníkov. Vodopád je vysoký približne 38 metrov a dostanete sa k nemu krátkou túrou cez les.

Šútovo je tiež dobrým východiskovým bodom na spoznávanie neďalekého Národného parku Malá Fatra. Park ponúka množstvo outdoorových aktivít, ako sú turistika, lyžovanie a horská cyklistika, ako aj nádherné výhľady na okolité hory, lesy a jazerá.

Celkovo je Šútovo dobrou destináciou pre milovníkov prírody a tých, ktorí si chcú vychutnať pokoj a ticho malej slovenskej dediny.

Ružomberok – nápady na výlet

Ružomberok je dobrá destinácia na výlet pre tých, ktorí sa radi venujú outdoorovým aktivitám, kultúre a relaxácii.

Mesto sa nachádza v severnej časti Slovenska a je obklopené krásnou prírodou, ako sú pohoria Veľká Fatra a Nízke Tatry. V okolí mesta sa nachádza množstvo turistických trás, kde si môžete užiť pekné výhľady a aktívny oddych. V zime je v okolí mesta možnosť lyžovania a snowboardingu v lyžiarskom stredisku Malinô Brdo.

Pre tých, ktorí sa radi relaxujú v termálnych kúpeľoch, je v Ružomberku populárne termálne kúpalisko Bešeňová, ktoré ponúka vnútorné aj vonkajšie termálne bazény, tobogány, sauny a wellness centrum.

Okrem toho je v Ružomberku možnosť navštíviť historické budovy a múzeá, ako napríklad Oravskú galériu a Liptovské múzeum. Pre rodiny s deťmi je tu tiež zábavný park Tarzania Adventure Park, ktorý ponúka rôzne atrakcie, ako sú zipline, lanové prekážky a ďalšie.

Celkovo je Ružomberok dobrá destinácia pre návštevníkov, ktorí hľadajú aktívny oddych v prírode, záujem o kultúrne pamiatky a možnosť relaxácie v termálnych kúpeľoch.